Jump to content

SkyWatcher Truss (Heritage) P130


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tον SKYWATCHER Zoom 7-21mm θα τον θεωρούσατε καλή επιλογή (διαβασα καπου οτι ειναι απο τους φακους που εστιαζουν στο συγκεκριμενο τηλεσκοπιο) ή να προτιμησω φακους σταθερης εστιακης αποστασης?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον είχα αυτόν. Έχει καλό eye relief αλλά στενότατο πεδίο. Προτίμησε σταθερούς φακούς, σαν τους Hyperions και ES 68/82.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Υστερα απο ενα μηνα που εχω στην κατοχη μου το συγκεκριμενο τηλεσκοπιο και εχοντας δει αρκετες φορες την Σεληνη μπορεσα σημερα να δω το νεφελωμα του Ωριωνα απο το μπαλκονι του σπιτιου μου.Η εικονα απλα εκπληκτικη.

Φανταζομαι ποσο καλυτερο θα ειναι χωρις τοση φωτορυπανση απο την Σεληνη και με την προσθηκη ενος φωτοχιτωνιου... \:D/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλημέρα παιδιά

 

Είχα καταλήξει να πάρω ένα dob 8 αλλά λόγω κρίσης και φορητότητας λόγω μικρού αυτοκινήτου είπα να αρκεστώ για αρχή τουλάχιστον με αγορά ενός sw dob 130 truss.

 

Το τηλεσκόπιο έχει απίστευτη φορητότητα και πολύ καλή κατασκευή.

 

Το μόνο είναι ότι είναι κοντό και χρειάζεσαι ένα σκαμπώ ή ένα μικρό τραπεζάκι για να μπορείς να παρατηρήσεις.

 

Λόγω άστατου καιρού κατάφερα μόνο προχθές να κάνω μια γρήγορη ματιά στον Δία που έτυχε να περνάει απέναντι από το μπαλκόνι μου!

 

Τελικά είναι καλό εργαλείο το 130! Και που να πάει και σε σκοτεινό ουρανό..

 

Τώρα πρέπει όμως να του βάλω και το φωτοχιτώνιο για να αποδώσει το μέγιστο.

 

Μήπως γνωρίζετε κάπου στην Αττική κατάστημα που να πουλάει αυτά τα φύλλα Kydex και μήπως μπορεί να μου πει κάποιες οδηγίες πως το φτιάχνουμε το φωτοχιτώνιο;

 

Είδα κάποιες φωτό εδώ στο post αλλά αυτό είναι το τελικό αποτέλεσμα.Η διαδικασία πως γίνεται; Το κόβουμε με κοπίδι στις διαστάσεις του τηλεσκοπίου; Χρησιμοποιούμε κάτι άλλο;

 

Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη αλλά από κατασκευές δεν το πολύ έχω!

 

Ευχαριστώ

 

Θάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το kydex είναι κυλινδρικό. Κόβεις ό,τι περισσεύει, κόβεις ανοίγματα για εστιαστή και ερευνητή, το φορμάρεις στο τηλεσκόπιο και το σταθεροποιείς με έναν συνδετήρα. ΄

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να πειραματιστείς με φτηνό τρόπο στο κόψιμο και την προσαρμογή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαύρο χαρτόνι 100 Χ 70 mm (απο το ΠΛΑΙΣΙΟ το είχα πάρει 1,5 ευρώ). Δεν είναι τοσο ανθεκτικό στο χρόνο όσο το kydex, αλλά είναι πιο έυκαμπτο. Το είχα προσαρμόσει με μαύρη μονωτική ταινία στο πλαίσιο του 130 και έμπαινε μέσα αυτόματα μαζί με τις μπάρες, όταν έκλεινε το τηλεσκόπιο.

 

SW_130_b.thumb.jpg.5bc471fa06e7e0c9348b2100163568c9.jpg

SW 130 φωτοχιτωνιο χαρτινο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Μενέλαε φαίνεται πολύ έξυπνη και φθηνή ιδέα αυτή με το χαρτόνι.

 

Θα το προσπαθήσω.

 

Να σας ρωτήσω.

 

Η απόδοση του τηλεσκοπίου αλλάζει πάρα πολύ με την χρήση του φωτοχιτωνίου;

 

Η βελτιώνει λίγο τις εικόνες;

 

Ευχαριστώ

 

Θάνος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το φωτοχιτώνιο βελτιώνει πολύ την απόδοση και το κοντραστ ειδικά σε αμυδρά αντικείμενα, βαθύ ουρανού, αλλά και σε πλανητική χρήση όταν ανεβάζεις την μεγένθυση και σκοτεινιάζει έτσι η εικόνα σου. Εμποδίζει το φως από κοντινές λάμπες, ή απο την φωτεινή σελήνη να χτυπά στο δευτερεύον κάτοπτρο και να μειώνει την αντίθεση.

Στην φωτογραφία που έχω το χαρτόνι μπαίνει τελείως μέσα στο τηλεσκόπιο όταν κλείνει, αλλά καλό θα είναι να έχεις και ένα δεύτερο φωτοχιτώνιο σαν dew shield που να ανοιγοκλείνει εύκολα ίσως με velcro καμιά 15 εκατοστά πιο μπροστά απο την άκρη του τηλεσκόπιου, ώστε να εμποδίζει το πλάγιο φως, ακόμα και από τις πιο κατά πρόσωπο πηγές φωτισμού. Ετσι είναι και η πολύ καλή κατασκευή φωτοχιτώνιου με το kydex, σε προηγούμενες σελίδες του post, όπου προεξέχει πιο μπροστά, για καλύτερα αποτελέσματα.

Καλές παρατηρήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ανάμεσα στο πρωτεύον κάτοπτρο και το σωλήνα του τηλεσκοπίου έχει κενό, από ότι θυμάμαι, (γιατί το τηλεσκόπιο δεν το έχω πια), οπότε το χαρτόνι, αν το έχεις κάνει αρκετά κυλινδρικό μπαίνει ακριβώς χωρίς να βρίσκει πουθενά, (θέλει βέβαια κάποια ακρίβεια στο μέτρημα και στο κόψιμο κατά την κατασκευή). Πιο εύκολο είναι να κάνει κανείς ένα φωτοχιτώνιο που να εφαρμόζει και να κλείνει με velcro εξωτερικά.

Το εσωτερικό φτιαγμένο με χαρτόνι το είχα κάνει για να μειώσω στο ελάχιστο το μέγεθος κατά τη μεταφορά, για μέγιστη φορητότητα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα. Νέος στον χώρο και πλέον και νέος κάτοχος του τηλεσκοπίου από χθες. Θα ήθελα να κανω μία ερώτηση. Σχετικά με τα barlows τι μεγενθύση θα προτείνατε ? Φανταζομαι οτι όσο μεγαλύτερη μεγένθυση τόσο θα χαλάει η ποιότητα της εικόνας που θα βλέπω.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα,

 

εντελώς νέος με τον χώρο αποφάσισα να αγοράσω το Sky-watcher Truss 130p μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ.

 

Πέρα από το φωτοχιτώνιο που πρέπει να φτιάξω θα ήθελα να αγοράσω και έναν φακό Barlow 2X γύρω στα 50 ευρώ θα έλεγα....(πχ το Skywatcher 2X ή το Celestron Omni 2X).

 

Πρίν τον αγοράσω όμως θα ήθελα την γνώμη σας.

Μου είναι απαραίτητος άμεσα ή να τον αφήσω για αργότερα;

 

Υπάρχει κάποιο εξάρτημα πιο απαραίτητο σε πρώτη φάση πχ ένα laser collimator;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απαντώ και στους δύο: Καλύτερα να επενδύσετε πρώτα σε κάποιους καλύτερους φακούς.

 

Λόγω της φύσης του τηλεσκοπίου (φθηνό και ελαφρύ), κατάλληλοι είναι οι φακοί Plossl για χαμηλές μεγεθύνσεις. 32 και 25mm είναι άνετοι και ευχάριστοι, το ίδιο και οι 20mm. Από εκεί και κάτω στενεύει το eye relief, οπότε ή θα πάρετε κάποιον Barlow 2x (συχνά οι φθηνοί είναι στην πραγματικότητα 2.3-2.5x) ή θα αγοράσετε κάποιους φθηνούς με καλύτερο eye relief, από μεταχειρισμένους Radian (πχ 10 & 5mm) ή SWA (τους 9 & 6mm 60 μοιρών), ή παρόμοιους από τη Celestron, τη Meade κλπ.

 

Αν πάρετε barlow, όλοι οι καλής ποιότητας είναι κατάλληλοι, αλλά οι Shorty Plus βολεύουν και εργονομικά.

 

Βάλτε αγγελία εδώ και για μεταχειρισμένα κομμάτια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απαντώ και στους δύο: Καλύτερα να επενδύσετε πρώτα σε κάποιους καλύτερους φακούς.

 

............ή θα αγοράσετε κάποιους φθηνούς με καλύτερο eye relief, από μεταχειρισμένους Radian (πχ 10 & 5mm) ή SWA (τους 9 & 6mm 60 μοιρών), ή παρόμοιους από τη Celestron, τη Meade κλπ.

 

Αν πάρετε barlow, όλοι οι καλής ποιότητας είναι κατάλληλοι, αλλά οι Shorty Plus βολεύουν και εργονομικά.

 

Βάλτε αγγελία εδώ και για μεταχειρισμένα κομμάτια.

 

Ευχαριστώ kkokkolis για την απάντηση και τις πληροφορίες.

 

Στο κείμενο σου, που έχω παραθέσει και υπογραμμίσει να υποθέσω πως αναφέρεσαι σε φακούς Plossl, έτσι;

 

Επειδή δεν έχω ιδέα οι 60 μοίρες που γράφεις αφορούν το πεδίο - eye relief;

 

"Shorty Plus"τι ακριβώς είναι; Πιο κοντό/μικρό σε ύψος σώμα;

 

Ο Celestron Omni ας πούμε θεωρείται ένας καλός φακός για τα δικά μου δεδομένα;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα και από εμένα και ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα barlow x2 της skywalker.Το αποτέλεσμα για τα δικά μου δεδομένα είναι πολύ ικανοποιητικό.Παρολα αυτά έχω πρόβλημα με το βάρος του.μαζι με ένα προσοφθάλμιο skywatcer ultrawide 6mm που έχω πάρει(είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτό) οι κινήσεις του τηλεσκοπίου έχουν γίνει ''νευρικες'' .υπάρχει κάποιο tip για αυτό;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, οι Plossl έχουν μικρό eye relief κάτω από τα 20mm, εγώ τουλάχιστον δεν τους μπορώ.

 

Ας πούμε σαν και αυτούς,

 

https://www.planitario.gr/ultrawide-6mm-o31-8mm.html

https://www.planitario.gr/ultrawide-9mm-o31-8mm.html

 

Υπάρχουν και άλλοι στο εξωτερικό.

 

Shorty Plus είναι ένας συγκεκριμένος τύπος που πωλούσαν οι Orion και άλλοι κατασκευαστές. Επειδή δεν τον βλέπω να προσφέρεται πλέον, σε λογική τιμή προσφέρεται αυτός

 

https://www.planitario.gr/baader-planetarium-q-barlow-duo-diamorfwsewn-1-3x-2-25x-ba-2956185.html

 

Είναι ελαφρύς (αν και κυρίως λόγω φθηνών πλαστικών) αλλά από τα οπτικά είμαι ευχαριστημένος.

 

Αυτός βέβαια δεν χρειάζεται με φακούς 6 & 9mm. Θα συνδυαστεί με Plossl 32 ή 25mm, η με Ortho 18mm. Πρόκειται για 2 διαφορετικές επιλογές. Μία τρίτη είναι ένας zoom.

 

Χρόνια πριν, σε μία τέτοια ερώτηση απαντούσαν οι περισσότεροι: πάρε Televue να σου μείνουν κλπ. Τώρα με την κρίση σου προτείνω αυτό που λέμε "λογικές επιλογές" ή "budget conscious". Για καλύτερα από αυτά από Ελλάδα πηδάς στα 100 ευρώ το κομμάτι και με τους Televue τα πράγματα ρέπουν προς το Hard Rock & Heavy Metal.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ!

 

Κατατοπιστικότατος. Μου έχουν πέσει πολλά νέα πράγματα και ορολογίες για αρχή και θα αρχίσει να μου τρέχει το σαλάκι. :P .

 

Όσο για τις τιμές extra περιφερειακών, όντως δεν θέλω να ανοιχτώ και πολύ οικονομικά αυτό τον καιρό (Όποιος έχει παιδιά, σχολεία κλπ καταλαβαίνει)... αλλά εάν αξίζει να δώσω το κάτι παραπάνω από τώρα ώστε να αξίζει και να μου μείνει - πιθανώς και για κάτι επόμενο - θα το δώσω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

καλημερα σας ...θα ηθελα για το τηλεσκοπιο αυτο 3 φακους ενα 24mm 10 η 12mm και εναν 5 η 6 mm

 

Αν ηταν ευκολο μαρκες ειλικρινα εχω χαθει λεμε budget 300 ευρω ....

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έχουμε συζητήσει πολλές φορές το θέμα, μπορείς να το ψάξεις.

 

Για 24mm ο ES 68 είναι μια καλή επιλογή. Για 10-12 και 5-6, μπορείς να βρεις Radian μεταχειρισμένους, κοντά στα 100 ευρώ.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα

 

Μετά από 1,5 χρόνο χρήσης του heritage 130 truss με φωτοχιτόνιο από χαρτόνι που του έχω φτιάξει δυστυχώς χρησιμοποιώ ακόμα τα μαμά προσοφθάλμια λόγω περιορισμένων οικονομικών.

 

Ωστόσο ήρθε η ώρα να αναβαθμιστούμε.

 

Θα ήθελα προτάσεις για προσοφθάλμια για το heritage (έχω διαβάσει το νήμα) που όμως να ταιριάζουν και σε μελλοντικό τηλεσκόπιο που έχω σκοπό να πάρω. Έχω στο μυαλό μου να επενδύσω στο μέλλον σε Skywatcher truss 10-12" πιθανόν go-to (ανάλογα τα οικονομικά).

 

Ωστόσο θα κρατήσω το 130 λόγω φορητότητας. Είναι απίστευτα ελαφρύ και μικρό.

 

Υπάρχουν φακοί που να ταιριάζουν και στα δύο;

 

Επίσης έχω καταλήξει να πάρω τον q barlow 1,3X2,25 της baader θα ταιριάζει στο μελλοντικό Sw truss 10 ή 12;

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω το Heritage και το 12” και χρησιμοποιούν τους ίδιους ακριβώς φακούς, απλώς το Heritage προτιμά ελαφρότερους. Πολλές οι επιλογές, αναλόγως με το eye relief, το πεδίο, την τιμή. Εστιακές κλειδιά είναι τα 24, τα 10 και τα 5mm ή ο Hyperion zoom και ένα 5ρι ή Barlow. Το Heritage σηκώνει Hyperions και Delos αν και είναι πιο άνετο με Plossl, Orthos και Radian.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Έχω σκεφθεί για το εξής πακέτο:

Barlow baader q 1,3X2,25

 

μαζί με ES 4mm και ES 11mm.

 

Από τιμές πρέπει ολα μαζί να κινούνται από ότι βλέπω στα 300€+

 

Πως το βλέπετε;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι ES πολύ καλές επιλογές και πανάλαφροι. Αν προσθέσεις τον ES 24 (68mm) είσαι έτοιμος για όλα. Ο Barlow δεν χρειάζεται αφού θα έχεις τον 4.7 που τερματίζει και τα δύο τηλεσκόπια.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτομαι ένα σετ από ES 4,7mm, 11mm και 24.

 

Επειδή κάνω παρατηρήσεις συχνά από Αθήνα μήπως υπάρχουν κάποια φίλτρα κλπ είτε για πλανητική είτε για deep sky και για τα δύο τηλεσκόπια 130 και dob 12";

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλτρα για πλανητική και DSO υπάρχουν.Τα πλέον χρήσιμα,για περιοχές με φωτορύπανση είναι αυτά που κόβουν ένα μέρος του φάσματος στην περιοχή του κίτρινου(του νατρίου),που είναι ο παρείσακτος φωτισμός απο τις λάμπες.Βέβαια αν οι λάμπες στις κολώνες της περιοχής σου-και των γύρω περιοχών σε ακτίνα αρκετών χιλομέτρων-έχουν αντικατασταθεί με led λ ε υ κ ο ύ φωτός,και όχι κίτρινου-πορτοκαλί,τότε τα παραδοσιακά φίλτρα δεν θα περιορίσουν το αποτέλεσμα της φωτορύπανσης.Έχουν βγεί πρόσφατα νέας γενιάς φίλτρα αλλά δεν γνωρίζω την αποτελεσματικότητά τους.

Εγώ χρησιμοποιώ το Baader Moon & Skyglow(Neodymium),με έχει βοηθήσει πολύ αυτά τα 7 χρόνια που το χρησιμοποιώ,κόβει πολύ λίγο φως,περιορίζει αισθητά το αποτέλεσμα της φωτορύπανσης,την γκριζάδα του ουρανού που είναι πιο αισθητή στις μικρές μεγεθύνσεις,και αυξάνει το κοντράστ.

Χάρη σε αυτό μπόρεσα να εντοπίσω κομήτες μέσα στο γκρίζο του ουρανού,και να δώ πολύ καλύτερα τον Άρη!Η εικόνα για τα περισσότερα αντικείμενα βελτιώνεται αισθητά!

Στον Άρη το συγκεκριμένο φίλτρο αυξάνει θεαματικά το κοντράστ,και μπορείς πολύ καλύτερα να δείς λεπτομέρειες με οξύτητα στην επιφάνειά του,εφ'όσον το επιτρέπει η διαύγεια και το seeing της ατμόσφαιρας,για να αυξήσεις τη μεγέθυνση!

Στον Δία επίσης βοηθάει να βελτιωθεί-αισθητά λιγότερο-το κοντράστ,αλλά ΟΧΙ στον Κρόνο,που λόγω της κυριαρχίας σε αυτόν του κίτρινου,μ ε ι ώ ν ε ι το κοντράστ και γι'αυτό είναι ακατάλληλο!

Τα έγχρωμα φίλτρα,επειδή κόβουν ένα μέρος του φάσματος,μπορούν να τονίσουν κάποιες λεπτομέρειες στην επιφάνεια των πλανητών,αλλά γενικά τα χρησιμοποιείς μόνο για ειδική χρήση.Πχ.ένα πράσινο φίλτρο μπορεί να αναδείξει λίγο καλύτερα την διαίρεση(χώρισμα) Cassini στον Κρόνο.Πιστεύω οτι η χρήση των έγχρωμων φίλτρων στην παρατήρηση είναι περιορισμένη.

Επίσης υπάρχουν φίλτρα για παρατήρηση νεφελωμάτων,όπως το Baader UHC,και το O III(υπάρχουν φυσικά και άλλες ποιοτικές μάρκες-μιλάω για αυτήν που γνωρίζω).Έχουν θεαματικό αποτέλεσμα στην παρατήρηση νεφελωμάτων γιατί αναδεικνύουν πολύ καλύτερα τη δομή τους,αλλά επειδή κόβουν αρκετό φώς είναι αποτελεσματικά μόνο για τηλεσκόπια με σχετικά μεγάλη διάμετρο.Με το 10" που χρησιμοποιώ,μέσα απο πόλη είναι μια χαρά!Πιθανότατα και με 8".Για πιο μικρές διαμέτρους όμως ειδικά αν παρατηρείς απο περιοχή με φωτορύπανση,αμφιβάλλω αν θα είναι αποτελεσματικά...

Τα χρήσιμα λοιπόν είναι αυτά που περιορίζουν την φωτορύπανση(Neodymium),και αν στο επιτρέπει η διάμετρος του τηλ.και τα UHC και OIII.Για το 12"που έχεις θα δουλέψουν όλα αυτά τα φίλτρα μια χαρά και θα δείς αισθητά αποτελέσματα!Για το 130,θα δουλέψει σίγουρα το Neodymium στον Άρη,και γενικότερα θα δείς αποτέλεσμα,αν δεν έχεις κολώνες με led(ή παλιότερες ηλεκτρονικές λάμπες) λευκού φωτός!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης