Jump to content

Βιντεοαστρονομία!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά Γιώργο και Θοδωρή.

Θοδωρή με τι τηλεσκόπιο επιχειρείς; Αν θέλεις να βγάλεις χρώμα στόχοι σαν το νεφέλωμα του Ωρίωνα που τράβηξε ο Γιώργος εδείκνυε περισσότερο από τους γαλαξίες που προσπαθείς. Νομίζω από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις για να αποκτήσεις εμπειρία.

Λοιπόν φίλε Γεώργιε το παραπάνω με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Το μέγα πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει δεκάρα τσακιστή. Πάντως από τότε που ασχολείσαι όλο σκέπτομαι διάφορα πράγματα τα οποία όμως το πιθανότερο είναι να είναι φαντασίες διότι δεν έχω δεί ποτέ τίποτα από κοντά. Σου στέλνω λοιπόν με πμ το τηλέφωνο μου ώστε αν κάνεις τίποτα στην Αθήνα ή κατηφορίσετε προς την Λαυρεωτική πάρε με ρε φίλε ένα τηλέφωνο για να έρθω να δώ κι εγώ.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Χρόνια πολλά Γιώργο και Θοδωρή.

Θοδωρή με τι τηλεσκόπιο επιχειρείς; Αν θέλεις να βγάλεις χρώμα στόχοι σαν το νεφέλωμα του Ωρίωνα που τράβηξε ο Γιώργος εδείκνυε περισσότερο από τους γαλαξίες που προσπαθείς. Νομίζω από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις για να αποκτήσεις εμπειρία.

Λοιπόν φίλε Γεώργιε το παραπάνω με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Το μέγα πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει δεκάρα τσακιστή. Πάντως από τότε που ασχολείσαι όλο σκέπτομαι διάφορα πράγματα τα οποία όμως το πιθανότερο είναι να είναι φαντασίες διότι δεν έχω δεί ποτέ τίποτα από κοντά. Σου στέλνω λοιπόν με πμ το τηλέφωνο μου ώστε αν κάνεις τίποτα στην Αθήνα ή κατηφορίσετε προς την Λαυρεωτική πάρε με ρε φίλε ένα τηλέφωνο για να έρθω να δώ κι εγώ.

 

χρόνια πολλά και απο εμένα..εχω το nexstar evolution 6 ,alt-az.Το χειρίζομαι με το skysafari pro και η ακρίβεια του go to είναι εκπληκτική ..Όσον αφορά την βιντεοαστρονομία ,ότι έχω μάθει το οφείλω στον Γιώργο, και από ατελείωτες ώρες διαβάσματος σε ξένα φόρουμ ..η βιντεοαστρονομία είναι εξαιρετική ,παντρεύει ιδανικά παρατήρηση και φωτογραφία.Οι δυνατότητες του τηλεσκοπίου ,εκτοξεύονται καθως μπορείς να δεις άνετα mag 14 ,15 ,γαλαξίες ,απο την πόλη.. Η μικρή αυτή κάμερα είναι καταπληκτική ,αναλογικά για τα χρήματα της.Βέβαια έχει και ταβάνι .Εγώ προσωπικά θα πάω σε atik infinity που είναι ο champion για βιντεο. Οπότε μετά θα είναι διαθέσιμη η ln ,αν ενδιαφέρεσαι..

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

η βιντεοαστρονομία εξελίσσεται ταχύτατα..οι νέες κάμερες ,όπως η atik infinity color ccd ,που απέκτησα πρόσφατα,είναι φοβερά ευαίσθητες και στα συν είναι οτι το λογισμικό τους σε κάνει να ξεχνάς ισημερινές στηρίξεις ,μιας ακόμα και σε alt az .εξαλείφουν το field rotation .Οι δε χρόνοι έκθεσεις είναι της τάξεως των 30 λεπτών ,γεγονός που σου επιτρέπει σε μια βραδυνή εξόρμηση να δεις και να καταγράψεις πολλά αντικείμενα..Δυστυχώς στην Ελλάδα ,σνομπάρεται η τεχνική ,σε αντίθεση με το εξωτερικό που έχει αποκτήσει φανατικούς οπαδούς.Μια βόλτα στο cloudynights θα σας πείσει..

Πραγματικά όμως αξίζει κάποιος να ασχοληθεί ..

105007906_eagle(1of1)-2.thumb.JPG.6dba0f275f0c80364dc5cf93fa633457.JPG

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναφέρεσαι σε αυτή τη κάμερα;; http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p8213_Atik-Infinity-FARB-CCD-Kamera---Sensor-D-11-mm--vollautomatisch.html

 

Νομίζω ότι ο Γιώργος αναφερόταν σε πολύ φθηνότερες λύσεις. Εκτός αν κάνει τη διαφορά....

Πάντως πρόκειται για πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική...

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναφέρεσαι σε αυτή τη κάμερα;; http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p8213_Atik-Infinity-FARB-CCD-Kamera---Sensor-D-11-mm--vollautomatisch.html

 

Νομίζω ότι ο Γιώργος αναφερόταν σε πολύ φθηνότερες λύσεις. Εκτός αν κάνει τη διαφορά....

Πάντως πρόκειται για πολύ ενδιαφέρουσα τεχνική...

 

http://www.astroshop.eu/cameras/atik-camera-infinity-color/p,48316

 

η διαφορά είναι πολύ μεγάλη (ισχύει το ότι πληρώνεις ,παίρνεις).Πάντως ,δούλεψα και με πιο φθηνή αναλογική κάμερα,για 1 και χρόνο και έμεινα πολύ ευχαριστημένος(ln 300 ,μιλάμε για 60 ευρώ κάμερα).Αλλά ακόμα και αν τα λεφτά για την infinity είναι πολλά(για πολλούς είναι η τοπ στο είδος) ,υπάρχουν πολλές κάμερες ,ψηφιακές ως επί το πλείστον ,στα μισά και λιγότερα χρήματα,που αποδίδουν εκπληκτικά.Ο Γιώργος μπορεί να σας προτείνει πολλές ( είναι ο master του είδους εν Ελλάδι).

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θεμα εχει ενα ενδιαφερον....

Αν θεωρησεις την ccd σαν ενα προσοφθαλμιο ειδικης κατηγοριας (dso), το ερωτημα ειναι αν θα εδινε καποιος ενα ποσο της ταξης των 50€ για ενα τετοιο προσοφθαλμιο με τα συν του και τα πλην του; Στα μειον πολυ γρηγορα καποιος καταλογιζει οτι η χρηση απαιτει και μια συσκευη απεικονισης και την χαμηλη αναλυση σε σχεση με ενα οπτικο προσοφθαλμιο. Στα συν η φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα. Σιγουρα ομως κυκλοφορουν πολυ ακριβοτερα προσοφθαλμια που προσφερουν κατι συγκεκριμενο σε καποιο τομεα αλλα χανουν καπου αλλου.

Απο την αλλη τιθεται το ερωτημα του κατα ποσο εξακολουθω να κανω παρατηρηση με αυτον τον τροπο ή οχι, δηλαδη κατα ποσο υποβοηθα να δω κατι που υπαρχει αλλα δεν φαινεται δια γυμνου οφθαλμου (οπως κανει και το ιδιο το τηλεσκοπιο, ή η απεικονιση μη ορατου φασματος) ή δημιουργει εικονικη πραγματικοτητα. Με λιγα λογια δεν θα δεχομουν σαν παρατηρηση ενα ηλεκτρονικο τηλεσκοπιο που θα το εστρεφα στον ουρανο και θα μου εδειχνε εικονες του hublle.

Επειδη λοιπον σκεφτομουν τον τελευταιο καιρο την φωτογραφιση βαθεως ουρανου οχι με την καλλιτεχνικη της πλευρα αλλα σαν τροπο να νικησω την μειωμενη φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα του ματιου, πιστευω οτι η βιντεοαστρονομια δινει αυτη τη δυνατοτητα με λιγοτερο κοστος εξοπλισμου απο την αστροφωτογραφηση.

Αρα μαλλον θα αρχισω να κοιταω για καμερα....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θεμα εχει ενα ενδιαφερον....

Αν θεωρησεις την ccd σαν ενα προσοφθαλμιο ειδικης κατηγοριας (dso), το ερωτημα ειναι αν θα εδινε καποιος ενα ποσο της ταξης των 50€ για ενα τετοιο προσοφθαλμιο με τα συν του και τα πλην του; Στα μειον πολυ γρηγορα καποιος καταλογιζει οτι η χρηση απαιτει και μια συσκευη απεικονισης και την χαμηλη αναλυση σε σχεση με ενα οπτικο προσοφθαλμιο. Στα συν η φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα. Σιγουρα ομως κυκλοφορουν πολυ ακριβοτερα προσοφθαλμια που προσφερουν κατι συγκεκριμενο σε καποιο τομεα αλλα χανουν καπου αλλου.

Απο την αλλη τιθεται το ερωτημα του κατα ποσο εξακολουθω να κανω παρατηρηση με αυτον τον τροπο ή οχι, δηλαδη κατα ποσο υποβοηθα να δω κατι που υπαρχει αλλα δεν φαινεται δια γυμνου οφθαλμου (οπως κανει και το ιδιο το τηλεσκοπιο, ή η απεικονιση μη ορατου φασματος) ή δημιουργει εικονικη πραγματικοτητα. Με λιγα λογια δεν θα δεχομουν σαν παρατηρηση ενα ηλεκτρονικο τηλεσκοπιο που θα το εστρεφα στον ουρανο και θα μου εδειχνε εικονες του hublle.

Επειδη λοιπον σκεφτομουν τον τελευταιο καιρο την φωτογραφιση βαθεως ουρανου οχι με την καλλιτεχνικη της πλευρα αλλα σαν τροπο να νικησω την μειωμενη φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα του ματιου, πιστευω οτι η βιντεοαστρονομια δινει αυτη τη δυνατοτητα με λιγοτερο κοστος εξοπλισμου απο την αστροφωτογραφηση.

Αρα μαλλον θα αρχισω να κοιταω για καμερα....

 

Για απορίες ,είμαστε εδώ ότι και αν χρειαστείς.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θεμα εχει ενα ενδιαφερον....

Στα μειον πολυ γρηγορα καποιος καταλογιζει οτι η χρηση απαιτει και μια συσκευη απεικονισης και την χαμηλη αναλυση σε σχεση με ενα οπτικο προσοφθαλμιο. Στα συν η φωτοσυλλεκτικη ικανοτητα.

 

δεν νομίζω οτι χάνεις σε ανάλυση..το αντίθετο.Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω μαζί σου.Ο ακριβής όρος της τεχνικής είναι ηλεκτρονικά υποβοηθούμενη αστρονομία.Πάντρεμα παρατήρησης-αστροφωτογραφίας (αρχικών σταδίων φυσικά).

Έχει τα συν και τα πλην, όπως όλες οι τεχνικές.Είναι όμως μια σχετικά καινούργια τεχνική (10 ετίας) ,που ακόμα αναπτύσσεται.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από μονο του δεν λέει τίποτα. Αν η κάμερα δεν κάνει integration για μακρες εκθέσεις δεν είναι κατάλληλη για βιντεοαστρονομία. Η μόνη σε κυκλοφορία καινούργια κάμερα που κάνει για βιντεοαστρονομία με λογική τιμή ειναι η Revolution II.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο το ψαξιμο που εκανα (καθως τα χαρακτηριστικα κινεζικων καμερων δεν συμβαδιζουν παντα με την πραγματικοτητα) κατεληξα στα εξης συμπερασματα:

Οι καμερες αυτες αποτελουνται απο 2 μερη: τον αισθητηρα ccd και το dsp(digital signal processor).

Ο αισθητηρας αναλογα με το μεγεθος του αλλα και την ευαισθησια του λαμβανει το φως και το dsp επεξεργαζεται το σημα ( καθοριζοντας shutter speed, gain, sense up, 2dnr, 3dnr, agc και ολα αυτα τα ωραια κολπα που ρυθμιζουμε μεσω του μενου OSD).

Επειδη το dsp καθοριζει τον τροπο που δουλευει η καμερα και επειδη δεν συνεργαζονται ολοι οι αισθητηρες με ολα τα dsp ειναι λογικο να ξεκινησουμε στην επιλογη της καμερας με βαση το τσιπακι DSP.

Εδω εχουμε τις εξης επιλογες:

 

οικογενεια sony effio:effio-p, effio-a, effio-v (Υπαρχουν και σειρες effio-e ειναι ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ SENSE-UP)

 

οικογενεια RJ: RJ10, RJ11

 

Αντιστοιχα τα πιο γνωστα τσιπακια 1/3/ccd (pal, γιατι αν και εχουν λιγο χαμηλοτερη αναλυση απο τα ntsc,εχουν ομως πιο τετραγωνα pixels) με σειρα ευαισθησιας ειναι:

icx632,icx828,icx672,icx810,icx638,icx662 απο το πιο ευαισθητο στο πιο αναισθητο.

 

Τα παραπανω τα βρισκουμε στους εξης συνδιασμους:

RJ10 + ICX672 ελαφρως πιο ευαισθητο απο το ICX810 αλλα παλαιοτερο.

RJ10 + ICX810

RJ11 + ICX810

Τα παραπανω ειναι οι συνδυασμοι που κυκλοφορουσε η LN300 και ειναι πια δυσευρετα.

effio-e + 632 ευαισθητο μεν αχρηστο δε, δεν εχει sense-up ή dss

effio-p + 662 πιο παλιο effio με sense-up 1024 (600TVL)

effio-v + 662 εχει dss αντιστοιχο του sense-up, αλλα μεχρι χ256 (800TVL)

αισθητηρας οχι ευαισθητος οσο ο 810 ή ο 672 (περιπου 2/3 της ευαισθησιας)

εχει ομως μεγαλο δυναμικο ευρος λογω διπλης σαρωσης(διπλοεκθεση) TRUE WDR

effio-a + 810 οπως ο παραπανω συνδυασμος με τον πιο ευαισθητο αισθητηρα 810 αλλα χωρις το

δυναμικο ευρος (WDR), ΑΥΤΟΣ ο συνδυασμος ειναι η revolution imager 2,

δοκιμασμενος με καλα αποτελεσματα.

 

Μεταξυ των δυο τελευταιων συνδυασμων μηπως το effio-v με το μεγαλο δυναμικο ευρος (λογικα δεν θα υπερεκτιθενται τα αστρα και τα φωτεινα κεντρα νεφελωματων και γαλαξιων) αλλα με τον πιο αναισθητο αισθητηρα μας δινει καλυτερο αποτελεσμα απο το effio-a με τον πιο ευαισθητο αισθητηρα ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδω ειναι τα στοιχεια(αυτα που θεωρω αξιοπιστα) που καταφερα να βρω με λιγο ή πολυ κοπο.

 

2016-10+Camera+Board+Module+AHD+IPC+TVI+USD+Price.xls

προσφορα που μου εσταλει απο alibaba (+ 40?????) για καμερες

sony-chipset-information-and-breakdown.pdf

9809534.jpg.c75ad348545914c3b531926282a60163.jpg

8405496.jpg.54699d79a2462ad02f8f3d167fd5e095.jpg

9087770.jpg.5edeed1c4d8ae1ac979dc366256fab28.jpg

7878819.jpg.fcebe50132784f018af70f023bf3d6e4.jpg

7780250.jpg.6e662436449ab0bf042bbaaf70fa5a0a.jpg

7049738.jpg.2001687e4dd1ae1fda58b521a39bdd67.jpg

5265010.jpg.4684b4667353eb1f9fd36dd012a7f996.jpg

4289403.jpg.df57d371585777af00adc2fb85e1b66d.jpg

4607222.jpg.13915dbdf8dd2bf674a6c1915b9e6d4a.jpg

3811259.jpg.75670cf33edadf795167a5a3847c86d6.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν δοκιμαστεί στην πράξη δεν μπορεις να ξέρεις την αποδοση για τον σκοπο που θέλουμε εμείς. Από τη λίστα που έστειλες οι τιμές ειναι πολύ χαμηλές διάλεξε ένα μοντέλο starlight και κάνε μια ιδιοκατασκευή με κουτί ηλεκτρονικών κατασκευών. Απλά ζήτησε να αφαιρέσουν το IR φίλτρο που έχει η κάμερα εκ κατασκευής, Μπορείς να το αφαιρέσεις κι μονος αλλά με κινδυνο να κάνεις ζημιά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο καλησπερα. Οι καμερες starlight ειναι με αισθητηρα cmos και μαλλον ειναι καταλληλοτερες για πλανητικη βλεποντας μοντελα κατασκευαστων αστρονομικου εξοπλισμου που χρησιμοποιουν τη σειρα αυτη για τις πλανητικες τους καμερες.

Τα ccd μοντελα ειναι στο tab "analog" που εχει το excell, απλά μου εχουν στειλει πληρη καταλογο με ολα τα προιοντα που διαθετουν.

Παντως, για να προλαβω αλλους που θα κανουν την ιδια σκεψη με εμενα, κινεζικη καμερα με τον αισθητηρα της atik infinity, εχει ακριβως την ιδια τιμη?!? χωρις την αντιστοιχη υποστηριξη, φανταζομαι.

Λογω χαμηλης τιμης σκεφτομαι να παραγγειλω την effio-a + icx811 (revolution imager 2), αλλα και ενα effio-v + icx663 για συγκριση. Και τα δυο μαζι θα πανε 50€

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συνήθως με "starlight" αναφέρουν όσες έχουν in camera stacking. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις... Ανυπομονώ να δω τους πειραματισμούς σου με ό,τι αγοράσεις!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Χθες ηρθαν επιτελους και οι δυο καμερες. Προχειρη δοκιμη εγινε σε εσωτερικο χωρο χωρις το τηλεσκοπιο κυριως για να δοκιμασω τα μενου των καμερων και τη δυνατοτητα για εκθεση και stacking.

Αποτελεσμα: Η effio-a ΕΙΝΑΙ η revolution imager 2 και οπως ηρθε με φακο 4mm, βαση c-mount και το καλωδιο osd ειναι το ποιο εντυπωσιακο πραγμα που αγορασα μετα το ιδιο το τηλεσκοπιο, ισως και πιο πολυ.... Εντυπωσιακη ευαισθησια, sense-up x256 και πολυ ειναι, in camera stacking x6. Την εβαλα στον ερευνητη 9χ50 (prime focus) και εμεινα αφωνος. Την εβαλα και με τον φακο της (4μμ) κολλητα στο προσοφθαλμιο και ειναι το καλυτερο afocal που εχω κανει. Εχει ρυθμιση για χρωμα και στο night mode.Εχει και ηλεκτρονικο zoom. Εχει και διπλο καρμπυρατερ και τραβαει στην ανηφορα!!

Προχειρο ταιριασμα με φακους μ42 απο zenit την μετατρεπει απο finder και wide field εως και ηλεκτρονικο μικροσκοπιο. ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ ενα πραγμα. Τα ποιο εντυπωσιακα και χρησιμα 25 € που εχω διαθεσει εως τωρα στο χομπυ. Μολις κανω και αλλες δοκιμες θα ενημερωσω....

Capture2.thumb.JPG.048cc6474d4a0d25be867452b21513b4.JPG

Capture1.thumb.JPG.b799489b747b9be5210ec9cbcb67935d.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χθες ηρθαν επιτελους και οι δυο καμερες. Προχειρη δοκιμη εγινε σε εσωτερικο χωρο χωρις το τηλεσκοπιο κυριως για να δοκιμασω τα μενου των καμερων και τη δυνατοτητα για εκθεση και stacking.

Αποτελεσμα: Η effio-a ΕΙΝΑΙ η revolution imager 2 και οπως ηρθε με φακο 4mm, βαση c-mount και το καλωδιο osd ειναι το ποιο εντυπωσιακο πραγμα που αγορασα μετα το ιδιο το τηλεσκοπιο, ισως και πιο πολυ.... Εντυπωσιακη ευαισθησια, sense-up x256 και πολυ ειναι, in camera stacking x6. Την εβαλα στον ερευνητη 9χ50 (prime focus) και εμεινα αφωνος. Την εβαλα και με τον φακο της (4μμ) κολλητα στο προσοφθαλμιο και ειναι το καλυτερο afocal που εχω κανει. Εχει ρυθμιση για χρωμα και στο night mode.Εχει και ηλεκτρονικο zoom. Εχει και διπλο καρμπυρατερ και τραβαει στην ανηφορα!!

Προχειρο ταιριασμα με φακους μ42 απο zenit την μετατρεπει απο finder και wide field εως και ηλεκτρονικο μικροσκοπιο. ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΩ ΑΛΛΟ ενα πραγμα. Τα ποιο εντυπωσιακα και χρησιμα 25 € που εχω διαθεσει εως τωρα στο χομπυ. Μολις κανω και αλλες δοκιμες θα ενημερωσω....

 

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος! Καλώς ήρθες στο κλαμπ των βιντεοαστρονόμων! Περιμένουμε με ανυπομονησία τα αποτελέσματα! Δώσε λινκ να αγοράσουμε κι εμείς την κάμερα αυτή! =D> =D> =D>

Ζήτησες να αφαιρέσουν το φίλτρο IR ή σκοπεύεις να το αφαιρέσεις μόνος σου;

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα. Ζητησα να αφαιρεσουν το IR φιλτρο κατα την παραγγελια και παρολο που δεν μου απαντησαν, παρελαβα και τις δυο καμερες χωρις φιλτρο.

Τα links ειναι:

https://www.aliexpress.com/item/700TVL-Sony-EFFIO-A-1-3-Sony-Super-HAD-CCD-ICX810-811-sensor-CXD4151-CCTV-camera/32693095952.html

 

και

https://www.aliexpress.com/item/WDR-EFFIO-V-1-3-Sony-CCD-dual-speed-image-sensor-ICX662-663-CXD4141-chipset-800TVL/32282396538.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς η πρώτη κάμερα δεν ειναι πλέον διαθέσιμη. Είσαι από τους τελευταίους τυχερούς.

Edit: Παράγγειλα αυτή την κάμερα που δείχνει να είναι η δική σου αλλά με θήκη και τιμή ελαφρώς υψηλότερη. Στην περιγραφή μάλλον εκ παραδρομής γράφει Effio-E ενώ στα χαρακτηριστικά Effio-A. Ελπίζω να πήρα τη σωστή πριν εξαντληθούν και αυτές! :cheesy:

Edit2: εξαντήθηκαν και αυτές! Πήρα το τελευταίο κομμάτι! :mrgreen:

cctv_box.jpg.c7f7091efaa72b978ec6eb6bd938c259.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι φωτογραφίες της πλακέτας και στις δυο κάμερες είναι ολόιδιες αν προσέξεις. Η διαφορά τιμής είναι γιατί η δική μου είναι με τη θήκη της που είναι και προτιμότερο από το να ψάχνεις DIY λύσεις.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν σου έρθει το σωστό dsp είναι μια χαρά τιμουλα, με το κουτάκι της. Αλλιώς refund λόγω διαφοράς με περιγραφή. Αξίζει πάντως η μικρή διαφορά στην τιμή για να μην ψάχνεσαι με κουτιά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εγινε και εξαφανιστηκαν ολες οι καμερουλες, πριν μια εβδομαδα ακομα ευρισκα δεκαδες... Ο σωστος συνδυασμος ειναι effio-a 4151 και icx811.

Παντως στο sgl ειδα οτι πουλιεται η revolution imager 2 και μονη της στα 99$ ή bpounds?, οποτε δεν θα εδινα παραπανω απο 60-65 € για αμφιβολη λυση.

edit: αφαίρεση link μήπως και στρώσει το νήμα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης