Jump to content

Βοήθεια Αγορά Τηλεσκοπίου


vpan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας ως αρχάριος στο να επιλέξω το πρώτο μου τηλεσκόπιο. Με ενδιαφέρει τόσο η παρατήρηση του ουρανού, όσο και η επίγεια παρατήρηση. Το budget μου έχει ταβάνι τα 300€. Οι παρατηρήσεις μου θα γίνονται κυρίως σε υψόμετρο 600m με πολύ καθαρή ατμοσφαιρα και ελάχιστα στην πόλη που μένω. Έχω καταλήξει στις παρακάτω επιλογές:

1.https://www.firstlightoptics.com/celestron-astromaster-series/celestron-astromaster-90eq-telescope.html

2.https://www.firstlightoptics.com/celestron-astromaster-series/celestron-astromaster-130eq-telescope.html

Το δεύτερο τηλεσκόπιο δίνει ανορθωμενο είδωλο με το προσοφθαλμιο των 20mm, θα μπορούσα να συνδυάσω παρατήρηση των άστρων και επίγεια χρήση ή να επιλέξω το πρώτο;

Επίσης έχει κάνει κάποιος πρόσφατα αγορά από Firstlightoptics; Χρεώθηκε τελωνείο; Το συγκεκριμένο eshop έχει έδρα Αγγλία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες στην παρέα. Το FLO είναι ένα από τα πλέον αξιόπιστα site αγορών εξοπλισμού και με τιμές σούπερ! Αν ψάξεις στο forum θα δεις ότι πραγματοποιούνται κατά καιρούς μαζικές αγορές από εκεί για μοίρασμα των μεταφορικών. Έχει έδρα Βρετανία και, εννοείται, πως δεν έχει τελωνεία. Όσον αφορά το τηλεσκόπιο, με ισημερινή βάση, επίγεια παρατήρηση τη ξεχνάς! Χρειάζεσαι αλταζιμουθιακή. εγώ με 10€ παραπάνω από το ταβάνι σου θα πήγαινα σε αυτό.

 

https://www.firstlightoptics.com/startravel/skywatcher-startravel-120-az3.html

 

επίσης καλή επιλογή είναι και αυτό

 

https://www.firstlightoptics.com/maksutov/sky-watcher-skymax-102-az-pronto.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά το τηλεσκόπιο, με ισημερινή βάση, επίγεια παρατήρηση τη ξεχνάς! Χρειάζεσαι αλταζιμουθιακή.

Ανακριβές, ελλειπές. Εξαρτάται.

 

Αν συγκρίνουμε πχ κλασικό dobsonian υψαζιμουθιακό χωρίς τρίποδα τηλεσκόπιο και άλλο με γερμανική ισημερινή με τρίποδα σε κάποιες συνθήκες:

 

Αν παρατηρείς επίγεια από μπαλκόνι και αυτό είναι μικρό, στενό τότε αν θέλεις να παρατηρήσεις κάτι με το dobsonian χαμηλά και τα κάγκελα ή κάτι άλλο παρεμβάλλεται, τότε με το ισημερινής μπορείς απλά να ανυψώσεις πχ τον τρίποδα.

Επίσης μπορείς στο ισημερινής να χρησιμοποιήσεις την ρύθμιση γεωγραφικού πλάτους, ανύψωση τρίποδα κτλ, για να το φέρεις κάπου βολικά πχ ώστε να μπορείς να είσαι καθιστός ή όρθιος κατά βούλησιν ή και για να αντιμετωπίσης δυσκολία παρατήρησης παρόμοια με προηγούμενο παράδειγμα.

Τα ίδια ισχύουν αν το χρησιμοποιήσεις για ουράνια παρατήρηση αλλά χωρίς να το έχεις ευθυγραμμίσει με πολικό/ισημερινό, όταν πχ το παρατηρητήριο σου, το αναφερθέν μπαλκόνι πχ, βλέπει μόνο Νότο άρα αδύνατη η πολική ευθυγράμμιση ούτως ή άλλως.

Επίσης για επίγεια (και όχι μόνο) παρατήρηση μπορείς απλά να βγάλεις τα αξονικά χειροφρένα για να μπορείς να το κινείς ευκολότερα.

 

Αν δεν έχεις εμπόδια, αν έχεις άνεση στον χώρο κτλ σαφώς και η υψαζιμουθιακή ρύθμιση είναι βολικότερη για επίγεια (και κατά περιπτώσεις και για ουράνεια) παρατήρηση, πχ επειδή μπορείς άνετα να μετακινήσεις κατά μήκος του ορίζοντα/ύψους· αλλά πανάκεια δεν είναι, όπως πανάκεια δεν είναι η ισημερινή.

Σε κάθε είδος στήριξης, κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις και αυτό εξαρτάται από τα συγκείμενα, τις γενικές και ειδικές συνθήκες. Ας μην ξεχνάμε είναι ότι δεν μπορούν να παρατηρήσουν όλοι ή πάντα από παρατήρητήριο που έχει ακώλυτη, αμφιθεατρική πρόσβαση στον ουρανό ή την γη· δεν μένουμε πχ όλοι σε μονοκατοικίες ή ρετιρέ, δεν έχουμε όλοι τεράστια μπαλκόνια ούτε πρόσβαση σε ολάνοιχτες ψηλές ταράτσες, ούτε έχουμε όλοι αμάξι ή τα λεφτά ή τον χρόνο ή και την διάθεση να πάμε στην ύπαιθρο για παρατήρηση.

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά το τηλεσκόπιο, με ισημερινή βάση, επίγεια παρατήρηση τη ξεχνάς! Χρειάζεσαι αλταζιμουθιακή.

Ανακριβές, ελλειπές. Εξαρτάται.

 

Αν συγκρίνουμε πχ κλασικό dobsonian υψαζιμουθιακό χωρίς τρίποδα τηλεσκόπιο και άλλο με γερμανική ισημερινή με τρίποδα σε κάποιες συνθήκες:

 

Αν παρατηρείς επίγεια από μπαλκόνι και αυτό είναι μικρό, στενό τότε αν θέλεις να παρατηρήσεις κάτι με το dobsonian χαμηλά και τα κάγκελα ή κάτι άλλο παρεμβάλλεται, τότε με το ισημερινής μπορείς απλά να ανυψώσεις πχ τον τρίποδα.

Επίσης μπορείς στο ισημερινής να χρησιμοποιήσεις την ρύθμιση γεωγραφικού πλάτους, ανύψωση τρίποδα κτλ, για να το φέρεις κάπου βολικά πχ ώστε να μπορείς να είσαι καθιστός ή όρθιος κατά βούλησιν ή και για να αντιμετωπίσης δυσκολία παρατήρησης παρόμοια με προηγούμενο παράδειγμα.

Τα ίδια ισχύουν αν το χρησιμοποιήσεις για ουράνια παρατήρηση αλλά χωρίς να το έχεις ευθυγραμμίσει με πολικό/ισημερινό, όταν πχ το παρατηρητήριο σου, το αναφερθέν μπαλκόνι πχ, βλέπει μόνο Νότο άρα αδύνατη η πολική ευθυγράμμιση ούτως ή άλλως.

Επίσης για επίγεια (και όχι μόνο) παρατήρηση μπορείς απλά να βγάλεις τα αξονικά χειροφρένα για να μπορείς να το κινείς ευκολότερα.

 

Αν δεν έχεις εμπόδια, αν έχεις άνεση στον χώρο κτλ σαφώς και η υψαζιμουθιακή ρύθμιση είναι βολικότερη για επίγεια (και κατά περιπτώσεις και για ουράνεια) παρατήρηση, πχ επειδή μπορείς άνετα να μετακινήσεις κατά μήκος του ορίζοντα/ύψους· αλλά πανάκεια δεν είναι, όπως πανάκεια δεν είναι η ισημερινή.

Σε κάθε είδος στήριξης, κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις και αυτό εξαρτάται από τα συγκείμενα, τις γενικές και ειδικές συνθήκες. Ας μην ξεχνάμε είναι ότι δεν μπορούν να παρατηρήσουν όλοι ή πάντα από παρατήρητήριο που έχει ακώλυτη, αμφιθεατρική πρόσβαση στον ουρανό ή την γη· δεν μένουμε πχ όλοι σε μονοκατοικίες ή ρετιρέ, δεν έχουμε όλοι τεράστια μπαλκόνια ούτε πρόσβαση σε ολάνοιχτες ψηλές ταράτσες, ούτε έχουμε όλοι αμάξι ή τα λεφτά ή τον χρόνο ή και την διάθεση να πάμε στην ύπαιθρο για παρατήρηση.

 

Αν δεις τα link μου, τα τηλεσκόπια που προτείνω είναι με αλταζιμουθιακή με τρίποδο και όχι dobsonian. Δεν είναι μόνο οι DOB αλταζιμουθιακές! Επίγεια παρατήρηση και ισημερινή απλά δεν δουλεύει, λόγω του ότι είναι φτιαγμένη να ακολουθεί τη κλίση της Γης. Για επίγεια είναι τουλάχιστον άβολη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω ότι δεν είναι μόνο οι ισημερινές με τρίποδα.

Γι'αυτό και έγραψα και συνέκρινα συγκεκριμένα με dobsonian χωρίς τρίποδα.

Οι οποίες dobsonian είναι και οι συνηθέστερες και πιθανότατα οι φθηνότερες αλταζιμουθιακές που θα βρει κάποιος στην αγορά (όπως είναι και οι γερμανικές ισημερινές στην οικογένεια των ισημερινών).

Ενώ αντιθέτως εσύ απέκλεισες γενικά, καθολικά, ανεξαιρέτως τις ισημερινές εν προκειμένω. ;-)

Αν συγκρίνουμε πχ κλασικό dobsonian υψαζιμουθιακό χωρίς τρίποδα τηλεσκόπιο και άλλο με γερμανική ισημερινή με τρίποδα σε κάποιες συνθήκες.
Όσον αφορά το τηλεσκόπιο, με ισημερινή βάση, επίγεια παρατήρηση τη ξεχνάς! Χρειάζεσαι αλταζιμουθιακή.
Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας ως αρχάριος στο να επιλέξω το πρώτο μου τηλεσκόπιο.

Η λέξη κλειδί εδώ είναι: το πρώτο μου. Αυτό σημαίνει πως το πρώτο σου τηλεσκόπιο θα πρέπει να σου δείξει οσο το δυνατον περισσότερα αντικείμενα, να σου μάθει οσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα για τον νυχτερινό ουρανό, να σου μάθει το χειρισμό αυτού του αστρονομικού οργάνου, και να σου αποδώσει το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων που επένδυσες σε αυτό, όταν το πουλήσεις (γιατί θα το πουλήσεις!) για να χρηματοδοτήσεις το επόμενο.

 

Με βάση τα παραπάνω θα αγόραζα στη θέση σου ένα προσεγμένο μεταχείρισμενο απο τις εδώ αγγελίες.

Γιατί; Γιατί ενα καινούργιο θα μεταπωληθεί στο 50-70% της αξίας του ενώ με ενα μεταχειρισμένο θα χάσεις το πολύ 10% των χρημάτων που εδωσες. Τα περισσότερα τηλέσκοπια στις αγγελίες ειναι εξαιρετικα προσεγμένα.

Άρα θα κοίταζα για κάποιο τηλεσκόπιο "κινήσιμο" δηλαδή

Dobson 6-8" ή

διοπτρικό από 90mm και πάνω/ f10 σε alt-az4 ή eq3 ή eq5 ή

όποιο διοπτρικό ED σε alt-az4 ή eq3 ή eq5 ή

νευτώνιο 6-8" σε eq3 ή eq5.

 

Νομίζω ότι κάποια από τις παραπάνω επιλογές θα εμφανιστεί στις αγγελίες, εντός του προυπολογισμού ή και λίγο παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς.

vpan θα σου έλεγα κι εγώ οπωσδήποτε να ξεκαταλήξεις και να το ψάξεις περισσότερο.

Αλλά αν η απόφασή σου είναι τελική τότε κατ'εμέ σαφώς το κατοπτρικό*.

 

*Και από αυτό το MD δηλαδή αυτό με το οποίο θα σου έρθει για δέκα μόνο στερλίνες παραπάνω το μοτεράκι ώστε αν θελήσεις να επεκτείνεις χρήση στον ουρανό να το έχεις πάμφθηνα έτοιμο. Με αυτήν την στήριξη ακόμα και με το μοτεράκι δεν θα μπορέσεις ποτέ να κάνεις πολλά (δεν δέχεται πχ πολική διόπτρα ούτε μεγάλο φόρτο) αλλά από το ολότελα καλή κι η Παναγιώταινα.

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά σας ευχαριστώ πολυ όλους για την ανταπόκριση σας.Τελικά κλείνω προς νευτωνιο διαμέτρου 130mm λογω απόδοσης,τιμής σε σχέση με το διοπτρικο που είχα σκεφτεί αρχικά.

Κρατάω το Celestron astromaster 130 eq MD που ειχα σαν πρώτη επιλογή έχω ομως σχηματίσει καλύτερη άποψη για τα παρακάτω :

1.https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-130m.html

2.https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-130p.html

3.https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B01FG8JEGG/ref=psdcmw_1083940_t3_B00SOUMJNO

4.https://www.firstlightoptics.com/sky-watcher-az-pronto/sky-watcher-explorer-130ps-az-pronto.html

 

Σαν τελευταία εναλλακτική έχω το Skywatcher Heritage 130p Flextube, προτιμώ όμως τις επιλογές με κανονική στήριξη.

 

Με βάση την εμπειρία σας θα ήθελα την άποψη σας για την ποιότητα των οπτικών τους καθώς και τη γενικότερη ποιότητα κατασκευής στήριξη κλπ. Ποιο τελικά θα μου προτείνατε.

 

Τέλος σε ότι αφορά τη δυνατότητα όσο ειναι δυνατόν τυπικής επίγειας παρατήρησης θα ήθελα τη γνώμη σας για τις παρακάτω λύσεις:

 

http://www.astroshop.eu/telescope-accessories/erecting-lenses/15_25

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης