Jump to content

Μια φτηνη και γρηγορη λυση για περιορισμο γειτονικων φωτων


scipii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχοντας την τυχη να μενω λιγο εξω απο την Αθηνα, με σχετικα καλη ποιοτητα ουρανου, παντα ηθελα να εχω εναν μικρο χωρο για το τηλεσκοπιο μου αλλα δυστυχως τα οικονομικα μου δεν βοηθανε.

 

Μετα απο επισκεψεις και συζητησεις με τον scaff και τον stamosp, μου μπηκε η ιδεα να προσπαθησω με κοντραπλακε να περιορισω τα φωτα του δρομου και γειτονων που χτυπανε τον εξοπλισμο μου στη ταρατσα. Η συζητηση ξεκινησε επειδη στο phd επρεπε να παει ο στοχος πανω απο 50 μοιρες για να οδηγω στο 1,5.

 

Δυστυχως και το κοντρα πλακε ακριβο μου εβγαινε, οποτε παλι μετα απο προτροπη καποιου απο τα δυο παιδια, στραφηκα σε λινατσες, απο αυτες που χρησιμοποιουν οσοι καλλιεργουν (ειμαι ερασιτεχνης λαχανοκαλλιεργητης και εγω οποτε ειχα μια ιδεα) για να κοβουν αερα.

 

Πηγα σε μια οικοδομη και μαζεψα καδρονακια, τα ετριψα με γυαλοχαρτο και στη συνεχεια με γωνιες τα βιδωσα στο τοιχιο μου.

 

Στη συνεχεια εβαλα πανω κρικους και σε αυτους περασα τις λινατσες, διπλη στρωση. Στο συνολο δεν εδωσα ουτε 50 ευρω.

 

Το αποτελεσμα ηταν πως χθες στις Πλειαδες απο τις 25 μοιρες οδηγουσα στο 1,5 και στις 35 στα 2. Στο δε wizard που ηταν ψηλα πηγαινε και παραπανω.

 

Επισης ειδα μεγαλη διαφορα στο θορυβο στα καρε μου. Μαλιστα αρχικα που σε μια γωνιτσα δεν ειχα κλεισει, η διαφορα στο ABE ηταν εμφανεστατη. Οποτε και εκει μου εκανε δουλιτσα.

 

Αρκει απλα να ξεπιασεις τις λινατσες απο τους κρικους και σε δυο λεπτα τα εχεις μαζεψει ολα, αν χρειαζεται για καποιο λογο.

 

Σιγουρα δεν ειναι ομορφο οσο μια ολοκληρωμενη κατασκευη και ακομα πιο σιγουρα υστερει σε σχεση με κατι τετοιο στο αποτελεσμα, ομως για καποιον που δεν μπορει να διαθεσει μεγαλο ποσο, ειναι μια ευκολη και γρηγορη λυση που βοηθαει αρκετα στον περιορισμο απο κοντινα φωτα.

IMG_4096.thumb.JPG.cd2eedd07b686fdbac532da2d9c4b9dd.JPG

IMG_4098.thumb.JPG.8516bb4e50628a5407efde0b19e21330.JPG

IMG_4095.thumb.JPG.c0de365de7a3ff812cc40dba965be2e3.JPG

IMG_4094.thumb.JPG.6042a34197b7871d13fe1c69409ee8c0.JPG

IMG_4092.thumb.JPG.c9776b1e228f5c45b372dbf9e02e77cf.JPG

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόλις διάβασα τον τίτλο «Ωχ σφεντόνα θα μας δείξει» σκέφτηκα!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτοιμος ήμουν και γι αυτό χαχαχα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραια η κατασκευη σου αλλα το διχτυ που εχεις δεν αφηνει να περασει καποια ποσοτητα φωτος;

 

εδω ειναι και μια φορητη λυση την οποια εφτιαξα πριν απο χρονια με λιοπανο https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=13806&start=0

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοίτα, κάτι λίγο περνάει, αλλά δεν έχει καμια σχέση με πριν. Υπάρχει αισθητή βελτίωση. Θα μπορούσα και με λιόπανο να δοκιμάσω όντως

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης