Jump to content

Βιντεοαστρονομία!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως κάπου πρέπει να γίνει ένα user guide σχετικά με αυτό? Επίσης έχει δοκιμάσει κανείς να το κάνει με χειροκίνητο dob? επειδή θέλω να αγοράσω κάτι τέτοιο να δείχνω σε άλλους, δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται σε manual mode να δείχνει κάτι ή χρειάζεται tracking όπως και να χει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Με τον φακό jupiter που δίνει περίπου 2,5 μοίρες πεδίο όταν το dnr είναι μεγαλύτερο από 3 ή το senseup είναι από 128 και πάνω κάνει λίγο θολούρα σαν star trail, άρα μάλλον χρειάζεται τουλάχιστον tracking έστω και όχι πολύ ακριβες.

Αν όμως το κάνεις με frame grabber κ sharpcap πρέπει να διορθώνει μόνο του και να μην χρειάζεται tracking

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος:

Το τηλεσκόπιό μου είναι ένα 12"αρι Truss της Skywatcher με χειροκίνητη βάση. Φυσικά όσοι το βλέπουν, θέλουν να το στήσω να παρατηρήσουν, νομίζοντας ότι θα δουν εικόνες Hubble και βάλε!! Φυσικά, πέρα από τη σελήνη και το Κρόνο, δεν υπάρχει αυτό το WOW Factor από τους άλλους παρά μόνο μια απορία, αν είμαι τρελός!! :lol:

 

Την βιντεοπαρακολούθηση λοιπόν την θέλω αποκλειστικά να μοιράζομαι με τους υπόλοιπους της παρέας το μεγαλύτερα αξιοθέατα του ουρανού, όπως πλανήτες, φωτεινά messier, διπλούς αστέρες κλπ.

Η ερώτησή μου είναι λοιπόν η εξής, πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά:

Συνδέοντας κάμερα με υπολογιστή, μέσω video grabber θα λειτουργεί ο υπολογιστής ως προσοφθάλμιο? Δηλαδή θα εμφανίζεται στην οθόνη το αντικείμενο, που θέλω να δείξω και θα το κεντράρω κάθε λίγο και λιγάκι με το χέρι, όπως κάνω στη κλασσική παρακολούθηση? Αν ναι, η εικόνα που θα πάρω, θα είναι ένα φωτεινό σημάδι και τίποτα παραπάνω ή κάτι εντυπωσιακό, όπως βλέπω από τις φωτογραφίες σας, μιλώντας πάντα για φωτεινούς στόχους? Όπως καταλαβαίνετε, δεν θέλω ούτε μακρές εκθέσεις, ούτε after prossesing, ούτε τίποτα. Παρά μόνο να παίρνω real time την εικόνα που βλέπω από το προσοφθάλμιο και να την παρουσιάζω στο "κοινό" μου μέσα από μια οθόνη!! Αξίζει λοιπόν τον κόπο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας τρόπος υπάρχει να είσαι σίγουρος, κάνοντας μια δοκιμή. Αν είσαι Αθήνα μπορώ ευχαρίστως να σου δανείσω την δικιά μου για μερικές μέρες....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ένας τρόπος υπάρχει να είσαι σίγουρος, κάνοντας μια δοκιμή. Αν είσαι Αθήνα μπορώ ευχαρίστως να σου δανείσω την δικιά μου για μερικές μέρες....

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! μπορούμε να κανονίσουμε μια συνάντηση νυχτερινή για παρατήρηση, ώστε να το δοκιμάσω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έχει παρακολούθηση και goto το τηλεσκόπιο δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά και τα 1500mm εστιακή απόσταση είναι πάρα πολύ για τους μικρούς αισθητήρες των cctv. Χονδρικά είναι ίδιο πεδίο με ότι βλέπει οπτικά ένας Plossl προσοφθάλμιος 4-5mm. Για να εχεις το wow factor με βίντεο πρέπει να κάνεις άλλη διάταξη όπως αυτές που έχουμε ήδη στο παρον νήμα. Eστιακή απόσταση κάτω από 750, εστιακός λόγος κάτω από 5 και goto. Στην χειρότερη έστω χωρίς goto αλλά βάση με δυνατότητα ΑΚΡΙΒΟΥΣ tracking. Στη δεύτερη περίπτωση (χωρίς goto) ενδεχομένως να σου βγει η ψυχή για να βρεις τα αντικείμενα...

Με 12 goto + 0.5X μειωτήρα εστιακού λόγου μπορείς θεωρητικά να κάνεις. Αν είναι καλό το tracking θα έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα.

ΥΓ δεν παρατηρούμε για το τι λένε οι άλλοι πάντως :cheesy:

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν έχει παρακολούθηση και goto το τηλεσκόπιο δεν κάνει γι αυτή τη δουλειά και τα 1500mm εστιακή απόσταση είναι πάρα πολύ για τους μικρούς αισθητήρες των cctv. Χονδρικά είναι ίδιο πεδίο με ότι βλέπει οπτικά ένας Plossl προσοφθάλμιος 4-5mm. Για να εχεις το wow factor με βίντεο πρέπει να κάνεις άλλη διάταξη όπως αυτές που έχουμε ήδη στο παρον νήμα. Eστιακή απόσταση κάτω από 750, εστιακός λόγος κάτω από 5 και goto. Στην χειρότερη έστω χωρίς goto αλλά βάση με δυνατότητα ΑΚΡΙΒΟΥΣ tracking. Στη δεύτερη περίπτωση (χωρίς goto) ενδεχομένως να σου βγει η ψυχή για να βρεις τα αντικείμενα...

Με 12 goto + 0.5X μειωτήρα εστιακού λόγου μπορείς θεωρητικά να κάνεις. Αν είναι καλό το tracking θα έχεις εντυπωσιακά αποτελέσματα.

ΥΓ δεν παρατηρούμε για το τι λένε οι άλλοι πάντως :cheesy:

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Γι' αυτό έκανα λόγο για κάποιο συγκεντρωτικό οδηγό pinαρισμένο στην αρχή της κατηγορίας, γιατί είναι πολλές και σκόρπιες οι πληροφορίες! Άρα, εν συντομία, με βάση DOB το ξεχνάω απ' ότι κατάλαβα!! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Το παλιό πορτοκαλί Celestron 8 ανέβηκε στην EQ6 προσαρμόστηκε μειωτής εστιακού λόγου 0.5X και πρώτος στόχος το Μ27! Το sharpcap με το livestack κάνει όλη την δουλειά! Με το που το πατήσεις σαν να περνάει μια μαγική βούρτσα πάνω από την εικόνα που σβήνει το θόρυβο! Το αφήνεις όση ώρα θέλεις και στακάρει συνεχώς με την εικόνα διαρκώς να βελτιώνεται. Αρχικά η διαφορά ειναι εντυπωσιακή ενώ συνεχίζει η βελτίωση με πιο χαμηλό ρυθμό! Με το save η εικόνα έγινε αμέσως αστροφωτογραφία. Οι εκθέσεις ήταν 256Χ δηλ 5.2 δευτερόλεπτα η κάθε μία και το AGC στο MEDIUM. Το κοντράστ βελτιώθηκε λίγο με το fitswork για να είναι πιο σκοτεινό το υπόβαθρο.

20768273_1509082269127691_1593545420373690046_n.jpg.bd4ebb99c74ad260067892db831d858d.jpg

20770495_1509082385794346_5365760538756103804_n.jpg.3fca7b06c205564b99fa5fad157bd3b1.jpg

20800217_1509082482461003_5107966653656303322_n.jpg.74b54bb11eeb3c2c30ac87f0dfac0066.jpg

20768203_1509082555794329_4897350641432900273_n.jpg.10dab6a3644f11bb9cc3f62f262af1be.jpg

20840863_1509082712460980_353668331455620730_n.jpg.31ae5a9817ca161164520e4866ce4750.jpg

m27_live.thumb.png.0b40685294729a5f0bc9e0adacda41cb.png

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αραγε αυτη η κάμερα είναι κατάλληλη για βιντεοαστρονομία;

 

https://fr.aliexpress.com/item/with-2-8-12mm-Lens-1-3-Sony-CCD-700TVL-EFFIO-E-Super-Low-light-Box/32735790460.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.uZ8ME0

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, η σειρά Effio-e δεν υποστηρίζει sense up ή dss δηλαδή μακρά έκθεση. Πάει μόνο μέχρι 1:50 sec και όχι μέχρι τα 5sec του Effio-a ή τα 20sec της ln300.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, η σειρά Effio-e δεν υποστηρίζει sense up ή dss δηλαδή μακρά έκθεση. Πάει μόνο μέχρι 1:50 sec και όχι μέχρι τα 5sec του Effio-a ή τα 20sec της ln300.

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κάμερες effio-A από το Aliexpress έφθασαν. Εχουν όμως ενσωματωμένο (κολλημένο) φίλτρο IR πάνω στον αισθητήρα. Σε διάφορα fora στο internet είδα ότι για να τον αφαιρέσω θα πρέπει να ζεστάνω με κολλητήρι το φίλτρο ώστε να λυώσει η κόλλα και να "φύγει" από τη θέση του. Επειδή φοβάμαι μήπως κάνω ζημιά στις κάμερες μήπως κανείς γνωρίζει:

Εάν αφήσω το IR φίλτρο επάνω στον αισθητήρα πόσο σημαντική υποβάθμιση της ποιότητας εικόνας εκτιμάτε οτι θα έχω;

 

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μηπως κάποιος φίλος γνωρίζιε να μου πεί γιατί αυτή η μορφή των αστρων με έντονη κόμη στην παριφέρεια του frame?.

Celestron Nexstar 6SE με alt-az goto mount + 0.5X focal reducer. Camera zwoasi120mc (με την ζςο ασι224mc υπάρχει ακριβώς η ίδια κόμη αλλά με πάρα πολυ λιγότερο θερμικο θόρυβο στην εικόνα). Το τηλεσκόπιο είναι collimated. Κατεύθυνση OTA προς βορά

 

Στη δεύτερη foto παρά το γεγονός οτι το tracking σε ALT-AZ mode είναι ενεργοποιιημένο και οι χρόνοι έκθεσης είναι περίπου οι ιδιοι (4 sec), τα αστρα μετακινούνται και αφήνουν trails. (κατεύθυνση OTA Ανατολικά). Δηλαδή φαίνεται το mount να κάνει ακριβές tracking μονο προς το βορά. Είναι υτό αναμενόμενο;. Το ίδιο πρόβλημα και με το GT mount της Celestron επίσης. Καμιά ιδέα;. Μήπως για να κάνεις βιντεοαστρονομία είναι απαραίτητο ΕQ GOTO mount;

 

εικόνα 1

[ZWO ASI120MC]

Debayer Preview=On

Pan=0

Tilt=0

Output Format=AVI files (*.avi)

Binning=1

Capture Area=1280x960

Colour Space=RAW8

Temperature=29

Discard Split Frames=Off

High Speed Mode=On

Turbo USB=100

Flip=None

Frame Rate Limit=Maximum

Gain=100

Exposure=4,04597

Timestamp Frames=Off

White Bal (B)=95

White Bal ®=51

Brightness=15

Gamma=55

Auto Exp Max Gain=44

Auto Exp Max Exp=30

Auto Exp Max Brightness=80

Mono Bin=Off

Subtract Dark=None

Display Brightness=1

Display Contrast=1

Display Gamma=1

 

 

Εικόνα 2

[ZWO ASI120MC]

Debayer Preview=On

Pan=0

Tilt=0

Output Format=AVI files (*.avi)

Binning=1

Capture Area=1280x960

Colour Space=RAW8

Temperature=29

Discard Split Frames=Off

High Speed Mode=On

Turbo USB=100

Flip=None

Frame Rate Limit=Maximum

Gain=100

Exposure=3,20823

Timestamp Frames=Off

White Bal (B)=95

White Bal ®=51

Brightness=15

Gamma=55

Auto Exp Max Gain=44

Auto Exp Max Exp=30

Auto Exp Max Brightness=80

Mono Bin=Off

Subtract Dark=None

Display Brightness=1

Display Contrast=1

Display Gamma=1

Capture_0002.thumb.png.8ca8c693d39af07be6c3144a6a849076.png

Capture_0001.thumb.png.6a84e49c0f1b4bc58aba9ec11f70b60c.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ούτε στο 6αρι μου το evo δουλευε καλά ο 0,5 με την ln300.Νομίζω οτι είναι ''επιθετική΄' η μείωση με 0,5 σε συνδυασμό με τους μικρούς αισθητήρες των καμερών.Δουλέυω σε φ/6,3 ,(προσεγγιστικά πάντα γιατί δεν είναι και απόλυτα ακριβές αυτό το νούμερο, έχει να κάνει και με την απόσταση του αισθητήρα απο τον μειωτή .κα) .Δουλέυει πολύ καλα ο meade 6.3 και θα δοκιμάσω και μια κομπίνα που είδα στο cloudy με συνδυασμό δύο 0.63 που απο ότι λένε δεν παρουσιάζει έντονη κόμη και πέφτεις στο φ 4 και κάτι.
carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε μένα πάντως με το Celestron 8 o 0.5x δείχνει μια χαρά! Η ποιότητα των μειωτήρων αυτού του είδους ποικίλει αλλά κανονικά σε κάμερες με αισθητήρες 1/3" που είναι πολύ μικροί πρέπει να δείχνουν μια χαρά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάνω από f/5 είναι αργό για βιντεοαστρονομία. Βασικά πρέπει να επιδιώξεις πάντως όπως και να έχει το πράγμα εστιακή απόσταση κάτω από 1000 ή ακόμα καλύτερα κάτω από 750mm. Αν δεν έχεις ανάλογο τηλεσκόπιο χρειάζεσαι μειωτήρα. Επίσης αν βάζεις και το φίλτρο IR τότε ΠΑΝΤΑ ο μειωτήρας να είναι πίσω από το φίλτρο προς τον αισθητήρα ειδάλλως το φίλτρο παίζει ρόλο αποστάτη και αυξάνει τη μείωση με αποτέλεσμα κόμη στα άκρα του πεδίου.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει με οικτρά αποτελέσματα (καταστρεπτικά star trails απο τα 2 sec και πάνω - εκτός από την περιοχή γύρω από τον Πολικό αστέρα), με τους εξής συνδυασμούς:

 

Κάμερες: samsung scb-2000, ZWO ASI 120MC, ZWO ASI224MC, Εffio-A απο Aliexpress

Στηρίξεις: Celestron Astrofi (GT), Celestron Nexstar 6SE mount, Skywatcher Virtuoso mount.

Tηλεκόπια (με focal reducer x0.5) Celestron SC 6'', Orion Starblast 4.5, Omegon 80mm αχρωματικό.΄

Software: SharpCap. Oι αναλογικές κάμερες σύνδεση απ' ευθείας σε LCD monitor.

 

Ερωτώ: Είναι δυνατή (έχετε προσωπική εμπειρία) η βιντεοαστρονομία με Alt-AZ στηρίξεις; Αν ναί σε τι εκθέσεις;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δουλεψα σε alt az με την ln 300 με reducer 0,63 και έβλεπα σε sense up 512 δηλαδή, αν θυμάμαι καλά είναι 9 sec έκθεση, ο Γιώργος να με διορθώσει αν δεν θυμάμαι καλά, λήψη με το Sharpcap, χωρίς κανένα πρόβλημα. Σε sense up 1024, δλδ 18 sec, ούτε εγώ είχα καλά αποτελέσματα.

Τώρα με την infinity,φτάνω αγόγγυστα και 45 sec...

Nexstar evolution 6, focal reduction f/6,3

Μου κάνει εντύπωση που και με reducer έχεις trail. Αν δεν είχες, θα έλεγα ότι φταίει το f.

Για κάποιο λόγο είναι αργό το set up σου, αν με καταλαβαίνεις. Ή το tracking χάλια, ακόμα και σε alt az συμβαίνει.

Τσέκαρε αν ο τριποδας είναι level, και κάνε όσο μπορείς καλύτερο alignment. Three star alignment.

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω. Ο Γιώργος μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι προφανές πως φταίει η στήριξη για τα trails και όχι η κάμερα. Με αναλογικη έχω δοκιμάσει ώς 128x (2.5

δευτερόλεπτα έκθεση) και sharpcap από κει και πάνω είχα trails με το ETX-70 που το tracking του είναι χάλια.

Με ισημερινή δεν είχα θέμα και ως το 1024x (20 δευτερόλεπτα). Το in camera stacking (3D-DNR) κάνει

ΜΟΝΟ stacking χωρίς alignment και αν δεν έχεις τέλειο tracking θα έχεις trails.

Αν έχεις sharpcap δεν έχει νόημα αυτό, κάνεις stacking με alignment μέσω του προγράμματος.

Για αναλογική κάμερα θα χρειαστείς φυσικά video grabber.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κύριοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Άρα το tracking των στηρίξεών μου είναι χάλια (ποιότητας ΕΤΧ-70). Δυστυχώς μου έφαγαν τα λεφτά οι κάμερες και οι ΟΤΑ. Αρχίζω λοιπόν να αποταμιεύω μήπως και μπορέσω κάποιους μήνες αργότερα να προμηθευτώ κανένα σοβαρό ΕQ goto mount.

 

Άραγε υπάρχει καμμία εναλλακτική δοκιμασμένη οικονομική λύση σε mount για βιντεοαστρονομία

 

Και πάλι ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι κάμερες effio-A από το Aliexpress έφθασαν. Εχουν όμως ενσωματωμένο (κολλημένο) φίλτρο IR πάνω στον αισθητήρα. Σε διάφορα fora στο internet είδα ότι για να τον αφαιρέσω θα πρέπει να ζεστάνω με κολλητήρι το φίλτρο ώστε να λυώσει η κόλλα και να "φύγει" από τη θέση του. Επειδή φοβάμαι μήπως κάνω ζημιά στις κάμερες μήπως κανείς γνωρίζει:

Εάν αφήσω το IR φίλτρο επάνω στον αισθητήρα πόσο σημαντική υποβάθμιση της ποιότητας εικόνας εκτιμάτε οτι θα έχω;

 

Ευχαριστώ

Εγώ πάντως κατέστρεψα μια προσπαθώντας να βγάλω το φίλτρο και θα έλεγα οτι πιάνουν τα χέρια μου. Άστο καλύτερα...

Τα trail σου τα κάνει με τις αναλογικές κάμερες, μέσω video grabber και sharpcap;Δεν θα έπρεπε κανονικά. Αν ναι, δοκίμασε να βαλεις το DNR της κάμερας στο 0.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, επειδή δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τα ηλεκτρονικά, εάν δεν αφαιρέσω το IR φίλτρο ή κάμερα "χάνει" πολύ?

Χάνεις πληροφορία, και επειδή οι χρόνοι έκθεσης είναι μικροί, δεν ξέρω αν θα φαίνονται πολλά

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης