Jump to content

eVscope | 100 times more powerful than a classical telescope


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη φόρμα αναζήτησης του φόρουμ, βρήκα αυτό. Ίσως να σε ενδιαφέρει.

 

 

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=24046&highlight=evscope

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΤΜ=Για Τα Μπαζα

Ελλεεινές τακτικες τύπου τηλεμάρκετινγκ στην αστρονομία.

Ειδικά αυτό για τα περιορισμένα κομμάτια με υπογραφή (επιστήμονα!!!) που τα χρεώνουν $1500 επιπλέον αγγίζει τα όρια του σκανδάλου και της αλητείας.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΓΤΜ=Για Τα Μπαζα

Ελλεεινές τακτικες τύπου τηλεμάρκετινγκ στην αστρονομία.

Ειδικά αυτό για τα περιορισμένα κομμάτια με υπογραφή (επιστήμονα!!!) που τα χρεώνουν $1500 επιπλέον αγγίζει τα όρια του σκανδάλου και της αλητείας.

 

χαχαχαχα πλάκα κάνεις; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ούτε ο Μέσι να ήταν.

 

Βιντεοαστρονομία είναι και το πλασάρουν σαν κάτι πρωτοποριακό. Πραγματικά απορώ πως τσιμπάνε ορισμένοι μ' αυτή την μάπα.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν κάνω καθόλου πλάκα φίλε μου. Δες screenshot από το site του εν λόγω "ινοβέισο".

Μιλάμε για ελλεεινή κατάσταση τελείως.

koroidia.thumb.jpg.31bb477eed50d351b5bee4e1226207e5.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αυτά τα χρήματα παίρνω ένα καλό καταδιοπτρικο σε ρομποτική υψοζιμουθιακή βάση, μαζί και την infinity camera και κάνω καλύτερα την δουλειά μου.

 

Θα βρω τον κ. Σιμόπουλο και θα τον βάλω να μου υπογράψει το 8" dobsonian που έχω και θα σας το πουλήσω δύο χιλιάρικα γατάκια. ΕΛΕΟΣ τι άλλο θα δουν τα μάτια μου. :lol: :lol: :lol: #-o #-o #-o

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εάν το τηλεσκόπιο δείχνει πραγματική εικόνα, είναι επαναστατικό compact setup βιντεοαστρονομίας.

 

Αν έχει τιμή γύρω στα 2000 δηλαδή όσο το περίπου ένα ΝΕXSTAR EVOLUTION (με το οποίο μέσα από την πόλη δεν βλέπεις τίποτα) δεν είναι ακριβό - αντίθετα μάλιστα.

Άσε που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν ultimate διόπτρα νυχτός για επίγειες νυχτερινές πολιτικές και στρατιωτικές παρατηρήσεις!!

 

Με 2000 "καθάρισες" μια για πάντα . Ούτε κάμερες, ούτε GOTO στηρίξεις, ούτε καλώδια, ούτε extra software. Φαίνεται πως η βιντεοαστονομία κατήγαγε τελική και περιφανή νίκη.

 

Κανονικά ο Γιώργος θα έπρεπε να είναι ευτυχής και περήφανος .

 

Πάνε τα βαριά μεγα-dobsonians, τα πανάκριβα προσοφθάλμια, οι απλησίαστες οικονομικά ισημερινές στηρίξεις. Ολόκληρη η βιομηχανία κατασκευής τηλεσκοπίων και αστροκαμερών κλυδωνίζεται!.

 

Παράξενα δει είναι όλα αυτά; Δεν είναι πολύ καλά για να είναι αληθινά;

 

Πιο λογικό δεν είναι η Synta, Vixen και οι υπόλοιποι να "χώσουν" κάμποσα εκατομμυριάκια ευρώ στους εφευρέτες και να θάψουν το νέο τηλεσκόπιο;

 

Εκτός και αν το eVscope ΔΕΝ δείχνει πραγματική εικόνα αλλά μόνο την επαυξημένη πραγματικότητα. Μόλις εντοπιστεί ο στόχος και πριν το στακάρισμα ολοκληρωθεί, στο προσοφθάλμιο θα φαίνεται η έτοιμη εικόνα από NASA / ESA και λοιπούς "αμαρτωλούς" καθεστωτικούς φορείς.

 

Επιπλέον ο κάθε χρήστης είναι συνεχώς εντοπισμένος μέσω του GPS του τηλεσκοπίου και του smarthpone που μέσω του οποίου αναγκαστικά γίνεται ο χειρισμός.

 

Ακόμη έστω ότι κάποιος δεί οτιδήποτε περίεργο αμέσως η εικόνα είναι στη διάθεση των "κεντρικών" υπηρεσιών που μπορεί κατά το δοκούν να την επεξεργαστούν, να τη διαψεύσουν (διότι άλλοι χρήστες που παρακολουθούσαν ταυτόχρονα τον ίδιο στόχο δεν είδαν και καλά τίποτα ) και ούτω κάθ' εξής

 

 

Mel Gibson "....just because you are paranoid, does not mean they ain't out to get you.."

Conspiracy Theory (1997)

 

Πέραν της πλάκας τώρα η ΑΤΙΚ infinity που σκεφτόμουνα ν' αγοράσω μάλλον θα πρέπει να περιμένει για μερικούς μήνες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το παρουσιάζαν σαν ένα project compact βιντεοαστρονομίας και με λιγότερα χρήματα δεν θα έλεγα και πολλά, αλλά εδώ το παρουσιάζουν σαν κάτι πρωτοποριακό (που δεν είναι). Υποτιμούν την νοημοσύνη μας και αυτό είναι που με ενοχλεί. Είναι σαν να βάλω μοτέρ στο ποδήλατό μου και να φωνάζω ότι ανακάλυψα το μοτοποδήλατο ενώ έχουν κυκλοφορήσει από την δεκαετία του 80. Πραγματικά τι ακριβώς του βρίσκεται και εντυπωσιάζεστε έτσι;

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντυπωσιάζομαι γιατί:

 

Είμαι αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας από εσάς, με κάποια προβλήματα υγείας και δυσκολεύομαι πάρα πολύ να μετακινούμαι με βαρύ εξοπλισμό ή με εξοπλισμό που αποσυναρμολογείται και κάθε κομμάτι θα πρέπει να μεταφερθεί χωριστά. Αυτός είναι και ο λόγος που ασχολήθηκα με τη βιντεοαστρονομία, για να μπορώ από το μπαλκόνι ή την ταράτσα (κοινόχρηστη) του σπιτιού μου μέσα στην πόλη να παρατηρώ.

 

Με αναλογική κάμερα για να παρατηρήσω πρέπει να μεταφέρω: το τηλεσκόπιο με τη στήριξη, την κάμερα CCD, ένα τουλάχιστον προσοφθαλμιο, ενα notebook, 2 μπαταρίες, το video grabber, καλώδια και ένα τραπεζάκι.

 

Με ψηφιακή: τα ίδια όπως παραπάνω μείον 1 μπαταρία και ένα καλώδιο.

 

Μέχρι στιγμής έχω ξοδέψει πάνω από 2000 φέτος για αλταζιμουθιακό τρίποδα GOTO, ΟΤΑs, φίλτρα, focal reducers, 3 ψηφιακές (2 ΖWO και 1 touptek) και 2 αναλογικές (Samsung SBC2000 και Μallincam micro). Με εξαίρεση τη mallincam (πολύ χαμηλή ανάλυση), με τις άλλες δεν έχω καταφέρει να παρατηρήσω τίποτα διότι χωρίς ισημερινή στήριξη GOTO η έκθεση για να μην έχω star trails είναι μέχρι 2 sec. Λόγω βάρους και τιμής δεν σκοπεύω ν' αγοράσω ισημερινή στήριξη και σκέφτομαι να προμηθευτώ την ΑΤΙΚ ΙNFINITY (άλλα 1200 ευρώ) που δουλεύει με ΑLT-AZ στηρίξεις.

 

Δεν είναι λοιπόν μικρό πράγμα με ένα σύστημα 5-6 κιλών που χωρά σε ενα σακίδιο να έχω απόδοση εγγυημένη χωρίς φυσική και πνευματική προσπάθεια (πχ να μάθω τα settings του Sharpcap ή τα δεκάδες υπομενού της αναλογικής κάμερας ).

 

Επειδή και το σπίτι έχει ανακαλυφθεί και το αυτοκίνητο έχει ανακαλυφθεί δεν σημαίνει ότι το τροχόσπιτο δεν είναι χρήσιμη, πρακτική και σημαντική σύλληψη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τροχόσπιτο όταν εφευρέθηκε ήταν κάτι το πρωτοποριακό. Καμία σχέση με αυτή την μπούρδα. Ξανά επαναλαμβάνω τι ακριβώς με ενοχλεί περισσότερο: Ότι το παρουσιάζουν ως κάτι πρωτοποριακό που θα αλλάξει την ερασιτεχνική αστρονομία και όχι σαν compact βιντεοαστρονομικός εξοπλισμός. Καθαρό μαρκετινίστικο κόλπο κοροϊδεύοντας το κοινό με ένα μούφα προσοφθάλμιο ενώ στην πραγματικότητα πρόκειται απλά για μικροσκοπική οθόνη. Καλύτερα τότε με την οθόνη ενός λάπτοπ.

 

Καλά αυτό με την υπογραφή δείχνει και την πραγματική αθλιότητα του όλου "πρότζεκτ".

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το χειρότερο είναι πως δεν θα δουλέψει το "ινοβέισο" των κισταρτεράδων της κακιάς ώρας. Με τα πρώτα glitch του software ο αρχάριος θα φρικάρει, ο υπολογιστής που έχει μέσα θα υπερθερμαίνεται, η κάμερα θα είναι ήδη ξεπερασμένη όταν και αν βγει στην αγορά η μπούρδα, η θέαση από την μίνι οθόνη που θα έχει για "προσοφθάλμιο" δεν θα έχει καμιά σχέση με την θέαση στην οθόνη υπολογιστή ή τηλεόρασης. Ακόμα και με 2.5 δευτερόλεπτα έκθεση μια χαρά δείχνει η LN300 (mallincam micro) με αυτόματο στακάρισμα από το sharpcap (όχι δεν χρειάζεται να είναι ισημερινό το τηλεσκόπιο το software τα κανονίζει αυτά όχι η κάμερα). Με το "χρέπι" παλιό μου Meade ETX-70 που δεν παρακολουθεί καν καλά κατόρθωσα μέσα από την Καλαμάτα να δω στόχους όπως η κεφαλή ίππου και η ροζέττα που ειδικά το πρώτο ούτε με το 8ιντσό μου δεν φαίνονταν ενώ από σκοτεινό μέρος χρειάζονταν οπωσδήποτε φίλτρο Hβ. Χωρίς πλάκα προτιμώ το ΕΤΧ-70 (ειδικά αν είχε και λίγο καλύτερο tracking) από το "ινοβέισο" που προωθείται "αλά τηλεμάρκετιν" όπως σωστά ειπώθηκε. Θα τα κονομήσουν καλά οι κικσταρτεράδες πάντως υπάρχουν κορόιδα που θα "τσιμπήσουν".
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα. Εγώ αν δεν δω κάτι στην πράξη δεν μπορώ με τόση ευκολία να το κρίνω. Εξάλλου το τι αλυσιδωτές αντιδράσεις μπορεί να φέρει αυτό το ψιλό fake project δεν μπορεί κανείς να το ξέρει. Αν

πχ καποιος μεγάλος παίκτης μυριστει Κέρδος..σιγουρα πάντως η ερασιτεχνική αστρονομία πιστεύω θα αλλάξει σιγά σιγά μορφή. Ήδη το βλέπουμε όσο ρομαντικοί και να θέλουμε να παραμείνουμε.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από το www.fortunegreece.com για τους κικσταρτεράδες. Το "project" θα ήταν έτοιμο τώρα πήγε για ένα χρονο μετά μπας και μαζέψουν και κανα φράγκο οι κικσταρτεράδες μαζί με καμια παραγγελία για υπογεγραμμένα κομμάτια.

antikickstart.jpg.26c7c827cc0dd932420099c0f71c2265.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης