Jump to content

11η Πανελ. Εξόρμηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων, Φιλιππαίοι 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Εαν υπαρχει καποιος που θα ταξιδεψει απο Αθηνα και εχει διαθεσιμο χωρο για ενα ή δυο ατομα με συμβολη στα εξοδα μετακινησης παρακαλω επικοινωνηστε μαζι μου στο τηλεφωνο 6906633049. Ευχαριστω!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άντε ρε παιδιά γράψτε και κανένα νέο για εμάς τους καψερούς που μηνάμε πίσω.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Περασαμε τελεια!!!!!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχάριος σε εξορμήσεις, αλλά απίστευτη εμπειρία.

Δύο τέλειες νύχτες, παρατήρησα μέχρι τις 4 το πρωί του Σαββάτου, και μέχρι τις 5μιση σήμερα το πρωί.

Καταρχήν τρομερή η οργάνωση και η όρεξη των παιδιών Του Συλλόγου.

Δεν μας έλειψε το παραμικρό.

Όσες ομιλίες παρακολουθησαμε είχαν πολύ ενδιαφέρον καθώς και η ομιλία της Σιας χθες το βράδυ.

Ωραία και η ξενάγηση στο νυχτερινό ουρανό, αλλά και οι παιδικές δραστηριοτητες.

Βρήκαμε με το 8αρι dob και την βοήθεια των παλαιότερων αντικείμενα όπως M22, 13,37, 57 ΤΟ lagune, το διπλό σμήνος στον Περσέα, το νεφέλωμα του Κυκνου το O ring καθώς και έναν πολύ δύσκολο γαλαξία στον Βεγα, αφού μας βγήκε ο σβέρκος. Απίστευτος Δίας, Κρόνος, Αφροδίτη, πλειαδες και γαλαξίας Της Ανδρομέδας. Αυτά.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τριήμερο της 11ης ΠΕΕΑ στους Φιλιππαίους περιείχε όλα τα συστατικά στοιχεία που συνθέτουν μια επιτυχημένη εξόρμηση ερασιτεχνών αστρονόμων. Έναν υπέροχο ανέφελο ουρανό (SQM 21,50 περίπου στο ζενίθ), όμορφη φύση, ερασιτέχνες αστρονόμους και αστροφωτογράφους με διάθεση ανταλλαγής εμπειριών, συναδελφικό κλίμα και, με ιδιαίτερη μνεία, μια οργανωτική ομάδα που κατάφερε όχι μόνο να οργανώσει άρτια την εξόρμηση αλλά και να μεταδώσει το ζεστό κλίμα σε κάθε έναν συμμετέχοντα.

 

Σχετικά με το χώρο της εξόρμησης, αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά πως οι Φιλιππαίοι αποτελούν τον πληρέστερο και ιδανικότερο χώρο φιλοξενίας τέτοιων εκδηλώσεων. Με υποδομές που εξασφαλίζουν την άνεση στους συμμετέχοντες, σκοτεινό ουρανό, εύκολη πρόσβαση και χωροταξία που διευκολύνει την ανεμπόδιστη παρατήρηση και φωτογράφιση, το σίγουρο είναι ότι ανυπομονώ να ξαναπάω.

 

Αγαπητοί φίλοι του Αστρονομικού Συλλόγου Δυτικής Μακεδονίας, σας ευχαριστούμε για όλα! Ευχόμαστε καλή ξεκούραση ώστε να πάρετε δυνάμεις διότι στους Φιλιππαίους θέλουμε να ξαναέρθουμε!

 

ΥΓ: Ακολουθεί αναμνηστική φωτό της ομάδας του του Ωρίωνα από την 11η ΠΕΕΑ

 

https://www.astrovox.gr/gallery/image/20031-11%CE%B7-%CF%80%CE%B5%CE%B5%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%BD%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%86%CF%89%CF%84%CF%8C-%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%89%CE%BD%CE%B1/

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΟΜΆΔΑ ΗΠΕΊΡΟΥ...

2.thumb.JPG.821005ae91a31defd67628589565776d.JPG

12.thumb.JPG.d3d92faaf95364f71df81ce5fc611d7d.JPG

10.thumb.JPG.534b14c6a7fd93063989620ed8ba110c.JPG

9.thumb.JPG.7c95dad2393f29b5c323ca6049733ef7.JPG

8.JPG.0720d5342b067cd8c8de50ad3608789b.JPG

8A.thumb.JPG.a7bc7eab89a764b60d3de82341e519cf.JPG

1.thumb.JPG.c18de586e99d58cd59230fb1b69d3bad.JPG

Κόσμον τονδε, τον αυτόν απάντων, ούτε τις θεών ούτε ανθρώπων εποίησεν, αλλ'' ην αεί και έστιν και έστε πύρ αείζωον. ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ητανε ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ!!! Ηταν η πρωτη μου ΠΕΕΑ και σιγουρα δεν θα ξαναχασω αλλη... Αν και είμαι 16 χρονων.. Ειχα απιστευτη ορεξη να δω πραγματα και τα καταφερα, βλέποντας καμια 17 αντικείμενα messier ! Ισως ημουν ο μικρότερος σε ηλικια αστρονόμος με δικο του τηλεσκόπιο αλλα η εμπειρια ηταν το κατι αλλο.. Εμαθα γνώρισα και σιγουρα θα κανω τα παντα για να γίνω καλυτερος και να λέγομαι επάξια και εγω ερασιτέχνης αστρονόμος!! Τα λεμε του χρονου!! ( άκουσα οτι μπορει να γίνει στο Αγρίνιο.. ελπιζω, αλλα λεω οτι απλως αυτη ειναι μια φήμη που άκουσα...)

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τριήμερο της 11ης ΠΕΕΑ στους Φιλιππαίους περιείχε όλα τα συστατικά στοιχεία που συνθέτουν μια επιτυχημένη εξόρμηση ερασιτεχνών αστρονόμων. Έναν υπέροχο ανέφελο ουρανό (SQM 21,50 περίπου στο ζενίθ), όμορφη φύση, ερασιτέχνες αστρονόμους και αστροφωτογράφους με διάθεση ανταλλαγής εμπειριών, συναδελφικό κλίμα και, με ιδιαίτερη μνεία, μια οργανωτική ομάδα που κατάφερε όχι μόνο να οργανώσει άρτια την εξόρμηση αλλά και να μεταδώσει το ζεστό κλίμα σε κάθε έναν συμμετέχοντα.

 

Σχετικά με το χώρο της εξόρμησης, αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά πως οι Φιλιππαίοι αποτελούν τον πληρέστερο και ιδανικότερο χώρο φιλοξενίας τέτοιων εκδηλώσεων. Με υποδομές που εξασφαλίζουν την άνεση στους συμμετέχοντες, σκοτεινό ουρανό, εύκολη πρόσβαση και χωροταξία που διευκολύνει την ανεμπόδιστη παρατήρηση και φωτογράφιση, το σίγουρο είναι ότι ανυπομονώ να ξαναπάω.

 

Αγαπητοί φίλοι του Αστρονομικού Συλλόγου Δυτικής Μακεδονίας, σας ευχαριστούμε για όλα! Ευχόμαστε καλή ξεκούραση ώστε να πάρετε δυνάμεις διότι στους Φιλιππαίους θέλουμε να ξαναέρθουμε!

 

Δεν πήγα στην Πανελλήνια, γιατί μου φάνηκαν πολλές οι ώρες του ταξιδιού (όταν έχεις συνηθίσει στις 3,5-4 ώρες το πολύ ως τον κατασκότεινο Πάρνωνα, ε...!) Εκ των υστέρων λέω ότι μπορεί και να ήμουν λίγο υπερβολικός, κι έτσι έχασα αυτήν την εξόρμηση.

 

Είναι ευχάριστο το κλίμα που βγαίνει από το post σου, Ανδρέα. Φαίνεται ότι υπάρχει από όλους μια αντιστροφή στα ζητούμενα των ΠΕΕΑ. Ευχάριστη εντύπωση μου έκανε το γεγονός, ότι στο διάστημα μέχρι την 11η ΠΕΕΑ δεν έγινε καμμία μνεία στον αριθμό των συμμετοχών, ούτε των επισκεπτών από τις γύρω περιοχές, ούτε των επισκεπτών από τις μεγάλες πόλεις. Δεν ξέρω αν ισχύει πράγματι, αλλά εγώ το εξέλαβα ως μια επιστροφή στα πραγματικά βασικά συστατικά των Πανελληνίων εξορμήσεων, που είναι αυτά που αναφέρεις

Έναν υπέροχο ανέφελο ουρανό (SQM 21,50 περίπου στο ζενίθ), όμορφη φύση, ερασιτέχνες αστρονόμους και αστροφωτογράφους με διάθεση ανταλλαγής εμπειριών
... και όχι το να πλημμυρίζουμε τα βουνά με κάθε λογής κόσμο άσχετο με το θέμα.

Για να μην παρεξηγηθώ, δηλώνω ότι προσωπικά είμαι υπέρμαχος της διάδοσης του χόμπυ μας σε ανθρώπους που πραγματικά ενδιαφέρονται να ασχοληθούν και σε οποιαδήποτε άλλη στιγμή όπου κι αν γίνει θα είμαι μέσα. (αρκεί να είναι εφικτό!)

Δεν αμφιβάλλω ότι και στους Φιλιππαίους θα υπήρξαν επισκέπτες, εκτός αστρονομίας, αλλά μέχρι κάποιον αριθμό τους διαχειρίζεται κανείς ευκολότερα.

Αν μάλιστα ο ουρανός ήταν τόσο σκοτεινός σε συνδυασμό με τις υποδομές, τότε μάλλον το σημείο είναι πράγματι ιδανικό για πανελλήνια γεγονότα και μάλλον όσοι πήγατε περάσατε θαυμάσια. Δεν έχω προσωπική άποψη, αλλά διακρίνω αυτόν τον ενθουσιασμό στα λεγόμενά σου

αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά πως οι Φιλιππαίοι αποτελούν τον πληρέστερο και ιδανικότερο χώρο φιλοξενίας τέτοιων εκδηλώσεων. Με υποδομές που εξασφαλίζουν την άνεση στους συμμετέχοντες, σκοτεινό ουρανό, εύκολη πρόσβαση και χωροταξία που διευκολύνει την ανεμπόδιστη παρατήρηση και φωτογράφιση, το σίγουρο είναι ότι ανυπομονώ να ξαναπάω.

 

Συγχαρητήρια λοιπόν στους διοργανωτές και καλή αντάμωση με όλους τους φίλους στην επόμενη ΠΕΕΑ.

...,εάν αποτύχει, τουλάχιστον θα αποτύχει έχοντας τολμήσει να μεγαλουργήσει. Οπότε η θέση του ποτέ δεν θα είναι ανάμεσα στις κρύες και δειλές ψυχές, που δεν γνώρισαν ποτέ, ούτε τις νίκες ούτε τις ήττες. (Theodore Roosevelt)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι επισκέπτες ήταν πολλοί. Η διαφορά με τον Πάρνωνα είναι κατά κύριο λόγο χωροταξική. Στους Φιλιππαίους ο χώρος παρατήρησης είναι μακριά και απομονωμένος από την είσοδο όπου υπάρχει το κεντρικό κτήριο, το κυλικείο και ο χώρος εκδηλώσεων. Έτσι οι διοργανωτές σχεδίασαν και κατάφεραν να κρατήσουν τους επισκέπτες εκεί, στήνοντας τα τηλεσκόπια για το κοινό και κάνοντας την ουρανογραφία και τις ομιλίες κοντά στην είσοδο. Αν κάποιος ήθελε απλά να παρατηρήσει, σχεδόν δεν καταλάβαινε ότι γίνονται εκδηλώσεις σε άλλο χώρο. Ο Πάρνωνας που έχει ένα μεγάλο ενιαίο χώρο παρουσιάζει αδυναμία στη δυνατότητα διαχείρισης επισκεπτών.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια προταση :

 

Ε τοτε να γινεται η πανελληνια μονο σε χωρους που πληρουν αυτες τις προυποθεσεις ... οπως οι Φιλιππαίοι για να εχουμε παντα τις ιδανικες συνθηκες .

Γεια χαρα και ευχαριστω για τα ψαρια!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν η 3η ΠΕΕΑ για μένα και η πιο ευχάριστη νομίζω από θέμα διευκολύνσεων κατά την παραμονή. Υπήρχαν τουαλέτες, ντουζ, φαγητό και σκιά για όλες τι σκηνές. Αν και μου άρεσε ότι οι χώροι αστροφωτογραφων και παρατηρητών ήταν διακριτοί μου έλειψε να ακούω την ουρανογραφια κατά την προετοιμασία του εξοπλισμού. Από προσέλευση πιστεύω ότι ήταν η πιο μικρή που έχω βρεθεί τουλάχιστον από αριθμό παρατηρητών. Νομίζω ότι ήταν μια ΠΕΕΑ πετυχημένη χωρίς προβλήματα και στεναχωρήθηκα που τελείωσε. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές και στους επισκέπτες!

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Παρνωνας βολευει περισσοτερο στην αποσταση για μας τους Αθηναιους. Συμφωνω πως χωροταξικα οι Φιλιππαιοι ηταν καλυτεροι και ειχαν καλυτερες εγκαταστασεις. Ενα μειονεκτημα σε σχεση με τον Παρνωνα ηταν η μυγες και τα τσοπανοσκυλα. Επειδη στο σημειο συχναζουν αλογα και προβατα υπηρχαν ακαθαρσιες παντου και μυγες, που εκαναν τη διαβιωση λιγο ασχημη.

 

Κατα τ'αλλα ηταν μια υπεροχη εμπειρια και θα συμμετεχω οπουδηποτε διοτι αυτο που μετραει πανω απ ολα ειναι η παρεα! Εγω προσωπικα δεν καταφερα να φωτογραφησω οσο ηθελα διοτι ειχα καποιες αστοχιες με τον εξοπλισμο μου, αλλα το καταευχαριστηθηκα!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης