Jump to content

Δεν πάει σου λέω, δεν πάει!


csot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια στην παρέα,

 

Παιδιά φέτος το τηλεσκόπιο δεν ευθυγραμμίζει με τίποτα. Οσο και προσεκτική να είναι η ευθυγράμμιση που του κάνω όταν του δώσω ένα στόχο θα πάει τουλάχιστον 20 μέρες εκτός. Έχει να προτείνει κανείς καμία λύση;

 

Χρήστος

Χρίστος "WorkaholiC" Σωτηρόπουλος

Εθνικός Συντονιστής για τους Αστρονόμους Χωρίς Σύνορα & για τους Αστρονόμους των Πεζοδρομίων

Έφορος Εκπαιδευτικών Θεμάτων του Σ.Φ.Α.Κ.

http://www.sfak.org Facebook: www.facebook.com/groups/sfakorg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανε reset στο χειριστήριο να επανέλθουν οι εργοστασιακές ρυθμίσεις. Το ίδιο έπαθα κι εγώ και τελευταία στιγμή μου πέρασε απ το μυαλό να κάνω reset. Το πρόβλημα λύθηκε ως δια μαγείας! Καταρχήν τι βάση έχεις??
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρήστο αφού κάνεις το reset, πρόσεξε (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να κάνεις πρώτα την ευθυγράμμιση των οπτικών και μετά την ευθυγράμμιση με 3 αστέρες. Αν το κάνεις ανάποδα ο οπτικός άξονας θα αλλάξει και θα το τηλεσκόπιο θα σημαδεύει λάθος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν θα είναι αυτό αλλά να τι έπαθα εγώ το Σάββατο στο Θησείο: από την βιασύνη μου να στήσω γιατί είχε μαζευτεί κόσμος, χρησιμοποίησα την πυξίδα του κινητού. Η οποία όμως είναι (προφανώς) στα Ελληνικά και το Ν = Νότος όχι North. Βάζω που λες το τρίποδο να κοιτάει Νότια, κουμπώνω όλα τα παρελκόμενα, ανοίγω Syscan και ορίζω όλες τις λεπτομέρειες. Επειδή στις 19:30 δεν φαινόταν και πολλά πράγματα στον ουρανό του λέω 2-star aligment με τον Vega να μεσουρανεί και κάνει λίγο miss αλλά ΟΚ διορθώνω, να του λέω μετά δεύτερο αστέρι και να πηγαίνει αλλού για αλλού. Ώσπου να καταλάβω τι έπαιζε έσκιζα….. και είχα και την ουρά κόσμο από πίσω να ρωτάει αν είναι χαλασμένο κλπ ](*,)

"We See Only What We Know"

J. W. von Goethe

 

Επιστήμη και Τέχνη @ www.DecorHacks.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης