Jump to content

Ποιο αστρονομικό θέαμα σας γοητεύει πιο πολύ;


Ποιο αστρονομικό θέαμα σας γοητεύει πιο πολύ;  

190 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο αστρονομικό θέαμα σας γοητεύει πιο πολύ;

    • Εκλείψεις
      24
    • Βροχές Διαττόντων
      18
    • Πλανήτες
      33
    • Deep Sky
      115


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες αργότερα...
  • 1 έτος αργότερα...

και εγω εβαλα τον βαθυ ουρανο

αλλα αυτο που μου αρεσει περισσοτερο στον εναστρο ουρανο ειναι

τα νεφελώματα που φυσικα χρειαζεται τις περισσοτερες φορες τηλεσκοπειο

για να τα δεις....

Απλά χαμογέλα...!

 

www.x-news.gr/forum

->Γιατί έτσι μας αρέσει!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Πιστεύω ότι η ολική έκλειψη ηλίου δεν αφήνει περιθώρία μή δέους και μή θαυμασμού ακόμα και στον τελευταίο άνθρωπο πάνω στη γή που δεν έχει ιδέα για το τί εστι ουρανός, αστέρια, αστρονομία.... Δέος και ομορφιά παρέα σένα ολιγόλεπτο ταξίδι... Τα βλέμματα όλων στραμένα σ'αυτό....
dreamers and not, do not lower the head...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους!

Φίλε elohim συμφωνώ απόλυτα ότι μία ηλιακή έκλειψη είναι ίσως το πιο εξωτικό φαινόμενο που μπορεί κανείς να παρατηρήσει... Όμως πως μπορεί κάποιος να διαλέξει ποιό είναι το καλύτερο θέαμα?? Ένα βράδυ μπορεί να παρατηρηθει ένας διάττοντας τόσο λαμπερός που να αφήσει τον παρατηρητή άφωνο.. Να παρατηρήσει κάποιος έναν αμυδρό γαλαξία ή ένα νεφέλωμα που έψαχνε για καιρό και που επιτέλους πήρε ένα τηλεσκόπιο που να μπορεί να τα δει καθαρά... Η παρατήρηση πάλι των πλανητών πως μπορεί να μείνει απ'έξω?? Ποιός δεν έχει μαγευτεί από μία όμορφη εικόνα του Άρη, του πανέμορφου Δία με τους δορυφόρους του, του Κρόνου με τους υπέροχους δακτύλιους του?? Σήμερα έχουμε την τύχη να μπορούμε να παρατηρήσουμε τον πίνακα δημιουργίας του ίδιου του Θεού... Πως γίνεται να διαχωρίσεις το απόλυτο έργο τέχνης σε κομμάτια??.....

Προσωπική μου άποψη πάντα... :D

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σαφώς θα μπορούσαν να είχαν μπει και άλλες κατηγορίες όπως η αγαπημένη μου που είναι Διαστημικοί σταθμοί και satellite spotting, όπως επίσης παρατήρηση του Ήλιου και ηλιακών κηλίδων. Παρατήρηση της Σελήνης (κάποιοι κάνουν συστηματικές παρατηρήσεις και καταγραφές)

 

Ως φαν των κιαλιών ο βαθύς ουρανός δεν με ενθουσιάζει τόσο, όχι ότι ΔΕΝ μου κόπηκε η ανάσα όταν είδα το Ring Nebula στο Κρυονέρι την περασμένη Κυριακή

 

Οπότε θα βάλω κι εγώ εκλείψεις γιατί είναι πραγματικά μαγικές

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Προσωπικές πληροφορίες

 

 

Ονοματεπώνυμο: Andrew "ender" Wiggin

Φύλο: Male

Γενέθλια: 14 Σεπ 2367

 

Τόπος: Urania city, Calisto

Επάγγελμα: Teletransportations

Ενδιαφέροντα: kryogenetics, astronomy

 

Τηλεσκόπια που έχω: Quantum Scope QS10

Λοιπός εξοπλισμός που έχω: 4D skycam

Σύλλογος αστρονομίας που ανήκω: CAU (Calisto Astronomical Union)

Προτιμώ να παρατηρώ...: Tο Γαλάζιο Πλανήτη φυσικά !!!!!!!!!!

Τις συννεφιασμένες νύχτες προτιμώ...: καβαλάω το αστροκυκλο και σε 40sec είμαι έξω

Αστροφωτογράφηση: - μαθαίνω

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η ΣΕΛΗΝΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΟ ΘΕΑΜΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΟΝΟΣ- ΔΙΑΣ-ΑΦΡΟΔΙΤΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ Ο ΒΑΘΥΣ ΟΥΡΑΝΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΔΙΟΠΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

απορω τι θα απαντουσατε τωρα, μετα την εκλειψη!

ειδικά οι εκλειψιόπληκτοι του Καστελοριζου της Λιβύης ή όπου αλλου!

 

ΥΓ1 τα σφαιρωτα ειναι τα αγαπημενα μου (και οι διατοντες)

ΥΓ2. επισης αγαπημένο θέαμα ειναι η οθονη του astrovox ειδικά όταν γράφουν φίλοι όπως ο Στέφανος, ο Ηλίας, ο Γιώργος, ο Βασίλης, ο Αντώνης, ο Ανδρέας και τοσοι άλλοι (προσέξατε την αντίστροφη αλφαβητική σειρά, έτσι?)

 

καθαρούς ουρανούς και καλή καρδιά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ύστερα από την μαγική εμπειρία που είχα φέτος στην Αίγυπτο στις 29/3/2006 η πρώτη απάντησή μου δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από τις εκλείψεις.

Επίσης με γοητεύει η Σελήνη, ο Κρόνος, ο Δίας και ο βαθύς ουρανός.

ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όταν είχα απαντήσει παλιά στο θέμα είχα βάλει deep sky. Πραγματικά μετά τις 29 Μαρτίου.. :roll: νομίζω ότι πρέπει να μπει κατηγορία Ολικές εκλείψεις!! :cheesy: Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι πιο εντυπωσιακό και γοητευτικό..

 

Ωπ! Ή μήπως υπάρχει..πόσοι έχουν δει το βόρειο ή νότιο Σέλας? Από τότε που είδα τις φωτογραφίες του Λουκά Χαψή από την Αλάσκα (?) για πρώτη φορά μου έχει καρφωθεί στο μυαλό να το δω..

 

Μετά και απ' αυτό θα είμαι σε θέση να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη!

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχχχ αυτό είναι κάτι που θα πέθαινα για να δώ :!: Και εγω ασχολούμε πάρα πολύ με αυτό το φαινόμενο και εχω βάλει ως σκοπό της ζωής μου να πάω στην Αλάσκα ](*,) :mrgreen:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι να προτιμήσεις πιο πολύ; Το καθένα έχει την ομορφιά του. Με τα δικά μου μέσα πάντως πιο εύκολο είναι να παρατηρώ το ηλιακό μας σύστημα του ήλιου συμπεριλαμβανομένου! Κάποια στιγμή στο μέλλον ελπίζω να καταφέρω να αποκτήσω ένα τηλεσκόπιο το οποίο να μπορεί να κάνει παρατηρήσεις στο βαθύ αχανές διάστημα!!!!
Και εγένετω φως....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...
Με γοητεύουν πόλυ οι εκλείψεις και ιδίως οι εκλείψεις ηλίου διότι γίνονται πολύ σπάνια και εξάλλου υπάρχουν πολλά ερωτήματα σχετικά με τον Ήλιο που δεν έχουν απαντηθεί... Αλλά εκτός από τις εκλείψεις με γοητεύουν όλα έξισου που έχουν να κάνουν με τον βαθύ ουρανό!!! :lol: :lol:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά ο βαθύς ουρανός.Υπάρχει κάτι το καλύτερο από αυτό?Πολλά, αλλά δεν έχει σημασία!!! :cheesy: \:D/

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννούμε όταν λέμε Βαθύ ουρανό και τις προσφέρει στις παρατηρήσεις μας? :-k :-k

 

βαθύ ουρανό ενοούμε ''άντικείμενα'' που δεν ανήκουν στο ηλιακό μας σύστημα....ουράνια σώματα που μας ταξίδεύουν πίσω στο χρόνο, πλέον παίζει πολύ μεγάλο ρόλο πόσα έτη φωτός φεύγουμε πίσω...

 

σχετικά με το τι μας προσφέρει στις παρατηρησεις μας

 

σε άλλους χαρά :cheesy: και...

σε άλλους δουλειά (αστροφυσικοί,ερευνητές κλπ...) :P

 

μάλλον εννοείς τους δευτερους...

 

Εν συντομία, όλο αυτό το deepsky hunting (που εγώ και εσύ με χαρά το ονομάζουμε πάρτι ουσιαστικά) αποσκοπεί στο να λύσει τα μεγαλύτερα προβλήματα- ερωτήματα της σύγχρονης αστρονομίας.. :wink:

 

ελπίζω να βοήθησα :)

ή να μπούμε σε λεπτομέριες? σε νέο thread όμως...

scooby doobi dooo!!!!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί μια ολική έκλειψη να είναι εντυπωσιακή, αλλα πιο γοητευτικό είναι ενα Deep sky, ειδικά αν κάτσεις να σκεφτείς το μέγεθος και την απόσταση αυτού που βλέπεις..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ, αλλά οι ολικές εκλείψεις είναι πολύ σπάνιες και υπάρχουν τόσα πολλά να μάθεις, όπως και βέβαια κοιτάζοντας τον βαθύ ουρανό........ :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης