Jump to content

Δωρο Χριστουγέννων ενα Τηλεσκόπιο


Riaki71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλώς σας βρήκα, Η μικρή μου κόρη τα τελευταία χρονια(3 χρονια) εχει ενα παθος για τον ουρανό και τους πλανήτες, καθε βράδυ ταράτσα να παρατηρεί τον ουρανό...πλέον ειναι 14 χρονών και θέλει να της αγοράσω τα χριστούγεννα ενα τηλεσκόπιο για να ανακαλύψει απο μονη της ολους τους πλανήτες του γαλαξία μας, αλλα επίσης και νεφελώματα κ.α. Επειδή απο μόνη μου (λόγω ασχετοσύνης) δεν μπορώ να βγάλω ακρη θα ήθελα την βοήθεια σας, μπορώ να διαθέσω έως 150 ευρώ.

Σας ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν καλώς ήρθες.

Αν αυτά που μπορείς εσύ να βάλεις είναι τόσα ας βάλει και τα δικά της από τον κουμπαρά για ένα dob 6-8",να είσαι είστε ήσυχοι -ες.

Αυτό έκανα κι εγώ και πήρα ένα μεταχειρισμενο από τις αγγελίες του φόρουμ σε άψογη κατάσταση...

Τα αξίζει τα λεφτά του και είναι εύκολο στο χειρισμό...

Βέβαια αν δεν μπορείτε για κάτι τόσο ακριβό μέχρι τα Χριστούγεννα, μαζέψτε μέχρι το καλοκαίρι. Αλλά μην βιαστείτε... Η ταπεινή μου γνώμη.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το (κανονικά) Dobsonian δεν μεταφέρονται εύκολα από παιδιά (και γενικά..), είναι αρκετά ογκώδη, βέβαια ''σπάνε'' σε 2 μέρη αλλά και πάλι είναι αρκετά βαρύς ο σωλήνας. Όμως προσφέρουν μεγάλη διάμετρο (δηλαδή περισσότερο φως, δηλαδή καλύτερη εικόνα) με σχετικά φθηνό κόστος λόγο του σχεδιασμού τους.

 

Τι γνώσεις έχει η κόρη σας ;

Έχει δει πότε τηλεσκόπιο από κοντά ;

Έχει δει πότε μέσα από τηλεσκόπιο ;

 

Καλό θα ήταν αρχικά να βρεθείτε σε κάποια παρατήρηση και να δείτε εσείς και η κόρη σας από κοντά τηλεσκόπια, καλή επιλογή θα ήταν και ένα βιβλίο όπως το Nightwatch.

 

Αν κάποιος δεν έχει γνώσεις καλό θα ήταν αν μην πάει κατευθείαν στην αγορά ενός οπτικού οργάνου που, καλό θα ήταν να μάθαινε να γνωρίζει σιγά-σιγά αστερισμούς, θέσεις αντικειμένων κλπ. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένας ουρανός (κατά προτίμηση σκοτεινός) και κάποιας χάρτης του ουρανού ή έναν επιπεδόσφαιρο.

 

Θα πρότεινα αν ήταν δυνατό να δώσετε 50 ευρώ παραπάνω (είναι σε προσφορά τώρα) και να πάρετε αυτό : https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

 

Επίσης θα έλεγα να μην πάτε σε κάτι πιο χαμηλό από αυτό. Το συγκεκριμένο σε αυτά τα χρήματα είναι πολύ καλό (υπάρχουν πολλά σχετικά με αυτό το τηλεσκόπιο στο Astrovox). Είναι μικρό, μεταφέρεται εύκολα, είναι ελαφρύ και σχετικά φθηνό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά τη ταπεινή μου άποψη, η σωστή σειρά για να μην απογοητευτεί είναι η εξής:

 

1. Αγοράζετε το backyard astronomers guide του Terence Dikinson. Με αυτό θα κάνει την καλύτερη αρχή για την ερασιτεχνική αστρονομία.

 

2. Αν έχετε tablet, κατεβάστε το stellarium και τα βράδια σε όσο το δυνατόν σκοτεινότερο ουρανό, με οδηγό το stellarium, μάθετε τους βασικούς αστερισμούς και τα "αξιοθέατα" της εποχής, απλά αντιπαραβάλλοντας αυτό που βλέπετε στο tablet με τον ουρανό. Το stellarium επίσης είναι απείρως πιο εύκολο και πρακτικό από τους χάρτες πια και για να βρίσκει αντικείμενα με το (μελλοντικό της) τηλεσκόπιο.

 

3. Αν διαθέτετε κιάλια ήδη, είναι μια πολύ καλή αρχή για να δει ορισμένα αντικείμενα, όπως το γαλαξία της Ανδρομέδας, το νεφέλωμα του Ωρίωνα (μετά τις 12 το βράδυ αυτό το καιρό) , τις Πλειάδες και πολλά άλλα.

 

4. Αγοράζετε τηλεσκόπιο.

 

Πιστεύω ότι η καλύτερη εποχή για να ξεκινήσει κανείς το χόμπι είναι το καλοκαίρι, όχι μόνο λόγω ζέστης, αλλά κι επειδή η υγρασία δεν θα δημιουργήσει δρόσο που καταστρέφει τη παρατήρηση.

 

Αλλά, αν και πάλι το αγοράσετε Χριστούγεννα, έχει 2 μήνες καιρό να εξοικειωθεί με τον ουρανό!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε τέτοιες ηλικίες ένα 6ιντσο dobsonian είναι ιδανικό. Είναι σχετικά ελαφρύ ακόμα και για έναν/μία έφηβο και έχει αρκετή διάμετρο ώστε σε σκοτεινό ουρανό να μπορεί το παιδί να παρατηρήσει αντικείμενα.

Είναι βέβαια λίγο ακριβότερο από τον προϋπολογισμό σου, αλλά μία αγγελία ζήτησης στο φόρουμ ίσως έχει αποτέλεσμα και βρεθεί κάτι πιο οικονομικό.

Θα χρειαστεί να τυπώσετε και έναν χάρτη σαν αυτόν για αρχή: http://www.uv.es/jrtorres/section_a/Triatlas_2ed_A.pdf και είναι έτοιμη!

dobsonian-bundle-ea5.jpg.38cc8b476cbd5bd0870c58a462aec733.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μικρή μου εχει εδω και χρονια εχει κατεβασει ενα πρόγραμμα στον υπολογιστή της και εχει μαθει ολους τους πλανήτες, κ.α., επίσης ολα αυτα τα χρονια κοίταγε με κυαλια τον ουρανό, εχει φτάσει στο σημείο να μπαίνει σε site αστρονομικά τα οποια δεν γνωρίζω και δίνει συντεταγμένες (βασικα της αρεσει η ερευνα παρα πολύυυ) και κατι πολύ βασικό φετος δινει για lower ειναι αριστη στην αγγλική και ήδη μπαίνει στο site της ΝΑSA.

Θέλω να σας ευχαριστήσω ολους για ολες τις πληροφορίες που μου δώσατε...

 

Ευχαριστώ πολύ!! :D :D :D :D :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Θα πρότεινα αν ήταν δυνατό να δώσετε 50 ευρώ παραπάνω (είναι σε προσφορά τώρα) και να πάρετε αυτό : https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

 

Επίσης θα έλεγα να μην πάτε σε κάτι πιο χαμηλό από αυτό. Το συγκεκριμένο σε αυτά τα χρήματα είναι πολύ καλό (υπάρχουν πολλά σχετικά με αυτό το τηλεσκόπιο στο Astrovox). Είναι μικρό, μεταφέρεται εύκολα, είναι ελαφρύ και σχετικά φθηνό.

 

Εάν αποφασίσετε για το παραπάνω υπάρχει και ένα διαθέσιμο στις αγγελίες του φόρουμ για 160€: https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25028

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ θα έλεγα το skywatcher 130 το οποίο είχα πάρει από αγγελία στο forum και κάλυψε άψογα τις δικές μου ανάγκες. Μενελαε αν το διαβάζεις σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ θα έλεγα το skywatcher 130 το οποίο είχα πάρει από αγγελία στο forum και κάλυψε άψογα τις δικές μου ανάγκες. Μενελαε αν το διαβάζεις σε ευχαριστώ για ακόμα μια φορά.

 

 

Γιώργο, να είσαι καλά!

Και εγώ θα πρότεινα , όπως και οι φίλοι που πόσταραν ήδη, το Skywatcher 130 truss, είναι φτηνό αλλά ταυτόχρονα το καλύτερο στα χρήματα που κάνει, βάση dobson σταθερότατη, και το πιο σημαντικό είναι φορητό και ελαφρύ. 6,5 κιλά συνολικά και αν χωρίσεις τη βάση από τον σωλήνα (με μια βίδα μονο) γίνεται δυο κομμάτια των 3 κιλών.

Αυτό είναι σημαντικό αν πρέπει να το μεταφέρει ένα παιδί όπως λέει το ποστ στην ταράτσα του σπιτιού.

Σίγουρα ένα dobson μεγαλύτερο, 6" ή 8" θα είναι ακόμα καλύτερο, αλλά πρέπει να σκεφτεί κανείς το βάρος τους που είναι 16 και 22 κιλά αντίστοιχα.

Καλό είναι να δοκιμάζει κανείς πριν αγοράσει κάτι να πάει στο κατάστημα και να δοκιμάσει να μεταφέρει ένα στημένο τηλεσκόπιο μερικά μέτρα πιο εκεί για να έχει έτσι μια ιδέα για τον όγκο και το βάρος.

Προσωπικά θεωρώ πως για αρχάριους αστροπαρατηρητές η φορητότητα είναι σημαντικότατη. Αλλιώς μένει το τηλεσκόπιο στην ντουλάπα για μήνες και μετά πωλείται σε αγγελία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΒΑΡΕΘΗΚΑ να ακουω το πόσο καλό ειναι το 130 ε λοιπόν ΔΕΝ είναι! Εκτεθειμένα οπτικά, δεν μπορεις να παρατηρήσεις παρ' εκτός και το βάλεις πάνω σε τραπέζι (που πρέπει να ειναι στιβαρό) επίσης ως κατοπτρικό θέλει ευθυγράμμιση κατόπτρων όπως όλα τα νευτώνια φυσικά. Πάμε στο άλλο θέμα τώρα τον προϋπολογισμό των 150 ευρώ. Σε αυτά τα λεφτά δεν παιρνεις αξιοπρεπές τηλεσκόπιο τελεία και παύλα. Πας για μεταχειρισμένο. Πρέπει να ανέβει στα διπλάσια ο προϋπολογισμός για κάτι το αξιοπρεπές. Εγώ θα έλεγα ένα σωλήνα 102/500 σε ΑΖ4 (οχι ΑΖ3 που δεν κάνει για αστρονονομική παρατήρηση). Το κοντό διοπτρικο ναι έχει χρώμα αλλά με τις χαμηλές μεγεθύνσεις και τα μεγάλα πεδία δίνει ωραίες εικόνες του βαθέως ουρανού και είναι εύκολο για έναν αρχάριο χωρίς να χρειάζονται ευθυγραμμίσεις κατόπτρων κλπ. Ενα 102/500 ΑΖ4 και ένας προσοφθάλμιος zoom 8-24 είναι απλή, ευχάριστη και άνετη παρατήρηση. Εννοείται πως μέσα απο την Αθήνα ΔΕΝ υπάρχει οπτική παρατήρηση πλην Σελήνης, Ηλίου (με κατάλληλο φίλτρο φυσικά!) και Δία Κρόνου (προσοχή δεν λέω πλανητών μόνο αυτοι οι πλανητες παρουσιάζουν ενδιαφέρον για έναν αρχάριο και όχι μονο, το πολύ να διακρίνει και τις φάσεις της Αφροδίτης). Αν ο προυπολογισμός δεν μπορει να ανέβει τότε μεταχειρισμένo και εν ανάγκη μεταχειρισμένο dob 6".
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειναι το μονο: ειναι συρομενο που θα χαλάσει με το άνοιξε κλείσε κάθε τόσο, είναι εκτεθειμένο το δευτερεύον, αμφιβάλλω αν κρατάει την ευθυγράμμισή του καλά, θέλει τραπέζι για να παρατηρείς. Επίσης ειναι κοντό η ευθυγράμμιση στο f/8 του 6" dob ειναι πολύ πιο εύκολη και απο έναν αρχάριο σε σχέση με την ευθυγράμμιση στο f/5.

Θα το πω μια φορά χωρις να το επαναλάβω θελεις 400-500 ευρώ για κάποια σοβαρή εισαγωγή στην αστρονομική παρατήρηση. Με παρακάτω ό,τι και να πάρεις απογοητευτικό θα είναι και λίγο παραπάνω από παιχνίδι. Το ποσό αφορα την αγορά καινούργιου εξοπλισμού. Μεταχειρισμένα μπορείς να βρεις και καλές ευκαιρίες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα δεν μου έχει χαλάσει, από το Kydex δεν περνά φωτόνιο, χαλάει δυσκολότερα η ευθυγράμμιση από του 12” f/5 και ευθυγραμμίζεται ευκολότερα.

Φυσικά στα 650mm δεν προορίζεται για μεγάλες μεγεθύνσεις. Δεν συγκρίνεται με ένα 6’’ 1200mm αλλά με ένα διοπτρικό 120/600, σε σχέση με το οποίο δεν έχει χρωματικό σφάλμα και γλυτώνεις τα χρήματα του τρίποδα.

Για κάθε μία φορά που χρησιμοποίησα το 12’’, το Heritage χρησιμοποιήθηκε 10 (και το 66 20). Αυτό λέγεται cost/effectiveness.

Φυσικά, τίποτε δεν αρέσει σε όλους.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 6" f/8 μεταφέρεται και στήνεται πανεύκολα από οποιονδήποτε άνω των 10 ετών. Είναι αστρονομικό τηλεσκόπιο κανονικό που κάνει για όλα τα είδη παρατήρησης. Στη μεταφορά το μόνο που προβληματίζει είναι τα 1200 εστιακή απόσταση και το ανάλογο μήκος του σωλήνα. Στο 130P φυσικά δεν συγκρίνεται η αντοχή του στα χέρια ενός παιδιού με αυτήν στα χέρια ενός ενήλικα και έμπειρου στην αστρονομία. Δεν γλυτώνεις τον τρίποδα απλά ΔΕΝ έχεις τρίποδα και πρέπει να ψάχνεις ΣΤΙΒΑΡΟ τραπέζι για να το στήσεις. Με το 120/600 διοπτρικό δεν συγκρίνεται σε απόδοση και ποιότητα κατασκευής και προσωπικά δεν θα άλλαζα ούτε το 102/500 με το 130P. Θα ήμουν θετικότερος για το 130P αν είχε συμβατικό μονοκόματο σωλήνα. Στα 650mm εστιακή απόσταση δεν έχει κανένα νόημα το να είναι συρόμενο. Παντού χωράει εκτός από βέσπα (ίσως και με βέσπα να μεταφέρεται 5ιντσος f/5 σωλήνας ας μας ενημερώσει κάποιος που έχει! :mrgreen: )
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι τελευταία φορά που θα πώ τη γνώμη μου για το heritage 130p γιατί την προηγούμενη, κάποιοι πέσανε να με φάνε.

Εντάξει, είναι η φθηνότερη υλοποίηση του παραβολικού καθρέπτη του 130p explorer και του 130pds. Καταλαβαίνω γιατί το μικρό του μέγεθος, σε συνδυασμό με τα καλά οπτικά μπορεί και εκπλήσει ευχάριστα τον ιδιοκτήτη ενός μεγάλου τηλεσκοπίου, όσον αφορά την ευχρηστία του (παρά τα ελλατώματα του εστιαστή και του ανοιχτού σωλήνα), σαν δεύτερο grab&go, ειδικά αν το αποκτήσεις σε τιμή κάτω των 100€.

Αλλά από εκεί μέχρι να το προτείνεις σε κάποιον πρωτάρη σαν το μοναδικό του τηλεσκοπιο, στα 200€, εγώ το θεωρώ λάθος.

Είναι σαν να έχεις ένα ωραιότατο αυτοκίνητο sedan, που σε πάει παντού με ασφάλεια και το φορτώνεις όσο θέλεις, με κάθε καιρό, και ταυτόχρονα εχεις την οικονομική δυνατότητα να έχεις και μια γουρούνα την οποία απολαμβάνεις για την ευχρηστία της και να την οδηγείς. Όταν όμως κάποιος ζητήσει την γνώμη σου για το ποιό μικρό αυτοκίνητο να πάρει, τι θα του πείς;

Δεν αξίζει το μικρό αυτοκίνητο, πάρε καλύτερα μια γούρούνα σαν την δικιά μου που την καταευχαριστιέμαι;;;

 

Κρίμα.. στην πρώτη βροχή θα γίνει μούσκεμα, κολλημένος στην κίνηση όπως με ένα αυτοκίνητο :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περισσότεροι από εμάς το έχουν σαν δεύτερο ή τρίτο τηλεσκόπιο, αλλά κάποιοι το πήραν σαν πρώτο ή και μοναδικό. Όλα είναι εφικτά και αποδεκτά.

Όταν πάω για παρατήρηση κουβαλώ πάντοτε τραπέζι, όπως και όλοι οι φίλοι μου. Αλλά μπορείς άνετα να παρατηρήσεις από το καπώ του αυτοκινήτου (το Duster έχει χώρο και για προσοφθαλμίους και άλλα πράγματα) ή μια μάντρα κλπ.

Γενικά δεν το προτείνω για πρώτο, κυρίως επειδή ένα διοπτρικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για επίγεια παρατήρηση, ακόμη και αν ξεθυμάνει ο ενθουσιασμός για την αστροπαρατήρηση.

Από τα 7 τηλεσκόπια που έχω πάντως το τοποθετώ στην 3η θέση σε χρηστικότητα και απόδοση ως προς το κόστος, μετά το 66ED (λόγω επίγειας, παρατήρησης πτηνών κλπ) και το 6’’ Maksutov (λόγω lifestyle που ευνοεί την πλανητική). Ενώ είναι φθηνότερο από όλα τα υπόλοιπα, εκτός του 80ST.

 

Το σημαντικότερο είναι να αξιοποιήσεις ό,τι έχεις ή θα πάρεις. Και όλα είναι καλύτερα από την τηλεόραση, μην το ξεχνάμε.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σημαντικότερο είναι να αξιοποιήσεις ό,τι έχεις ή θα πάρεις. Και όλα είναι καλύτερα από την τηλεόραση, μην το ξεχνάμε.

 

Ακριβώς! Νομίζω ότι είτε το 6ιντσο f/8 dob πάρει - είναι και η δική μου πρόταση παραπάνω - είτε το 13αράκι το παιδί θα μείνει ευχαριστημένο και θα το χρησιμοποιήσει.

 

Να προσθέσω ότι είμαι κι εγώ ένας που έχει σαν βοηθητικό και για καμιά εκδρομή το heritage 130 και είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος από τη χρήση του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης