Jump to content

Aγορά Τηλεσκοπίου-ελβετικού σουγιά :D


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κι από εμένα στην πολύ όμορφη αστροπαρέα σας!

Αν και κατέχω αρκετές θεωρητικές γνώσεις αστρονομίας και αστροφυσικής (λόγω σπουδών), έχω ελάχιστες πρακτικές.

Αποφάσισα λοιπόν να ξεκινήσω ενεργά την αστρο-παρατήρηση, με απώτερο μελλοντικό σκοπό, αφού εξοικειωθώ,

να κάνω και κάποιες προσπάθειες αστροφωτογράφισης (κυρίως λόγω ύπαρξης ανθρώπων στην παρέα που ασχολούνται με τη φωτογραφία,

οπότε υπάρχει ο φωτογραφικός εξοπλισμός).

Και τώρα στα δύσκολα: θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας όσον αφορά την αγορά τηλεσκοπίου (καινούριο ή μεταχειρισμένο)

που θα πληροί, όσον το δυνατό καλύτερα τις εξής προυποθέσεις:

- budget ~500 ευρώ

- συμπαθητικό τόσο στη πλανητική παρατήρηση, όσο και στην DSO

- δυνατότητες για κάποια προσπάθεια αστροφωτογράφισης (πλανητικής και DSO).

- συμπαθητική φορητότητα

Διαβάζοντας αρκετά άρθρα, στην αρχή "ψήθηκα¨ για καταδιοπτρικό, με τη λογική του συνδυασμού των καλών και των δύο κόσμων

(κατοπτρικών και διοπτρικών). Μετά είδα ότι για DSO και κυρίως αστροφωτογράφιση μάλλον η καλύτερη λύση είναι κάποιο κατοπτρικό τελικά.

Μετά ενθουσιάστηκα με την ιδέα της λειτουργίας goto. Αλλά μετά είδα ότι έχει και κάποιους περιορισμούς.

Τέλος αναποφάσιστος ακόμα και για το mount. Κάποιοι θεωρούν πολύ δύσκολη την άσκηση της ισημερινής στήριξης, για κάποιον

χωρίς προυπάρχουσα εμπειρία, την ώρα που η αλταζιμουθιακή είναι πιθανώς ακατάλληλη για φωτογράφιση.

Τελειώνοντας θα πω, οτι φυσικά και καταλαβαίνω ότι ανάλογα με το τι θες υπάρχει και το κατάλληλο τηλεσκόπιο, απλά κυρίως θέλω

να ακούσω τις σκέψεις σας, σε όλα τα παραπάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ζητάς πάρα πολλά γι αυτά που δίνεις.... Σκέψου τι θέλεις να κάνεις πιο πολύ. Αστροφωτογραφία ή παρατήρηση. Αυτό το τηλεσκόπιο που νομίζεις ότι μπορεί να υπάρχει...... απλά δεν υπάρχει γιατί θα το είχαμε πάρει όλοι μας.
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Homo.Ευτυχώςπου δεν υπάρχει, γιατί θα ήταν διαρκώς σε έλλειψη, λόγω ζήτησης! :D

Πέρα από την πλάκα όμως, στο αρχικό μου ποστ, γραφω ότι δεν υπάρχει προφανως τέτοιος συνδυασμός.

Αυτό που ζητώ είναι αν τελικά ένα καταδιοπτρικό ή ένα κατοπτρικό, και με τί στήριξη, θα στρογγύλευε περισσότερο τις "ανάγκες' που περιέγραψα, κι ας μην ήταν άψογο σε καμία από τις επιμέρους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και απο εμένα....

Αυτό που εγω εχω ονομάσει "ελβετικό σουγιά" ειναι το

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15368

αλλα πρέπει να ανέβεις οσο αφορά τη δαπάνη, και να συμβιβαστείς με τις περιορισμένες δυνατότητες αστροφωτογραφησης.... :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και απο εμένα....

Αυτό που εγω εχω ονομάσει "ελβετικό σουγιά" ειναι το

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15368

αλλα πρέπει να ανέβεις οσο αφορά τη δαπάνη, και να συμβιβαστείς με τις περιορισμένες δυνατότητες αστροφωτογραφησης.... :-k

 

συμφωνώ με τον KOSTAKIS ,έχω τον διάδοχο του ,evolution και κάνει τα πάντα..βέβαια ,η τιμή του είναι αρκετά παραπάνω απο αυτά που διαθέτεις ,αλλά αν ψάξεις μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο σε καλύτεερη τιμή ή να πάρεις το πατροπαράδοτο se.Παραθέτω και φωτό ,τραβηγμένες με ccd (atik infinity).

 

δεν είναι και για όσκαρ,αλλά δεδομένων των περιορισμών των alt -az ,είναι τίμιες..

17990416_10211304347981275_733845260376220174_o.thumb.jpg.d19b5cc1b5763a755cc3102684f8e9d6.jpg

1389894653_m42(1of1).thumb.jpg.d976b63dcffac81556117ed536da3b46.jpg

17620194_10211107550261455_5710371943331567996_o.thumb.jpg.89898501690e95b5941f461a4cb59e73.jpg

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας και από μένα. Εγώ σου προτείνω ένα 8αρι dobsonian με 450€. Δεν κάνει για αστροφωτογραφιση και γενικώς ένα τηλεσκόπιο μέχρι 500€ δεν κάνει και συν η Ισημερινή που είναι πολυ ακριβές βάσεις!! Αλλά για παρατήρηση το Dobson είναι άριστο!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Κώστα και Θοδωρή και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Θοδωρή, θα πω απλά ότι οι φωτογραφίες σου είναι φανταστικές!

Παρατηρώ ότι επίσης ότι και οι δύο έχετε επιλέξει celestron καταδιοπτρικά, κι οχι νευτώνεια.

Το budget οπως αναφέρατε είναι αρκετά πάνω απο αυτό που μπορώ να αντέξω αυτή τη στιγμή.

Πιο κοντα στα δικά μου οικονομικά μέτρα είναι αυτό

https://www.firstlightoptics.com/maksutov/skywatcher-skymax-127-synscan-az-goto.html

ή κάτι τέτοιο

https://www.firstlightoptics.com/reflectors/sky-watcher-star-discovery-150p.html

 

Τι λέτε κι εσεις;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον Κωστα, μεταχειρισμένο για να κρατήσεις το κόστος χαμηλά και νευτωνειο ή διοπτρικό. Αν σε ενδιαφέρει και η αστροφωτογραφια ξεκινά από τη στήριξη με μίνιμουμ μια heq5. Ένα 6ιντσο ή 8ιντσο νευτωνειο είναι μια χαρά. Ο προϋπολογισμός ξεπερνά τα 500, ωστοσο θα μείνει κάτω από 1000 ευρώ. Οικονομία και υπομονή!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους

 

Διάβασα φίλε Kostakis το review σου για το Nexstar 8se και έμεινα έκπληκτος.

Από παλιά είναι γνωστό πολύ καλό εργαλείο το 8.

Μπορείς να μας δώσεις (αν επιτρέπεται) μια τάξη μεγέθους για το κόστος να φέρεις από εξωτερικό ένα τέτοιο εργαλείο με σωλήνα και βάση;

Γιατί οι τιμές του καινούργιου είναι απαγορευτικές..

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά σε αυτό:

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=24428&highlight=

 

Θεωρώ ότι είναι το πιο portable τηλεσκόπιο. Με GOTO και μπορείς να κάνεις πλανητική φωτογράφιση.

 

Οπότε λίγο απ' όλα από αυτά που ζητάς.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και πάλι.

Μετά από πολύ πολύ διάβασμα και εδώ και σε ξένα φορουμς κατέληξα σε αυτούς τους 3 υποψηφίους, για τους οποίους θα ήθελα και τη γνώμη σας:

 

- celestron astro fi 5'' (υπάρχει σε προσφορά στα 500 ευρω περιπου)

- skywatcher 127 mak

- skywatcher SW 150PDS + synscan mount (ή Star Discovery Mount)

 

Τo celestron είναι ενα SCT, το οποιο το εχει καταργησει, και ο χειρισμός του γίνεται μέσω wifi, και όχι με hand control

 

Το sw 127 mak είναι ένα 5αρι maksutov, που δίνεται μαζί με την synscan mount, γύρω στα 500 ευρώ.

Πολύ καλό για παρατήρηση, κυριώς πλανητική, και μερικως για DSO. Από δυνατότητες αστροφωτογράφησης, σίγουρα θα χρειαστεί έναν focus reducer (0.5) για φωτογράφιση βαθεώς ουρανού

 

Τέλος το SW 150PDS είναι ενα newtonian που τα πάει άψογα στη φωτογράφιση (f/5), και πολύ καλα στην παρατήρηση (planetary και DSO). Το μειονέκτημα του είναι η μικρότερη φορητότητα σε σχέση με τα άλλα δυο, και ότι θα χρειάζεται πότε πότε collimation, που από ότι διαβάζω είναι μια διαδικασία με την οποία δεν νιώθουν όλοι και πολύ άνετα.

 

Τι λέτε κι εσείς, ποια είναι η άποψή σας. Βγάζουν καθόλου νόημα τα συμπεράσματα μου ή μπα;[/url]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προτεινω το skywatcher SW 150PDS με eq5 στηριξη .

 

αυτο γιατι :

 

-Ειναι οικονομικο

 

-μπορεις να αρχισεις να ασχολεισαι με παρατηρηση και αργοτερα , αν θες να ασχοληθεις με τη φωτογραφια , απλα αγοραζεις και το μοτερ , οπότε δε χρειαζεται να δωσεις ολα τα λεφτα τωρα

 

-μπορεις στο μελλον να πουλησεις τη στηριξη και να παρεις καποια αλλη (η eq5 και σε 100 χρονια , σαν καινουργια θα ειναι)

 

-Ειναι σχετικα φορητο , σπαει και σε 3-4- κομματια

 

Γενικοτερα προτεινω να αρχισει κανεις με παρατηρηση και μετα να πηδηξει στη φωτογραφηση αλλα αυτο ειναι τελικα κατι υποκειμενικο

 

επισης να ξερεις οτι το πρωτο πραγμα που κανουν ΟΛΟΙ οταν αγορασουν ενα τηλεσκοπιο ειναι να σκεφτουν ποιο θα ειναι το επομενο τηλεσκοπιο τους !

 

καλη τυχη

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ξερω αν ακομα ψαχνεις , αλλα στη θεση σου θα δινα 280 και θα παιρνα το τησκοπιο της αγγελιας. Σε βγαζει για 2+ χρονια ανετα και μετα το πουλας ευκολα στην τιμη που το πηρες (ή το αναβαθμιζεις):

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=24600&highlight=

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης