Jump to content

SW 12'' Dobson, Προσαρμογές και Ρυθμίσεις.


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη τα ζητάει τώρα ο οργανισμός τους!! :evil:

 

Ζήτα όλα τα λεφτά σου πίσω, πλήρη επιστροφή χρημάτων ΑΜΕΣΑ και πες τους και το εξής: ΤΙ ΦΤΑΙΣ ΕΣΥ αν δεν γράφουν πλήρεις περιγραφές στην Αγγλική έκδοση των σελίδων;;; ](*,)

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να γνωρίζεις Γερμανικά στην τελική.

 

Let me know what I can do for you :

 

Να σου επιστρέψει όλα τα χρήματα πίσω για παραπλάνηση, παραπληροφόρηση και να πάει στον αγύριστο....κοντολογίς...

Αν δεν ξέρουν να μεταφράζουν (ή δεν θέλουν... :-note :-s ) ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ!

 

Απείλησέ τους αν το παίζουν σκληρά καρύδια ότι θα κάνεις αμφισβήτηση χρέωσης στην κάρτα...έτσι για να δουν πόσα απίδια παίρνει ο σάκος! :frown:

 

Να δούμε πόσο Κινέζοι θα το παίζουν μετά... [-(

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Νομίζω Τάσο ότι αν είχαμε τρόπο να μετρήσουμε την εστιακή των τηλεσκοπίων μας, πιστεύω ότι θα βρισκόμασταν προ εκπλήξεων. Κάτι μου λέει ότι στα δικά μας τηλεσκόπια δεν θα ανταποκρίνεται η πραγματικότητα με την εργοστασιακή τιμή. Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση...

 

Πραγματικά δεν υπάρχει πρόβλημα και με την υπάρχουσα κατάσταση όπως είναι τώρα, το ClickLock ήταν μεγάλη αναβάθμιση, ΔΕΝ έχω κανένα πρόβλημα στην παρατήρηση. Απλά αν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί γιατί να μην βρούμε μια λύση όσο πιο κοντά μπορούμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα :cheesy:

 

* κανένα πρόβλημα με την μήτρα. Καλώς να έρθεις Μάνο! =D>

 

Γιάννη αυτό που συμβαίνει είναι πράγματι απίστευτο! Το έχεις ήδη εσύ και ο Πάνος το θέμα. Πως γίνεται σε εσάς να συμβαίνει αυτή η ιστορία και σε μένα να εστιάζουν μια χαρά με το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ SETUP και τηλεσκόπιο;;;

 

Με τον Πάνο έχουμε τον 17mm T4 και σε μένα εστιάζει, σε εκείνον πρέπει να τον τραβήξει αν θυμάμαι καλά. Οι εστιαστές είναι ίδιοι, τα clicklock 2" ίδια, τα τηλεσκόπια ίδια! Δεν το πιστεύω πραγματικά...μήπως επειδή το δικό μου είναι το πιο παλιό, αγορασμένο Γενάρη 2009, έχει κάτι διαφορετικό που δεν έχουμε πάρει χαμπάρι; Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. Ούτε έχουμε ανεβάσει/κατεβάσει το πρωτεύον τόσο πολύ που να πεις ότι επηρεάζει την εστία σε τέτοιο βαθμό.

 

Ο 26mm T5 εστιάζει όντως οριακά. Είναι λίγο πριν το τέλος διαδρομής του.

Το έχουμε ξανασυζητήσει στο μεγάλο νήμα για τις προσαρμογές και ρυθμίσεις στο 12", χωρίς να βγάλουμε άκρη.

 

Ο Κώστας είχε βάλει στο δικό μου τον ES100 9mm στις 2 Ιουλίου 2011, σε σκοτεινό ουρανό. Εντάξει, φοβερή και διάπλατη αίσθηση με τις 100 μοίρες, ίδια με τον Ethos θα έλεγα. Άνετο eye-relief θυμάμαι και επίσης ότι μου άρεσε πολύ ο φακός αλλά είχα ήδη τον 10mm XW...

Τελικά ένας 100 μοιρών είναι ωραίο να περιλαμβάνεται στην συλλογή μας, έστω και για την εμπειρία.

Θυμάμαι όμως ότι και ο ES100 9mm ήθελε τράβηγμα προς τα έξω για να εστιάσει και σε μένα. Έχε το και αυτό υπόψη σου.

 

Πάντως το να θέλουν μισό με ένα πόντο τράβηγμα έξω κάποιοι φακοί, δεν θεωρώ ότι είναι πρόβλημα. Αν το συνάνταγα δηλαδή σε έναν, δεν θα καθόμουν να ασχοληθώ τόσο με το θέμα τη στιγμή που όλοι οι υπόλοιποι θα έπαιζαν κανονικά. Το ίδιο κάνει στο 12" μας και ο 12mm T4!

 

Γιάννη την μήτρα για το 2" Clicklock την έχω εγώ, μου την έδωσε ο Πάνος. Θα στην δώσω αφού την πάω μια φορά στον μηχανουργό εδώ στο Περιστέρι με ένα νέο 2" clicklock, έχουμε έναν ακόμη που θα μπει στο club τον clicklockάδων, τον Μάνο! Οπότε θα μιλήσουμε για να στην δώσω μετά και από αυτήν την μετατροπή.

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη συμφωνώ απόλυτα. Πρέπει να διαφοροποιείται από μοντέλο σε μοντέλο, έστω και για 1 εκατοστό. Δεν μπορώ να αποδώσω αλλού ευθύνες για αυτό που συμβαίνει.

 

Αλήθεια, υπάρχει κάποιος έγκυρος τρόπος/μέθοδος να μετρήσουμε εμείς οι ίδιοι την υπάρχουσα εστιακή απόσταση σε ένα dobsonian, βγάζοντας ένα αποτέλεσμα ακριβείας;; Ξέρει κανείς από τα παλαιότερα παιδιά;

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τέτοιες μετρήσεις ξέρει να κάνει ο Στέφανος. Πιστεύω να μας γράψει σχετικά!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εστιάζεις επάνω στον τοίχο τις ακτίνες φωτεινής πηγής και μετράς την απόσταση, με αποσυναρμολογημένο το κάτοπτρο εννοείται.

Αλλιώς είναι το τετράγωνο της διαμέτρου προς 16 φορές το ευθύγραμμο τμήμα που ενώνει τα μέσα χορδής και τόξου του κατόπτρου (μετράς με κανόνα και κλωστή).

Θεωρητικά πρέπει να είναι 3.876mm αλλά μπορεί να βρούμε διαφορές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν βρούμε μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ μας...τότε εκεί θα βρίσκεται το πρόβλημα σίγουρα.

 

Κώστα το έχεις δοκιμάσει να το μετρήσεις σε σένα;

 

Ανδρέα μακάρι να μας γράψει κάτι [-o< , έχω μήνες να δω τον Στέφανο στο forum..λάμπει δια της απουσίας του.. :cry:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι ακόμη, δεν έχω δοκιμάσει. Δεν έχω το κατάλληλο όργανο με υψηλή ακρίβεια που απαιτείται.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αναρωτιέμαι αν μπορεί να μας βοηθήσει το Glatter laser σε αυτή τη μέτρηση με κάποιο τρόπο χρησιμοποίησης της δέσμης του... :-k

 

Θα μας πει ο Στέφανος φαντάζομαι...

 

Γενικά μιλώντας, η εστιακή απόσταση σε ένα Νευτώνειο ορίζεται ως η απόσταση που διανύει η δέσμη φωτός από το κέντρο του πρωτεύοντος και ως εκεί που προσπίπτει η δέσμη φωτός στο κέντρο του δευτερεύοντος, σωστά;

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπάρχουν μετρητές απόστασης laser. Λέτε να γίνετε τίποτα με αυτούς?

 

Απ ότι βλέπω στο Internet έχουν απόκλιση +- 2-3mm....

 

Άκυρο, μάλλον όχι....

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γενικά μιλώντας, η εστιακή απόσταση σε ένα Νευτώνειο ορίζεται ως η απόσταση που διανύει η δέσμη φωτός από το κέντρο του πρωτεύοντος και ως εκεί που προσπίπτει η δέσμη φωτός στο κέντρο του δευτερεύοντος, σωστά;

 

Όχι. Η διαδρομή μετά το δευτερεύον (σε αντίθεση με τα καταδιοπτρικά) μέχρι το εστιακό πεδίο του προσοφθαλμίου, είναι τμήμα της εστιακής απόστασης.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
...Ανδρέα μακάρι να μας γράψει κάτι [-o< , έχω μήνες να δω τον Στέφανο στο forum..λάμπει δια της απουσίας του.. :cry:

...Παρών!

Η αλήθεια είναι ότι έχω μετρήσει δύο φορές την εστιακή απόσταση του κατόπτρου του 10ιντσου νευτώνειού μου, μία για το αρχικό κάτοπτρο (1181±2mm) και μία για το καινούργιο, αναβαθμισμένο κάτοπτρο (1186±2mm) αλλά με μέθοδο αρκετά πολύπλοκη για να την προτείνω ή να την περιγράψω, ωστόσο βέβαιη. Η μέθοδος που προτείνει ο Κώστας είναι αρκετά ακριβής και άμεση. Μπορεί να εκτελεστεί αφαιρώντας το δευτερεύον κάτοπτρο και τη βάση του από τον οπτικό σωλήνα του νευτώνειου και στρέφοντας τον οπτικό σωλήνα προς τη Σελήνη. Με λίγη επινοητικότητα θα καταφέρει κανείς να σταθεροποιήσει ένα μικρό λευκό χαρτί ως οθόνη έξω από τον οπτικό σωλήνα και επάνω στον οπτικό άξονα, σε σημείο όπου θα προβάλλεται με τη μέγιστη ευκρίνεια το είδωλο της Σελήνης (ή ενός πλανήτη/λαμπερού άστρου). Το άθροισμα της απόστασης του χαρτιού από το στόμιο του τηλεσκοπίου + την απόσταση του κέντρου του κατόπτρου από το στόμιο του τηλεσκοπίου, είναι η εστιακή απόσταση (αφού τα ουράνια σώματα βρίσκονται σε πρακτικά άπειρη απόσταση). Από τη μεθοδικότητα και την αγάπη κάποιου για ακρίβεια, εξαρτάται αν η μέθοδος θα δώσει ακρίβεια ±2 εκατοστά ή ±2 χιλιοστά!

 

Εκείνο που είναι σίγουρο και διαπιστωμένο πολλές φορές είναι ότι ένα κάτοπτρο ονομαστικής τιμής π.χ. 1200mm μπορεί να έχει και μέχρι 20 ή 30 mm διαφορετική εστιακή απόσταση. Γι αυτό σε ίδια νευτώνεια μπορεί να παρατηρήσουμε ότι σε άλλη θέση του εστιαστή εστιάζει το ένα και σε άλλη το άλλο (με τον ίδιο προσοφθάλμιο φακό, εννοείται). Οι περισσότερες εταιρίες δυστυχώς είναι απρόσεκτες στη συναρμολόγηση των νευτώνειων οπτικών σωλήνων, με αποτέλεσμα συχνά να χρειάζονται μικροεπεμβάσεις στη θέση του πρωτεύοντος κατόπτρου, ή/και χρήση extension tubes στον εστιαστή.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Παιδια εισαστε φοβεροι. Το εχετε ξετιναξει το θεμα. 30 ολοκληρες σελιδες. Οποτε εμεις οι πιο καινουργιοι τα εχουμε ετοιμα.Ηδη εχω ξεκινησει τη δουλεια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θέλετε να μετρήσετε την πραγματική εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου σας πάρτε ένα προσοφθάλμιο που ξέρετε πόσο ακριβώς φαινόμενο πεδίο έχει π.χ Plosll 52o μοίρες βρείτε ένα αστέρι καλύτερα κοντά στον ουράνιο ισημερινό και αφήστε το να κυλήσει από τη μία άκρη του φακού ως την άλλη. Χρονομετρήστε το χρόνο που χρειάζεται το αστέρι να διανύσει όλο το πεδίο του προσοφθαλμίου. Πάρτε αρκετές μετρήσεις και βγάλτε το μέσο όρο των μετρήσεων. Εφαρμόστε τον παρακάτω τύπο:

 

Υπολογίζοντας το πραγματικό πεδίο του προσοφθαλμίου (TFOV) σε μοίρες σύμφωνα με το γνωστό τύπο:

 

TFOV = 15,041 .t . cosd

 

όπου:

 

15,041 = σταθερή κίνηση της γης 15,041’’ / sec

t= χρόνος διέλευσης αστεριού

cos (d)= συνημίτονο της απόκλισης του αστεριού

 

Γνωρίζοντας το φαινόμενο οπτικό πεδίο (AFOV) και την εστιακή απόσταση του προσοφθαλμίου

(f e)μπορούμε να υπολογίσουμε την πραγματική εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου.

 

Εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου = afov . fe/ tfov

 

Για παράδειγμα για ένα τηλεσκόπιο νευτώνειο 200/1000 που έχουν γίνει μετρήσεις με ένα 12mm προσοφθάλμιο που έχει φαινόμενο πεδίο 42,4 μοίρες (ορθοσκοπικος) και πραγματικό πεδίο 0,508 μοίρες τότε :

 

Εστιακή απόσταση τηλεσκοπίου= 42,4 μοίρες .12mm/ 0,508 μοίρες =1001,5mm

 

Ακόμη κι αν είστε πολύ ακριβείς στις μετρήσεις σας πάλι θα σας ξεφύγουν μερικά χιλιοστά στον υπολογισμό της εστιακής απόστασης οπότε ποτέ δε θα είστε απολύτως σίγουροι ... ](*,) ](*,) ](*,) :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα πρεπει η ακριβεια των ονομαστικων στοιχειων του προσοφθαλμιου afov και fe να ειναι μεγαλυτερη απο την ακριβεια της ονομαστικης εστιακης αποστασης του πρωτευοντος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

geragelos δεν μπορείς να είσαι ποτέ απόλυτα - απόλυτα σίγουρος ούτε για το φαινόμενο πεδίο , ούτε για την εστιακή του προσοφθαλμίου. Αν θέλεις να κάνεις τη διαδικασία διάλεξε ένα καλό προσοφθάλμιο με σταυρόνημα ( για να διαγράψει το άστρο τη μεγαλύτερη χορδή του κύκλου καθώς θα διανύει το πεδίο). Η χειροκίνητη μέθοδος αν και δεν είναι πολύ ακριβής σου υπολογίζει ......σχετικά την εστιακή του τηλεσκοπίου και μπορείς να διαπιστώσεις αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση απ τις τιμές του κατασκευαστή.

 

Σίγουρα μεγάλες αποκλίσεις θα δημιουργούν προβλήματα στη εστίαση του τηλεσκοπίου. Για μεγαλύτερη ακρίβεια χρησιμοποίησε μια καμερα ccd . Νομίζω πως σε μία λήψη αναγράφεται η τιμή της εστιακής απόστασης ......δε γνωρίζω ακριβώς λεπτομέρειες. Ας βοηθήσουν οι αστροφωτογράφοι!! :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
  • 4 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα, μήπως μπορεί κάποιος με τη σχετική εμπειρία του να με κατευθύνει στο πώς να διορθώσω αυτό το πρόβλημα έδρασης? με το δίιντσο αντάπτορα της SW το barlow κάπου "βρίσκει" σε κάποιο σημείο όπου μειώνεται η εσωτερική διάμετρος του αντάπτορα και δεν μπορεί να κάτσει καλά. σφίγγει μεν, αλλά επειδή οι 2 πατούρες (barlow - αντάπτορα) δεν εφάπτονται, δεν "κλειδώνει" αλλά υπάρχει ένας μικρός τζόγος (να πω ότι το σύνολο barlow - προσοφθάλμιο ζυγίζει 1,84kg...!).

 

Επόμενη σίγουρη αγορά είναι ένα Μ54 click lock της baader αλλά δεν ξέρω αν με το μειωμένο σε σχέση με τον ανταπτορα της SW θα μπορώ να εστιάζω. Μήπως ξέρει κάποιος ένα εξάρτημα προέκτασης που θα μου κάνει τη δουλειά να το παραγγείλω μαζί με τον click lock? ή με τον click clock απλά πετάω τον αντάπτορα της SW και είμαι οκ?

1145040981_problemwithbarlow.thumb.jpg.bddc4641792a966ca7806cb3f9940de2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου το θέμα με το Baader Click Lock το έχουμε συζητήσει εκτενώς ήδη!

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13859

 

Μπες και διάβασε (καλό διάβασμα!), πιθανότατα να σου λύσει όλες τις απορίες...

 

Δεν θα χάσεις με την αλλαγή πάντως, είναι εργαλείο για μια ζωή, στο λέω που έχω το τηλεσκόπιο από το 2009 έτσι.

 

Μην νομίζεις όμως πως επειδή κάτι εστιάζει ή δεν εστιάζει σε εσένα, σε ένα άλλο, πανομοιότυπο SW θα συμβαίνει το αντίστροφο..

 

Έχουμε δει πολλές φορές με όμοια SW να μην εστιάζει το ένα, αλλά να τα καταφέρνει να εστιάσει το άλλο με τον ίδιο ακριβώς φακό επάνω! Συμβαίνει...

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης