Jump to content

άτλαντας αστεριών - The Herald-Bobroff Astroatlas -


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα είχα την ευκαιρία να εξετάσω "The Herald-Bobroff Astroatlas" - presented by Lymax's Earth , Sky, & Astronomy -

 

Από αυτά που έίδα, είναι ένας καλος άτλαντας αστεριών.

 

Οι λεπτομέρειες εδώ:

www.heraldbobroff.com -

 

Εφόρτωσα εικόνα στο τμήμα Αστροφωτογραφίες - Τηλεσκόπια και Εξοπλισμός.

 

φιλικά

-Frank.

Φιλικά, Frank

http://www.oaog.ca/

http://www.rascmontreal.org/

 

"Imagination is more important than Knowledge"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Σήμερα έλαβα τον Herald-Bobroff astroatlas

Σε πρώτη ανάγνωση έμεινα εντυπωσιασμένος από το όλο έργο!

Έχει χάρτες κλιμάκων A-B-C και σε ορισμένες περιοχές με πολλά αντικείμενα βαθέως ουρανού υπάρχουν και χάρτες D.

Οι D δεν έχουν όλοι την ίδια κλίμακα μεταξύ τους.

Της κλίμακας C έχουν αστέρες μέχρι 9 μέγεθος, ενώ της D φτάνουν ώς το 13 αναλόγως της περιοχής κάλυψης.

Εντυπωσιακό είναι το πλήθος των πληροφοριών που περιέχει ο χάρτης.

Για παράδειγμα είδος κάθε γαλαξία γωνία θέσεως, φασματικός τύπος αστέρων, είδη πλανητικών νεφελωμάτων, απόσταση συνοδού, μέγεθός του και γωνία θέσεως, σε διπλούς αστέρες και ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς κάνοντας την ανάγκη για βιβλίο αναφοράς σχεδόν περιττή! Τα σύμβολα είναι πολλά και η μάθησή τους δυνατή μόνο μέσω της επανάληψης.

Στό χάρτη του Μ101 τα σύμβολα σημαίνουν:

Λαμπρός σπειροειδής face on γαλαξίας σε αλληλεπίδραση με άλλους γωνία θέσεως 0.

Αριστερά ο αστέρας θ Βοώτη είναι φασματικού τύπου F ενώ ο κ Βοώτη είναι φασματικού τύπου A. Έτσι έχουμε μια πρώτη ιδέα για το χρώμα τους!

ΚΑΛΟ!

Θα ακολουθήσει πιό αναλυτική παρουσίαση με την χρήση του χάρτη.Επισυνάπτω φωτογραφίες.

 

H-B_1.JPG.fd353a44a83c4d6f1b1ba588efafc5c9.JPG

Εντυπωσιακές διαστάσεις! Κάτι λιγότερο απο Α3 (ασύμβατες διαστάσεις αμερικανικών χαρτιών)

Κλίμακα C

 

H-B_2.JPG.de6b9e698aef6f3629d19dc33e6c7ae6.JPG

Η πορεία του βόρειου ουράνιου πόλου λόγω μετάπτωσης.

Κλίμακα C

 

H-B_3.JPG.9fadd62f58eacd0f3c0a7b011ebf934c.JPG

Η περιοχή του M101 στην Μεγάλη Άρκτο

 

H-B_4.JPG.f9ca54dee4a14cd48242449131e11295.JPG

Τμήμα χάρτη κλιμακας D στο κεντρί του Σκορπιού.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι καλός... Καταπληκτικός φαίνεται!!Ένας καλός χάρτης μένει για πάντα..Πιστεύω ότι αποτελεί σημαντική επένδυση.

 

Καλορίζικος!!!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτογραφία ενός κομματιού απο το υπόμνημα. Το πλήθος της πληροφορίας είναι εντυπωσιακό!

 

H-B_4.jpg.317a6ee4a77a95b5bbbc15b465dd39cc.jpg

Το κομμάτι του υπομνήματος που δίνει πληροφορίες για φασματικό τύπο αστέρων, διπλούς και μεταβλητούς αστέρες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Σκεφτομαι να αγορασω εναν χαρτη του ουρανου και εγω. Ψαχνω τον uranometria . Μηπως εχει κανεις ιδεα απο που μπορω να τον αγορασω ;;; Δεν βρήκα κατι δυστυχώς ως τώρα. Ο Herald-Bobroff astroatlas ;;; Μηπως να κατευθυνθω κατευθείαν προς αυτον;;

Hellooooooo, my name is Ηλίας. :-note

 

http://astrocom.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σκεφτομαι να αγορασω εναν χαρτη του ουρανου και εγω. Ψαχνω τον uranometria . Μηπως εχει κανεις ιδεα απο που μπορω να τον αγορασω ;;; Δεν βρήκα κατι δυστυχώς ως τώρα.

 

www.willbell.com

 

Αν τελικά το αποφασίσεις, πάρε και για τα 2 ημισφαίρια. Ο τόμος του βόρειου,φτάνει μέχρι Rigel και όχι χαμηλότερα!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Εμενα μου ηρθε πριν λιγες ημερες και οφειλω να ομολογησω οτι εχει οντος πολλες πληροφοριες που δεν τις βρησκεις αλλου εχω ομως τις επιφυλαξεις μου για μερικα πραγματα.

 

1. το μεγεθος του με απογοητευσε λιγο Α3 ειναι αρκετα μεγαλυτερος απο ολους τους αλλους χαρτες που εχω εκτος των τυπωμενων απο εμενα.

 

2. Μεγαλος ογκος πληροφοριων με αποτελεσμα να γινετε δυσκολος για να τον εχετε μαζι σας στην παρατηρηση (Καλυτερος για προγραμματισμο πριν την παρατηρηση)

 

3. Δεν εχει το milky way σχεδιασμενο λες και δεν υπαρχει, και μου κακοφανηκε λιγο.

 

κατα τα αλλα ειναι τελειος γιατι πριν δεις οτιδηποτε ξερεις ακριβως τι θα δεις λογο των εκτεταμενων πληροφοριων που σου παρεχει

 

Υ.Γ. θα ελεγα οτι ειναι χαρτης που απαιτει εμπειρια και εξοικειωση

 

Φιλικα Δημητρης

Orion Optics OMC 140 GP2 Goto Canon EOS 40D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...
Έχει δοκιμάσει κανείς σε πραγματικές συνθήκες τον Herald-Dobroff; Θα ήθελα να δούμε μια κριτική για αυτόν τον πολύ εξειδικευμένο χάρτη. Κυρίως όσον αφορά την εργονομία του :-k

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 έτη αργότερα...

Τον χάρτη αυτόν τον έψαχνα πριν μερικά χρόνια αλλά ήταν δύσκολο να τον βρεις σε "λογική" τιμή καθώς ήταν από καιρό εξαντλημένος και με αρκετά μεγάλη ζήτηση. Για το λόγο αυτό είχα βάλει στο ebay μια αυτοματοποιημένη αναζήτηση (βρείτε το στα Saved searches, είναι πολύ χρήσιμο για σπάνια αντικείμενα) και κατά καιρούς είχα πάρει 2-3 ειδοποιήσεις για χάρτες προς πώληση, πάντα σε υψηλή τιμή. Μετά από 2-3 χρόνια που δεν είχα λάβει ειδοποίηση, ήρθε πρόσφατα ενημέρωση πως πωλείται ένα αντίτυπο για $60. Παρόλο που τον είχα... σχεδόν ξεχάσει μετά από τόσο καιρό, αποφάσισα να τον πάρω. Πρόκειται για την 2η (αμερικανική) έκδοση με το σπιράλ που ήταν και η τελευταία που βγήκε. Η γοητεία των χαρτών είναι τέτοια που δε νομίζω να σταματήσω να τους αγοράζω, όσους και να έχω.

 

Αναλυτικές εντυπώσεις ελπίζω να έχω μετά την επόμενη νέα Σελήνη!

HB.thumb.jpg.7bd3c81a6ac3efa4f35bacb30f21f4f9.jpg

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης