Jump to content

Κάλεσμα για παρατήρηση και φωτογράφιση του πλανήτη Ουρανού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα αν είναι δυνατό και μπορείτε να φωτογραφίσετε ή να παρατηρήσετε τον πλανήτη Ουρανό.

 

Καθώς τον παρατηρούσα (στις 13/8/2017 4πμ με 4:40 πμ) με ένα mak 102 στις 162.5x φαινόταν στον μικροσκοπικό του δίσκο ένα λευκό - γκρίζο στίγμα (τα οπτικά του τηλεσκοπίου ήταν εντάξει) .

 

Σύμφωνα με το Stellarium δεν περνούσε κάποιος κάποιος (φυσικός του) δορυφόρος από μπροστά, αλλά ούτε και κάποιος τεχνιτός (που είναι σε τροχιά γύρω από την Γη). Ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

 

Αρκετοί ίσως σκεφτείτε ότι είναι ψευδής ο ισχυρισμός, αλλά σκεφτείτε ότι

δεν έχω λόγο να κάνω κάτι τέτοιο .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου σε πιστευω απολυτα.. Παρόμοιο ειχα πάθει και εγω οταν παρατηρούσα το φεγγάρι με το 10" dobson και με 480 μεγενθυσεις έβλεπα ενα σχηματσισμο σαν τανκς που δεν τον ειχα ξαναδει και την επόμενη μερα που ξανακοιταξα δεν υπηρχε τπτ. Τωρα, με το δικο σου θεμα εχοντας και μεγαλύτερο τηλεκσοπιο απο το δικο σου θελω να σου πω οτι θα προσπαθήσω να τον δω, βεβαια δεν εχω φωτιγραφικη.. Αλλα θα προσπαθήσω ισως σήμερα κιολας.. Αλλα και εσύ ξαναδες τον αν μπορεις σημερα.. Γιατι ισως αυτο που ειδες να μην υπαρχει πλεον 😞

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε κοίταξα στο stellarium απο την επιλογή που εχει να δεις πως βλεπεις τα αντικείμενα μεσα απο το τηλεσκόπιο σου. Εβαλα στις ρυθμίσεις τη μέγιστη μεγένθυση και δεν ειδα τίποτα για τοτε που ειπες βεβαια δεν ειχε τη σωστη εστίαση αλλα θα προσπαθήσω σημερα να δω.. Παντως λεω και σε εσενα αλλα κα σε ολους οτι σε βοηθώ καθαρά ερυνητικα και οχι επειδη πιστεύω οτι είδες ΑΤΙΑ.. Εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι..!!

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ανέφερα κάτι σε ΑΤΙΑ .

 

1)Κοίταξα στο Heavens Above και δεν βρήκα κάποιον δορυφόρο εκείνη την ώρα σε εκείνο το σημείο.

2)Το Stellarium δεν θα σου δείξει αν έχει πχ κάποια καταιγίδα.

 

Ναι θα προσπαθήσω να τον ξανακοιτάξω, αυτή την στιγμή έχω συννεφιά θα ξεκινήσω να τον παρατηρώ από τις 3 μέχρι το ξημέρωμα !

Επίσης έχοντας τον χρόνο που τον παρατήρησα εγώ και τον χρόνο περιφοράς του (17 ώρες και 14 λεπτά) μπορείτε να τον δείτε κι εσείς την ίδια ώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά να ξέρεις ειμαι 16 χρονων οποτε δεν χρειαζεται πληθυντικός( βεβαια δεν το ηξερες)!! Σαφώς και δεν ειπα οτι ειδες ΑΤΙΑ.. απλως λεω οτι θα σε βοηθήσω απο πλευρα ενδιαφέροντος και οχι συνωμοσίας περι UFOs.. Οσο για το θεμα μας, αν εχεις go to τηλεσκόπιο βάλτο να τον ακολουθεί ολο το βράδυ μπας και πετύχεις τίποτα.. Εγω επειδή εχω dobson οποτε κινούμαι μονο με χερια,θα προσπαθήσω να κανω κατι.. Τέλοσπαντων καλη μας επιτυχια σημερα!! ☺😉😉

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δυστυχώς δεν έχω goto έχω χειροκίνητη ισημερινή οπότε δεν είναι δύσκολο. Έχεις facebook ? (αν θες στείλε το μου σε pm. Σήμερα δεν νομίζω να μπορέσω να κάνω παρατήρηση, βλέπουμε....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με τόσο μικρο τηλεσκόπιο και τόσο χαμηλή μεγέθυνση αμφιβάλλω αν είδες κάτι που πραγματικά υπήρχε στον μικροσκοπικό (3.6") δίσκο του Ουρανού.

Δες και εδώ. Δεν διακρίνεται τίποτα ευκρινώς ακόμα και με 16 ίντσες. Σε 163 φορές μεγέθυνση δεν διακρίνεται καλά καλά ο δίσκος του Ουρανού...

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης