Jump to content

Οθόνη για επεξεργασία (24'' ή 27'')


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για το χρόνο σου!

 

Δυστυχώς στο Αγρίνιο δεν έχω πρόσβαση σε τέτοιο πολυκατάστημα για να δοκιμάσω επί τόπου.

Λογικά η οθόνη δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με το λάπτοπ μου, αλλά δεν θέλω να παραγγείλω αν δεν το σιγουρέψω.

 

Να είστε όλοι καλά για τη βοήθεια!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εδώ ένα αναλυτικό review μεταξύ της 27'' οθόνης που πρότεινε ο Αντώνης και αυτής που ζαχαρώνει ο Ανδρέας (κι εγώ πλέον):

 

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2715h.htm

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν ήμουν επαγγελματίας φωτογράφος ένα

[code:1]imac 27" (5120 x 2880 Native Resolution)[/code:1]

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1086734-REG/apple_mf886ll_a_27_imac_with_retina.html

θα ήταν ότι έπρεπε!

Θα τo αγόραζα χωρίς να διαβάσω κανένα review 8)

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν ήμουν επαγγελματίας φωτογράφος ένα

[code:1]imac 27" (5120 x 2880 Native Resolution)[/code:1]

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1086734-REG/apple_mf886ll_a_27_imac_with_retina.html

θα ήταν ότι έπρεπε!

Θα τo αγόραζα χωρίς να διαβάσω κανένα review 8)

 

 

Όνειρο.

 

Πραγματικά η οθόνη του imac 5Κ είναι φανταστική. Και μην πείτε ότι είναι πολύ ακριβό. Σκεφτείτε ότι με τα ίδια χρήματα αγοράζετε μόνο την οθόνη χωρίς το pc αν πατε σε windows pc. Εδώ η apple σας προσφέρει στα ίδια χρήματα οθονάρα με σουπερ ντουπερ αξιόπιστο μηχάνημα.

 

Έχω imac 27" με 4Κ οθόνη από το 2010 παρακαλώ. Έχω περάσει από τότε, το ένα λειτουργικό μετά το άλλο από την apple, 6 φορές και δεν έχω κάνει ακόμα ούτε ένα format. ΟΥΤΕ ΕΝΑ FORMAT ξανά λέω.

Σκεφτείτε δηλαδή να είστε στα windows 95 και να βάζετε από πάνω το ένα λειτουργικό της microsoft μετά το άλλο, μέχρι τα windows 10 χωρίς να κάνετε ούτε ένα format. Αυτά δεν γίνονται στα pc. Και όλα αυτά δωρεάν. :cheesy:

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν ήμουν επαγγελματίας φωτογράφος ένα

[code:1]imac 27" (5120 x 2880 Native Resolution)[/code:1]

http://www.bhphotovideo.com/c/product/1086734-REG/apple_mf886ll_a_27_imac_with_retina.html

θα ήταν ότι έπρεπε!

Θα τo αγόραζα χωρίς να διαβάσω κανένα review 8)

 

 

 

 

+100 :cheesy:

 

Συμφωνω αν σε οτιδηποτε αλλο hi tech θα πηγαινα στην Σαμσουνκ για την συγκεκριμενη δουλεια Φωτογραφία / βιντεο επεξεργασια θα πηγαινα Apple

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Όνειρο.

 

Πραγματικά η οθόνη του imac 5Κ είναι φανταστική. Και μην πείτε ότι είναι πολύ ακριβό. Σκεφτείτε ότι με τα ίδια χρήματα αγοράζετε μόνο την οθόνη χωρίς το pc αν πατε σε windows pc. Εδώ η apple σας προσφέρει στα ίδια χρήματα οθονάρα με σουπερ ντουπερ αξιόπιστο μηχάνημα.

 

Έχω imac 27" με 4Κ οθόνη από το 2010 παρακαλώ. Έχω περάσει από τότε, το ένα λειτουργικό μετά το άλλο από την apple, 6 φορές και δεν έχω κάνει ακόμα ούτε ένα format. ΟΥΤΕ ΕΝΑ FORMAT ξανά λέω.

Σκεφτείτε δηλαδή να είστε στα windows 95 και να βάζετε από πάνω το ένα λειτουργικό της microsoft μετά το άλλο, μέχρι τα windows 10 χωρίς να κάνετε ούτε ένα format. Αυτά δεν γίνονται στα pc. Και όλα αυτά δωρεάν. :cheesy:

 

Δε θα έλεγα ότι το παίρνεις τσάμπα, είναι αρκετά ακριβότερο από το αντίστοιχο Dell. Η Apple χρησιμοποιεί ίδιο panel (LG) με άλλους και συνήθως συγκριτικά με τις Dell Ultrasharp έχει ίδιο πάνελ, χειρότερα ηλεκτρονικά και υψηλότερη τιμή. Ναι στη συγκεκριμένη περίπτωση αντίθετα με τις cinema display για τα επιπλέον χρήματα παίρνεις και ένα μη αναβαθμίσιμο υπολογιστή που κατά τη γνώμη μου έχει υπερβολικά αδύναμα γραφικά για 5k ανάλυση. Γενικά όπως τα 5K πάνελ αυτή τη στιγμή όπως νομίζω ανέφερα παραπάνω έχουν χειρότερη απόδοση χρώματος από τα καλά QHD για να μην εκτοξεύσουν την τιμή.

 

Όσο για τη γενική εμπειρία του OS X, καλύτερα να μην το σχολιάσω. Ή άντε να το σχολιάσω. Μετά από το Snow Leopard έχει υπάρξει ολοταχώς καθοδική πορεία με κάθε έκδοση να έχει νέα προβλήματα και να αφαιρεί λειτουργίες (ειδικά αν έχεις dual monitor setup που δε θεωρείται cool από την Apple), και επειδή πρέπει να κάνω sign εφαρμογές με υποχρεώνει να αναβαθμίζω - δεν έχω εναλλακτική! Και το σχόλιο για το ούτε ένα format είναι σχετικό. Τα windows είναι θέμα πως τα χρησιμοποιείς (και κυρίως τί εγκαθιστάς). Έχω ένα XP VM που χρησιμοποιώ καθημερινά καθώς έχει όλα τα windows dev tools, το οποίο τρέχει πάνω-κάτω όπως όταν πρωτοσεταρίστηκε το 2005 ή 2006 (με 3 γεμάτες στήλες προγράμματα στο start menu - απλά όχι ό,τι νάναι). Το κυρίως laptop που είναι Windows 7, είναι 5 χρόνια τώρα, εντάξει αυτό δεν το χρησιμοποιώ καθημερινά. Το Mac Pro του 2010 χρειάστηκε μία φορά format το 2012 (καλά είναι - του αφεντικού μου το Macbook του 2009 είναι αυτή τη στιγμή στην τρίτη εγκατάσταση). Το σημαντικότερο για εμένα είναι το να μη χρειάζεται να κάνω reboot και εκεί τα windows και το OS X είναι πάνω κάτω τα ίδια, τη βδομάδα συνήθως δεν τη βγάζουν, ανάλογα με τις δουλειές. Χμμ, για να δω το Linux μηχάνημα... ΟΚ, 93 μέρες αυτή τη στιγμή, άρα από την τελευταία μετακόμιση.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν θέλω να ξανά δω windows στην ζωή μου. Γούστα είναι αυτά. Πάντως δεν ήξερα ότι η dell βγάζει all in one μηχανήματα με 5Κ οθόνη. Ενδιαφέρον και πολύ θετικό αυτό. Την dell την θεωρώ την πιο σοβαρή εταιρεία σε windows pc.

 

Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πιο συμφέρουσα η αγορά ενός all in one μηχανήματος με 4K ή 5Κ οθόνη παρά να αγοράσεις την οθόνη μόνη της. Με την βασική προϋπόθεση βέβαια ότι δεν παίζεις βαριά παιχνίδια και η αναβάθμιση περαιτέρω των χαρακτηριστικών του υπολογιστή πέρα της μνήμης ram.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά δεν θέλω να ξανά δω windows στην ζωή μου. Γούστα είναι αυτά. Πάντως δεν ήξερα ότι η dell βγάζει all in one μηχανήματα με 5Κ οθόνη. Ενδιαφέρον και πολύ θετικό αυτό. Την dell την θεωρώ την πιο σοβαρή εταιρεία σε windows pc.

 

Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα, αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι πιο συμφέρουσα η αγορά ενός all in one μηχανήματος με 4K ή 5Κ οθόνη παρά να αγοράσεις την οθόνη μόνη της. Με την βασική προϋπόθεση βέβαια ότι δεν παίζεις βαριά παιχνίδια και η αναβάθμιση περαιτέρω των χαρακτηριστικών του υπολογιστή πέρα της μνήμης ram.

 

Όχι εννοούσα το ίδιο panel υπάρχει σε οθόνη της Dell χωρίς all in one, σε αρκετά χαμηλότερη τιμή και πιθανόν να είναι και λίγο καλύτερη ως οθόνη. Εγώ θεωρώ σοβαρό μειονέκτημα το all in one, ειδικά όταν είναι εντελώς μη αναβαθμίσημο (και με σχετικά αναιμικά γραφικά). Μου άρεσε το Mac Mini που πιάνει ελάχιστο χώρο και το κρύβεις κι όλας με όλα τα καλώδια που βγαίνουν από αυτό, άρα μπορεί να γίνει και πιο κομψή λύση από imac, μέχρι που σταματήσαν να το αναβαθμίζουν (η τελευταία έκδοση είναι πιο αδύναμη από την προ-διετίας!).

 

Α, επίσης, απ' όσο ξέρω το 5K iMac δεν υποστηρίζει target display mode, δηλαδή δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως οθόνη με άλλο υπολογιστή, δηλαδή αν πάθει κάτι το Mac μέρος ή παλιώσει, είναι για πέταμα. Επίσης ξεχνάτε το να συνδέσετε πάνω ένα laptop κλπ...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά σήμερα παρέλαβα την Dell U2715H 27''

με ανάλυση 2560 x 1440 και δουλεύει τέλεια με το laptop με HDMI!

 

Οπότε είχατε απόλυτο δίκιο ότι θα δούλευε μια χαρά.

Η εμπειρία είναι μαγική, θα μου πάρει καιρό νομίζω να συνηθίσω τέτοια εικόνα 8)

 

Ανυπομονώ να επεξεργαστώ την 1η μου αστροφωτογραφία!

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τελικά σήμερα παρέλαβα την Dell U2715H 27''

με ανάλυση 2560 x 1440 και δουλεύει τέλεια με το laptop με HDMI!

 

Οπότε είχατε απόλυτο δίκιο ότι θα δούλευε μια χαρά.

Η εμπειρία είναι μαγική, θα μου πάρει καιρό νομίζω να συνηθίσω τέτοια εικόνα 8)

 

Ανυπομονώ να επεξεργαστώ την 1η μου αστροφωτογραφία!

 

Καλορίζικη!! Εγώ έμεινα στο να τη ζαχαρώνω, εσύ το τόλμησες!!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να είστε καλά παιδιά!

 

Ανδρέα, δεν ξέρω πώς θα σου φανεί η μετάβαση από 24'' σε 27'',

πάντως εμένα από 21'' σε 27'' είναι χαοτική η διαφορά.

 

Τρομερή ποιότητα χρωμάτων επίσης.

Κερνάω καφέ να την δεις από κοντά όποτε θες :)

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Τελικά σήμερα παρέλαβα την Dell U2715H 27''

με ανάλυση 2560 x 1440 και δουλεύει τέλεια με το laptop με HDMI!

 

Οπότε είχατε απόλυτο δίκιο ότι θα δούλευε μια χαρά.

Η εμπειρία είναι μαγική, θα μου πάρει καιρό νομίζω να συνηθίσω τέτοια εικόνα 8)

 

Ανυπομονώ να επεξεργαστώ την 1η μου αστροφωτογραφία!

 

Τελικά Άγγελε, ποιες είναι οι τελικές σου εντυπώσεις;;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η οθόνη είναι εκπληκτική.

 

Αγόρασα και το Xrite i1 Display pro για να την σετάρω, αλλά είναι αχρείαστο, καθώς ήρθε καλιμπραρισμένη από το εργοστάσιο και έκτοτε δεν έχει ξεφύγει καθόλου (την ελέγχω περιοδικά).

 

Την προτείνω ανεπιφύλακτα.

Για την ακρίβεια, σύντομα θα αγοράσω και μια 2η.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης