Jump to content

Διλημμα ! es 20 ή 24 στις 68 μοιρες ;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ενα βημα πριν την παραγγελια του προσοφθαλμιου που ψαχω προταρχικα για ερευνητικη χρηση , κατεληξα στην es λογο της πολυ καλης σχεσης αποδοσης και τιμης ( παντα ειμουνα fun του volume for money )

 

θα δουλευτει σε σωληνα Meade sn 8'' f4 σε χρηση τυπου dobson μιας και εχω απο παλια μια βαση dobson για 8'' ιδιοκατασκευη ( αργοτερα ισως ανεβει σε ισημερινη, που δεν νομηζω)

 

ειμαι αναμεσα στο 20 και στο 24 των 68 μοιρων , σηγουρα το 20 θα μου δωσει λιγο καλητερη μεγενθιση ποιο πρακτικη για ευκολο εντοπισμο σε σχεση με τη 800μμ εστιακη του τηλεσκοπιου 40χ απο οτι θα μου δωσει το 24 στα 33χ

 

δεδομενου οτι θα εχω και ενα super plosll 40mm 20x για περιορισμενη χρηση για μεχαλους στοχους

 

στο cloudynights εχω διαβασει διαφορα για τους ενλογο προσοφθαλμιους και παρατηρισα πως οι περισοτεροι προτινουν των 24μμ ακομη και σε περιπτωσεις τηλεσκοπιων μηκροτερης εστιακης απο την δικη μου πχ 650μμ..

 

εχω ηδη ενα es 4,7mm 82 - nagler 7mm -Agena 15mm 2'' 80 - barlow 2x 2'' /1,25'' και προσεχος μαλλον ενα televue barlow 2,5x 1,25''

 

Εχω μπερδευτει και δισκολευομαι στην επιλογη

 

 

το Αgena 15 mm 80fov 2'' με τον barlow 2x 2'' ισως τα δωσω λογο το οτι ειναι κουραστικο η συνεχη εναλαγη απο 2'' σε 1,25''

 

οι προτασεις σας και μεγαλητερη εμπειρια καποιων συγουρα θα βοηθισει

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επισης βλεπω πως ο 24 εχει και λιγο περισοτερο eye relief και 4,4 μμ περισοτερο field stop ..

Σε συνδιασμο με barlow 1,5-2X kai 2,5X θα μπορει να δωσει καποιες μεγενθηνσεις στο 1,25 '' που θα καλυπταν τα κενα των 2'' (αν τα αποχοριστω )

 

 

ο 20μμ θα μου εδεινε 40χ-60χ-80χ-100χ ενω ο 24μ θα μου εδεινε 33χ-50χ-66χ-83χ

 

επιτα υπαρχουν τα 114χ του Nagler 7 και τα 170χ του es 4,7

 

 

 

:-k :-k :-k :-k :-k #-o #-o

 

 

Μακαρι να υπηρχε ο ES 20mm 82 fov στο 1,25'' απο εκει που θα γινει η παραγγελια, δεν θα το συζητουσα καθολου :cheesy:

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω τον 20αρη και τον χρησιμοποιώ σε 6ιντσο και 10ιντσο τηλεσκόπιο με εστιακή f5 . Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την επιλογή και η μεγέθυνση που μου παρέχει είναι όση ακριβώς χρειάζομαι για εντοπισμό στόχων και τη θέαση μεγάλων αντικειμένων. Δες τη παρακάτω δοκιμή που είχα κάνει πριν καιρό.

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18968

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο 6" υποθετω σου δεινει 37χ ;

Πολυ καλη δοκιμη και βλεπως πως ο es υπερεχει.

Θα ηθελα να ακουσω και καποια γνωμη για τον 24 σε συγκριση με τον 20 , θα ειχε ενδιαφερον

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης