Jump to content

Άνθρωπος στο φεγγάρι


THEODOR81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το θεμα ισως δεν ειναι να αλλαξει ο ενας τη γνωμη του αλλου, η μεγαλύτερη επιτηχια μιας συζήτησης θα είναι να κάνει καποιον να ψαχτει να δει τον κοσμο λιγο διαφορετικά και να μην καταπινει αμασητα αυτα που του λενε (οποια και αν ειναι η γνώμη του). ετσι κι αλλιως ειναι αδυνατο να αλλαξει καποιος αποψη μονο απο ενα thread σε ενα forum.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

με τη μεθοδο των επιχειρηματων μπορει και καποιος να αλλαξει τη βαση δεδομενων στη σκεψη του.εγω δεν εχω αποφανθει γι αυτο το θεμα.οι σελιδες γεμιζουν και πρεπει να γεμιζουν οχι για να καταλειξουμε σ ενα συμπερασμα παντα αλλα για να συζητησουμε κατι που δεν ειναι δα και τοσο ασημαντο μιας και ειναι η μοναδικη αμεση επαφη του ανθρωπου με εναν εξωγηινο χωρο.η αληθεια καποτε θα μαθευτει και ισως να μην υπαρχουμε εμεις να το κουβεντιασουμε.καποιοι αλλοι θα καλυψουν το κενο της ματαιοδοξης αυτης για καποιους συζητησης,αλλα και η δικη μας γνωμη θα αποτελεσει εστω ενα ιστορικο μερος αυτου του σοβαρου θεματος για τον κυκλο της αστρονομιας χωρις υπερβολες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι ήδη γνωστή... φυσικά και πάτησε το πόδι του ο άνθρωπος στη Σελήνη το 1969. Τελεία και παύλα!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να σας παροτρυνω να ξεφυγουμε απο αυτο το πολυ-χιλιοειπωμενο-ταλαιπωρημενο-χωρις πλεον νοημα θεμα (και χωρις να θελω να σας πιεσω εννοειται :P ), σας παραπεμπω στο θεμα που ειχα ανοιξει πριν απο καποιες μερες για οσους δεν το ειδανε...

The Moon: And Now The Future!

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=7118&highlight=moon+future

 

Η συνεχεια επι της...... σελιδας! =; =; =;

Meade LX200 8" EMC Classic (F/10) , Celestron Ultima Barlow 2x, Baader Ortho 6mm (Phantom),

Hirsch SCT Focal Reducer / Corrector f/6.3, Philips SPC900NC IR/Cut

 

 

>Destination Space!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 έτη αργότερα...

Γειά σας .

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδω και μου κέντρισε το ενδιαφέρον η παρακάτω δημοσίευση

 

Να η αλήθεια.......

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=4649

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σημαίνουν αυτές οι 3 διαφορετικές φωτογραφίες και πως απεικονίζουν την αλήθεια ;

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ;

Ευχαριστώ .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι τετοιο αλλά η εικόνα 1 δείχνει το σημείο που προσεδαφίστηκαν για πρώτη φορά άνθρωποι στη σελήνη και οι επόμενες δύο είναι σε μεγέθυνση.Εάν παρατηρήσεις την τρίτη εικόνα λέει made in china αλλα απο εκεί και πέρα δεν γνωρίζω κάτι άλλο :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειναι διαφημιση της orion και θελει να δεξει την καλη εικονα σε μεγαλες μεγεθυνσεις των τηλεσκοπιων της. Βεβαια ειναι λιγο παραπλανητικη η διαφημιση για καποιον που δεν γνωριζει απο τηλεσκοπια μιας και δεν προκειται ποτε να πιασεις τοσο μεγαλες μεγεθυνσεις στην πραγματικοτητα με οποιδηποτε τηλεσκοπιο

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .

 

Επι του θέματος να ρωτήσω , αν γνωρίζετε για τις ζωνες van allen .

Κάπου είχα διαβάσει οτι για να περάσει ο άνθρωπος μέσα απο τις ζώνες χρειάζεται πολύ μεγάλη μόνωση απο μολύβι .

Πράγμα πολύ δύσκολο να γίνει λόγο βάρους και όγκου .

Δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει , ότι ένας επιστήμονας ζήτησε απο τη NASA να μας πεί τι είδους μόνωση χρησιμοποιήθηκε για να προστατέψει τους ανθρώπους που πέρασαν τις ζωνες van allen για να φτάσουν στο φεγγάρι , διότι δεν γνώριζε να υπάρχει κάποιο υλικό με καλύτερες ιδιότητες απο το μολύβι που θα έπρεπε να έχει πάχος 3 μέτρα για να προστατέψει τον άνθρωπο .

Ισως ο κλωβός faraday να μπορεί να προστατέψει τα ηλεκτρονικά , ο άνθρωπος όμως ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 μέτρα μόνωση είναι αστείο .... ακόμα και για θεωρία συνομωσίας [-X

 

δείτε εδώ κάποιες πληροφορίες για το θέμα.

http://www.clavius.org/envrad.html

 

και με τα λόγια του κ. Βαν Άλλεν...

 

"The recent Fox TV show, which I saw, is an ingenious and entertaining assemblage of nonsense. The claim that radiation exposure during the Apollo missions would have been fatal to the astronauts is only one example of such nonsense." -- Dr. James Van Allen

 

 

Καλά Χριστούγεννα φίλε μου ....

 

Δημήτρης

Per aspera ad astra...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια,

Διάβασα στο twiter του Μπαζ Ολντριν ότι όλα αυτά που έγιναν με το Appolo δεν ειναι αλήθεια!!!!! :shock:

Και επειτα 1 μέρα μετά που ήρθα να το ανεβάσω εδώ είχε μυστηριωδώς εξαφανιστεί ...Ο Ολντριν έγραφε ότι όλα αυτά τα σκηνοθέτησε η ΝΑΣΑ για να ανταγωνίζεται την Ρωσία χώρα τότε πρώτη σε πυραύλους και ότι δεν πήγαμε ποτε στο φεγγάρι !!

''...Λειψανα αστρων με μορφες αραχνιασμενες''

 

Οδυσσεας Ελυτης

 

Τhe Delphinus Observatory

http://delphinusobservatory.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσέχουμε λίγο τι και που διαβάζουμε. Αυτό γράφτηκε στο site huzlers το οποίο είναι κάτι σαν σατιρικό site με ψεύτικές ειδήσεις. Ο Aldrin δεν έκανε ποτέ αυτή τη δήλωση. Επίσης παρακαλώ να μην μπούμε πάλι στην κουβέντα για τη συνωμοσία του αν πήγαμε στη Σελήνη.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να προσέχουμε λίγο τι και που διαβάζουμε. .............

Συμφωνώ , αλλά εγώ που δεν έχω τις γνώσεις δεν ξέρω να φιλτράρω διάφορα εξειδικευμένα ( υποτίθεται ; ) που διαβάζω .

Άλλωστε γι αυτό γράφτηκα εδώ στο φόρουμ .

Ίσως να είναι κουραστικό για εσάς που γνωρίζετε , αλλά κερδίσατε όμως εμένα ( τουλάχιστον ) που θα σταματήσω να διαδίδω αυτές τις μπαρούφες για τις ζώνες van allen .

Πιστεύω οτι εδώ υπάρχει αρκετά έγκυρη γνώση που εμένα τουλάχιστον με βοήθησαν οι απαντήσεις σας αρκετά με τις απορίες που είχα σχετικά με το θέμα και σας ευχαριστώ γι αυτό .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης η πυκνότητα της ραδιενέργειας στη Ζώνη Βαν Άλεν είναι τόσο χαμηλή, που ο μόνος τρόπος για να πάρεις θανάσιμη δόση είναι να είσαι εκτός του διαστημοπλοίου για κάνα μήνα, κάτι το οποίο προφανώς δεν έγινε καθώς τη διέσχισαν οι αστροναύτες για να ταξιδέψουν στη Σελήνη :cheesy:

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Καταρχήν καλώς σας βρήκα, μιας και είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ. Το ξέρω ότι το έχετε εξαντλήσει το θέμα, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα 2 βίντεο της NASA.

Ευχαριστώ.

 

http://www.ello.gr/van-allen/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης