Jump to content

Νέα Star Trackers στην αγορά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

πρόσφατα ανακάλυψα ότι υπάρχουν νέες επιλογές για φορητό Star Tracker.

 

1. Η νέα έκδοση του iOptron Skytracker:

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p9080_iOptron-SkyTracker-Pro-Kameramontierung-mit-Nachfuehrung-und-Polsucher.html

 

Νομίζω ότι διόρθωσαν τις βασικές ατέλειες που έχει η 1η έκδοση, την οποία έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

2. Η mini έκδοση του επιτυχημένου SkyWatcher Star Adventurer:

 

https://www.firstlightoptics.com/skywatcher-mounts/skywatcher-star-adventurer-mini-sam-wifi.html

 

Σηκώνει λιγότερα κιλά, δεν έχει guiding port, αλλά και με μικρότερη τιμή. Αναμένω να δω Periodic Error.

 

Οι επιλογές πληθαίνουν για όσους αστροφωτογραφίζουν με κύριο μέλημα την φορητότητα.

Μένει να δοκιμαστούν εκτενώς οι νέες συσκευές, καθώς υπάρχουν ελάχιστα reviews.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Κι εγώ ψάχνω να δω αν θα πάρω κάτι Άγγελε, ενόψει του μεγάλου ταξιδιού! Ενδιαφέρον το solar tracking που έχει το skywatcher όπως και η τιμή του!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν βρίσκω reviews για τις νέες επιλογές, πιστεύω ότι η κλασική έκδοση του SkyWatcher Star Adventurer είναι ό,τι καλύτερο σε τιμή/περιοδικό σφάλμα/φορητότητα μπορεί να πάρει κάποιος για έκλειψη και αστροφωτογραφία τοπίων.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή η δική μου αγορά μπορεί να περιμένει έως το τέλος της Άνοιξης, σκέφτομαι να περιμένω τα πρώτα reviews. Τα 650gr της μίνι έκδοσης είναι ελκυστικά για ένα μεγάλο ταξίδι ή για κουβάλημα σε δυσπρόσιτα σημεία. Αλλιώς συμφωνώ πως το μεγάλο Star Adventurer φαίνεται να είναι άριστη επιλογή.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχει και αυτό που δεν το έχετε αναφέρει μικρό και compact αλλά και made in japan..

 

VIXEN POLARIE STAR TRACKER

 

http//www.vixenoptics.com/Vixen-Polarie-Star-Tracker-p/35505.htm

 

 

Για δοκιμές ρίξτε μια ματιά και εδώ

 

http//www.astrosurf.com/comolli/strum56.htm

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως Κωνσταντίνε το Polarie είναι πολύ καλό, με γρανάζι ακριβείας (σε σχέση με το iOptron που έχω).

 

Ανδρέα, αυτό που θα με προβλημάτιζε στην μικρή Star Adventurer είναι το βάρος που θέλεις να βάλεις πάνω για να φωτογραφίσεις την έκλειψη. Φαντάζομαι ότι οι μεγάλοι φακοί θα τη ζορίσουν (δεν έχω τηλεφακό για να έχω ιδία άποψη).

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως Κωνσταντίνε το Polarie είναι πολύ καλό, με γρανάζι ακριβείας (σε σχέση με το iOptron που έχω).
Άγγελε πού το στηρίζεις αυτό; Το γρανάζι του skytracker είναι μεγαλύτερης διαμέτρου, και όσο κι αν το έχω ψάξει το θέμα, δεν έχω βρει διθυραμβικές κριτικές για το vixen. Μπορεί να κάνω λάθος και να μου έχει ξεφύγει κάτι.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, αυτό που θα με προβλημάτιζε στην μικρή Star Adventurer είναι το βάρος που θέλεις να βάλεις πάνω για να φωτογραφίσεις την έκλειψη. Φαντάζομαι ότι οι μεγάλοι φακοί θα τη ζορίσουν (δεν έχω τηλεφακό για να έχω ιδία άποψη).

 

Ο 500άρης που θέλω να κάνω δοκιμές μαζί με τη μηχανή είναι συνολικά στα 1200gr. Να προσθέσω και κάποια "σιδηρικά" ακόμα (πχ κεφαλή ball-head) είναι αρκετά πιο κάτω από τα 3kg που αναφέρει η mini, δεν την πάω δηλαδή καν στο όριο.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Δημήτρη

 

Τα τελευταία χρόνια πράγματι δεν συναντά κανείς καλές κριτικές για τα προιόντα της Vixen. Αν σε μια ζυγαριά βάλεις την ποιότητα και την τιμή, η τιμή υπερτερεί. Αυτό γράφουν οι περισσότεροι στα ξένα forum. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύουν όλα αυτά. Εγώ πάντως που έχω εξοπλισμό Vixen δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μπορεί κατά καιρούς να έχω βγάλει κάποιες αγγελίες για πώληση του εξοπλισμού αυτού αλλά πάλι σε Vixen θα πήγαινα..

Τα κινέζικα προιόντα (skywatcher,ioptron...) μπορεί να έχουν καλές κριτικές και χαμηλές τιμές όμως έχουν διάφορα ελατώματα και μετά από κάποια χρόνια χρήσης είναι πιο επιρρεπή να βγάλουν προβλήματα.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, όντως το γρανάζι του iOptron είναι μεγαλύτερης διαμέτρου, αλλά το μετρημένο PE είναι 100''.

Το δικό μου το λατρεύω γιατί το χρησιμοποιώ με 14mm ή 35mm φακό.

 

To Polarie (από reviews χρηστών) δεν έχει τόσο μεγάλο PE, οπότε μηχανικά θεωρείται καλύτερο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη βρήκα που το είχα διαβάσει:

 

http://philhart.com/content/star-adventurer-review

 

Ανδρέα, έψαξα και βρήκα για 50'' PE στην mini Star Adventurer που είναι πολύ ενθαρρυντικό για το μέγεθος και το βάρος της.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Μία νέα Star Adenturer Mini προστέθηκε από χτες στην παρέα! Προς το παρόν την αγόρασα σκέτη και ελπίζω σύντομα να κάνω δοκιμές με ό,τι εξοπλισμό ήδη έχω ώστε να δω τα όριά της και τι επιπλέον θα χρειαστώ από άποψη κεφαλής, τριπόδου κτλ για τις δύο χρήσεις που έχω στο νου μου (widefield με τον fisheye + έκλειψη ηλίου).

 

Νεότερα σύντομα!

SAM.thumb.png.9be7cab7047e2f1ac8f327eb3c148f73.png

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικη και καλοτάξιδη Ανδρέα.

Θα αναμένω εντυπώσεις.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Την στήριξη την χρησιμοποίησα ελάχιστα σε σκοτεινό ουρανό (ίσα να την μάθω) αλλά τη χρησιμοποίησα για τη φωτογράφιση της ολικής έκλειψης ηλίου στην Αμερική.

 

Αρχικά να πω όσον αφορά τα ποια προαιρετικά αξεσουάρ να πάρει κανείς ότι απαιτείται η ισημερινή σφήνα και μια κεφαλή τύπου ballhead αλλά δεν είδα να υπάρχει ανάγκη για το αντίβαρο που πωλούν, τουλάχιστον για τα μικρά φορτία.

 

Στην έκλειψη ηλίου έβαλα πάνω την Canon T4i και τον φακό Tamron 16-300 (πλήρως εκτεταμένο στα 300) και το σύστημα ήταν σταθερότατο. Στο 4-ωρο περίπου που το άφησα να ακολουθεί τον ήλιο δεν έκανα καμία διόρθωση και ο ήλιος έμεινε σχεδόν κέντρο (η πολική είχε γίνει με αλφάδι, πυξίδα και κλίμακα γεωγραφικού πλάτος).

 

Η κεφαλή τύπου ballhead είναι απολύτως απαραίτητη για να στρέψει κανείς την κάμερα όπου θέλει και καλύτερη λύση από το L-bracket. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι η πολική διόπτρα δεν μπορεί να μπει όσο η στήριξη είναι φορτωμένη.

 

Για τρίποδο πήρα ένα Manfrotto MT290XTA3 (των 120 ευρώ περίπου) και είναι απολύτως επαρκές. Μάλιστα το φόρτωμά του με επιπλέον βάρος κρεμασμένο στο ειδικό τσιγκέλι που έχει βοήθησε πολύ.

 

Το application της στήριξης είναι λίγο πρόχειρο όσον αφορά το user interface του αλλά λειτουργεί καλά και η wifi σύνδεση με τη στήριξη είναι αξιόπιστη.

 

Συνολικά θεωρώ τη στήριξη καλή και συμφέρουσα αγορά.

 

StarAdvMini_eclipse.thumb.jpg.553bb87816d1fd66eaa69307ac7412bd.jpg

Η στήριξη καθώς φωτογραφίζει την ολική έκλειψη ηλίου στην Αμερική.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανδρέα, πήρα κι εγώ πρόσφατα την star adventurer μαζί με τη σφήνα και το λίγο μεταλύτερο τρίποδο της manfrotto, στις δοκιμές που έκανα με προβληματίζει με την κεφαλή ballhead και βαριούς τηλεφακούς αν την παλεύει η μπίλια. Εκεί μάλλον θέλει το dovetail. Βασικά έχει σημασία και πού σημαδεύεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σίγουρα, όσο πιο κοντά στον ορίζοντα πας τόσο πιο πολύ φορτίζεται η μπίλια.

 

Πάντως τον τηλεφακό πάνω τον έβαλα για τον ήλιο μόνο. Σε νυχτερινές λήψεις νομίζω ότι χρησιμοποιήσω ευρυγώνιους όπου το βάρος είναι συνολικά το μισό από το φορτίο της στήριξης.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Η κεφαλή τύπου ballhead είναι απολύτως απαραίτητη για να στρέψει κανείς την κάμερα όπου θέλει και καλύτερη λύση από το L-bracket. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι η πολική διόπτρα δεν μπορεί να μπει όσο η στήριξη είναι φορτωμένη.

 

 

Γι αυτο το πρόβλημα εχει βγάλει η skywatcher ενα ανταπτορακι που μένει μόνιμα η διοπτρα σφηνωμένη στο plate με κωδικο προιοντος το #31921. Δεν το εχω πάρει ακόμα αλλά νομιζω οτι ειναι πολυ χρησιμο καθως οταν κάνεις την πολικη και βαλεις μετα τον εξοπλισμο συνηθως χαλάει. Ετσι πρωτα φορτωνεις τα παντα φτιάχνεις το κάδρο σου οσο πιο καλα γινεται κ μετα κανεις την πολικη.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν έχεις το dovetail μπορείς να έχεις ήδη βγάλει το πλαστικό καπάκι της διόπτρας οπότε μπορείς να κάνεις πολική και μετά. Απλά δε μπορείς να προσαρμόσεις το φωτισμό της διόπτρας.

 

Erisian, μπορείς να δώσεις link γι'αυτό που λες;

 

 

Εντωμεταξύ αν προσαρμόσεις το σύστημα στο dovetail, δε μπορείς να το περιστρέψεις όπως ακριβώς θες, δηλαδή να καδράρεις όπως ακριβώς θες αλλά έχεις καλύτερη ζύγιση με τα αντίβαρα. Πειραματίζομαι κι εγώ..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

planetman οπου και να ψαξεις δεν υπαρχει λινκ. Απ οσα εχω διαβασει οι χρηστες επικοινωνησαν μεσω email με την εταιρια και τους απέστειλε το ring οπου στις επομενες εκδοσεις θα ειναι ενσωματωμενο μεσα στο πακετο. Υπαρχουν και κάποιοι που το φτιαχνουν μονοι τους σε 3d εκτυπωτες κ αλλοι που κάλυψαν το κενο της εταιριας οπως αυτος diaoyiwei@gmail.com προς 15 δολλαρια το κομματι.

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξτο λιγάκι. Το κακό της astrotrac είναι πως είναι ακριβή και γενικώς έχει και ακριβά παρελκόμενα. Μόνο π.χ. η σφήνα της κοστίζει όσο όλη η star adventurer. Επίσης, σε περιορίζει μέχρι σχεδόν 2 ώρες tracking, όχι παραπάνω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης