Jump to content

Skywatcher AC 150/750 StarTravel VS 150/750 PDS Explorer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

είμαι ανάμεσα στα

 

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-ac-150-750-startravel-ota/p,14751

 

και

 

http://www.astroshop.eu/skywatcher-telescope-n-150-750-pds-explorer-bd-ota/p,19163 (ή λίγο μεγαλύτερο πχ 200)

 

η βάση και για τα 2 θα είναι η heq5 pro goto

 

Οι ανάγκες μου είναι με σειρά προτεραιότητας (πείτε μου τη γνώμη σας όμως)

1) φορητότητα (γιατί εάν δεν μετακινείται εύκολα και να χωράει στο αυτοκίνητο τότε δεν κάνουμε τίποτα :)

2) παρατήρηση πλανητών και deep space

3) κάποια βασική αστροφωτογράφηση (και γράφω βασική γιατί έχω κατανοήσει ότι για σοβαρή φωτογραφία θέλεις πολύ μεγαλύτερα και ακριβότερα setups

 

Τέλος φαντάζομαι ότι και τα 2 κάνουν για επίγεια παρατήρηση αλλά δεν είναι στις προτεραιότητές μου..

 

Θα παρακαλούσα για τα φώτα σας στα +/- που έχει παραπάνω από τα 2 τελεσκόπια Skywatcher Telescope N 150/750 PDS Explorer και Skywatcher Telescope AC 150/750 :)

 

Φιλικά,

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Για τη φορητότητα: νομίζω είναι το ίδιο φορητά και τα 2. Το Skywatcher AC 150/750 είναι "κοντοσώληνο" αλλιώς 6" διοπτρικά είναι λίγο γαϊδούρια σε μέγεθος

2.Το Skywatcher AC 150/750, χωρίς να το έχω δει, λογικά, επειδή είναι αχρωματικό, πάσχει από σοβαρό χρωματικό σφάλμα, που γίνεται χειρότερο λόγω διαμέτρου. Με το Telescope N 150/750 PDS, δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα.

3. Για βασική αστροφωτογράφηση σου κάνουν εξίσου και τα 2

 

Προσωπικά θα επέλεγα το δεύτερο και για το πρόσθετο λόγο ότι έχει Crayford εστιαστή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη,

 

σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση,

άρα με το PDS δεν θα έχουμε χρωματικά προβλήματα κα εξίσου καλό είδωλο όπως με το star travel τόσο σε πλανητική όσο και σε πιο deep space ε;

 

Φιλικά,

Στέλιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν προσέξεις την ευθυγράμμιση των οπτικών, είναι ένα τηλεσκόπιο που θα σε ικανοποιήσει καλύτερα, κατά τη γνώμη μου.Οχι δεν υφίσταται χρωματικό σφάλμα στα Νεύτωνα, χωρίς βέβαια κι αυτά να μην έχουν άλλου είδους σφάλματα, αλλά όχι σε αυτές τις διαστάσεις. Και πλανητική και deep sky είναι μια χαρά και θα σου αποκαλύψει πολλά πράγματα seeing επιτρέποντος βέβαια!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω κάποιο από τα δυο, όμως έχω το 130/650 PDS (μικρό αδερφάκι του 150/750)

 

Σε επίπεδο παρατήρησης, πλανητικά βλέπεις βασικά πράγματα στον Δια και στον Κρόνο, χρώμα στον Άρη (έχω δει μια φορά και ψιλογαλάζιο τον ουρανό αλλά κουκίδα, μην φανταστείς κάτι ιδιαίτερο).

Σε deep space από Αναβυσσο -δεν είναι Αθήνα αλλά ουτε βουνό- αρκετά Messier τα έχω δει, έστω και αχνά. Σε Orion, Andromeda και κάποια λίγα ακόμα είναι και αρκετά καλή η παρατήρηση, αν και θα θες και κάποια άλλα προσοφθάλμια από αυτά που δίνουν. Για Σεληνη φυσικα είναι οκ

 

Από φωτογραφιση, με μια Canon 100D modded έχω βγαλει αξιοπρεπέστατες θεωρω φωτογραφίες (μπορείς να τις δεις με την αναζήτηση) οπότε και το 150αρι θα ειναι ίδιου επιπέδου. Αντίστοιχα σε πλανητική (με ASI κάμερα) έχω βγάλει αξιοπρεπείς του Δία και του Κρόνου.

Προφανώς και στα δυο δεν είναι σαν άλλες που θα δεις αλλά θα σε ευχαριστήσει σαν αποτέλεσμα σίγουρα όταν εξοικειωθείς.

 

Θέλει καλό και σωστό collimation στην αρχή -το δικό μου είχε θέμα και με το δευτερεύον και με ταλαιπώρησε λίγο, με βοηθεια το έφτιαξα τελικά- αν και από οτι κατάλαβα ήμουν μάλλον η εξαίρεση, αλλά όπως και να έχει χρειάζεται να το κάνεις για να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό μήνα σε όλους

 

scipii πολλά μπράβο,

πραγματικά εκπλητικές οι φωτογραφίες..

θα μπορούσες να μας πεις ίσως περισσότερα για το setup που έχεις;

 

 

έχω την canon 500D unmodded οπότε ίσως κάνει (;)

 

Για το collimation πρέπει να πάρω το ειδικό εργαλειάκι και να το τεστάρω από την αρχή σωστά;

 

Μια γενική ερώτηση :-# (όποιος ξέρει ας με διαφωτίσειι παρακαλώ)

πως σχετίζονται το PDS με ένα dobsonian με την έννοια ότι και τα 2 είναι νευτώνεια κατοπτρικά τηλεσκόπια; μπερδεύτηκα λίγο χοχο :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για το σχόλιο, αν και εκπληκτικές δεν είναι μην γελιόμαστε :lol: , ότι μπορώ κάνω :wink:

 

Για το collimation εγώ έχω το cheshire, όταν ο σωλήνας μου έχει 250 δεν βρίσκω λογικώ να δώσω 300 για ένα καλό λειζερ όταν το cheshire κάνει τη δουλειά του. Τα λειζερ όπως έχω καταλάβει αν ΔΕΝ είναι καλά, μπορεί και να σου κάνουν μεγαλύτερο πρόβλημα.

 

Η καλύτερη μέθοδος είναι αυτή με το αστέρι αλλά είναι χρονοβόρα, όμως γενικά το collimation θέλει χρόνο, άσκηση αλλά και τη βοήθεια κάποιου πιο έμπειρου να καταλάβεις λίγο τη λογική.

 

Το PDS χρησιμοποιείται σε EQ βάση ενώ το DOB σε AZ , αυτό σημαίνει πως το δευτερο κάνει μόνο για παρατήρηση και όχι για φωτογράφιση. Νομίζω η βασική διαφορα είναι αυτή

 

 

Το Setup μου που ρώτησες είναι το 130 PDS, Canon 100D mod, coma corrector 0.9 της Skywatcher, φιλτρο IDAS lps d1 της Hutech, βάση AZ-EQ 5, οδηγητικό Orion Mini 50mm και πλανητική - οδηγητική ASI 224

 

ΟΜΩΣ αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν καλύτεροι συνδυασμοί με το ίδιο budget. Είναι όλα θέμα γούστου, ευκολίας κλπ για τον καθένα.

 

Η μόνη ας πουμε συμβουλή και αυτό που κατάλαβα απο τα παιδια εδώ ευτυχώς γρήγορα, είναι πως ΑΝ είσαι σίγουρος πως θα ασχοληθείς ενεργά, σκέψου καλά που θες να φτάσεις, πάρε μια καλή βάση από την αρχη και τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά.

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης