Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι τελωνειο για τοσο μικρο ποσο;

 

Δεν βγαζω ακρη Δημητρη, στην αρχη μου'λεγαν οτι εχει φωτογραφικη μηχανη μεσα...

Φανταζομαι οτι αφου το ανοιξαν κατι επρεπε να βαλουν...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Τελικα το καλο πραμα αργει!!!

Μετα απο αρκετο καιρο μεχρι να βρεθει λυση, καταφεραμε να στηριξουμε το φακο.

Να ευχαριστησω τον μαστορα Astrogeo για την φοβερη δουλεια, και τον Γιωργο scaff για τα αμετρητα μεηλς και τηλεφωνα να βρουμε κοινη λυση.

 

5.thumb.jpg.21e29f4c01f8dd1079fcc22484a5ae37.jpg

μενει μονο μια μπραρα στο επανω μερος απο τα δαχτυλιδια που θα μπει το οδηγητικο.

 

4.thumb.jpg.0ee54071696c69d0dd2c16c76ff4390d.jpg

ολο το παιχνιδι ηταν εδω, στην κατασκευη καινουριου ανταπτορα να μπαινει στο φακο να πιανεται απο δαχτυλιδι και να πιανει τον Τ2 που ειναι στον τροχο.

 

2.thumb.jpg.d74ab1e748eb6553966be3a5fd58e843.jpg

Βαφη carbon

3.thumb.jpg.d5316ae7c6e9d52756f28fe39fe839dc.jpg

1.thumb.jpg.6495886a86be895ad117ca72ad83c7bd.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Τη τεταρτη που μας περασε εκανα επιτελους την πρωτη δοκιμη. Ο φακος ειναι πολυ δυνατος αλλα οριακος στο f4 ακομα και για τον δικο μου μικρο αισθητηρα. Θελει κλεισιμο στο 5.6. Η φωτο ειναι 4 ωρες στο f4.

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Γιωργο AstroGeo για την υπομονη του και για την λεπτομερη δουλεια του!

ic1396-Ha-pentaxf4.thumb.jpg.7aed2597102fab5b69d9e88e23382919.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...
Στέλιο, θα μπορούσες να μοιραστείς κάποιες πρόσφατες εμπειρίες σου με αυτό το setup? Θα με ενδιέφερε να κατασκευάσω κάτι παρόμοιο, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Εχω Nikon και Tamron φακούς και SX τροχό φίλτρων και αν αφαιρέσω το πάχος του τροχού από το backfocus των φακών μου μένει ένα ελάχιστο 4 mm για τους αντάπτορες, άρα ... ακυρο. Με τον 6Χ7 φακό που έβαλες έχεις αρκετό περιθώριο για αντάπτορες και εστίαση. Αν κατάλαβα καλά έκανες ιδιοκατασκευή αντάπτορα ανάμεσα τον φακό και τον τροχό, εκεί που έβαλες το δακτυλίδι? Η εστίαση με το χέρι ήταν εύκολη/σταθερή? Θα έκανες κάτι άλλο διαφορετικό τώρα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, θα μπορούσες να μοιραστείς κάποιες πρόσφατες εμπειρίες σου με αυτό το setup? Θα με ενδιέφερε να κατασκευάσω κάτι παρόμοιο, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Εχω Nikon και Tamron φακούς και SX τροχό φίλτρων και αν αφαιρέσω το πάχος του τροχού από το backfocus των φακών μου μένει ένα ελάχιστο 4 mm για τους αντάπτορες, άρα ... ακυρο. Με τον 6Χ7 φακό που έβαλες έχεις αρκετό περιθώριο για αντάπτορες και εστίαση. Αν κατάλαβα καλά έκανες ιδιοκατασκευή αντάπτορα ανάμεσα τον φακό και τον τροχό, εκεί που έβαλες το δακτυλίδι? Η εστίαση με το χέρι ήταν εύκολη/σταθερή? Θα έκανες κάτι άλλο διαφορετικό τώρα?

 

Καλησπερα, το σεταπ αυτο το εχω ερωτευτει δεν θα αλλαζα τπτ. Ο φακος ειναι πολυ στιβαρος η εστιαση δεν χανεται καθόλου ολη νυχτα και γενικα εγινε οπως ακριβως το ηθελα, σε χρονο μηδεν αν κατι δεν μου παει καλα βγαζω τη ccd με τον τροχο και τα φοραω σε αλλο τηλεσκοπιο. Το μονο αρνητικο που προεκυψε ειναι οτι τα φίλτρα δεν εστιαζουν ολα στο ιδιο σημειο οπως οταν τα εχω στο c8 ας πουμε, αλλα τελειως αλλου για αλλου! Δεν μπορω να καταλαβω που οφειλεται αυτο ισως ειναι θεμα φου φακου. Δαχτυλίδια και ανταπτορες ολα τα εκανα στον Γιωργο AstroGeo οποτε οτι θες να ρωτησεις εκεί :cheesy:

 

Υγ. Ριξε μια ματια στο αλμπουμ μου οι 3 τελευταιες φωτο ειναι με το φακο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω περισσότερο για να το κάνω. Επέτρεψε μου κάποιες ερωτήσεις ακόμη:

- Υποθέτω πως ο φακός έχει σπείρωμα M54. Είναι σωστό?

 

- Στο οπτικό μονοπάτι έχεις τα εξης στοιχεία: Ξέχασα κάτι?

- - φακός

- - ιδιοκατασκευή αντάπτορας με Μ54 θηλυκό στον φακό και Τ2 αρσενικό προς τον τροχό

- - Τροχός με Τ2 θηλυκό προς τον φακό και Τ2 αρσενικό προς την κάμερα

- - Κάμερα

 

- Τι backfocus εχει η Qhy2pro που χρησιμοποιείς? Εγώ θα βάλω μια ATIK460 με backfocus 13 mm. Υποθέτω πως όποια διαφορά στο backfocus της κάμερας και στον τροχό έχουμε, αυτό θα υπολογιστεί στο μήκος της ιδιοκατασκευής αντάπτορα για να καταλήξουμε στο backfocus του φακού στα 85 mm. Με πόση ακρίβεια θα πρέπει να υπολογιστεί το μήκος του αντάπτορα?

 

- Οπως γράφω παραπάνω, θα χρησιμοποιήσω μια ΑΤΙΚ 460 με τα εξής στοιχεία αισθητήρα: 2750 X 2200 pixels και 4.54 µm pixel size. Πιστεύεις πως αυτό θα μου δημιουργήσει κάποιο θέμα με το setup?

 

- Τέλος, σε κάποιο παλιό σου μήνυμα έγραψες πως ο φακός είνα οριακος στο f4 για τον δικο σου αισθητηρα και θελει κλεισιμο στο 5.6. Τι εννοείς και τι τελικά έγινε, γιατί κοιτώντας τις φωτογραφίες σου νομίζω πως τραβας σε f4.

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το ψάξω περισσότερο για να το κάνω. Επέτρεψε μου κάποιες ερωτήσεις ακόμη:

- Υποθέτω πως ο φακός έχει σπείρωμα M54. Είναι σωστό?

 

καλημερα ναι ειναι Μ54 σε 2". κοιταξε πως παει:

καμερα-τροχος starlight-baader T2/2"-ανταπτορας 2" σε Μ54-φακος.

το εκανα ετσι ωστε να βγαζω την καμερα με τον τροχο και τον Τ2-2" και να μπαινει οπως ειναι σε αλλο εστιαστη κατευθειαν. (δες στην προηγουμενη σελιδα την φωτο Νο4 πως μπαινει ο Τ2-2" στον ανταπτορα του φακου και πιανει με τρια βιδακια αλεν)

Για το backfocus πρeπει να το υπολογισεις οσο καλυτερα γινεται. Αλλα και αν γινει καποιο λαθος για 1-2mm ΕΑΝ φτιαξεις ακριβως ιδιο συστημα μπορεις να παιξεις μεσα εξω τον Τ2 με τον τροχο και την καμερα ;)

 

 

- Τέλος, σε κάποιο παλιό σου μήνυμα έγραψες πως ο φακός είνα οριακος στο f4 για τον δικο σου αισθητηρα και θελει κλεισιμο στο 5.6. Τι εννοείς και τι τελικά έγινε, γιατί κοιτώντας τις φωτογραφίες σου νομίζω πως τραβας σε f4.

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις. :)

 

Το ειπα αυτο γιατι ο αισθητηρας μου ειναι μικρος και την οποια παραμορφωση του φακου στις ακρες απλα δεν τις πιανει. ο scaff με ιδιο φακο και με τσιπ 8300 ηθελε κλεισιμο οπωσδηποτε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να δεις και αυτό.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=21472&highlight=

 

Εγινε με την βοήθεια του Στέλιου και του Γιώργου (astrogeo)

 

ελπίζω να βοηθησα

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να ευχaριστήσω τον Στέλιο για τις συμβουλές και τις πληροφορίες.

 

Εχω μια ερώτηση για τον scaff:Εχεις δοκιμάσει τον φακό με RGB φίλτρα? Είχες θέμα εστίασης ειδικά με το μπλε?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη ,

 

Δεν εχω δοκιμασει (ακομα) το σεταπ με RGB. Μονο Lum-Ha-Oiii-Sii

Ουσιαστικα απο το καλοκαιρι μεχρι σημερα τον δουλευω με στενα. Οπως ειπε και ο Στελιος , τα τρια στενα φιλτρα εχουν μεγαλη διαφορα στην εστιαση (μεταξυ τους) αλλα λογω υπαρξης μοτερ εστιασης , η εστιαση γινεται σχετικα ευκολα. Μονο με το Οιιι καπως με δυσκολευει αλλα παιζει ρολο και η Αθηνα.

Τωρα για RGB δεν πιστευω να ειναι χειροτερα απο τα στενα αφου ειναι και ομοεστιακα (ετσι λενε δηλαδη). Θα τα δοκιμασω και θα σου πω. Ολα τα φιλτρα ειναι Baader 2".

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Φιλικα

Γιωργος.

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω θα ήθελα να το κάνω αυτό χωρίς το filter wheel, με έγχρωμο ccd. Έχω canon fd φακούς.

 

Υπάρχει αντάπτορας από FD σε T2?

 

Βρίσκω από FD σε EOS και από EOS σε T2. Θα έχω πρόβλημα με το backfocus?

 

Για κάμερα σκέφτομαι κάτι σαν αυτή

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O FD Canon φακός έχει backfocus (ή ορθότερα flange distance) 42 mm. Η κάμερα που υπέδειξες έχει backfocus 17.5 mm. Επομένως ο αντάπτορας που θα βάλεις ή συνδιασμός αυτών θα πρέπει να έχουν αθροιστικά, οπτική διαδρομή ίση με 42-17.5 = 24.5 mm και κατά προτίμηση 1-2 mm λιγότερο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

O FD Canon φακός έχει backfocus (ή ορθότερα flange distance) 42 mm. Η κάμερα που υπέδειξες έχει backfocus 17.5 mm. Επομένως ο αντάπτορας που θα βάλεις ή συνδιασμός αυτών θα πρέπει να έχουν αθροιστικά, οπτική διαδρομή ίση με 42-17.5 = 24.5 mm και κατά προτίμηση 1-2 mm λιγότερο.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Βρήκα με τα 1000ζόρια έναν αντάπτορα που μου φαίνεται αρκετά στενός. Αν η διαφορά είναι μικρότερη πχ. 10mm θα είναι πρόβλημα (και θα πρέπει να βάλω έναν ακόμη αντάπτορα male-female T2?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό θα είναι να το φέρεις όσο πιο κοντά γίνεται στην ζητούμενη απόσταση αλλά δεν πρέπει να την υπερβείς γιατί μετά ο φακός δεν θα εστιάζει στο άπειρο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...
Για να μην ανοίγω νέο θέμα σας παραθέτω την εμπειρία μου μετά από μια πρώτη δοκιμή . Λοιπόν με τον αντάπτορα της geoptik για canon φακούς (έχει εσωτερικό σπείρωμα για να δέχεται φίλτρα 1.25 '' ) + έναν αντάπτοτρα Μ42 σε canon Eos + Pentax Super takumar 200mm f4 - M42 mount- back focus 45.5mm (Από Ιαπωνία 40 Ευρώ με τα μεταφορικά) camera Starlight Express SXV-H9 (ICX285 sensor) έβγαλα το παρακάτω αποτέλεσμα μόνο για δοκιμή στο Ic1396 που είναι ακόμα πολύ πολύ χαμηλά αλλά όπως είπα μόνο για δοκιμή ! H φώτο είναι 6x15 mins -1h 30 min , στο Ηa χωρίς flats darks κτλ και ο φακός στο f4.

Group1.thumb.jpg.a196d76f57e64c3d9c116455da52001e.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Βρήκα αυτό τον link https://sites.google.com/site/carlogualdoniastronomy/test/asahi-pentax-smc-takumar-200mm-f4 από φωτογραφίες σχετικά με το χρωματικό σφάλμα του Pentax SMC 200mm M42 . Σύντομα θα ανεβάσω και δικά μου δείγματα καθώς μέχρι τώρα τον έχω δοκιμάσει μόνο για στενά φίλτρα Ha και ΟΙΙΙ . Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης