AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Διορθωση Τζογου σε AZ-EQ 5 ?
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Διορθωση Τζογου σε AZ-EQ 5 ?

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
scipiiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 210
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 7:59    Θέμα δημοσίευσης: Διορθωση Τζογου σε AZ-EQ 5 ? Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω την βάση AZ EQ 5

Εχθες πηγα μετα απο μερες να φωτογραφισω. Εδω και καιρο ειχα παρατηρησει πως η βαση μου εχει τζόγο (αρκετό) αλλά δεν με ειχε επηρεάσει μέχρι σήμερα.

Βλεποντας ομως τώρα το πρωι το αποτελεσμα, αυτο που φαίνεται είναι πως σε καποια στιγμή (ενω απο ενα σημειο και επειτα η οδηγηση ηταν πολυ κακη, δεν ξερω αν φταιει ο τζογος αλλα δεν μου εχει ξανασυμβει να βλεπω Trail σε τοσα καρε) το M42 απο το κεντρο που ηταν στο επομενο καρε τιναχθηκε σχεδον εξω απο το frame μου - μαλιστα απο εκεινο το σημειο και επειτα η οδηγηση εγινε καμπανα Shocked - προφανως γιατι κρεμασε απο το τζογο

Εχω ψαξει για video η οδηγιες να διορθωσω το θεμα, αλλά ενώ έχω βρει βιντεο να λενε για το προβλημα, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ δεν εξηγουν ποιο ειναι το σημειο που πρέπει να σφίξω οτι χρειαζεται.

Υπάρχει κάποιος να ξέρει να μου δείξει με κάποια εικόνα η κάτι?

Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 805
Τόπος: Αιγάλεω - Κερατσίνι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου Νικο,

Είναι πάρα πολύ εύκολο. Βγάλε τα καπάκια από RA και DEC. Μέσα θα δεις τον ιμάντα. Η μια άκρη του πάει στο μοτέρ και η άλλη σε ένα γρανάζι που κινεί το worm gear.

Εκεί πάνω θα βρεις 3 βίδες. Οι 2 μικρές χωμένες στο μέταλλο και η μία μαύρη να εξέχει.

Η διαδικασία είναι απλή. Ξεσφίγγουμε τις μικρές, και σφίγγουμε τη μεγάλη. Προσοχή θα πρέπει να κάνεις πολύ μικρές στροφές και να φας τον τζόγο σιγά σιγά.

Αν έχεις δυσκολία, φέρτη μου από το μαγαζί να στη φτιάξω και να σου δείξω και τον τρόπο.

Παντελής Smile

Baader OAG w/ ASI290MM Mini
SkyWatcher AZ-EQ5 GT w/ EQMOD
Intel Compute Stick
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
ted1977Offline
Ένταξη: 02 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 388
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:45    Θέμα δημοσίευσης: Worm gear. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νίκο θα ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι το οποίο είναι σημαντικό. Σε κάθε μετάδοση κίνησης συστήματος ατέρμονα κοχλία είναι απαραίτητο να υπάρχει ένας μικρός τζόγος.Αυτο για να αποφύγουμε τις φθορές μακροχρόνια.Θα παρατηρήσεις ότι απο συνεργαζόμενα μέρη...το worm και το γρανάζι... το γρανάζι είναι κατασκευασμένο από μπρούτζο,για την ακρίβεια φωσφορούχο μπρούτζο. Αυτό το κάνουν ώστε να μην υπάρχουν φθορές στον κοχλία μιας και αναλαμβάνει περισσότερα φορτία. Επίσης πολλές φορές, ειδικά στις κινέζικες στηρίξεις ίσως το γρανάζι να γυρίζει εκεντρα, έστω και ελάχιστα.εαν μηδενίσουμε εντελώς τον τζόγο αυτό θα σημαίνει ότι θα ακουμπήσει εντελώς ο κοχλίας επάνω στο γρανάζι, άρα θα έχουμε φθορά στο γρανάζι λόγο τριβής στην βάση του δοντιού και σε περίπτωση εκεντρου γυρίσματος θα έχουμε ακομα και φρακαρισμα.οπότε φρόντισε κατά την ρύθμιση να αφήσεις ένα μικρό τζόγο ώστε να <αναπνέει> η μετάδοση.Οταν το κάνεις αυτό κάνε μια πλήρη περιστροφή της βάσης με τη χρήση του χειριστηρίου για να σιγουρευτείς ότι δεν φρακαρει.Για να αποφύγεις τώρα αυτό τον μικρό τζόγο φρόντισε στο ζύγισμα να αφήσεις την στήριξη να γέρνει λίγο προς την ανατολή, να μην ζυγίζει δηλαδή ακριβώς ώστε τα δόντια του ατέρμονα κοχλία να είναι πάντα σε επαφή.Θέλουν προσοχή αυτά τα πράγματα και ικανό τεχνίτη. Δεν λύνονται όλα με μαγικά.
View user's profile Αποστολή email 
scipiiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θοδωρη ο τζογος μου ειναι 7,5 μοίρες ... οπότε δεν τον λές και μικρός Laughing

Ευχαριστω για τη συμβουλη πάντως, ειναι χρήσιμη
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ted1977Offline
Ένταξη: 02 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 388
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/11/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 22:37    Θέμα δημοσίευσης: Ρουλεμάν Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νίκο ένα άλλο σφάλμα μπορεί να προκύψει από την καταμηκος κίνηση του ατέρμονα. Αυτό συμβαίνει ως εξής. Ο κοχλίας εδράζεται σε δύο ρουλεμάν. Αν αυτά τα ρουλεμάν δεν είναι εγκλωβισμένα καλά μεσα.στις φωλιές τους τότε ο κοχλίας θα μετατοπίζεται αριστερά δεξιά προς την φορά του άξονα του. Τσεκαρε το.
View user's profile Αποστολή email 
scipiiOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/11/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κο Άρη και τον Παναγιώτη στο πλανήτηριο για το χρόνο τους και τη διόρθωση της βάσης. Αναμονή 20 μέρες τώρα να φύγει το φεγγάρι Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης