Jump to content

CCD Μόντες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία για κάτι που διάβασα σε ένα ξένο σάιτ ερασιτεχνικής αστρονομίας (αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είδα στο cloudynights και ήτανε ανάρτηση του 2013, απλά έτυχε να το δω πριν 2 δομάδες), που νομίζω ότι είναι ηλεκτρονικής φύσεως θέμα, και εφόσον ισχύει τότε τα πράματα για εμάς τους ερασιτέχνες πιθανό να μπορούν να αλλάξουν δραματικά προς το καλύτερο, και με εξοικονόμηση χρημάτων.

 

Το θέμα αφορούσε στο εάν ερασιτέχνες μπορούν να κατασκευάσουν multi-mirror τηλεσκόπιο, και κάποιος που φαινόταν ειδικός σε ηλεκτρονικά θέματα (είπε ότι έχει εμπειρία με κεραίες και ενώσεις τους για αύξηση σήματος κλπ) είπε ότι μία ασύγκριτα φτηνότερη και εφικτή λύση είναι αν έχει κάποιος μία συστοιχία τηλεσκοπίων (όπου προφανέστατα εννοούσε x αριθμό ίδιων σωλήνων και ίδιων ccd ώστε να υπάρχει η ίδια τελική ανάλυση) να μετατρέψει το electrical output του κάθε ccd σε transmission line (γραμμή μετάδοσης, αν το μεταφράζω σωστά, αν όχι διορθώστε) και να τα συνδυάσει όλα μαζί ώστε η εικόνα που θα λάβει να ισοδυναμεί με αυτή ενός αρκετά μεγαλύτερου τηλεσκοπίου (πιθανότατα αντίστοιχο του αθροίσματος των ιντσών της συστοιχίας), οπότε εφόσον αυτό ισχύει το σήμα από κάθε τηλεσκόπιο με το ccd του έχει αθροιστικό τελικό χαρακτήρα, κατά συνέπεια λαμβάνουμε όντως μία εικόνα που αντιστοιχεί σε αυτή ενός τηλεσκοπίου με διάμετρο το σύνολο αυτών της συστοιχίας. Ο άνθρωπος αυτός έλεγε ότι η μόντα αυτή γίνεται (έγραφε "do-able"), και ότι θα στοιχίσει σε κάποιον απείρως φτηνότερα από το να φτιάξει multi-mirror τηλεσκόπιο. Το είπε δηλαδή σαν μία εναλλακτική λύση ως προς το θέμα του ποστ που είχε γίνει.

 

Αν εδώ υπάρχει κάποιος ειδικός σε ηλεκτρονικά θέματα (γιατί προφανώς κάτι τέτοιο θα θέλει επέμβαση μέσα στα ηλεκτρονικά των ccd), ας δώσει τα φώτα του. Θεωρώ εξόχως ενδιαφέρον το θεματάκι πάντως.

 

 

Γιάννης

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το συνολικό φως θα ισοδυναμεί με μεγαλύτερο τηλεσκόπιο αλλά η διακριτική ικανότητα παραμένει ίδια με αυτή του ενός από αυτά.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιωργο η ερευνά που γίνετε στο πανεπιστήμιο λέει το αντίθετο ακριβώς ότι δηλαδή θα πετύχουμε αύξησης της διακριτικής ικανότητας ,ρίξε μια μάτια στο παρακάτω pdf

http://www.astro.caltech.edu/~ycao/B&ETalks/vandokkum_bne.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια συστοιχία μπορει να χρησιμοποιηθεί με πολλούς τρόπους. Για παράδειγμα μπορούμε με narrowband φίλτρα να λαμβάνουμε ταυτόχρονα δεδομένα Ha, O-III κτλ μειώνοντας το χρόνο έκθεσης.

Αν δεν χρησιμοποιήσουμε φίλτρα μπορούμε με μια συστοιχία 4 τηλεσκοπίων να λάβουμε τοση πληροφορία όση θα παίρναμε με ένα τηλεσκόπιο περίπου διπλάσιας διαμέτρου με μικρότερο κόστος για τα τέσσερα οπτικά έναντι του ενός μεγαλύτερου με ενα επιπλέον bonus, αυτό του focal ratio.

Εξηγούμαι: 4 αποχρωματικά διαμέτρου 80mm f/6 δινουν την αντίστοιχη πληροφορία με ένα apo 6" με f/3.3 αλλά χωρίς τις εκτροπες ενός γρήγορου (f/3.3).

Ομοίως 16 αποχρωματικά διαμέτρου 80mm f/6 δινουν την αντίστοιχη πληροφορία με ένα apo 12" με f/1.5 αλλά επίσης χωρίς τις εκτροπες ενός γρήγορου.

Βέβαια ανεβαίνει το κόστος των ccd, αλλά από την άλλη δεν έχω δεί να υπάρχει apo 12", F/1.5!! :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς αυτό εννοώ. Βρήκα το Dragonfly και έμαθα για αυτό δύο μέρες μετά το ποστ μου.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι επιτυγχάνεται αυξημένη διακριτική ικανότητα η οποία ισοδυναμεί το λιγότερο με τη ρίζα του συνολικού αριθμού των σωλήνων του καθενός με το ccd του. Δηλαδή πχ αν κάποιος "παλαβός" χρησιμοποιήσει 16 6ιντσα, θα επιτύχει το λιγότερο 4 φορές καλύτερη διακριτική ικανότητα και θα έχει και εικόνα η οποία θα αντιστοιχεί σε τηλεσκόπιο διαμέτρου 60 εκατοστών (ο τύπος είναι ρίζα(16)*150mm).

Ομοίως, εάν πχ κάποιος έχει 25 ίδια 6ιντσα με ίδιο ccd σε όλα, τότε η εικόνα που λαμβάνει είναι αντίστοιχη τηλεσκοπίου 75 εκατοστών και πετυχαίνει διακριτική ικανότητα το λιγότερο 5 φορές μεγαλύτερη. Πράγμα σίγουρα εντυπωσιακό. Όσο για το συνολικό f, αν το κάθε τηλεσκόπιο είναι πχ f/8, τότε στην πρώτη περίπτωση είναι f/2 και στη δεύτερη f/1.6.

 

Τα δύο ζητήματα είναι τα εξής:

 

1) Αν μπορείς με τα συνήθη dovetails, saddles, bars κλπ να ενώσεις όλους αυτούς τους σωλήνες πάνω σε μια πολύ γερή ισημερινή χωρίς να χρειαστεί κατασκευή πλαισίου με τρύπες στο άνοιγμα του κάθε σωλήνα και το οποίο θα τους συγκρατεί σε ένα tandem ή ένα triad setup (ανάλογα το πόσους σωλήνες έχεις θα τους τοποθετήσεις κιόλας),

 

και

 

2) Ταυτόχρονη λήψη των εικόνων από το κάθε ccd:

Έστω ότι έχεις ένα χ αριθμό ccd, όσοι δηλαδή είναι και οι σωλήνες του σετάπ σου. Ερώτηση κρίσεως: Πώς κοντρολλάρεις τα ccd σαν ένα; Το αποτέλεσμα της κάθε έκθεσης θα πρέπει να είναι το άθροισμα της εικόνας των χ ccd. Δεδομενου ότι το πρόγραμμα ελέγχου των ccd είναι κοινό από τη στιγμή που είναι όλα τα ίδια, αν τα ενώσεις όλα σε ένα hub και το hub στον υπολογιστή θα μπορείς να τα ελέγχεις όλα μαζί σαν ένα, σωστά; Εννοώ δηλαδή ότι θα ανοίξεις μία φορά το πρόγραμμα με το οποίο τα ελέγχεις, χωρίς να χρειαστεί να το ανοίξεις τόσες φορές όσες ο αριθμός των ccd. Είναι έτσι; Οπότε εάν γίνεται αυτό, θα έπρεπε η τελική εικόνα που λαμβάνουμε να έχει αθροιστικό χαρακτήρα, να ισοδυναμεί δηλαδή το αποτέλεσμα της εικόνας με το σύνολο των ccd και όχι με κάποιο από το σύνολο. Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε, και αν ξέρει κανείς κάποια άλλη τεχνική λειτουργίας όλων των ccd σαν ένα, ας δώσει τα φώτα του, γιατί σε συνεννόηση με άλλους 2-3 ανθρώπους στην Πάρο έχουμε κάτι στο μυαλό μας, απλά σαν μία σκέψη, προς το παρόν.

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το θες σε πραγματικό χρόνο; Κατι για eaa δηλαδη; Τι ccd έχεις; Κάτι αντίστοιχο εχω στο μυαλό μου, μιας κ εχω 3 αναλογικες ccd για eaa.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω αυτή τη στιγμή ccd. Είχα παλιότερα μια Ατικ 16 αλλά ήμουν σε ανάγκη και την έδωσα. Μιλάμε για το 20012. Όταν λες eaa τι εννοείς ακριβώς; Δεν έχει τύχει να ξανασυναντήσω τον ορισμό, γι αυτό ρωτάω.

Εννοείται πραγματικός χρόνος, και κανονικές ccd, ή και cmos ακόμα, που κάποιοι στο εξωτερικό έχουν κάνει πετυχημένα ακόμα και φωτομετρία με αυτές. Σε πραγματικό χρόνο και όπως είπα να λαμβάνω το άθροισμα όλων σε ένα ως προς την εικόνα. Σκέφτομαι κάποια πρότζεκτ. Ακόμα είναι όμως σε επίπεδο σκέψης και επεξεργασίας το όλο θέμα, γιατί πρωτίστως θα πρέπει να έχω λάβει απαντήσεις στα δύο ερωτήματα που έθεσα πριν. Θέλω ΑΚΡΙΒΩΣ να ξέρω πώς πρέπει να κινηθώ, ώστε όταν αποφασίσω με αυτό το γνωστό μου από το νησί να το κάνουμε, να μην κολλήσουμε. Ότι κάτι τέτοιο γίνεται σίγουρα θα γίνεται, το θέμα είναι πώς.

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω αυτή τη στιγμή ccd. Είχα παλιότερα μια Ατικ 16 αλλά ήμουν σε ανάγκη και την έδωσα. Μιλάμε για το 20012. Όταν λες eaa τι εννοείς ακριβώς; Δεν έχει τύχει να ξανασυναντήσω τον ορισμό, γι αυτό ρωτάω.

Εννοείται πραγματικός χρόνος, και κανονικές ccd, ή και cmos ακόμα, που κάποιοι στο εξωτερικό έχουν κάνει πετυχημένα ακόμα και φωτομετρία με αυτές. Σε πραγματικό χρόνο και όπως είπα να λαμβάνω το άθροισμα όλων σε ένα ως προς την εικόνα. Σκέφτομαι κάποια πρότζεκτ. Ακόμα είναι όμως σε επίπεδο σκέψης και επεξεργασίας το όλο θέμα, γιατί πρωτίστως θα πρέπει να έχω λάβει απαντήσεις στα δύο ερωτήματα που έθεσα πριν. Θέλω ΑΚΡΙΒΩΣ να ξέρω πώς πρέπει να κινηθώ, ώστε όταν αποφασίσω με αυτό το γνωστό μου από το νησί να το κάνουμε, να μην κολλήσουμε. Ότι κάτι τέτοιο γίνεται σίγουρα θα γίνεται, το θέμα είναι πώς.

EAA Electronic assisted astronomy. βιντεοαστρονομια όπως το αποκαλούμε εδώ! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση. Όχι, ο σκοπός δεν είναι η βιντεοαστρονομία, αλλά κανονική αστροφωτογράφιση, φωτομετρία μεταβλητών (εκλειπτικών), φωτογράφηση στο μεθάνιο (889 nm) και αρκετά πράγματα ακόμα.

 

Ο σκοπός είναι τα ccd να λειτουργούν σαν ένα, ώστε η κάθε έκθεση να ισοδυναμεί με το σύνολο των ccd της συστοιχίας. Δηλαδή, κάνεις πχ μία έκθεση ένα λεπτό. Η τελική εικόνα αυτών των 60 δευτερολέπτων να είναι αντίστοιχη του συνόλου των ccd (άρα και των τηλεσκοπίων) της συστοιχίας. Αυτό θέλω να ξέρω πώς γίνεται, για να είμαι προϊδεασμένος, αν τελικά αποφασιστεί κάποια στιγμή με το γνωστό μου να βάλουμε μπρος για το δικό μας σύστημα τύπου Dragonfly (φέτος σίγουρα όχι, για του χρόνου παίζεται, ΑΝ όλα πάνε καλά).

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
m 51 πολύ ενδιαφέρον πράγματι. Ουσιαστικά ενδιαφέρεσαι να φτιάξεις συμβολόμετρο. πρακτικά όμως η δημιουργία συστοιχίας μπορεί να είναι ακριβότερη απ την αγορά ενός μεγαλύτερου τηλεσκοπίου. Αν είχα τη δυνατότητα να φτιάξω συστοιχία θα τα έβαζα να στοχεύουν σε διαφορετικά σημεία του ουρανού , σκανάροντας ένα μεγάλο κομμάτι του ουρανού . Θα έκανα κυνήγι αστεροειδών , κομητών , νέων μεταβλήτών κ.α
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης