Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τασο εχω αντικαταστησει εδω και 1 μηνα το εργοστασιακο με αυτο της TS με δακτυλιδι συγκρατησης και οχι τις δυο βιδες Στη δευτερη φωτο φαινεται πανω στον εστιαστη :mrgreen: Δεν νομιζω να εχω προβλημα. Το εκανα αυτο και οχι κατευθειαν σπειρωμα και clicklock γιατι αν βαλεις dslr επανω δεν θα εστιαζει. Θα θελει διαδρομη προς τα μεσα. Εμενα με απασχολει αν ο Μ57 χωραει να μπει στον εστιαστη μου ή η φουστα ειναι για μεγαλυτερης διαμετρου εστιαστη.

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το άλλο clicklock του Κώστα με το 47mm σωλήνα..δεν ξέρω, δεν το έχω δει καν από κοντά να δω τι παίζει. Μπορώ να μιλήσω για το S57 που έχω τόσα χρόνια και με έχει βγάλει παληκάρι! Δεν υπάρχει επιστροφή αν το βάλεις, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να το γράφω.

 

Το έχεις δει από κοντά, αλλά στο... σκοτάδι. Δουλεύει άψογα, διατηρείς απόσταση κοντά στην προβλεπόμενη, αντικαθίσταται εύκολα από τον τροχό φίλτρων ή τον Coma Corrector της Skywatcher (στη συσκευασία του οποίου περιλαμβάνεται ο ίδιος προσαρμογέας με της TS), εστιάζουν όλοι οι υπάρχοντες φακοί (και οι δικοί σου Τάσο, δοκιμασμένο), δουλεύει σε περισσότερα του ενός τηλεσκόπια με το ίδιο Clicklock, προσαρμόζονται φίλτρα και barlow στο σπείρωμα 2.00" και παρακάμπτεις τους μαστόρους. Για εμένα είναι η καλύτερη λύση.

Έχω τον Baader Clicklock + Antares Twistlock στην θήκη των φακών μου και το τοποθετώ στο 8" ή το 12" με ευκολία. Του κοτσάρω και ένα Denk 2x Multiplier που μου δίνει 1.5x μεγέθυνση (όχι πλέον καθώς έχω καλύψει τις μικρές εστιακές, αλλά το έκανα πριν) ή ένα φίλτρο το οποίο μένει εκεί όταν αλλάζω φακούς (όχι πλέον, μετά τον 2" τροχό φίλτρων) και μπορώ να το βάλω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και στα SCT/MCT. Φοβερή ευελιξία.

Θυμάσαι που ο ES100 9mm εστίαζε στο δικό μου τηλεσκόπιο και όχι στο δικό σου; Η μόνη διαφορά που είχαμε ήταν ο Clicklock.

Με αυτά που λέω δεν προσπαθώ να σας πείσω να αντιγράψετε τη δική μου μέθοδο. Αντιθέτως. Αφήστε τα δικά μου τηλεσκόπια να ξεχωρίζουν αν θέλετε. :mrgreen:

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το original σύστημα κάθεται κανονικά το S57. Αν αυτό ρωτάς.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα ναι, θυμάμαι για τον ES 9mm. Είναι γιατί είχες παραπάνω ύψος, όντως. Έστω και έτσι, το clicklock είναι πάντα προτιμητέο.
«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Τάσο,

 

Αυτό το νήμα διάβασα και πήγα να κάνω το συγκεκριμένο σπείρωμα, αλλά μάλλον κάτι διαφορετικό παίζει με τον δικό μου εστιαστή. Το πρόβλημα όπως αναφέρω έχει να κάνει ότι δεν υπάρχει περιθώριο να γίνει σπείρωμα γιατί είναι μικρότερη σε διάμετρο η βάση του κώνου του clicklock σε σχέση με τον προσαρμογέα που βιδώνει στον εστιαστή μου.

 

Επειδή Πέμπτη θα ανέβω Αθήνα υπάρχει εκεί κάποιος μηχανουργός για να το πάω?

 

Αν βρω παχύμετρο θα προσπαθήσω το μεσημέρι να ανεβάσω φωτογραφίες με τις διαστάσεις.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως πήρα αυτό : http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1913. Έκανα σπείρωμα σε κάποιο μηχανουργείο και το έβαλα πάνω στον εστιαστή του 12'' SW dob. Βέβαια έχω κάποια ψιλοπροβληματάκια με την εστίαση κάποιων φακών που λύνονται σφιγγοντας τους λίγο πιο έξω (χωρίς κανένα πρόβλημα).

 

Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το S57 και για πιο λόγο τόσες πατέντες και αλλαγές.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

#-o

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως πήρα αυτό : http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1913.

 

Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το S57 και για πιο λόγο τόσες πατέντες και αλλαγές.

 

Αυτό που πήρες είναι το S57. Στο astronomy λέει M57/2'' αλλά το μοντέλο όταν το στέλνουν λέει S57 μάλλον επειδή είναι για Synta.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

S57=M57. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχει Μ57 από Baader, αφού Μ είναι το σπείρωμα και το S57 δεν έχει σπείρωμα. Το S57 το μετέτρεψαν σε Μ54 όσοι του προσέθεσαν σπείρωμα, αφαιρώντας 3mm υλικού.

Clicklocks.thumb.jpg.a87ded560847ec0624903b93af8eb26e.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως πήρα αυτό : http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1913.

 

Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το S57 και για πιο λόγο τόσες πατέντες και αλλαγές.

 

Αυτό που πήρες είναι το S57. Στο astronomy λέει M57/2'' αλλά το μοντέλο όταν το στέλνουν λέει S57 μάλλον επειδή είναι για Synta.

 

Δεν έχει σημασία πως το λένε. Σημασία έχει ότι όταν του κάνεις σπείρωμα μπαίνει στους εστιαστές που παρέχονται με τα dob της SW. Αν έχεις τον ίδιο εστιαστή, απλά σου είπαν ψέματα.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

--

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν τους πήγα το τηλεσκόπιο, αλλά πήγα τον προσαρμογέα που βιδώνει στον εστιαστή. Ζήτησα να κάνουν το ίδιο σπείρωμα με τον προσαρμογέα. Μετρώντας λοιπόν τα δύο κομμάτια, μου είπαν ότι δεν γίνεται. Ο πρώτος μηχανουργός είναι πολύ καλός στη δουλειά του και δεν νομίζω να είπε ψέμματα. Θεωρώ λοιπόν ότι κάτι τρέχει με τον εστιαστή που έχει το Orion πάνω, για αυτό θα κάνω μετρήσεις με το παχύμετρο για να δω μήπως δεν είναι M54.

 

Από τις ελάχιστες μηχανολογικές γνώσεις που έχω, νομίζω ότι το Μ αντιστοιχεί σε μετρικό σπείρωμα. Εξετάζοντας τους αντίστοιχους πίνακες βλέπω ότι δεν υπάρχει Μ54 αλλά Μ52 (52mm κύρια διάμετρο) και Μ56 (56 mm κύρια διάμετρο) . Μήπως δεν είναι τυποποιημένη η διάσταση? Κάποιος μηχανολόγος ίσως μας διαφωτίσει καλύτερα.

 

Πάντως σήμερα θα δοκιμάσω του Αντρέα και αν δεν ταιριάζει η λύση του στο δικό μου, θα πάω τελικά σε αντίστοιχο σφιγκτήρα της Orion.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή ενδιαφέρομαι να κάνω και εγώ πατέντα σε ένα baader clicklock θα ήθελα να ρωτήσω σε αυτό το μοντέλο ο 2,5'' αντάπτορας μπορεί να ξεβιδωθεί;

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=44063

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, με τα μικρά Allen. Δεν θυμάμαι τι υπάρχει από κάτω, αλλά δεν το θεώρησα χρήσιμο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην ουσια ειναι ο ιδιος ανταπτορας αλλα με αλλη προσθηκη απο κατω

 

1915_NVU5P3VCV3.jpg1805_V7ZY9D9ZJZ.jpgaa2956215.jpg

Θα σβήσουμε τα φώτα της πόλης των σπιτιών

θα έχουμε απόψε Γιορτή των αστεριών...

 

Η Πούλια θ’ αναλάβει το μπαρ και τα ποτά

και η Μεγάλη Αρκούδα θα φτιάχνει παγωτά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
  • 2 έτη αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...
Εν τελει παιδιά κατα πόσο αξίζει μια τέτοια μετατροπή -και δαπάνη- για ενα νευτώνειο και χρήση μόνο για παρατήρηση;; Υπάρχουν προβλήματα με προσοφθάλμια που δεν θα εστιάζουν και θα χρειάζονται κι άλλοι αντάπτορες;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αφού αναστήθηκε το θέμα ας ρωτήσω κι εγώ.

1913_FIBQNDPFP7.jpg

Μοιάζει ύποπτα με τον προσαρμογέα της SW

t_dsc03049_174.jpg

 

Διαβάζοντας το θέμα εξ αρχής, βλέποντας την παραπάνω φωτογραφία και έχοντας πέσει παλιότερα στο πρόβλημα του ότι αυτός ο προσαρμογέας/επέκταση της SW που είχα αγοράσει από αγγελία εδώ δεν κάνει σε καινούργια Skywatcher, είχα βρει στο διαδίκτυο αυτά ενδεικτικά 1, 2 οπότε είχα συμπεράνει ότι άλλο βαρέλι/σωλήνα-εστιαστή/εστιαστή φορούσαν τα παλιά μοντέλα (ο σωλήνας του εστιαστή στα καινούργια έχει εξωτερική διάμετρο όσο (περίπου, βαριέμαι να βγάλω μικρόμετρο να ξαναμετρήσω επακριβώς τώρα) και η φούστα, το άκρο του κώνου εξωτερικά στον προσαρμογέα/προέκταση της φωτογραφίας ήτοι 56mm-57mm· ισοδύναμα το μαύρο δαχτυλίδι με τις βίδες (βιδωτό αρσενικά στον θηλυκά βιδωτό σωλήνα/βαρέλι) έχει εσωτερική διάμετρο 51mm/2" όπου μπαίνουν απ'ευθείας οι φακοί και δεν χωρά συνεπώς να μπει ο απεικονιζόμενος προσαρμογέας/επέκταση).

 

Από όσο μπορώ να καταλάβω λοιπόν o kkokkolis είχε παλαιού τύπου (κρίνοντας εκ των φωτογραφιών· δεν ξέρω για τα γραπτά γιατί μιλάνε με τον Τάσο λές και μιλάνε για τις ίδιες διαστάσεις) ενώ αντιθέτως ο Τάσος Βράτολης είχε καινούργιου τύπου δεδομένων των διαστάσεων που απεικόνισε και ανέγραψε

Δείτε που είναι 54mm διάμετρος. Εδώ το 1.25" Clicklock είναι βαλμένο στο μαμίσιο σύστημα του SW που βιδώνει στον εστιαστή κατευθείαν...έφυγε αυτό!!
και δεδομενου ότι δεν έβαλε φωτογραφία με αυτόν τον προσαρμογέα/προέκταση παρόντα.

Κατά τον Τάσο λοιπόν με το καινούργιου απαραίτητο το μηχανουργείο.

Ο santono πάλι να είχε παλιού τύπου και η εν λόγω διεργασία να μην ταίριαζε;;

 

Ως εκ τούτων και δεδομένου επίσης αυτού

θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζετε με βεβαιότητα αν είναι δυνατό να βάλει κάποιος σε κοινούς καινούργιους (συγκριτικά) εστιαστές SW το Click Lock σύστημα της Baader και αν συνεχίζει να είναι απαραίτητη η μηχανουργική επέμβαση και αλλαγή προς τούτο γιατί άκρη δεν βγάζω με αυτά που έχετε γράψει.

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το εσωτερικό σπείρωμα του σωλήνα εστίασης είναι το ίδιο και στους παλιούς και στους καινούργιους crayford της Skywatcher. Η διαφορά ήταν ότι στους καινούργιους βγάζει κατευθείαν έτοιμη υποδοχή 2" και μπορεί να δεχτεί απευθείας τις επεκτάσεις 2" και 1,25", ενώ στους παλιούς έβγαζε κάτι μεγαλύτερο και η επέκταση 2" ήταν κάτι τι φαρδύτερη και κατέληγε σε άνοιγμα 2"

Η ουσία είναι ότι είτε με την επέμβαση του Τάσου, είτε αγοράζοντας απευθείας το έτοιμο clicklock της Baader, θα βιδώσει κανονικά είτε έχεις παλιό είτε καινούργιο εστιαστή.

Πριν την επέμβαση του Τάσου είχα βιδώσει αυτό:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4147_Skywatcher-short-design-2--adapter-for-Crayford-focusers.html

σε παλιό εστιαστή της skywatcher χωρίς προβλήματα. Αυτό ακριβώς το άρθρωμα είναι η μόνη διαφορά μεταξύ του παλιού και νέου εστιαστή. Σημειωτέον ότι και στους καινούργιους crayford διπλής ταχύτητας (μοντέλα P-DS κλπ) το εσωτερικό σπείρωμα εξακολουθεί να είναι το ίδιο (Μ54 αν δεν κάνω λάθος).

Όλα τα παραπάνω αφορούν στα νευτώνεια της skywatcher, γιατί στα διοπτρικά το σπείρωμα είναι εξωτερικό και με διαφορετική διάμετρο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Ξαναξαναξαναδιαβάζοντας τελικά συνειδητοποίησα ότι και ο Τάσος Βράτολης τον παλιό είχε επειδή από αυτό το θέμα στο οποίο είχε παραπέμψει, αυτή η φωτογραφία δείχνει σαφώς τον περί ου ο λόγος προσαρμογέα/επέκταση.

 

2.

Το εσωτερικό σπείρωμα του σωλήνα εστίασης είναι το ίδιο και στους παλιούς και στους καινούργιους crayford της Skywatcher. Η διαφορά ήταν ότι στους καινούργιους βγάζει κατευθείαν έτοιμη υποδοχή 2" και μπορεί να δεχτεί απευθείας τις επεκτάσεις 2" και 1,25", ενώ στους παλιούς έβγαζε κάτι μεγαλύτερο και η επέκταση 2" ήταν κάτι τι φαρδύτερη και κατέληγε σε άνοιγμα 2"

....

Πριν την επέμβαση του Τάσου είχα βιδώσει αυτό:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4147_Skywatcher-short-design-2--adapter-for-Crayford-focusers.html

Αυτό ακριβώς το άρθρωμα είναι η μόνη διαφορά μεταξύ του παλιού και νέου εστιαστή. Σημειωτέον ότι και στους καινούργιους crayford διπλής ταχύτητας (μοντέλα P-DS κλπ) το εσωτερικό σπείρωμα εξακολουθεί να είναι το ίδιο (Μ54 αν δεν κάνω λάθος).

Όλα τα παραπάνω αφορούν στα νευτώνεια της skywatcher, γιατί στα διοπτρικά το σπείρωμα είναι εξωτερικό και με διαφορετική διάμετρο.

α'. Άρα αν ισχύει αυτό η μόνη (ενδιαφερουσα τουλάχιστον εν προκειμένω) διαφορά μεταξύ των παλαιών και νέων εστιαστών σε κατοπτρικά SW είναι το μαύρο δαχτυλίδι που βιδώνει στον σωλήνα/βαρέλι του εστιαστή.

β'. Ναι και τα PDS 54mm έχουν σπείρωμα εσωτερικά/θηλυκά του σωλήνα/βαρελιού του εστιαστή, επιβεβαιώνω.

 

3.

Η ουσία είναι ότι είτε με την επέμβαση του Τάσου, είτε αγοράζοντας απευθείας το έτοιμο clicklock της Baader, θα βιδώσει κανονικά είτε έχεις παλιό είτε καινούργιο εστιαστή.

Για να ξεκαθαρίσω λοιπόν και να συνοψίσω τί κατάλαβα:

 

α'. Αμφότεροι οι παλαιού και νέου τύπου SW εστιαστές σε κατοπτρικά (συμπεριλαμβανομένων των PDS) έχουν εσωτερικό/θηλυκό σπείρωμα 54mm στον σωλήνα.

β'. Αφαιρούμε ξεβιδώνοντας το μαύρο δαχτυλίδι από τους εν λόγω σωλήνες παλαιών ή νέων εστιαστών το οποίο ήταν η μόνη ουσιώδης διαφορά μεταξύ τους.

γ'. i) Eπειδή οι παλιοί Baader Click Lock είχαν εξωτερική διάμετρο (στο κωνικό ή άλλο βύσμα) 57mm με πέρασμα από τόρνο/μηχανουργείο αποκτούσαν αρσενικό σπείρωμα 54mm για να ταιριάξουν βιδωτά στον σωλήνα.

ii) Οι νέοι Click Lock έχουν έτοιμο εκ κατασκευής σχετικό αρσενικό σπείρωμα 54mm οπότε δεν χρήζουν μηχανουργικής επεξεργασίας.

δ'. Βιδώνουμε λοιπόν τον Click Lock (παλαιού τύπου επεξεργασμένο ή νέο) εκεί που πριν ήταν βιδωμένο το μαύρο δαχτυλίδι και είμαστε έτοιμοι.

 

Σωστά;;;

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου πολύ σωστά κατάλαβες, τώρα με το νέο click lock δεν είναι απαραίτητο το μηχανουργείο !

Όλα τα τελικά συμπεράσματα που κατέληξες και παρέθεσες είναι σωστά. Τότε το πήγαμε στο μηχανουργείο γιατί ο Baader παρόλο που τον παρακάλεσα και προσωπικά, δεν θεώρησε πως είχε τόσο ζήτηση η συγκεκριμένη έκδοση click lock και αρνήθηκε να την προχωρήσει..μάλλον αναθεώρησε τελικά ! :mrgreen:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εν τελει παιδιά κατα πόσο αξίζει μια τέτοια μετατροπή -και δαπάνη- για ενα νευτώνειο και χρήση μόνο για παρατήρηση;; Υπάρχουν προβλήματα με προσοφθάλμια που δεν θα εστιάζουν και θα χρειάζονται κι άλλοι αντάπτορες;

 

Καμία σκέψη παιδιά;;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μένα αξίζει τον κόπο, ούτως ή άλλως για να εστιάσεις με προσοφθάλμιο χρειάζεσαι κάποια επέκταση είτε σε 2" είτε σε 1,25" που το clicklock στην παρέχει από μόνο του.

Προσοχή χρειάζεται μονάχα στην περίπτωση όπου το νευτώνειο θα χρησιμοποιηθεί για αστροφωτογράφιση, όπου πρέπει να υπολογιστεί αν μετά την εγκατάσταση του Clicklock θα υπάρχει αρκετή απόσταση in-focus για κάμερα, τροχό, OAG, κλπ.

Σε κάθε περίπτωση κάνεις μια μέτρηση πριν αγοράσεις με τα προσοφθάλμια/κάμερα που έχεις και είσαι σίγουρος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης