AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Finder guidescope
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Finder guidescope

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
meikoOnline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 101
Τόπος: Maroussi
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/05/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 21:04    Θέμα δημοσίευσης: Finder guidescope Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σε ολους παιδια!
Εχω δει πολλους που βαζουν για οδηγηση τον κλασσικο sw finder και σκεφτομαι να το κανω και εγω. Η αληθεια ειναι οτι δεν τον εχω ηδη γιατι εχω red dot οποτε εχω καιποιες ερωτησεις. Αν βαλω webcam που την εχω για πλανητικη θα δουλεψει; Θα μπορω να βρισκω αστερια για οδηγηση (και εντος Αθηνας) αν ο ερευνητης ειναι κεντραρισμενος με το τηλεσκοπιο; Εχω και ενα διοπτρικο 500 εστιακης που θα μπορουσα να το κανω οδηγητικο αλλα θεωρω πως δεν θα βρισκω ευκολα αστερια για οδηγηση οταν το εχω κεντραρισμενο με το φωτογραφικο.[/i]
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GALEXOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 15 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 363
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/05/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δες τη συζήτηση εδώ :
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=11658&highlight=%EF%E4%E7%E3%E7%F3%E7

Για να οδηγήσεις με webcam θα πρέπει να είναι τροποποιημένη για μακρά έκθεση και τότε θα μπορεί να βρίσκει άνετα αστέρια εντός και εκτός πόλης.

meikoOnline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/05/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Thanks για την απαντηση Galex!
Το εχω δει το ποστ του Αγγελου αυτο μου εδωσε και την ιδεα. Για το θεμα του mod ομως στη webcam τι μπορω να κανω; Το εχω κοιταξει και στο παρελθον αλλα δεν βρηκα ακρη
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GALEXOffline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/05/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 20:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ποια καμερα εχεις; Υπαρχουν τροποι μετατροπης για καποιες. Πιο δημοφιλης ειναι οι Philips spc900nc. Μπορει να βρεις καποια μεταχειρισμενη τροποποιημενη η οχι.
meikoOnline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/05/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 13:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εχω τη logitech c270
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GALEXOffline
Εξωγήινος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν ξέρω αν υπάρχει τροποποίηση για τη συγκεκριμένη κάμερα.
Ψάχνοντας βέβαια βρήκα αυτό το πρόγραμμα για long exposure με webcam. Δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις :
https://www.nimisis.com/projects/exposure

giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4855
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 7:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πάρε μια κατάλληλη κάμερα για την δουλειά που θέλεις. Με 200 πάνω κάτω βρίσκεις. Μπορεί και εδώ να βρεις αν κάνεις λίγο υπομονή θα εμφανιστεί κάποια προς πώληση. Μετατροπές καμερών για μακρά έκθεση δεν γίνονται πια ούτε συμφέρουν και είναι αμφίβολο αν θα δουλεύουν σε win8 και πάνω.
Αντί να σπάνε τα νεύρα σου με πειραματισμούς και αποτυχίες πήγαινε κατευθείαν στο σωστό κάνοντας λίγη υπομονή εν ανάγκη.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOnline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 14:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτη ειναι σιγουρα η καλυτερη λυση απλα για οικονομικους λογους σκεφτομουν μηπως μονταρω την καμερα, ελπιζω ομως να βρω καποια σε καλη τιμη, σας ευχαριστω και τους 2! Δυστυχως το προγραμα δεν μπορει να δουλεψει...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η οικονομική λύση: βάλε αγγελία να σου χαρίσουν έναν τέτοιον προσοφθάλμιο να οδηγείς χειροκίνητα. Εκτός από την κάμερα γλυτώνεις και το lap στο πεδίο Cheesy Grin
Για φακούς μέχρι 200mm έλεγχος και διόρθωση μια φορά κάθε λεπτό (αν χρειάζεται) είναι αρκετή. Το έχω κάνει κατ' επανάληψιν.

illuminated reticle.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  15.58 KB
 Διαβάστηκε:  10 φορές

illuminated reticle.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOnline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χεχε ωραια ιδεα! Ομως θα πρεπει σε καθε φωτογραφιση να φερνω το αστερι στο οδηγητικο στο κεντρο το οποιο ισως να μου χανει πολυ χρονο + οτι θα πρεπει οολη τη νυχτα να ειμαι πανω απο το τηλεσκοπιο ενω μπορω να κανω παρατηρηση :p
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOnline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατι αλλο που σκεφτηκα ηταν μηπως στον ερευνητη ο οποιος θα εχει μια unmod webcam, εβαζα ενα ballhead απο κατω που θα με βοηθουσε να το πηγαινω σε οποιο φωτεινο αστερι θελω για οδηγηση (παντα κοντα στο στοχο που θα θελω να τραβηξω)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι γιατί το ball and socket δεν έχει την απαιτούμενη σταθερότητα. Θα αντιμετώπιζες προβλήματα από τη μετακίνησή του και από κάμψεις (flexure). Αν ήταν τόσο απλό δεν θα πλήρωναν όλοι για να πάρουν βάσεις οδηγητικών με μικρορυθμίσεις που γίνονται με βίδες. Τέτοια ρυθμιζόμενη βάση ακριβείας κοστίζει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ από μια φτηνή οδηγητική κάμερα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOnline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ναι καταλαβα, οποτε παμε παλι στην προηγουμενη λυση χεχε σε ευχαριστω πολυ ομως Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δες το νήμα βιντεοαστρονομία για να έχεις εικόνες πολυ πιο εύκολα και γρήγορα χωρίς να καταφύγεις στην δαπανηρή και δύσκολη αστροφωτογραφία. Η cctv με grabber κάνει και για οδήγηση αργότερα αν το θελήσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOnline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 19/05/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ειναι πραγματι δαπανηρη αλλα σιγα σιγα! Απο την αλλη με τη βιντεοαστρονομια νιωθω σαν να χανω τη μαγεια της παρατηρησης
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης