Jump to content

Bresser AC 102/460 f 4.5


DIMITRIS K.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω παραγγείλει το παραπάνω αχρωματικό της bresser. Για να ξεκινήσω κι εγω με τη eaa (βιντεοαστρονομια). Το συγκεκριμένο έρχεται στα 259€, κι αν εξαιρέσουμε το απλά αποδεκτό viewfinder και το πλαστικό διαγώνιο, έχει πολύ καλό εστιαστή για τα λεφτά του και το καλυτερο; Για να μειωθεί το (τραγικο) χρωματικό σφάλμα σε τόσο γρήγορο αχρωματικό, η bresser χρησιμοποιεί ED γυαλί!!! Μάλιστα σε forum του εξωτερικού κάνουν λόγο για πολύ καλή απόδοση σε video capture αντικειμένων βαθέως κυρίως ουρανού. Επίσης με ένα καλό φίλτρο όπως το semi apo της Baader μειώνεται ακόμα πιο πολύ το χρωματικό σφάλμα, πλησιάζοντας κι άλλο σε αποχρωματικο. Μόλις μου έρθει θα σας πω εντυπώσεις out of the box!

http://www.astroshop.eu/bresser-telescope-ac-102-460-messier-hexafoc-ota/p,54450#lg=1&slide=0

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο φαίνεται πολύ καλό για βιντεοαστρονομία. Εγώ με το 102/500 χρησιμοποιώ fringe killer που έτυχε να το έχω από παλιότερα και κάνει καλή δουλειά.

Δες πρώτα έτσι και αποφασίζεις τι φίλτρο θα πάρεις.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σειρά εχει εξαιρετικούς φακούς για την τιμή τους, και ο εστιαστής (μετά την μανία των crayford που στην πράξη δυσκολευονται να κρατήσουν την εστίαση με βαρύ προσοφθαλμιο ή κάμερα) είναι ίσως ότι καλυτερο σε μαζικής παραγωγής rack&pinion με τεράστια διάμετρο. Μαλλον ομως θα χρειαστεις και το 1:10 για ακρίβεια στη ρύθμιση...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο φαίνεται πολύ καλό για βιντεοαστρονομία. Εγώ με το 102/500 χρησιμοποιώ fringe killer που έτυχε να το έχω από παλιότερα και κάνει καλή δουλειά.

Δες πρώτα έτσι και αποφασίζεις τι φίλτρο θα πάρεις.

Σ ευχαριστώ πολύ!! Για fringe πήγαινα αλλά διάβασα ότι το semi apo είναι ένα fringe killer μαζί με moon & skyglow και ir cut.

 

"A combination of our Moon and Skyglow Neodymium filter with fringe killer coating to deliver an amazing colour-corrected image on achromatic refractors."

 

Φυσικά θα το δοκιμάσω πρωτα πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά!! Αυτο που θελω ειναι να το παρω 2" ωστε να το εχω μονιμα βιδωμενο στο διαγωνιο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά είμαι ΕΝΑΝΤΙΑ στην μικρορύθμιση. Είναι ευκολότερο να διακρίνεις την εστία περνώντας γρήγορα μπρος πίσω από αυτήν παρά με μικρορύθμιση.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η σειρά εχει εξαιρετικούς φακούς για την τιμή τους, και ο εστιαστής (μετά την μανία των crayford που στην πράξη δυσκολευονται να κρατήσουν την εστίαση με βαρύ προσοφθαλμιο ή κάμερα) είναι ίσως ότι καλυτερο σε μαζικής παραγωγής rack&pinion με τεράστια διάμετρο. Μαλλον ομως θα χρειαστεις και το 1:10 για ακρίβεια στη ρύθμιση...

Το 1:10 μαζί με καλυτερο διαγώνιο είναι η επόμενη αγορά μου!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά είμαι ΕΝΑΝΤΙΑ στην μικρορύθμιση. Είναι ευκολότερο να διακρίνεις την εστία περνώντας γρήγορα μπρος πίσω από αυτήν παρά με μικρορύθμιση.

Πιστεύεις ότι δεν βοηθάει στην εστίαση ειδικά με καμερα; σε ξένα forum πάντως θεωρούν must την αναβάθμιση αυτη. Δεν έχω προσωπική γνώμη για 1:10

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά στην προθέαση ζουμάρω 200% και παρατηρώ το μέγεθος ενός άστρου όχι πολυ λαμπρού. Μπρος πίσω την εστία σχετικά γρήγορα μέχρι να το δω όσο μικρότερο γίνεται, κλειδώνω εστίαση και τέλος. Μια μάσκα μπατινοφ ή χαρτμαν βοηθάει.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο φαίνεται πολύ καλό για βιντεοαστρονομία. Εγώ με το 102/500 χρησιμοποιώ fringe killer που έτυχε να το έχω από παλιότερα και κάνει καλή δουλειά.

Δες πρώτα έτσι και αποφασίζεις τι φίλτρο θα πάρεις.

Σ ευχαριστώ πολύ!! Για fringe πήγαινα αλλά διάβασα ότι το semi apo είναι ένα fringe killer μαζί με moon & skyglow και ir cut.

 

"A combination of our Moon and Skyglow Neodymium filter with fringe killer coating to deliver an amazing colour-corrected image on achromatic refractors."

 

Φυσικά θα το δοκιμάσω πρωτα πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά!! Αυτο που θελω ειναι να το παρω 2" ωστε να το εχω μονιμα βιδωμενο στο διαγωνιο

 

παίδες καλησπέρα, μια πιο γενική ερώτηση (στα όρια το Off topic)

 

επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πολλά και διάφορα φίλτρα, με ένα τέτοιο φίλτρο που γράφει ότι

Semi-APO Baader filter with IR Blocker

 

σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί για πχ να είναι modded η κάμερα μας (πχ dslr) για το ir;

 

Πιστεύετε ότι μπορεί ένα achromatic refractors να δεχτεί βελτιώσεις σε τέτοιο βαθμό που να πλησιάζει ένα apochromatic;

 

Φιλικά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο φαίνεται πολύ καλό για βιντεοαστρονομία. Εγώ με το 102/500 χρησιμοποιώ fringe killer που έτυχε να το έχω από παλιότερα και κάνει καλή δουλειά.

Δες πρώτα έτσι και αποφασίζεις τι φίλτρο θα πάρεις.

Σ ευχαριστώ πολύ!! Για fringe πήγαινα αλλά διάβασα ότι το semi apo είναι ένα fringe killer μαζί με moon & skyglow και ir cut.

 

"A combination of our Moon and Skyglow Neodymium filter with fringe killer coating to deliver an amazing colour-corrected image on achromatic refractors."

 

Φυσικά θα το δοκιμάσω πρωτα πριν προβώ σε οποιαδήποτε αγορά!! Αυτο που θελω ειναι να το παρω 2" ωστε να το εχω μονιμα βιδωμενο στο διαγωνιο

 

παίδες καλησπέρα, μια πιο γενική ερώτηση (στα όρια το Off topic)

 

επειδή βλέπω ότι υπάρχουν πολλά και διάφορα φίλτρα, με ένα τέτοιο φίλτρο που γράφει ότι

Semi-APO Baader filter with IR Blocker

 

σημαίνει ότι δεν θα χρειαστεί για πχ να είναι modded η κάμερα μας (πχ dslr) για το ir;

 

Πιστεύετε ότι μπορεί ένα achromatic refractors να δεχτεί βελτιώσεις σε τέτοιο βαθμό που να πλησιάζει ένα apochromatic;

 

Φιλικά

Θα σου απαντήσω στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου. Ένα αχρωματικο με φίλτρο βελτιώνεται αλλά δεν πρόκειται ποτέ να γίνει αποχρωματικό. Κι αυτό γιατί τα φίλτρα απλά καλύπτουν το πρόβλημα του χρωματικού σφάλματος. Τα αποχρωματικά το εξαλείφουν μηχανικά προσθέτοντας ένα τρίτο φακό και η τριπλέτα είναι με τόση ακρίβεια καλιμπραρισμενη που όλες οι ακτίνες εστιάζουν ακριβώς στο ίδιο σημείο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

για το θέμα με το IR δε νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει τρόπος αφού το φίλτρο στην κάμερα είναι το τελευταίο ενδιάμεσα πριν τον αισθητήρα, άρα πολύ δύσκολα μπορεί κάποιος να εξομοιώσει την αφαίρεσή σου #-o

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση,

 

για το θέμα με το IR δε νομίζω ότι μπορεί να υπάρχει τρόπος αφού το φίλτρο στην κάμερα είναι το τελευταίο ενδιάμεσα πριν τον αισθητήρα, άρα πολύ δύσκολα μπορεί κάποιος να εξομοιώσει την αφαίρεσή σου #-o

Αν το λέει η καρδιά σου και πιάνουν τα χέρια σου μπορείς κι εσύ να αφαιρέσεις το ir φίλτρο από τη κάμερα. Αλλιώς μπορείς να τη δώσεις έξω σε ειδικό να στο αφαιρέσει. Δεν είναι κάτι συνηθίζετα να γίνεται κι από αυτούς που τους αρέσει η ir photography

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για όποιον έχει απορία για την απόδοσή του, έστειλα μήνυμα στη BRESSER για το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο και σας παραθέτω τις απαντήσεις:

 

Dear Mr. Katsios,

 

thank you for your interest in a BRESSER telescope.

 

About your questions:

 

- What type of ED glass do you use?

What exact ED glass it is is a business secret, I ask for your understanding. But of course, at this price range it is logical that it is a very cheap ED glass.

 

- How severe chromatic aberration i must expect?

It is like a normal achromatic refractor around F/7.

 

- Concerning ED glass, can you classified it as a semi apo telescope?

No! We classify it clearly only as achromatic refractor! We use ED glass at this telescope only because at F/4.5 you cannot really use normal glass.

 

- Is it suitable for astrophotography and EAA?

This telescope is made for wide-field observing. For example the North-America nebulae is a very nice object to observe at this telescope. It is also a very nice telescope for travelling.

Of course, you can also use it for imaging, but you will get some color at bright stars.

 

But this telescope is NOT a apo-chromatic flat-field astrograph!

 

Best regards

Wolfgang Quere

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα πρώτα επίγεια τεστ έγιναν και σας τα παραθέτω. Σφαιρική παραμόρφωση και χρωματικό σφάλμα φυσικά υπάρχει αλίμονο!! Αλλά είναι εντυπωσιακό πως ένα τόσο γρήγορο αχρωματικό δεν δημιουργεί ψυχεδελικές εικόνες γιατί η αλήθεια είναι ότι περίμενα να δω καλειδοσκόπιο!! Οι λήψεις έγιναν με προσοφθαλμια 25 και 10mm και οι φωτογραφίες δεν έχουν υποστεί καμία επεξεργασια

[/img]

IMG_20170829_44692.thumb.jpg.a5c9e27574b990a2a491a92b6f9a89a3.jpg

IMG_20170829_11495.thumb.jpg.fc64d4c5f726efe40ef0c51707b9203b.jpg

IMG_20170829_48969.thumb.jpg.9b589f53466f46e719c1c3291ae1a7a9.jpg

IMG_20170829_34187.thumb.jpg.59217d511bf44cbce3310f350b9d9957.jpg

IMG_20170829_2350.thumb.jpg.aebd97cad215cf32199f100b74b36c70.jpg

IMG_20170829_6912.thumb.jpg.085946826e1fa6f9344adbb75655bc52.jpg

IMG_20170829_2805.thumb.jpg.1b4348f87d5fba8901f9658768bd8e19.jpg

IMG_20170829_1062.thumb.jpg.89aecf6183e3315ce4e25b7217a6be37.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Το τηλεσκόπιο στήθηκε στη νεοαφιχθείσα EXOS-2 και έβγαλα 2 πρόχειρες φωτογραφίες της σελήνης για να δείτε την απόδοσή του. Οι φώτο τραβήχτηκαν με κινητό κατευθείαν από το προσοφθάλμιο και χρησιμοποιήθηκαν τα 25mm και 10mm της Skywatcher (ναι αυτά που δίνουν με τα διάφορα τηλεσκόπια) και το φτηνό πλαστικό διαγώνιο της BRESSER! Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά για ένα τόσο γρήγορο διοπτρικό. Περίμενα τρελά σφάλματα, ειδικά σε μεγαλύτερη μεγέθυνση και παρόλο που είμαι "καθρεφτάς" και πίστευα ότι θα με πειράζει το χρωματικό σφάλμα, αντιθέτως, το βρίσκω πολύ υποφερτό! Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι με το αντίβαρο της βάσης 4,5 κιλών, ήταν αδύνατο να ισορροπήσω τα 2,5 κιλά του τηλεσκοπίου, επομένως πρέπει να πάρω μικρότερο αντίβαρο.

1363417352_File8-9-17000722.thumb.jpeg.9ef541e68d9f9f7ebb93f4417050a851.jpeg

980029820_File7-9-17233406.thumb.jpeg.0c801db8e16a35f953cc4b0c8c652672.jpeg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παραθέτω τις ίδιες φώτο με μεγέθυνση για να τονιστεί το χρωματικό σφάλμα.Τονίζω ότι είναι extreme οι καταστάσεις για το τηλεσκόπιο, πολύ φωτεινό αντικείμενο (πανσέληνος), φτηνά προσοφθάλμια, διαγώνιο της πλάκας και φωτογραφίες τραβηγμένες από κινητό και μεγεθυμένες!! Με 2 λόγια: Είναι το χειρότερο που μπορεί να αποδώσει!! :mrgreen:

25mmcropped.thumb.jpg.c6cd94a970173fe1699ff9630be915b5.jpg

10mmcroped.thumb.jpg.48c6adf368a387c6f103382208f24a87.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Και μια από Πλειάδες! To χρωματικό σφάλμα είναι εκεί, αλλά και πάλι δεν είναι τόσο ενοχλητικό, όσο θα περίμενε κάποιος από ένα τόσο γρήγορο αχρωματικό. Επόμενη δοκιμή στην κατηγορία Βιντεοαστρονομία, μιας και το τηλεσκόπιο αγοράστηκε γι' αυτό το σκοπό και η κάμερα είναι η επόμενη αγορά!

pleiades.thumb.jpg.337c993dbd665dc90d9ce770f5c76b73.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης