Jump to content

Electric focuser για GSO RC 6


xaralam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι ξέρουμε πόσο μπελάς είναι η διαδικασία του focus και τις γνωστές αναταράξεις όταν κάνουμε μικρομετρικες κινήσεις στον εστιαστη . Οι έτοιμες λύσεις για αγορά ηλεκτρικού εστιαστη στοιχίζουν το λιγότερο 100 + Ευρω . Είχα λοιπόν ένα μοτερακι με hand controller για eq2 από παλιά για ένα project που είχα στο μυαλό μου και ποτέ δεν υλοποίησα . Μου είχε στοιχίσει γύρω στα 40 Ευρώ νομίζω πάνω κάτω τόσο κάνει και τώρα. Απο το να το έχω να κάθεται λοιπόν μου ήρθε η ιδέα να το δοκιμάσω σαν μοτέρ στον εστιαστη. Υλικά extra που χρειάστηκα μια logo κόλλα Ναι σωστά διαβάσατε και μια ραβδο 1 μέτρου με τρύπες που πήρα από το leroy 2.8 Ευρω . Εκοψα 2 λαμακια στο μέγεθος που ήθελε με το χέρι άμα τα λυγισετε κόβονται πολύ εύκολα τα κόλλησα μεταξύ τους με logo και πάνω στο μοτέρ επίσης με logo ( πραγματικά κολλάει γερά 😂 ) και δείτε το αποτέλεσμα .... Κόστος για όποιον έχει το μοτέρ.... 3-3,5 Ευρώ...

 

Video εδώ ..... https://www.youtube.com/watch?v=03CV0WA6XmM

https://www.youtube.com/watch?v=toKpwJEqLzw

20171104_153835.thumb.jpg.1e842139f85a60c3bf93ca6af2caa2e6.jpg

20171104_153831.thumb.jpg.18f1cf6e207f6ef24593789a8c6f0ba7.jpg

20171104_153619.thumb.jpg.e90d6ab122f65f0c59ee27adcdf7b97f.jpg

20171104_153254.thumb.jpg.23b57e609bbe4af3fa1417b426d54804.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To hand controller που έχω δίνει ταχύτητα μέχρι 8x . Συνήθως εστιάζω στα 1 με 2 cm . Για να φτάσει εκει με 8x θέλει γύρω στα 40 δευτερόλεπτα οπότε δεν χάνεις χρόνο , μπορείς βέβαια αν θέλεις να απελευθερώσεις το coupler και όταν φτάσει ο ετσιαστής στο σημείο που θές αν είναι πολύ πίσω να το ξανασφίξεις χρόνος 2 με 3 δευτερόλεπτα . Ο χρόνος που κάνεις με το χέρι να εστιάσεις είναι πολύ περισσότερος λόγο αναταράξεων . Σκοπός είναι να φτιάξω και μια έκδοση με Arduino όπου εκεί βάζεις εσύ την ταχύτητα και με ASCOM drivers εστιάζεις αυτόματα . Το κόστος είναι γύρω στα 10 Ευρώ επιπλέον αλλά και έτσι η ευκολία εστίασης είναι πολλάπλάσια σε σχέση με το χέρι...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1.Εύγε!

 

2.Για την λάμα με τρύπες που κόβεται εύκολα έχεις link του Leroy;;

Θα χρειασθώ κάτι τέτοιο για δικές μου ιδιοκατασκευές (σχετικές με τηλεσκόπια και άλλα, όχι αναγκαστικά για εστιαστή αλλά δεν το αποκλείω κι αυτό) και θέλω να ξέρω πώς ακριβώς να το ψάξω/ζητήσω και να έχω ενδεικτικές και συγκριτικές τιμές (ανά μέτρο κτλ).

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε όποιο Leroy Merlin και να πας ( εγώ πήγα αεροδρομίου ) θα βρεις ραβδους του 1 μέτρου σε ότι πάχος θες κάποιες από αυτές είναι τρυπημένες και κάποιες όχι . Διαλέγεις και βλέπεις ... Όλες οι ασημένιες είναι ευκαμτες για αυτό έκοψα και έβαλα 2 κομμάτια εγώ για να βελτιώσω την ακαμψία και κόβονται πολύ ευκολα με το χέρι . Επίσης η logo κάνει πολύ καλή δουλειά και δεν χρειάζονται extra τρύπες δεν ξεκολάνε με τίποτα (το δοκίμασα με σφυρί :) ).
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[offtopic]

Ναι μόνο που δεν θα πάω αναγκαστικά σε αυτό.

Πρώτα κάνω έρευνα αγοράς.

Και για να κάνω έρευνα αγοράς πρέπει να ξέρω τί υπάρχει διαθέσιμο στην αγορά(πρέπει να ξέρεις πρώτα ότι κάτι υπαρκτό!!!), πώς να το ψάξω (πρώτα στο διαδίκτυο), πώς ονομάζεται δηλαδή αυτό που θέλω, σε τί εύρος τιμών το πουλάνε, τί εναλλακτικές ή παρόμοιες επιλογές υπάρχουν, αν τα καταστήματα που το πουλάνε ευρίσκονται κοντά μου, αν μπορώ να αγοράσω φθηνότερα από εξωτερικό και ούτω καθ'εξής.

[/offtopic]

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω κάποιο άλλο κατάστημα να σου προτείνω . Το κόστος για μια ραβδο ενός μέτρου είναι από 1,7 εως 2,8 ευρώ από εκεί που το πήρα εγώ. Βρηκα το λινκ https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/exoteriki-kigaleria/sidera-profil-kai-axesouar/ravdos-upsous-1m-60605216/

https://www.leroymerlin.gr/gr/kigaleria/exoteriki-kigaleria/sidera-profil-kai-axesouar/ravdos-upsous-1m-60012834/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[offtopic]

Ωραίος , ευχαριστώ.

 

ΥΓ Δεν είναι ανάγκη να ξέρεις εσύ άλλο κατάστημα.

Παρέχοντας σελίδα για ακριβές, συγκεκριμένο προϊόν (σε ο,τιδήποτε κι αναφερόμασταν) η οποία να δείχνει χαρακτηριστικά και τιμή, καθίσταται δυνατή η αναζήτηση και η σύγκριση ψάχνοντας αλλού.

[/offtopic]

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης