Jump to content

Workshops 11ης ΠΕΕΑ - Εκδήλωση Ενδιαφέροντος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι Ερασιτέχνες Αστρονόμοι,

 

Στα πλαίσια της διοργάνωσης της 11ης ΠΕΕΑ (Φιλιππαίοι Γρεβενών 21-23/7) και σε ό,τι αφορά τα workshops, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως ως οργανωτική ομάδα, θεωρήσαμε πολύ ενδιαφέρον, πέραν των θεμάτων που συλλέξαμε ως υποψήφια προς υλοποίηση, να ακούσουμε και τις ιδέες της υπόλοιπης αστρονομικής κοινότητας.

 

Γι' αυτό το λόγο, θα ήταν χαρά μας να δεχτούμε και τις δικές σας προτάσεις, ώστε μαζί με τις ήδη υπάρχουσες να καταλήξουμε στα πιο ελκυστικές.

 

Εάν είναι δυνατό, κάθε μέλος που προτείνει ένα θέμα, ας συμπεριλάβει μια μικρή περίληψη του περιεχομένου, μια εκτίμηση της συνολικής διάρκειας και ίσως το πρόσωπο το οποίο θα επιθυμούσε να πραγματευτεί το workshop. Όλα τα θέματα που θα έχουν προταθεί μέχρι τις 9/6, θα συζητηθούν από την οργανωτική ομάδα, θα αξιολογηθούν με βάση τα χρονικά περιθώρια, τη διαθεσιμότητα των προσώπων και των πόρων, ενώ το τελικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί προς τα μέσα Ιουνίου.

 

Με εκτίμηση

Η Οργανωτική Επιτροπή

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα, ένα χρήσιμο θέμα που αφορά όλους και πιστεύω δεν θα κουράσει στο ελάχιστο, είναι και η ευθυγράμμιση των οπτικών ΌΛΩΝ των τηλεσκοπίων. Θα ήταν ιδανικό στον χώρο που θα γίνει η παρουσίαση να υπάρχουν διαφορετικά είδη τηλεσκοπίων(όχι μόνο θεωρία) και στο τέλος όποιος ακροατής επιθυμεί, να κάνει πράξη αυτά που παρακολούθησε… Με εκτίμηση Ζάβρας Χρήστος
Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Άγγελε, αυτοί οι δυο τύποι είναι, αλλά τα Schmidt-Cassegrain έχουν υποκατηγορίες όπως τα Maksutow-Cassegrain και τα Maksutow-Newton, υπάρχουν φυσικά και άλλα όπως τα Schiefspiegler και τα multi schiefspiegler (με τρία κάτοπτρα), που δεν ξέρω αν υπάρχουν στην Ελλάδα.

Αλλά και μόνο με τα 2 ή 3 υπάρχουν πολλοί μέθοδοι ευθυγράμμισης που μπορείτε να αναλύσετε, όπως για τα Schmidt-Cassegrain πχ: 1. The Duncan method. 2. Daylight collimation 3. Collimation with laser, ενώ για τα κατοπτρικά: 1. Οπτική ευθυγράμμιση 2. Με αυτοσχέδιο ευθυγραμμιστή (καπάκι φιλμ ή καπάκι προσοφθάλμιου) 3. Με laser

Μπορείτε επίσης να αναλύσετε τα διάφορα προβλήματα οπτικών όπως: Ατμοσφαιρική αναταραχή – Tube current(το τηλεσκόπιο δεν έχει πλήρως ψυχθεί) – Υπερβολικό σφίξιμο βιδών ευθυγράμμισης πρωτεύοντος ή δακτυλιδιών του σωλήνα σε κατοπτρικά – Αστιγματισμός – Εργοστασιακά λάθη – Λάθος καθαρισμός στις οπτικές επιφάνειες. Σε αυτά μπορείτε να δώσετε στους ακροατές από μια φωτοτυπία για περισσότερο ενδιαφέρον.

Μπορείτε πάλι να περιγράψετε πως γίνεται η ευθυγράμμιση του προσοφθάλμιου laser καθώς και ο πρακτικός τρόπος με το κατσαβίδι για πια βίδα θα πρέπει να στρίψουμε στα Schmidt-Cassegrain.

Αυτά πιστεύω είναι υπέρ αρκετά για να περάσουμε 1-1,30 ώρα καλά, χωρίς να βαρεθούμε μιας και ο ακροατής θα συμμετέχει ανά πάσα στιγμή….. Ευχαριστώ πολύ Ζάβρας Χρήστος

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο καταρχάς όσοι κάνουν collimation με χρήση laser το οποίο τοποθετούν στο κλασικό 2" με τα βιδάκια πολύ απλά νομίζουν πως κάνουν collimation. Φυσικά στην παρατήρηση δεν παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο αλλά στην αστροφωτογράφιση το πράμα αλλάζει. Το θέμα που αναφέρεις με τα οπτικά πραγματικά το έχω στο μυαλό μου αρκέτα χρόνια αλλά δυστυχώς θέλει γνώσεις οπτικής ώστε να γίνει μια πλήρη ανάλυση .Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που να μπορεί να στηρίξει το workshop αλλά μια καλή ιδέα θα ήταν να έρθει καλεσμένος κάποιος ξένος οπτικός που κάνει αυτή την δουλειά (μάλλον η ιδέα ταιριάζει περισσότερο σε συνέδριο παρά σε πανελλήνια αστροεξόρμηση). Φυσικά υπάρχει μεγάλη εμπειρία γύρω από το θέμα δική μου αλλά και άλλων φίλων όμως νομίζω πως ύστερα από μια τέτοια κουβέντα μάλλον θα αποτρέψει το κόσμο να αγοράσει κάθε είδους τηλεσκόπιο ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ συμφωνώ με τον Άγγελο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος εδώ στην Ελλάδα που να γνωρίζει πώς ευθυγραμμίζεται ένα Schiefspiegler και δεν νομίζω να έχει νόημα κάτι τέτοιο. Αυτό που νομίζω εγώ χρήσιμο θα ήταν ένα workshop για ευθυγράμμιση Νευτώνειου και SCT (που είναι τα πιο διαδεδομένα) ΑΛΛΑ με τη σωστή μέθοδο και τα εργαλεία που θα βοηθήσει κάποιον που έχει μπερδευτεί (και υπάρχουν πολλοί). Για παράδειγμα το απλό laser σε κάποια τηλεσκόπια ΕΙΝΑΙ ΆΧΡΗΣΤΟ για κάποιους τεχνικούς λόγους. Αυτό δεν είναι προφανές και πολύς κόσμος μπερδεύεται και αφιερώνει ώρες χωρίς αποτέλεσμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίο ερέθισμα η ευθυγράμμιση των οπτικών και μάλιστα πολύ ταιριαστό σε μια ΠΕΕΑ.

 

Χωρίς να θέλω να τοποθετηθώ κατηγορηματικά, συμφωνώ πως μια ολοκληρωμένη προσέγγιση στους πιο κοινούς τύπους τηλεσκοπίων θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα!

 

Υπάρχει κάποιος που διατίθεται να αναλάβει αυτό το θέμα; :D

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετοιμάζω μια παρουσίαση για "Οπτικά Σφάλματα" που θέλω να παρουσιάσω στην Πανελλήνια. Θα έχει μέσα και διαφάνειες για ευθυγράμιση /colimation οπτικών αλλά θέλω να εστιάσω σε προβλήματα οπτικών των τηλεσκοπίων που όλοι έχουμε αντιμετωπίσει κατα καιρούς
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετοιμάζω μια παρουσίαση για "Οπτικά Σφάλματα" που θέλω να παρουσιάσω στην Πανελλήνια. Θα έχει μέσα και διαφάνειες για ευθυγράμιση /colimation οπτικών αλλά θέλω να εστιάσω σε προβλήματα οπτικών των τηλεσκοπίων που όλοι έχουμε αντιμετωπίσει κατα καιρούς

 

Πάρα πολύ καλά!

 

Για οποιαδήποτε χρειαστείτε, είμαστε διαθέσιμοι.

 

Απο τη μεριά μας, θα θέλαμε εκτός από τον τίτλο, μια σύντομη περιγραφή για να την αναρτήσουμε στο site της ΠΕΕΑ, όπως επίσης και να ορίσουμε τη χρονική τοποθέτηση της παρουσίασης.

 

Για να μην επιβαρύνουμε αυτό το thread, μπορούμε να τα πούμε έιτε με pm είτε στο mail: kgiannouloudis@hotmail.com

 

//Κωνσταντίνος

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης