Jump to content

Ερωτήσεις για βελτίωση 16" dobsonian


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη βελτίωση του τηλεσκοπίου μου. Έχω ένα Meade Lightbridge 16". Πριν από κάποια χρόνια μάλιστα έκανα και το review εδώ στο Astrovox. Ήρθε ο καιρός που έκανα επαλουμινωση στην Orion Optics UK, παρέλαβα τα 2 κάτοπτρα πριν μερικές μέρες και σε 2 βδομαδες θα κάνουμε τα μεγάλα τεστ. Μέχρι τότε όμως έχω διαπιστώσει κάποια θέματα που έχουν προκύψει λόγω της αχρηστίας στην οποία είχε πέσει το τηλεσκόπιο επι 1-2 χρόνια. Ρωτάω τα εξής:

 

1). Θέλω ρουλεμάν για το αζιμούθιο. Βρήκα 2 τύπου Lazy Susan. Παραθέτω 2 εικόνες:

 

lazy%20susan%20-aluminium.jpg

 

698240359_o.jpg

 

Ποιο από τα δυο να διαλέξω γνωρίζοντας ότι το βάρος που θα τοποθετηθεί πάνω του θα είναι γύρω στα 70 κιλά;

Η SKF μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό;

 

 

2). Θέλω ένα protection cup για το δευτερεύον κάτοπτρο του Lightbridge. Έχει κάνεις κάποια ιδέα ώστε να το αναζητήσω στο eBay? Σκέφτηκα να κάνω κάποια πατέντα με τα βιδωτά πλαστικά κουτιά στα οποία μπαίνουν τα προσοφθάλμια. Υπάρχει κάποιο όνομα συγκεκριμένο να τα αναζητήσω ώστε να αγοράσω ένα μεγάλο μέγεθος που να χωράει το δευτερεύον;

 

3). Έχει κάνεις κάποια ιδέα για κατασκευή (ή ακόμα και διάθεση στο εμπόριο) βάσης με ρόδες ώστε να τοποθετηθεί επάνω το Lightbridge? Κάτι αντίστοιχο έφτιαχνε η JMI αλλά το κοστολογεί 400€ περίπου και με τα μεταφορικά θα στοιχίσει πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Η απάντηση αφορά την ερώτηση 3. Αν κ δεν είμαι σίγουρος αν εννοείς αυτό, απλώς στο παραθέτω

επειδή είναι ενδιαφέρον, απλό, μέχρι 10-25 ευρώ κόστος και πιθανόν να δώσει ιδέες κ για κάτι παραπάνω!!

gallery_55742_4772_89581.jpg.b8bc8780537ef54a88c518c1d8c92b5f.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κωνσταντίνε σχετικά με το ερώτημα 2, διάβασε το παρακάτω thread από το CloudyNights

 

https://www.cloudynights.com/topic/326144-secondary-mirror-covers/

 

Η καλύτερη ιδέα που έχω δει και θέλω να εφαρμόσω κάποια στιγμή κι εγώ, είναι θήκη από 100 CD/DVD που κόβεται στα κατάλληλα σημεία όπως περίπου τα κουτιά στο cloudynights και προστατεύει απόλυτα.

 

Φυσικά δεν το καλύπτεις μετά από ολονύχτια παρατήρηση λόγω υγρασίας που θες να φύγει. Στη μεταφορά προς το πεδίο και στην αποθήκευση, εκεί αποτελεί την καλύτερη ιδέα. Δεν ακουμπάει το κάτοπτρο, σημαντικό, σε αντίθεση με κάτι υφασμάτινα πουγγιά κλπ.

 

Μόνο η θήκη των 100 CD/DVD, κάνει όχι μικρότερες..

 

Στο 1ο, φαντάζομαι πως η SKF αν δίνει lazy susan bearing θα έχει και προδιαγραφές και θα λέει πόσο βάρος σηκώνει...

Επίσης προσπάθησε μην είναι πολύ παχύ αλλά με μικρή διαφορά από τα τεφλόν που έχει τώρα. Διαφορετικά θα σου μπαλαντζάρει ολόκληρο το τηλεσκόπιο και θα χάσεις σε στιβαρότητα.

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης