Jump to content

Timelapse - Corfu Nightscapes - Angels Of Destiny 4K


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, παρακάτω έχω ανεβάσει στο Youtube ένα Timelapse, το Corfu Nightscapes - Angels Of Destiny, γενικότερα πολύ λιώσιμο... εσκεμμένα το έκανα πολύ γρήγορο, ελπίζω να σας αρέσει.

 

 

 

Εδώ μερικές εξτρά πληροφορίες, ότι άλλο θέλετε σχετικά με την δημιουργία το συζητάμε..

 

 

 

 

 

Πανδαισία τοπίων και καταιγισμός φωτογραφιών σε ένα ταχύτατο βίντεο όπου αν το βλέπαμε σε κανονική ταχύτητα θα περνούσαν από μπροστά μας περισσότερες από 110.000 φωτογραφίες!

 

Το βίντεο ουσιαστικά είναι ένα μικρό τμήμα από ότι πλάνα έχω βγάλει τα τελευταία χρόνια και ελπίζω να τα δημοσιεύσω. Γενικότερα βγήκε με αρκετό κόπο και θυσίες αφού την ημέρα έπρεπε να είμαι στην δουλειά και το βράδυ να φωτογραφίζω, αρκετά ευτράπελα, ατυχίες αλλά και πολλές θετικές και στιγμές.

Ίσως η ένταση στο βίντεο να δείχνει ακριβώς το πως είναι η καθημερινότητα μου. Δεν γνωρίζω πως είναι η δικιά σας αλλά εγώ είμαι μέσα στην ένταση και την πίεση και πάντα φτάνω στα όρια.

 

Είναι αυτό το πάθος για άστρα και τα Ουράνια αντικείμενα με με ωθεί να φωτογραφίσω το κάτι παραπάνω!

Νομίζω το αποκορύφωμα στο βίντεο είναι η μικρή μου ανιψιά Κωνσταντίνα όπου στα χέρια της μαμά της και του μπαμπά της αγγίζει το όνειρο. Αγγίζει την Πανσέληνο έστω και φαινομενικά μέσα από το τηλεσκόπιο της Αστρονομικής Εταιρείας της Κέρκυρας.

 

Ενδιαφέρον έχει να παρατηρήσει κανείς το πως αλλάζει το μέγεθος του Φεγγαριού ανάλογα με την εστιακή απόσταση του Τηλεσκοπίου. Σε καμιά εικόνα δεν έχει γίνει μοντάζ, όλα είναι όπως βγήκαν από την φωτογραφική μηχανή. Απλά το τηλεσκόπιο γίνεται όλο και μεγαλύτερο. Φυσικά αυτό προϋποθέτει αρκετή τριγωνομετρία αφού ακόμα και 5 μέτρα λάθος στο στήσιμο του τηλεσκοπίου (περίπου 60 κιλά βάρους) ο στόχος έχει βγει εκτός κάδρου.

 

Αξίζει σε κάποια σημεία να δει κανείς κάποιους λαμπρούς Διάττοντες αν και πάνε πολύ γρήγορα στο 00:46 πέφτουν 3 διάττοντες σχεδόν ταυτόχρονα. όπως και στο 00:59 αλλά στις φωτογραφίες στο άλμπουμ μπορείτε να τους δείτε πολύ καλύτερα. Φυσικά πολύ εύκολα φαίνεται η βολίδα στο 01:06 και αμέσως μετά άλλος ένας μικρός διάττοντας. Ακόμα 01:09, 01:42 άλλοι 3 διάττοντες.

 

-Στο 01:38 δεν είχα τι να κάνω το βράδυ όσο φωτογράφιζε η μηχανή και έκανα κύκλους με τον φακό, ίσως περισσότερο 2 ώρες να διάρκεσε αυτό.

-Τα ροζ σύννεφα στο 01:43 είναι καρδούλες!

-Το Καστέλο στο 01:38 έχουν γυριστεί σκηνές από την Κόμισα της Κέρκυρας

-Το Κεδροδάσος στον Ίσσο είναι προστατευμένη περιοχή στην λιμνοθάλασσα Κορισσίων οι αμμόλοφο είναι τόσοι πολλοί όπου στην φωτογράφιση ήρθαν αργότερα σύννεφα με κεραυνούς και έψαχνα να βρω σε ποιον αμμόλοφο έχω αφήσει την κάμερα :)

-Τα νησάκια στην Αποτρυπητή οι ντόπιοι τα ονομάζουν Καπάσες γιατί είναι πολύ όμορφα.

-Το μπλε φως μέσα στην θάλασσα στο Ορθολίθι είναι δύο δύτες!

-Ναι στο 02:23 είναι το Ωμέγα του Κενταύρου πάνω από την θάλασσα του Χαλικούνα.

 

-Το τελικό βίντεο 2:51 λεπτών στα 4Κ έχει μέγεθος 40GB

-Τα το σύνολο των αρχείων φωτογραφίας για το συγκεκριμένο βίντεο είναι 166.453 και έχουν μέγεθος 2.04TB (τα jpg όχι τα Raw από τα οποία έγιναν export)

-Συνολικά πρέπει να ξενύχτισα στα 3 χρόνια περισσότερες από 400 νύχτες! Οι πιο ακραίες περιπτώσεις να κοιμάμαι στα βράχια στο χείλος του γκρεμού με -4°C ή στα κλαδιά ενός κέδρου πάνω σε έναν βράχο και από κάτω το κενό.

-Τα ίχνη στον νυχτερινό ουρανό είναι οι τροχιές από τα άστρα, όχι διάττοντες. Κοντά στους πολικούς κάνουν κύκλο ενώ σε ανατολή και δύση σχεδόν ευθείες γραμμές.

-Τα φωτεινά τοπία το βράδυ είναι εξαιτίας της Σελήνης. Το πιο όμορφο φως για Nightscape το έχουμε συνήθως όταν αυτή είναι σε Τέταρτο. Τα περισσότερα πλάνα είναι 30sec, iso800, f/2.8.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύς κόπος όπως μας γράφεις κι όπως κι εμείς ξέρουμε και καταλαβαίνουμε. Όμως όλος αυτός ο κόπος άξιζε τον κόπο.

Σου εύχομαι λοιπόν κουράγιο και δύναμη διότι εν τέλει τέχνη είναι η αλόγιστη κι απίστευτη σπατάλη κόπου.

Καλή συνέχεια φίλε μου. :D

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη αν θα ήταν μόνο για το συγκεκριμένο βίντεο τότε όχι δεν θα άξιζε. Μερικές χιλιάδες ώρες φωτογράφισης και αστροπαρατήρησης σίγουρα δεν χωράνε μέσα σε ένα τρίλεπτο βίντεο.

Αλλά άξιζε το "ταξίδι" κάτω απο τον έναστρο ουρανό που έζησα και το φωτογραφικό υλικό που απέκτησα.

 

Πάντως κακά τα ψέματα ακόμα και η διαχείριση του υλικού ήταν τεράστιος χρόνος αφού η εξαγωγή όλων των Raw σε jpg και η σωστή στοίχιση του πάνω στην μουσική πήρε περισσότερους από 2,5μήνες.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υπέροχη Κέρκυρα , την αναδεικνύεις στο έπακρο, Βασίλη! Το βίντεο είναι υπέροχο! Πολλές ώρες δουλειάς πράγματι και μπορούμε εμείς να το επιβεβαιώσουμε ....άλλωστε είναι προφανές! Αγαπημένες γωνιές του νησιού που τις νύχτες συμβαίνουν ωραία πράγματα! Τα περισσότερα πλάνα είναι τόσο ωραία που θα τα ήθελα να κυλούν πιο αργά για να μπορώ να τα απολαύσω !

Πολλά μπράβο! =D> =D> =D>

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη, είναι αξιοθαύμαστο αυτό που κάνεις. Εγώ να σου πω την αλήθεια λυπάμαι τα τόσα πολλά κλικ. Εντωμεταξύ ήθελα να σε ρωτήσω, έχεις ράγα ηλεκτρονική; Πρόσφατα δοκίμασα timelapse με ράγα που την κινούσα σε κάθε κλικ λίγο με το χέρι αλλά το αποτέλεσμα δε βγήκε καλό. :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ Θανάση και Μάνο!

 

Θανάση το επόμενο θα είναι πιο αργό και απολαυστικό. :wink:

 

Μάνο, ο Αριστείδης Βούλγαρης με την ομάδα του, όταν είχαν την ChronCon μου είχαν φτιάξει μια 2μετρη την οποία την έκανα 4μετρη!!

Δουλεύει ΑΨΟΓΑ! Ορίζεις με Arduino πόσα κλικ θέλεις να κάνει στην απόσταση (4μετρα) και μετά τα κάνει όλα αυτόματα, και τον χειρισμό της κάμερας, (stip, click, move, stop, click) συνήθως το βάζω 300-600 κλικ ώστε να έχω 10sec βιντεο(30fps-60fps), δηλαδή 3,7 μέτρα(τα 30cm είναι οι ιμάντες) μέσα σε 2,5 με 5 ώρες με χρόνο 30sec ανα εκθεση. (εκτος απο ραγα, dolly, υπάρχει και γερανός που κάνει κάτι αναλογο)

1262773_10202204835025631_1818168073_o.thumb.jpg.8c52e24957221c3f8de99aab8d868917.jpg

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λύνει, αν και με 8 (ή16) αλεν βίδες, και σπάει στα 2 (ή στα 4), στο Πολο χωράει σαν 2Χ2μετρα και πάει παντού... απο δεντρα μέχρι γκρεμους και θάλασσα.

 

Υγ

Στο βίντεο τα ζουμ (στα trails και γενικα τα ζουμ στο Φεγγαρι) είναι ψηφιακά, τα 24Mp μπορείς να τα ζουμάρεις ως τα ~12Mp που είναι το 4Κ.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω λόγια....

Απίστευτη δουλεια!!! Πολλά συγχαρητήρια! Εκτιμώ ότι αν προωθήσεις αυτή τη δουλειά σου σε κάποιο διαγωνισμό θα είσαι από τα φαβορί. Στο λέω γιατί πέρα από το αισθητικό κομμάτι, τεχνικά έχεις τις γνώσεις και τη δυνατότητα να κάνεις κάτι που ελάχιστοι μπορούν να πετύχουν εκεί έξω. και πάλι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!

 

=D> =D> =D> =D> =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη οτι και να πει κανείς ειναι λίγο! Ευχομαι η δουλεια σου να ταξιδεψει παντού και να εμπνευσει τον κόσμο να ασχοληθει με την αστροφωτογραφια τοπιου καθως και με την πανεμορφη Ελλαδα μας! Παρ ολες τις πληροφοριες που μοιραστηκες μαζι μας ουτε μπορω να διανοηθώ τον κόπο που εχει ένα τετοιο εγχειρημα! Πολλα πολλά συγχαρητήρια! =D> =D> =D>

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απίστευτη δουλειά Βασίλη! Συγχαρητήρια κι από μένα, γι' αυτή, αλλά και γιά όλα τα άλλα που μας προσφέρεις! Να είσαι καλά!

corsair.gr1.jpgΓιώργος Διακάκης

http://astro.corsair.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά, πολλές πολλές ευχαριστίες!

Όσο για την προώθηση θα δω τι θα κάνω,

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης