AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - SkyWatcher Truss (Heritage) P130
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
SkyWatcher Truss (Heritage) P130
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Menelaos_P
Αστρόφιλος
Τόπος: Θεσσαλονίκη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/06/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 9:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για να πειραματιστείς με φτηνό τρόπο στο κόψιμο και την προσαρμογή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαύρο χαρτόνι 100 Χ 70 mm (απο το ΠΛΑΙΣΙΟ το είχα πάρει 1,5 ευρώ). Δεν είναι τοσο ανθεκτικό στο χρόνο όσο το kydex, αλλά είναι πιο έυκαμπτο. Το είχα προσαρμόσει με μαύρη μονωτική ταινία στο πλαίσιο του 130 και έμπαινε μέσα αυτόματα μαζί με τις μπάρες, όταν έκλεινε το τηλεσκόπιο.

SW_130_b.jpg
 Περιγραφή:
SW 130 φωτοχιτωνιο χαρτινο
 Μέγεθος αρχείου:  785.77 KB
 Διαβάστηκε:  33 φορές

SW_130_b.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ThanosElOffline
Νέος
Ένταξη: 31 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 8
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/06/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:37    Θέμα δημοσίευσης: Dob 130 truss Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Μενέλαε φαίνεται πολύ έξυπνη και φθηνή ιδέα αυτή με το χαρτόνι.

Θα το προσπαθήσω.

Να σας ρωτήσω.

Η απόδοση του τηλεσκοπίου αλλάζει πάρα πολύ με την χρήση του φωτοχιτωνίου;

Η βελτιώνει λίγο τις εικόνες;

Ευχαριστώ

Θάνος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Menelaos_P
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/06/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το φωτοχιτώνιο βελτιώνει πολύ την απόδοση και το κοντραστ ειδικά σε αμυδρά αντικείμενα, βαθύ ουρανού, αλλά και σε πλανητική χρήση όταν ανεβάζεις την μεγένθυση και σκοτεινιάζει έτσι η εικόνα σου. Εμποδίζει το φως από κοντινές λάμπες, ή απο την φωτεινή σελήνη να χτυπά στο δευτερεύον κάτοπτρο και να μειώνει την αντίθεση.
Στην φωτογραφία που έχω το χαρτόνι μπαίνει τελείως μέσα στο τηλεσκόπιο όταν κλείνει, αλλά καλό θα είναι να έχεις και ένα δεύτερο φωτοχιτώνιο σαν dew shield που να ανοιγοκλείνει εύκολα ίσως με velcro καμιά 15 εκατοστά πιο μπροστά απο την άκρη του τηλεσκόπιου, ώστε να εμποδίζει το πλάγιο φως, ακόμα και από τις πιο κατά πρόσωπο πηγές φωτισμού. Ετσι είναι και η πολύ καλή κατασκευή φωτοχιτώνιου με το kydex, σε προηγούμενες σελίδες του post, όπου προεξέχει πιο μπροστά, για καλύτερα αποτελέσματα.
Καλές παρατηρήσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 158
Τόπος: Αττική
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/06/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όταν είναι κλειστό το χαρτόνι δεν ακουμπάει στο κύριο κάτοπτρο? Υπάρχει κενό ώστε να χωράει το χαρτόνι ?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Menelaos_P
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/06/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ανάμεσα στο πρωτεύον κάτοπτρο και το σωλήνα του τηλεσκοπίου έχει κενό, από ότι θυμάμαι, (γιατί το τηλεσκόπιο δεν το έχω πια), οπότε το χαρτόνι, αν το έχεις κάνει αρκετά κυλινδρικό μπαίνει ακριβώς χωρίς να βρίσκει πουθενά, (θέλει βέβαια κάποια ακρίβεια στο μέτρημα και στο κόψιμο κατά την κατασκευή). Πιο εύκολο είναι να κάνει κανείς ένα φωτοχιτώνιο που να εφαρμόζει και να κλείνει με velcro εξωτερικά.
Το εσωτερικό φτιαγμένο με χαρτόνι το είχα κάνει για να μειώσω στο ελάχιστο το μέγεθος κατά τη μεταφορά, για μέγιστη φορητότητα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vagkosOffline
Νέος
Ένταξη: 24 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/08/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και από εμένα. Νέος στον χώρο και πλέον και νέος κάτοχος του τηλεσκοπίου από χθες. Θα ήθελα να κανω μία ερώτηση. Σχετικά με τα barlows τι μεγενθύση θα προτείνατε ? Φανταζομαι οτι όσο μεγαλύτερη μεγένθυση τόσο θα χαλάει η ποιότητα της εικόνας που θα βλέπω.

Ευχαριστώ πολύ.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
StefiouOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4
Τόπος: Αθήνα-Καματερό
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/09/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και από εμένα,

εντελώς νέος με τον χώρο αποφάσισα να αγοράσω το Sky-watcher Truss 130p μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ.

Πέρα από το φωτοχιτώνιο που πρέπει να φτιάξω θα ήθελα να αγοράσω και έναν φακό Barlow 2X γύρω στα 50 ευρώ θα έλεγα....(πχ το Skywatcher 2X ή το Celestron Omni 2X).

Πρίν τον αγοράσω όμως θα ήθελα την γνώμη σας.
Μου είναι απαραίτητος άμεσα ή να τον αφήσω για αργότερα;

Υπάρχει κάποιο εξάρτημα πιο απαραίτητο σε πρώτη φάση πχ ένα laser collimator;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15066
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/09/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Απαντώ και στους δύο: Καλύτερα να επενδύσετε πρώτα σε κάποιους καλύτερους φακούς.

Λόγω της φύσης του τηλεσκοπίου (φθηνό και ελαφρύ), κατάλληλοι είναι οι φακοί Plossl για χαμηλές μεγεθύνσεις. 32 και 25mm είναι άνετοι και ευχάριστοι, το ίδιο και οι 20mm. Από εκεί και κάτω στενεύει το eye relief, οπότε ή θα πάρετε κάποιον Barlow 2x (συχνά οι φθηνοί είναι στην πραγματικότητα 2.3-2.5x) ή θα αγοράσετε κάποιους φθηνούς με καλύτερο eye relief, από μεταχειρισμένους Radian (πχ 10 & 5mm) ή SWA (τους 9 & 6mm 60 μοιρών), ή παρόμοιους από τη Celestron, τη Meade κλπ.

Αν πάρετε barlow, όλοι οι καλής ποιότητας είναι κατάλληλοι, αλλά οι Shorty Plus βολεύουν και εργονομικά.

Βάλτε αγγελία εδώ και για μεταχειρισμένα κομμάτια.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
StefiouOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/09/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
Απαντώ και στους δύο: Καλύτερα να επενδύσετε πρώτα σε κάποιους καλύτερους φακούς.

............ή θα αγοράσετε κάποιους φθηνούς με καλύτερο eye relief, από μεταχειρισμένους Radian (πχ 10 & 5mm) ή SWA (τους 9 & 6mm 60 μοιρών), ή παρόμοιους από τη Celestron, τη Meade κλπ.

Αν πάρετε barlow, όλοι οι καλής ποιότητας είναι κατάλληλοι, αλλά οι Shorty Plus βολεύουν και εργονομικά.

Βάλτε αγγελία εδώ και για μεταχειρισμένα κομμάτια.

Ευχαριστώ kkokkolis για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Στο κείμενο σου, που έχω παραθέσει και υπογραμμίσει να υποθέσω πως αναφέρεσαι σε φακούς Plossl, έτσι;

Επειδή δεν έχω ιδέα οι 60 μοίρες που γράφεις αφορούν το πεδίο - eye relief;

"Shorty Plus"τι ακριβώς είναι; Πιο κοντό/μικρό σε ύψος σώμα;

Ο Celestron Omni ας πούμε θεωρείται ένας καλός φακός για τα δικά μου δεδομένα;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vagkosOffline
Νέος
Ένταξη: 24 Ιούλ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/09/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και από εμένα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα barlow x2 της skywalker.Το αποτέλεσμα για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ ικανοποιητικό.Παρολα αυτά έχω πρόβλημα με το βάρος του.μαζι με ένα προσοφθάλμιο skywatcer ultrawide 6mm που έχω πάρει(είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτό) οι κινήσεις του τηλεσκοπίου έχουν γίνει ''νευρικες'' .υπάρχει κάποιο tip για αυτό;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15066
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/09/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι, οι Plossl έχουν μικρό eye relief κάτω από τα 20mm, εγώ τουλάχιστον δεν τους μπορώ.

Ας πούμε σαν και αυτούς,

https://www.planitario.gr/ultrawide-6mm-o31-8mm.html
https://www.planitario.gr/ultrawide-9mm-o31-8mm.html

Υπάρχουν και άλλοι στο εξωτερικό.

Shorty Plus είναι ένας συγκεκριμένος τύπος που πωλούσαν οι Orion και άλλοι κατασκευαστές. Επειδή δεν τον βλέπω να προσφέρεται πλέον, σε λογική τιμή προσφέρεται αυτός

https://www.planitario.gr/baader-planetarium-q-barlow-duo-diamorfwsewn-1-3x-2-25x-ba-2956185.html

Είναι ελαφρύς (αν και κυρίως λόγω φθηνών πλαστικών) αλλά από τα οπτικά είμαι ευχαριστημένος.

Αυτός βέβαια δεν χρειάζεται με φακούς 6 & 9mm. Θα συνδυαστεί με Plossl 32 ή 25mm, η με Ortho 18mm. Πρόκειται για 2 διαφορετικές επιλογές. Μία τρίτη είναι ένας zoom.

Χρόνια πριν, σε μία τέτοια ερώτηση απαντούσαν οι περισσότεροι: πάρε Televue να σου μείνουν κλπ. Τώρα με την κρίση σου προτείνω αυτό που λέμε "λογικές επιλογές" ή "budget conscious". Για καλύτερα από αυτά από Ελλάδα πηδάς στα 100 ευρώ το κομμάτι και με τους Televue τα πράγματα ρέπουν προς το Hard Rock & Heavy Metal.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
StefiouOffline
Νέος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/09/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ευχαριστώ!

Κατατοπιστικότατος. Μου έχουν πέσει πολλά νέα πράγματα και ορολογίες για αρχή και θα αρχίσει να μου τρέχει το σαλάκι. Razz .

Όσο για τις τιμές extra περιφερειακών, όντως δεν θέλω να ανοιχτώ και πολύ οικονομικά αυτό τον καιρό (Όποιος έχει παιδιά, σχολεία κλπ καταλαβαίνει)... αλλά εάν αξίζει να δώσω το κάτι παραπάνω από τώρα ώστε να αξίζει και να μου μείνει - πιθανώς και για κάτι επόμενο - θα το δώσω.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης