Jump to content

Skywatcher Startravel 120 (AZ3)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους του παραπάνω τηλεσκοπίου αν είναι ικανοποιημένοι με την εικόνα που προσφέρει στην επίγεια παρατήρηση (κύρια χρήση) και στην ουράνια παρατήρηση (δευτερεύουσα χρήση μια και υπάρχει dob) .

Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά να μάθω τις εμπειρίες σας μόνο για διοπτρικά παρόμοιας διαμέτρου και f .

 

https://www.firstlightoptics.com/startravel/skywatcher-startravel-120-az3.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω δεν χρειάζονται 5 ίντσες (περίπου) για επίγεια παρατήρηση. Αν ήθελα επίγεια θα πήγαινα ή σε κιάλια ή σε ένα 80mm (κοντό πχ f5) αχρωματικό.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω δεν χρειάζονται 5 ίντσες (περίπου) για επίγεια παρατήρηση. Αν ήθελα επίγεια θα πήγαινα ή σε κιάλια ή σε ένα 80mm (κοντό πχ f5) αχρωματικό.

 

Με 80mm f5 να είσαι προετοιμασμένος για αρκετό χρωματικό σφάλμα (π.χ. δες το 70mm f5.7 σε συγκριτική δοκιμή). Το ίδιο ισχύει και με το StarTravel 120. Εξαρτάται και λίγο τι βλέπεις, για γενική χρήση και χαμηλό κόστος συνήθως προτείνω το Evostar 90 για καλή επίγεια. Το StarTravel 120 δεν το έχω, αλλά το έχω χρησιμοποιήσει κάποιες φορές και μου αρέσει γενικά ως σωλήνας γιατί σε deep space δε με πολυενοχλεί το χρωματικό σφάλμα, και αν θες επίγεια και δεν έχεις πολύ φως βοηθάει πολύ η διάμετρος, αλλά μέρα μεσημέρι μάλλον προτιμώ το φθηνότερο Evostar 90.

Αν μπορείς βέβαια να πας σε κάτι όπως το 80ED δεν το συζητάμε, η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα με το StarTravel 120 ( όχι κυριολεκτικά :) ), τόσο σε επίγεια όσο και σε πολλά είδη αστρονομικής χρήσης (πλανητική, σμήνη κλπ - εκεί που υστερεί θα ήταν πιο αποδοτικό ένα μεγαλύτερο νευτώνιο). Αλλά άλλο κόστος...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσο ξέρω το Evostar 90 το είχε και το πούλησε. Κάτω από 100x δεν νομίζω να έχει πάρα πολύ χρωματικό σφάλμα (χωρίς να έχω δοκιμάσει το 120mm).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσο ξέρω το Evostar 90 το είχε και το πούλησε. Κάτω από 100x δεν νομίζω να έχει πάρα πολύ χρωματικό σφάλμα (χωρίς να έχω δοκιμάσει το 120mm).

 

Αν δεν του άρεσε το Evostar 90 σε επίγεια, μάλλον πρέπει να πάει για 80ED... Βλέπω ένα στις αγγελίες (celestron) ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο evostare μου άρεσε, ήταν καταπληκτικό .Το έφτανα ως χ150 και έβλεπα τους τουρίστες (θαμπούς βέβαια) στην Ακρόπολη .Στην ουράνια δε μου άρεσε και τόσο (είχε το dob απέναντι). Το πούλησα γιατί δεν είχα χώρο και για να αγοράσω προσοφθάλμια για το dob .Μου λείπει η επίγεια παρατήρηση που πρόσφερε αλλά θα ήθελα ένα πιο μαζεμένο διοπτρικό που δε πιάνει χώρο (το 120mm έχει μήκος 64 cm).Σκέφτομαι το 120 για επίγεια όλο τον χρόνο και για deep sky στις διακοπές στη θάλασσα και στην ταράτσα τον χειμώνα (δεν ανεβάζω το dob λόγω κάπνας από τα τζάκια και τα καλοριφέρ).

Η μεγαλύτερη διάμετρος σίγουρα θα βοηθήσει στην ουράνια παρατήρηση αλλά στην επίγεια θα έχω χειρότερες εικόνες από το evostar ; Να σημειώσω ότι παρατηρώ συνήθως μέρη που βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση (από Πετρούπολη παρατηρούσα Υμηττό , Λυκαβηττό ,Ακρόπολη και θάλασσα ) και όχι κάτι που βρίσκεται μερικές εκατοντάδες μέτρα από μένα .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tο evostare μου άρεσε, ήταν καταπληκτικό .Το έφτανα ως χ150 και έβλεπα τους τουρίστες (θαμπούς βέβαια) στην Ακρόπολη .Στην ουράνια δε μου άρεσε και τόσο (είχε το dob απέναντι). Το πούλησα γιατί δεν είχα χώρο και για να αγοράσω προσοφθάλμια για το dob .Μου λείπει η επίγεια παρατήρηση που πρόσφερε αλλά θα ήθελα ένα πιο μαζεμένο διοπτρικό που δε πιάνει χώρο (το 120mm έχει μήκος 64 cm).Σκέφτομαι το 120 για επίγεια όλο τον χρόνο και για deep sky στις διακοπές στη θάλασσα και στην ταράτσα τον χειμώνα (δεν ανεβάζω το dob λόγω κάπνας από τα τζάκια και τα καλοριφέρ).

Η μεγαλύτερη διάμετρος σίγουρα θα βοηθήσει στην ουράνια παρατήρηση αλλά στην επίγεια θα έχω χειρότερες εικόνες από το evostar ; Να σημειώσω ότι παρατηρώ συνήθως μέρη που βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση (από Πετρούπολη παρατηρούσα Υμηττό , Λυκαβηττό ,Ακρόπολη και θάλασσα ) και όχι κάτι που βρίσκεται μερικές εκατοντάδες μέτρα από μένα .

 

Είναι λίγο δύσκολο να τα συγκρίνεις, γιατί το 120 είναι φωτεινότερο που βοηθάει, αλλά έχει εντονότερο χρωματικό σφάλμα που δε βοηθάει (κερδίζεις ευκρίνεια από τη μία, χάνεις από την άλλη). Από την άλλη το 80ED στα 200x είναι αρκετά καθαρό ;) Και υπάρχει και ακόμα καλύτερο για επίγεια βέβαια, στο αστροκλάμπ που πάω έχει πλέον και 80ED binocular :)

 

ΥΓ. Πάντως για παρατήρηση επίγεια (και όχι φωτογραφία) το ST 120 το προτιμώ από Maksutov 127 - πάλι βέβαια πάει λίγο ανάλογα με τις συνθήκες/στόχο.

 

ΥΓ2. Α, υπόψιν το ST120 είναι 4 κιλά, το Evo 90 αν και μακρύτερο είναι αρκετά ελαφρύτερο (περίπου 3?).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης