Jump to content

Smartphone στην Αστροφωτογραφιση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Θα ήθελα να με ενημερώσετε μιας και δεν διαθέτω υπολογιστή και λαπτοπ εαν υπαρχει cam για πλανητική παρατήρηση οπου να συνδέεται με smartphone

 

Και επισης εαν ξέρετε που μπορουμε να βρούμε smartphone adapter to telescope και εαν αξιζει τον κόπο.

Οι απαιτήσεις και προσδοκίες ειναι μικρές απο το αποτέλεσμα βεβαια.

Οποιος εχει γνώμη στις παραπάνω απορίες μου θα χαρώ πολυ να μου απαντήσει

Συγνωμη εκ των προτερων για τις ιεροσυλες ερωτήσεις γιατι ξέρω οτι η άστρο φωτο ειναι τέχνη και θέλει μεράκι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Googlare αυτό

 

smartphone telescope

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό δεν το ξέρω φίλε. Ίσως κάποιοι παλιότεροι.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομιζω καπου ειδα απο την QHY καναν δοκιμες στην QHY5L-ii απευθειας σε smartphone με αναλογη υπο δοκιμη εφαρμογη. Ισως σε λιγο καιρο να τελειωσει.

 

τωρα να τραβηξεις με το κινητο αστο καλυτερα... [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ολες οι καμερες με usb συνδεονται με smartphone αρκει να να εχει OTG

Το κινητο η το tablet σου...κατεβασε μια app απο googleplay για web καμερα...εχουν βεβαια ασυμβατοτητες καποια κινητα και προγραματα δουλεουν με ορισμενες καμερες...παντως μπορεις να βρεις φτηνες κινεζικες cmos με 10 ευρω και μπορεις να βγαλεις ευκολα και το ir cutting filter ..ενα μικρο τζαμακι μπρος απο τον αισθητηρα....μπορεις να βρεις και φτηνη ccd surveillance

Και να βγαλεις τη καμερα απο το κουτι με τα led... θα χρειαστεις κι ενα φτηνο καταγραφικο...15 ευρω τα φτηνοτερα ...στην ουσια ειναι μετατροπεις σε usb για να συνδεσεις ccd to pc or phone...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια και απο εμενα!

Αν και εγω δουλευω με webcam και pc, εχω δει πολλους που τραβανε φωτος με κινητο απο τηλεσκοπιο και εχουν πολυ ενδιαφερον αποτελεσμα. Δες τι θα σου ελεγα εγω:

1) Kατεβασε το κινητο ενα app που να μπορεις να ελεγχεις την εκθεση στην καμερα του κινητου σου (expsoure-iso)

2) Παρε απο κανα ebay ανταπτορα για να κραταει το κινητο μπροστα απο τον εστιαστη σου (και το αναλογο προσοφθλαμιο)

3) Βρισκεις τον στοχο που θελεις, παιζεις με τις ρυθμισεις του αππ και οταν εισαι ετοιμος πατας να τραβηξει βιντεο για 3 λεπτα (αν μιλαμε για πλανητη)

4) Οταν τελειωσει το βιντεο, πας στο πισι σου (ελπιζω οτι εχεις γιατι απο κινητο δεν νομιζω να μπορεσεις να κανεις τη αναλογη επεξεργασια) βαζεις απο το κινητο στο πισι το βιντεο και με τα αναλογα προγραματα επεξεργασιας κανεις την δουλεια σου.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα, οπως σου ειπα δεν το κανω ετσι εγω, αλλα θεωρητικα στεκει! :)

Good luck!

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Φίλε μου τι έκανες με την φωτογράφιση από smartphone?

Επειδή πρόσφατα πήρα ένα huawei με χειροκίνητες ρυθμίσεις θα ήθελα να πάρω ένα ανταπτορα ώστε να τραβάω κάτι ερασιτεχνικά. Η γνώμη σας από αυτά τα δύο μοντέλα ?

 

https://m.ebay.com/itm/Binocular-Monocular-Telescope-Spotting-Scope-Mount-Holder-Cell-Phone-Adapter-NEW/382189768148?NAV=HOME

 

 

https://m.ebay.com/itm/Universal-Cell-Phone-Adapter-Mount-Binocular-Monocular-Spotting-Scope-Telescope-/192308109528?_trkparms=aid%253D555018%2526algo%253DPL.SIM%2526ao%253D2%2526asc%253D20150519202348%2526meid%253D80af182fa09b402d923164d2f1114984%2526pid%253D100408%2526rk%253D3%2526rkt%253D18%2526sd%253D332369663986&_trksid=p2056116.c100408.m2460

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έιχα δοκιμασει και εγώ με ένα p9 lite με έκθεση 8sec και μου φάνηκε αρκετά ευαίσθητη η κάμερά του.

Εδώ έχω 8 λήψεις x 8sec, iso1600 στο dss και μια προσπάθεια stretching. Δυστυχώς τώρα κάνω τα πρώτα βήματα στην επεξεργασία και δεν ξέρω τι θα έβγαζε κάποιος πιο έμπειρος.

https://drive.google.com/file/d/0B1GDEY0CcH-qWHdGYks3cmc4clk/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B1GDEY0CcH-qYXpGNVpkQjlEYnM/view?usp=sharing

st1.thumb.jpg.35326a67c6d8f58b726673e955567a41.jpg

st.thumb.jpg.8fc451a231ca5a6b1c514b2d6a116758.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που το σταθεροποιησες!?έχεις κάποια βάση ή με το χέρι...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι, απλά ήταν σταθερό σε ένα τραπέζι, και μου έκανε και κάποιες αντανακλάσεις ο φακός απο ένα πλάγιο δυνατό φως. Την άλλη φορά μπορεί να δοκιμάσω με Ισημερινή και απλό μοτέρ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ότι βλέπω δεν έχετε κάποια εικόνα για το ένα ή το άλλο οπότε όταν το πάρω και το δοκιμάσω θα σας πω. ;-)

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έχω άλλο παρόμοιο μοντέλο ή για την ακρίβεια 2 με 2,5 άλλα μοντέλα.

Οποιοδήποτε και να αγοράσεις και να βάλεις 2 πράγματα πάνω κάτω ουσιαστικά θα προσπαθήσεις να κάνεις κατά την εφαρμογή του:

*να το κεντράρεις, να το ευθυγραμμίσεις ως προς όλους τους σχετικούς άξονες εν σχέσει με τον προσοφθάλμιο, όσο και όσους από αυτούς σου δίνει δυνατότοτηα ρυθμίσεως ο προσαρμογέας

*να βρεις την βέλτιστη απόσταση ασιθητήρος προσοφθαλμίου, αν αυτό είναι δυνατό με τον προσαρμογέα

ώστε

*να βελτιστοποιήσεις/μεγιστοποιήσεις την κάλυψη του αισθητήρος από εικόνα

*και αυτό να γίνει σταθερά και χωρίς ανακλάσεις, παραμορφώσεις, θολώσεις κτλ.

 

Θα σου βγάλει το λάδι μέχρι να βρεις το μαγικό σημείο όπου όλα αυτά λαμβάνουν χώρα. Γιατί πολύ δύσκολο ως αδύνατο να αλλάξει μόνο μια παράμετρος ανά φορά με τις άλλες κρατούμενες σταθερές και επίσης ακόμα και αν το βρεις δεν σημαίνει ότι θα μείνει εκεί δεδομένου ότι αφίνοντάς το μπορεί το κινητό να μετακινηθεί υπό το ίδιο βάρος, δηλαδή παίζει και πόσο γερα, σταθερά το κρατά ο προσαρμογέας.

Μετά μπορεί ίσως να το βρίσκεις εύκολα, να πάρεις το κολάι. Αλλά μετά χ χρόνο δυστυχώς ενδέχεται να το ξαναχάσεις και να πρέπει να αρχίσεις πάλι από την αρχή. Και αυτό αλλάζει, παίζει ανά συσκευή.

 

Μετά παίζει στο κινητό τί δυνατότητες ρύθμισεις έχει η κάμερα· δεν έχουν όλα τα κινητά/κάμερες-κινητών δυνατότητα των ίδιων ρυθμίσεις.

 

Πάντως εγώ μόνο Σελήνη έχω καταφέρει να τραβήξω με τα κινητά που έχω προσαρμόσει σε τηλεσκόπια.

Οι πλανήτες πάντα καμένοι ή.... Σε φωτογραφίες ή βίντεο. Δεν έχω δοκιμάσει και ποτέ βέβαια ψηφιακή σώρευση και επεξεργασία αλλά απίθανο μού φαίνεται να είναι εφικτό ή λυσιτελές με το κινητό μου τουλάχιστον και χωρίς πολική ευθυγράμμιση και παρακολούθηση.

 

ΥΓ Προτείνω OpenCamera. Είναι το κορυφαίο foss από όσο γνωρίζω. Βασική πρωταρχική ρύθμιση (Αφού εστιάσεις με το μάτι δίχως να περμβάλλεται κινητό) στην Σελήνη το exposure compensation τέρμα αριστερά, προς το σκοτεινό δηλαδή.

Εξάσκηση την ημέρα πρώτα συμβουλεύω. Και νύχτα σε επίγειο φωτισμένο στόχο. Βασικά με όποιο πρόγραμμα και όπως και να έχει ξεκίνα με αυτό τέρμα αριστερά, μέρα ή νύχτα/φεγγάρι, ειδάλλως δεν θα μπορέσεις με τίποτα να κεντράρεις.... να φτιάξεις την εικόνα ποτέ· θα είναι κομμένη ή θολή, με αντανακλάσεις, ψευδονεφώσεις κτλ. Αφού πρώτα μόνο λοιπόν κάνεις το παραπάνω τότε μόνο πειραματίσου να αλλάξεις περαιτέρω και όσο και όπως δυνατό σιγά σιγά το τρίγωνο εκθέσεως κτλ.

 

ΥΓ2 Το δεύτερο πχ αν και δεν το έχω πιάσει στα χέρια μου μού φαίνεται δίκοπο μαχαίρι.

Η υπάρξη τρύπας κάνει κατ'αρχήν πολύ ευκολότερο το κεντράρισμα. Όμως έτσι όπως το βλέπω αφ'ενός δεν μου φαίνεται ότι ρυθμιζόμενη η μεταξύ άλλων απόσταση φακού κάμερας με φακό προσοφθάλμιο και αφ'ετέρου η αναφερθείσα δυνητική ευκολία κεντραρίσματος θα είναι δώρον άδωρον αν πχ δεν κρατιέται σταθερά το κινητό και παίρνει κλίση προς ταπίσω πχ.

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης