Jump to content

Αξίζει η αλλαγή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα,

 

Αν και είμαι αρκετά ευχαριστημένος με το skywatcher dob truss 10" για λόγους

που θα αναφέρω παρακάτω σκέφτομαι να πάω σε SCT 9.25 αυτοματοποιημένο.

 

1) Αν και χωράει στο αυτοκίνητο είναι αρκετά δύσκολο να το βάλεις και να το βγάλεις,

 

βρίσκει στην πόρτα και μου βγαίνει η μέση κάθε φορά με ακροβατικά για να το μετακινήσω

 

απο το αυτοκίνητο. Το αποτέλεσμα πλέον να βαριέμαι να το βγάζω έξω.

 

2) Έχω πρόβλημα με την ευθυγράμμιση, διάβασα ένα σορό στο ίντερνετ έχω

 

https://www.planitario.gr/eidiko-prosofthalmio-euthugrammishs-katoptrou-o31-8mm.html

 

αλλά πάντα νομίζω πως δεν το κάνω σωστά και πάντα το κάνω μαζί με 2ο άτομο καθώς μόνος μου

 

παιδεύομαι.

 

3) επειδή είναι ανοιχτού τύπου ο σωλήνας αν και πλέον έχω βάλει Light shroud, θέλει μεγάλη προσοχή

 

για σκόνες και σκουπίδια.

 

4) Κάθε φορά που θέλω να δείξω κάτι στην οικογένεια μου πρέπει να κρατάω το τηλεσκόπιο και κάθε λίγο να ξανα βρίσκω τον στόχο.

 

Με το SCT πιστεύω θα κερδίσω αρκετά σε φορητότητα καθώς θα χωράει άνετα στο αυτοκίνητο,

 

είναι κλειστού τύπου οπότε βάζεις τα καπάκια και τέλος.

 

Ευθυγράμμιση απο ότι κατάλαβα είναι πολύ εύκολη σε σχέση με το Dob και τέλος

 

έχει Goto και target lock που θα βρω την ηρεμία μου όταν θα βλέπουν άλλοι.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι απο ότι διαβάζω στο cloudy nights η ποιότητα της εικόνας ( οξύτητα και φωτεινότητα ) σε σχέση με το dob.

 

Όλοι υποστηρίζουν πως τα dob είναι ανώτερα.

 

Βέβαια όλοι έχουν advanced dobs με καλά οπτικά κτλπ.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει δει και συγκρίνει την εικόνα ανάμεσα σε αυτά τα δύο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Αλεξανδρε καλησπερα. Αυτοι ειναι καποιοι απο τους λογους για τους οποιους αποφασισα κι εγω να αλλαξω το δικο μου dob. Ειναι το θεμα που λεει "Αλλαγη τηλεσκοπιου'' αν το εχεις διαβασει. Βεβαια εγω θελω και λιγες ιντσες παραπανω! Πιστευω οτι μεγαλη διαφορα στην παρατηρηση δεν θα εχεις. Ενας κατοχος ή καποιος που γνωριζει περισσοτερα θα μας διαφωτισει.

 

θα κερδισεις ομως στο να βλεπεις περισσοτερους στοχους εσυ και οποιος αλλος βρισκεται στην παρεα χωρις να εχεις ενδοιασμους αν ειναι καλη η ευθυγραμμιση κτλ...! Για μενα προχωρα στην αλλαγη. :wink:

-Γιώργος-

Κατάστημα αστρονομικού εξοπλισμού http://skyandweather.gr/

Νίκαια http://nikaia-davis.meteoclub.gr/ , Αιγάλεω http://aigaleo-davis.meteoclub.gr/ , Μενίδι http://menidi-davis.meteoclub.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τα επιπλέον χρήματα για το sct μπορείς να αγοράσεις ποιοτικό truss dobsonian 16". Το βάρος και η μεταφορά θα είναι πλέον παιχνίδι. Με τις παραπάνω ίντσες θα δεις με άλλο μάτι το βαθύ διάστημα.

 

Μπορείς να φτιάξεις και dob κατά παραγγελία όπως το θες με πολλά πλεονεκτήματα. Με το sct 9.25 θα σου φύγει η μέση γιατί είναι πολύ βαρύ και δεν το σηκώνεις άνετα να μοιράζεται το βάρος. Είχα το CPC 9.25 γι αυτό στο λέω

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πιο βαρύ απο το dob? το αντίθετο νόμιζα.

 

Απο cloudy nights:

 

Tripod 9.8 KG

Mount 7.2 KG

Tray 2.4 KG

OTA 8.4Kg

 

Total 27,8kg

 

και το dob είναι πάνω κάτω το ίδιο, απλά το SCT θα χωράει πιο άνετα μέσα στο αυτοκίνητο.

 

Απο θέμα πρακτικότητας νομίζω το SCT είναι αρκετά πιο άνετο.

 

Η απορία μου είναι πόσο μεγάλη διαφορά έχει στην εικόνα σε σχέση με το skywatcher.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου απαντήσω κι εγώ με τη σειρά που τα θέτεις, μιας κι έχει περάσει από τα χέρια μου 9.25:

 

1. Και το 9.25 SCΤ είναι μεν "κοντοσώληνο" αλλά καθόλου ελαφρύ!!

2. Και τα SCT χάνουν ευθυγράμμιση (δυσκολότερα βέβαια) και είναι πιο μπελάς να τα ευθυγραμμίσεις!

3. Πάσο για ανοιχτό σωλήνα, αλλά με light shroud δεν έχεις πρόβλημα

4. Πίστεψέ με κανείς δεν πρόκειται να ενθουσιαστεί όσο νομίζεις γιατί πολύ απλά ο περισσότερος κόσμος, πέρα από κάνα Κρόνο, σελήνη ή Δία, απογοητεύεται από τη θέα του τηλεσκοπίου, μιας και νομίζει ότι θα δει τις εικόνες του Hubble. Έχω προσωπικά καταλήξει ότι είναι μοναχικό σπορ, σε βαθμό που βαριέμαι να μοιράζομαι την εμπειρία με τους άλλους, γιατί απλά δεν βλέπουν κάτι εντυπωσιακό...

 

Επιπλέον...

Με ενοχλούσε ότι στην παραμικρή υγρασία, θόλωνε κατευθείαν ο διορθωτικός. Ένα Νευτώνιο μαζεύει μεν υγρασία, αλλά προλαβαίνεις να δεις και κάτι!!!

 

Τέλος η παρεμπόδιση από το δευτερεύων είναι ένα θέμα που πρέπει να λάβεις υπόψη. Ναι μεν είναι σχεδόν 10ινστο, αλλά, λόγω μεγαλύτερης παρεμπόδισης, χάνει φως. Είναι τραγική η απώλεια?? ΟΧΙ!! Αλλά είναι ψυχολογικός ο λόγος!!! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το sct

Η παρεμπόδιση είναι πάνω απο 30%.

Επίσης στο ζενίθ (που συνήθως περνούμε τις καλύτερες εικόνες) δεν βολεύει να παρατηρείς γιατί πρέπει να πέσεις στα γόνατα. Ποσό μάλλον να κοιτάξεις στο ζενίθ με τον ερευνητή. Τραγικά δύσκολο. Οι κράμπες ήταν πολλές.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.sumerianoptics.com/products-price/

 

Μια από τις πολλές επιλογές dob με εξαιρετική φορητότητα (16.5kg για 12'')

Σύγκρινε τιμές / φορητότητα / δυνατότητες με SCT goto.

Υπάρχει και βάση για target tracking.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσωπικα δεν ευχαριστιεμαι με τιποτα άλλο την παρατηρηση παρα μονο με Dobson
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θεμα της υγρασιας λυνεται ευκολα με ενα σκιαστρο δροσου. Αν θες το παιρνεις ετοιμο και με αντισταση μεσα για καλυτερα αποτελεσματα. Εχεις σκεφτει για 11αρι αντι για 9,25? Δεν ξερω τι διαφορα τιμης εχουν. Σιγουρα προσθετεις βαρος και ογκο αλλα κερδιζεις φωτεινοτητα.

-Γιώργος-

Κατάστημα αστρονομικού εξοπλισμού http://skyandweather.gr/

Νίκαια http://nikaia-davis.meteoclub.gr/ , Αιγάλεω http://aigaleo-davis.meteoclub.gr/ , Μενίδι http://menidi-davis.meteoclub.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και απο εμένα ,

ως κάτοχος ενός evo 9,25'', έχω να σου πω ένα δυο πράγματα

1)η φορητότητα του και ο χρόνος για να το στήσεις είναι όντος καλή, αυτό βέβαια θα εξαρτηθεί από το

ποια στήριξη θα διαλέξεις .

2) το βάρος του σωλήνα δεν αποτελεί αποτρεπτικό παράγοντα αλλά το μέγεθος του μόνο κοντοκανο

δεν το λές . το 9,25'' σε μήκος θυμίζει το 11 περισσότερο παρά το 8''. Βέβαια το βάρος του είναι πλησιέστερα στο 8 ιντσο . αν σκέφτεσαι για 11 μόνος σου πολύ δυσκολα θα το μετακινείς.

3) η εικόνα που σου δίνει σε πλανήτες και κλειστα σμήνη είναι εξαιρετική αλλα ως εσύ όντας κάτοχος

10'' dob μάλλον θα απογοητευτείς απο το στενό του πεδίο .

4)η κεντρική παρεμπόδιση στο 9,25'' νομίζω πως είναι απο τις μεγαλύτερες σε sct αλλά έχει το πιο flat πεδίο

απολαγμενό σχεδόν τελείως απο field curvature και λεώ σχεδόν γιατι τότε γιατί να υπάρχει και το edge hd .

5) για την υγρασία θα πρέπει να είσαι έτοιμος για σκιαστρο δροσου (θυμάμαι έιχαμε βγεί μάλιστα με τον φίλο "planetman'' για παρατήρηση στη νότια Ρόδο με το τηλεσκόπιο μου η οποία τέλειωσε άδοξα μόλις 2 ώρες μετα το ξεκήνημα της )

6) το cpc μην το σκεφτείς καν , νομίζω ο σωλήνας είναι άρρηκτα συνδεδεμένος με την βάση και είναι πολυ βαρύ για άνετη μετακίνηση

7) αναφέραν τα παιδία ότι στο ζενίθ θα έχεις πρόβλημα στην παρατήρηση και στην αναζήτηση στόχου , δεν θα έλεγα οτι αντιμετώπισα πότε τέτοιο θέμα και με το evo δεν έχεις την ανάγκη αναζήτησης απο ερευνητή

(εντάξυ σπάνια όχι τελείως)

 

Αν ο λόγος που το θές είναι η φορητότητα , η μη συχνή ευθυγράμμιση τότε ναι αξίζει πιστεύω.

-Με το Go-to θα έχεις μια ωραία και άνετη εμπειρία ,γρήγορη εναλλαγή στόχων και άνετη παρατήρηση χωρίς συνεχόμενες διορθώσεις και ώς κάτοχος ήδη ενός τηλεσκοπίου πιστεύω έχεις μια καλή γνώση του ουρανού ( πολλοί λένε ότι χαλάει το όλο σκεπτικό της παρατήρησης αλλά εγώ δεν θα μείνω σε αυτό , αν θές ούτως ή αλλιώς μαθαίνεις )

Celestron Lcm 114

 

Baader Hypperion 8 mm

Baader Hypperion 31 mm As

Plosl 25mm -9 mm

Televue Barlow x 2

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην δική μου εμπειρία με το CPC 9.25 χρησιμοποιούσα τον ερευνητή μόνο για 2 ή 3 star align στην αρχή. O Vega ήταν εύκολος να τον αναγνωρίσεις και βρίσκεται ψηλά το καλοκαίρι οπότε ήταν καλό αστέρι για το align. Άντε να τον κεντράρεις όμως με τον ερευνητή για να ολοκληρώσεις το align. Προσωπικά είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά.

 

Επίσης για να μην πέφτεις στα γόνατα στο ζενίθ πρέπει να έχεις ψηλά το τρίποδο ώστε να έρχεται στο ύψος σου το προσοφθάλμιο όταν είναι όρθιο το τηλεσκόπιο στις 90 μοίρες. Όμως αυτή η θέση δεν βολεύει για 70 μοίρες και κάτω.

 

Στην τελική όμως η θέση παρατήρησης είναι καθαρά θέμα γούστου. Για μένα το πιο βολικό τηλεσκόπιο είναι το 16" του planetman. Έρχεται ακριβώς στο ύψος μου. Το δεύτερο πιο βολικό είναι το δικό μου με το 90% του χρόνου να είμαι στο πάτωμα και με το 10% σε ένα σκαλοπάτι 15cm

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Παιδιά,

 

Άρα μου λέτε να μείνω με το dob, οπότε πρέπει να λύσω το κομμάτι της ευθυγράμμισης

καθώς ψυχολογικά με έχει ξενερώσει που δεν γνωρίζω αν το κάνω σωστά και αν έχω καλή ευθυγράμμιση.

 

Κάθε φορά που κοιτάω τον ουρανό και δεν μου αρέσει η εικόνα που βλέπω το ρίχνω στην ευθυγράμμιση.

 

Υπάρχει κανένας στην Αλεξανδρούπολη που να μπορεί να με βοηθήσει?

 

Διάβασα αρκετά στο φόρουμ απλά το κομμάτι της κίνησης πάνω κάτω δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι πατέντα έχουν κάνει.

 

Είδα πως έβαλαν ρουλεμάν και τεφλόν καθώς και μαγνήτες για αντίβαρα.

 

Άρα δεν χρησιμοποιούν το φρένο καθόλου και το τηλεσκόπιο κάθεται απο μόνο του με τα αντίβαρα όπου

το αφήσεις?

 

Ρουλεμάν + τεφλόν για να πηγαίνει πιο ομαλά?

 

Πραγματικά με εκνευρίζει όταν βρίσκω τον στόχο και βάζω το φρένο, άμα αφήσω το τηλεσκόπιο

όσο σφικτά και να το έχω το τηλεσκόπιο πέφτει προς τα κάτω.

 

Με τον ES 24 68 βγαίνει εκτός πεδίου ενώ με τον nagler απλά φεύγει απο το κέντρο ο στόχος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ένα βαρύ μαγνήτη σαν αντίβαρο το ισορροπείς αν βάζεις βαριούς προσοφθάλμιους.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Παιδιά,

 

Άρα μου λέτε να μείνω με το dob, οπότε πρέπει να λύσω το κομμάτι της ευθυγράμμισης

καθώς ψυχολογικά με έχει ξενερώσει που δεν γνωρίζω αν το κάνω σωστά και αν έχω καλή ευθυγράμμιση.

 

Κάθε φορά που κοιτάω τον ουρανό και δεν μου αρέσει η εικόνα που βλέπω το ρίχνω στην ευθυγράμμιση.

 

Υπάρχει κανένας στην Αλεξανδρούπολη που να μπορεί να με βοηθήσει?

 

Διάβασα αρκετά στο φόρουμ απλά το κομμάτι της κίνησης πάνω κάτω δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι πατέντα έχουν κάνει.

 

Είδα πως έβαλαν ρουλεμάν και τεφλόν καθώς και μαγνήτες για αντίβαρα.

 

Άρα δεν χρησιμοποιούν το φρένο καθόλου και το τηλεσκόπιο κάθεται απο μόνο του με τα αντίβαρα όπου

το αφήσεις?

 

Ρουλεμάν + τεφλόν για να πηγαίνει πιο ομαλά?

 

Πραγματικά με εκνευρίζει όταν βρίσκω τον στόχο και βάζω το φρένο, άμα αφήσω το τηλεσκόπιο

όσο σφικτά και να το έχω το τηλεσκόπιο πέφτει προς τα κάτω.

 

Με τον ES 24 68 βγαίνει εκτός πεδίου ενώ με τον nagler απλά φεύγει απο το κέντρο ο στόχος.

 

 

Γεια σου Αλέξανδρε.

 

Το τηλεσκόπιο που έχεις, έχει να σου δείξει πολλά πράγματα.

Δεν ξέρω ποσό καιρό το έχεις αλλά σίγουρα αξίζει να του δώσεις την ευκαιρία που χρειάζεσαι για κατανοήσεις και να λύσεις τα προβλήματα που έχεις με αυτο. Είναι καλύτερα να κανεις τις σκέψεις για αλλαγή δηλαδή όταν θα ξεπεράσεις τα παραπάνω.

 

Τα Dobson με βάση την δικιά μου εμπειρία είναι αρκετά εύχρηστα και τα προβλήματα που αναφέρεις θέλουν απλά λιγο έξτρα ενασχοληση/ διάβασμα για να μπορέσεις να τα λύσεις. Γι αυτο θα σου αναφέρω οτι στην προηγούμενη πανελληνια συνάντησα ένα σοβαρό πρόβλημα με την εστίαση. Ενώ ήταν παιχνιδάκι για μένα εκείνη την βραδιά πραγματικά είχα δοκιμάσει τα πάντα και μου πήρε περίπου μιάμιση ώρα για να καταλάβω...την γκάφα που έκανα. Δεν είχα σηκώσει το τηλεσκόπιο τελείως απο τους σωλήνες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να εστιάσω.

 

Αυτο το αναφέρω γιατί συνέχεια Θα προκύπτουν θέματα στο χόμπι μας. Πολλες φορές χρειάζεται λιγο ψυχραιμία και αφιέρωση χρόνου για να λυθούν. Άρα λοιπόν σε καμία περίπτωση μην τα παρατάς. Στησε το τηλεσκόπιο Με ηρεμία και χωρίς να έχει πέσει ο ήλιος εντελώς και προσπάθησε το ξανά.

 

Τωρα, η αστρονομία είναι ένα χόμπι που ισως κάποια τεχνικά θέματα, δύσκολα κατανοούνται μέσω διαβάσματος και μόνο. Δεν ξέρω το background σου και ποσό καιρό ασχολείσαι, αλλά πχ. αν έχεις πάει σε μια πανελλήνια πολυ εύκολα κάποιος θα μπορούσε να σου δείξει την ευθυγράμμιση ετσι ώστε να μην έχεις αμφιβολίες για το αν πέτυχε. Επίσης σε κάθε περίπτωση ο καιρός και το seeing δεν είναι πάντα ιδανικά για παρατήρηση ακόμη κι απο σκοτεινό ουρανό, μην το ξεχνάς αυτό.

 

Την πατέντα που είδες στο νήμα του Τάσου την έχω κάνει κι εγώ, κι είμαι απίστευτα ικανοποιημένος

Απλά να αναφέρω οτι στο 10ιντσο στην βάση δεν έχεις lazy Susan το οποίο είναι σίγουρα πολυ λιγότερο ομαλό. Θα σου πρότεινα πάντως να τσεκάρεις λιγο μήπως έχεις παράσφίξει την κάτω βίδα (αυτή που είναι στο κέντρο κάτω απο την βάση). Το φρένο το χρησιμοποιώ φυσικά- δεν θες να είναι στον "αερα" το τηλεσκόπιο.

 

Εμένα μου έδωσε ένας γνωστός μου 2 μεγάλους μαγνήτες απο ηχεία (νομιζω) και όποιο πρόβλημα προέκυπτε απο το έξτρα βάρος έχει λυθεί. Σε κάθε περίπτωση η πατέντα κάνει την κίνηση στο ύψος πολυ ομαλή.

 

Καθαρούς ουρανούς!

Χαιρετώ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανονικά το τηλεσκόπιο πρέπει να είναι ελαφρά οπισθοβαρές. Δηλαδή να είναι ελαφρά βαρύτερο προς τη μεριά του κατόπτρου. Έτσι όταν βάζεις προσοφθάλμια στο πάνω μέρος να έρχεται και να είναι ισορροπημένο. Αυτό το κάνεις βάζοντας ένα αντίβαρο στο πίσω μέρος. Τέλεια ισορροπημένο δεν πρόκειται να είναι ποτέ λόγω διαφορετικών προσοφθάλμιων που χρησιμοποιούμε αλλά αν είναι σωστά υπολογισμένο το αντίβαρο η διαφορά της δύναμης θα είναι μικρότερη από αυτή της τριβής των τεφλον και το τηλεσκόπιο θα μένει εκεί που το αφήνεις. Αν έχεις μεγάλη διαφορά στους προσοφθάλμιους (πχ Nagler 31 και ortho 6mm) μια άλλη λύση είναι να αυξήσεις ελαφρά τις τριβές ώστε το τηλεσκόπιο να είναι πιο "σκληρό" στην κίνηση.

 

Η ευθυγράμμιση του Νευτώνειου είναι πολύ ευκολότερη από την ευθυγράμμιση ενός SCT γιατί έχει λιγότερα οπτικά. Μπορεί να μην χρειάζεσαι τόσο τακτικά στο SCT αλλά όταν χρειαστεί να το κάνεις θα ζοριστείς πιο πολύ γιατί πολύ απλά δεν θα είσαι εξοικειωμένος με τη διαδικασία. Στο νευτώνειο επειδή αναγκαστικά θα το κάνεις πιο τακτικά εξοικειώνεσαι και αν έχεις τα σωστά εργαλεία μετά είναι υπόθεση δευτερολέπτων (κυριολεκτικά).

 

Στο θέμα του βάρους, τα truss είναι τα πιο ελαφρά τηλεσκόπια σε σχέση με τη διάμετρο τους.

 

Επίσης όσο αφορά την παρακολούθηση μπορείς να πάρεις ένα go-to kit της Skywatcher και να το κουμπώσεις το 10" που έχεις. Αν το κάνεις αυτό πολύ πιθανό να έχεις λύσει και το πρόβλημα της ζύγισης γιατί το τηλεσκόπιο θα είναι κουμπωμένο με το μοτέρ και δε θα το αφήνει να πέφτει.

 

Η γνώμη μου είναι να μείνεις σε αυτό που έχεις και να δεις αν μπορείς να το αναβαθμίσεις με ένα go-to kit.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανονικά το τηλεσκόπιο πρέπει να είναι ελαφρά οπισθοβαρές. Δηλαδή να είναι ελαφρά βαρύτερο προς τη μεριά του κατόπτρου. Έτσι όταν βάζεις προσοφθάλμια στο πάνω μέρος να έρχεται και να είναι ισορροπημένο. Αυτό το κάνεις βάζοντας ένα αντίβαρο στο πίσω μέρος. Τέλεια ισορροπημένο δεν πρόκειται να είναι ποτέ λόγω διαφορετικών προσοφθάλμιων που χρησιμοποιούμε αλλά αν είναι σωστά υπολογισμένο το αντίβαρο η διαφορά της δύναμης θα είναι μικρότερη από αυτή της τριβής των τεφλον και το τηλεσκόπιο θα μένει εκεί που το αφήνεις. Αν έχεις μεγάλη διαφορά στους προσοφθάλμιους (πχ Nagler 31 και ortho 6mm) μια άλλη λύση είναι να αυξήσεις ελαφρά τις τριβές ώστε το τηλεσκόπιο να είναι πιο "σκληρό" στην κίνηση.

 

Η ευθυγράμμιση του Νευτώνειου είναι πολύ ευκολότερη από την ευθυγράμμιση ενός SCT γιατί έχει λιγότερα οπτικά. Μπορεί να μην χρειάζεσαι τόσο τακτικά στο SCT αλλά όταν χρειαστεί να το κάνεις θα ζοριστείς πιο πολύ γιατί πολύ απλά δεν θα είσαι εξοικειωμένος με τη διαδικασία. Στο νευτώνειο επειδή αναγκαστικά θα το κάνεις πιο τακτικά εξοικειώνεσαι και αν έχεις τα σωστά εργαλεία μετά είναι υπόθεση δευτερολέπτων (κυριολεκτικά).

 

Στο θέμα του βάρους, τα truss είναι τα πιο ελαφρά τηλεσκόπια σε σχέση με τη διάμετρο τους.

 

Επίσης όσο αφορά την παρακολούθηση μπορείς να πάρεις ένα go-to kit της Skywatcher και να το κουμπώσεις το 10" που έχεις. Αν το κάνεις αυτό πολύ πιθανό να έχεις λύσει και το πρόβλημα της ζύγισης γιατί το τηλεσκόπιο θα είναι κουμπωμένο με το μοτέρ και δε θα το αφήνει να πέφτει.

 

Η γνώμη μου είναι να μείνεις σε αυτό που έχεις και να δεις αν μπορείς να το αναβαθμίσεις με ένα go-to kit.

+1

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως αν πάρεις schmidt cassegrain σε πηρούνι ή μονόμπρατσο πηρούνι όπως το Celestron Evolution για παράδειγμα στήνεις και παρατηρείς σε λεπτά μόνος σου με το στόχο πάντα κεντραρισμένο. Τα μεγάλα ντομπ δεν είναι ότι ευκολότερο και πάνω από 12 καλύτερα να το στήνουν ξεστήνουν δυο άτομα.

Και το 12ρι Skywatcher flextube είναι αρκετά βαρύ για ένα άτομο που δεν έχει καλή σωματική κατάσταση και δύναμη. Για γυναίκα πχ δεν θα το συνιστούσα.

Επίσης στο ζενιθ τα ντομπ έχουν θέμα με την στόχευση και κίνηση.

Κάποτε ήμουν αντίθετος αλλά τώρα άλλαξα γνώμη. Βαρέθηκα τα αστροάλματα μετά από τόσα χρόνια και τηλεσκόπιο χωρίς goto και παρακολούθηση (tracking) δεν θα αγόραζα πλέον.

Προσωπικά για schmidt cass θα προτιμούσα το κλασσικό 8ρι από το πολύ πιο ογκώδες και βαρύ 9.25.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης