Jump to content

βραδυνοι στοχοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα επρεπε να την δεις δεν μπορεί. Ακολουθησες τα αστερακια με τον ερευνητη για να φτασεις μεχρι εκει?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα κάτω από το αστέρι schedar της Κασσιόπης και πάνω από τον αστερισμό της Ανδρομέδα αν δεν κάνω λάθος είναι δίπλα από τον Πήγασο.

 

Έψαχνα αρκετή ώρα όλο το κομμάτι εκείνο.

 

Star jumping δεν έκανα να πω την αλήθεια.

 

Υπάρχει περίπτωση να θέλει πολύ σκοτάδι για το δεις? Μήπως μέσα από την Αλεξανδρούπολη είχε αρκετή φωτορύπανση ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήγα κάτω από το αστέρι schedar της Κασσιόπης και πάνω από τον αστερισμό της Ανδρομέδα αν δεν κάνω λάθος είναι δίπλα από τον Πήγασο.

 

Έψαχνα αρκετή ώρα όλο το κομμάτι εκείνο.

 

Star jumping δεν έκανα να πω την αλήθεια.

 

Υπάρχει περίπτωση να θέλει πολύ σκοτάδι για το δεις? Μήπως μέσα από την Αλεξανδρούπολη είχε αρκετή φωτορύπανση ?

 

Έχω καταφέρει να δω την ανδρομεδα (παρα πολύ πολύ αχνά όμως) μέσα από την Αθήνα από διοπτρικό με άνοιγμα 80mm και με κιάλια 10χ50 όσο εξωφρενικό μπορεί να ακούγεται σε πολλούς. Σίγουρα θα μπορείς να την δεις με το 10ιντσο. Απλα η ανδρομεδα κρύβει μια παγίδα για τους αρχάριους στην αρχή. Καταλαμβάνει πολλές μοίρες στον ουρανό, νομίζω περισσότερες και από την Σελήνη. Θα πρέπει να την ψάξεις με τον πιο ευρυγώνιο φακό που έχεις. Ακόμα και με τον 30mm φακό που έχω η ανδρομεδα δεν φαίνεται ολόκληρη με το τηλεσκόπιο.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

24mm 68 είναι ο πιο ευρυγώνιος που έχω, τώρα αν μου λες ότι και με 30 δεν την βλέπεις όλη...

 

Ίσως έψαχνα σε λάθος σημείο, τι ακριβώς να περιμένω να δω;

 

Πάντως σήμερα χάλασε ο καιρός όποτε υπομονή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ένα λευκο φωτεινο οβαλ δισκο όχι και πολυ μεγαλο , κυριος σε μεγενθιση 40Χ διακρεινεται εντωνα ο πυρήνας της αυτά με 8'' αν και με 10'' δεν νομιζω να εχει και πολύ μεγαλη διαφορα
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα προσπαθήσω να σου περιγράψω τα δικά μου λάθη που έκανα στις πρώτες παρατηρήσεις μου προς αποφυγήν τους.

Έχε πάντα στο μυαλό σου τη ψάχνεις και πώς περιμένεις να το δεις στο προσοφθάλμιο μην φαντάζεσαι τις έγχρωμες εικόνες των βιβλίων (πολύ θα σε βοηθήσει σ΄αυτό και η προσομοίωση του Stellarium).

Αρχικά ψάξε με ηρεμία και μικρές κινήσεις τους στόχους με μεγένθυση γύρω στο Χ40 , προσωπικά τις ποιο πολλές φορές τους προσπερνούσα χωρίς καν να τους έχω αντιληφθεί.

Ο χάρτης που σου προτάθηκε παραπάνω σίγουρα θα σε βοηθήσει (ενας καλός χάρτης κρίνεται απαραίτητος).

Επιμονή Υπομονή και η Επιτυχία είναι δεδομένη

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια, ασεληνη νυχτα, σχετικα καλος ουρανος, και

με την βοηθεια του στελαριουμ εκανα κανα δυο ωρες να βρω την ανδρομεδα με το 90αρι evostar.

Δλδ οχι ολοκληρη την ανδρομεδα αλλα ενα μικρο λευκο μερος του πυρηνα που διακρινοτανε.

Πολυ φασαρια για μικρο αποτελεσμα δλδ αν και για μεσα στη πολη με τα εκτυφλωτικα φωτα

του σαδιστη δημαρχου κρινεται ικανοποιητικο.

Εν πασει περιπτωσει πρασανατολιστικα απο τον λαμπρο Μιραχ, λιγο πιο πανω ο μAnd,

ακομα λιγο πιο πανω ο νAnd, και λιγο ακομα επανω η Ανδρομεδα. (μαλλον το δειγμα της θα

ελεγα καλυτερα :) )

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά ξανα προσπάθησα σήμερα και τζίφος...

 

Ίσως έχω λανθασμένη εντύπωση για το τι εικόνα περιμένω να βρω και μπορεί να την έχω δει και να μην το έχω καταλάβει.

 

Μπορεί κάποιος να επισυνάψει φωτογραφία για το πως να περιμένω να την δω στο προσοφθάλμιο?

 

Έχω Dob 10" με ES 68 24.

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλεξ γεια σου! Απο που προσπαθες να δεις την Αμδρομεδα; αν προσπαθεις μεσα απο πολη ισως δεν ενα τοσο ευκολο (ειναι ομως δυνατον) γενικα η Ανδρομεδα ειναι ενα αχνο συννεφακι που πιθανοτατα να το εχεις βαλει στο πεδιο σου οσο εψαχνες αλλα να μην το αντιλιφθικες (στελνω πως περιπου μπορεις να την δεις στον προσοφθλαμιο). Αν εχεις ερευνητη με μεγενθυνση και οχι καποιο red dot/telrad ειναι ακομη πιο δυσκολο να τη βρεις....

image.jpg.d3dd789356a647a323ee11b31fa103e5.jpg

image.jpg.858b0c86e9aa3cda4d8df79b3bab19ea.jpg

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλέξανδρε τον γαλαξία της Ανδρομέδας τον βλέπεις και με γυμνό μάτι. Τον βλέπεις ακόμα και αν έχει ήπια φωτορύπανση. Με τον ερευνητή θα έχεις την καλύτερη θέαση διότι ο γαλαξίας είναι 4 μοίρες. Τεράστιος δεν χωράει όλος στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου. Είναι 8 σεληνιακοί διάμετροι! Μελέτησε τον χάρτη που σου στέλνω. Οι αριθμοί δίπλα στα γράμματα των άστρων είναι το οπτικό μέγεθος των άστρων. Τα mag. Επίσης μπορείς τον Μ33 τον γαλαξία του τριγώνου. Είναι και αυτός κοντινότατος γαλαξίας. Αυτός χωράει μέσα στο οπτικό πεδίο του προσοφθαλμίου. Ανέβασε σιγά – σιγά μεγέθυνση. Με καλές συνθήκες μπορεί να δεις και σπείρες σε αυτόν. Εγώ με το 8ιντσο έχω μετρήσει 5.

Τον χάρτη μπορείς να τον βγάλεις φωτοτυπία ή να τον εκτυπώσεις και να τον έχεις μαζί σου.

1024986610_(1)28762-22.thumb.jpg.0461b9eb6fd93ae59b0ac21afa47f52e.jpg

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

Αν και εχθές είχε πεντακάθαρο ουρανό και ήμουν σε χωριό έξω από την Αλεξανδρούπολη, φανταστείτε το Milk way φαινόταν άνετα.

 

Την περιοχή που μου δείχνετε στους χάρτες την σάρωσα επί 2 ώρες σίγουρα τη πέρασα και δεν το κατάλαβα.

 

Ίσως να ήθελε ακόμα πιο σκοτεινό ουρανό.

 

Τώρα που το σκέφτομαι είδα ένα έντονο άστρο που γύρο έβλεπα πολύ αχνά ένα άσπρο σαν σύννεφο αλλά νόμιζα πως ήταν της φαντασίας μου καθώς ήταν πολύ αχνό.

 

Αλλά τώρα που είδα και τις φώτο μάλλον αυτό πρέπει να ήταν.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμα βλεπεις το Milkyway με γυμνό μάτι την Ανδρομεδα την βλεπεις σιγουρα με τηλεσκόπιο ... αυτο το ασπρο θα ηταν που λες σαν συννεφο, ετσι φαινεται :wink:

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα αυτό που είδα ήταν ένα έντονο αστέρι με μια υποψία λευκού συννεφου.

 

Σε καμία περίπτωση δεν γέμιζε το 24mm προσοφθαλμιο και δεν φαινόταν το άσπρο τόσο έντονο όσο η φωτογραφία.

 

Αν όντως ήταν αυτό... ε λίγο απογοήτευση :(

 

Δλδ τι εξοπλισμό πρέπει να έχω για να δω έντονα το άσπρο και να ξεχωρίσω τον πυρήνα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι ωρα το εψαξες? Αν ηταν πριν τις 11 ειναι χαμηλα. Απο εκει και περα οι περισσοτεροι στοχοι αχνοι σαν συνεφακι ειναι αλλα με το σωληνα που εχεις πρεπει να εχεις καθαρη εικονα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, ειναι πολυ χαμηλα ακομα. Εγω τετοιες ωρες αμα βγω ουτε αυτα που ειδες δεν βλεπω τετοια εποχη (130 / 650 εχω)

 

Θελει 12 και επειτα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης