Jump to content

Διορθωση Τζογου σε AZ-EQ 5 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω την βάση AZ EQ 5

 

Εχθες πηγα μετα απο μερες να φωτογραφισω. Εδω και καιρο ειχα παρατηρησει πως η βαση μου εχει τζόγο (αρκετό) αλλά δεν με ειχε επηρεάσει μέχρι σήμερα.

 

Βλεποντας ομως τώρα το πρωι το αποτελεσμα, αυτο που φαίνεται είναι πως σε καποια στιγμή (ενω απο ενα σημειο και επειτα η οδηγηση ηταν πολυ κακη, δεν ξερω αν φταιει ο τζογος αλλα δεν μου εχει ξανασυμβει να βλεπω Trail σε τοσα καρε) το M42 απο το κεντρο που ηταν στο επομενο καρε τιναχθηκε σχεδον εξω απο το frame μου - μαλιστα απο εκεινο το σημειο και επειτα η οδηγηση εγινε καμπανα :shock: - προφανως γιατι κρεμασε απο το τζογο

 

Εχω ψαξει για video η οδηγιες να διορθωσω το θεμα, αλλά ενώ έχω βρει βιντεο να λενε για το προβλημα, ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ δεν εξηγουν ποιο ειναι το σημειο που πρέπει να σφίξω οτι χρειαζεται.

 

Υπάρχει κάποιος να ξέρει να μου δείξει με κάποια εικόνα η κάτι?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Νικο,

 

Είναι πάρα πολύ εύκολο. Βγάλε τα καπάκια από RA και DEC. Μέσα θα δεις τον ιμάντα. Η μια άκρη του πάει στο μοτέρ και η άλλη σε ένα γρανάζι που κινεί το worm gear.

 

Εκεί πάνω θα βρεις 3 βίδες. Οι 2 μικρές χωμένες στο μέταλλο και η μία μαύρη να εξέχει.

 

Η διαδικασία είναι απλή. Ξεσφίγγουμε τις μικρές, και σφίγγουμε τη μεγάλη. Προσοχή θα πρέπει να κάνεις πολύ μικρές στροφές και να φας τον τζόγο σιγά σιγά.

 

Αν έχεις δυσκολία, φέρτη μου από το μαγαζί να στη φτιάξω και να σου δείξω και τον τρόπο.

 

Παντελής :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο θα ήθελα να προσθέσω και εγώ κάτι το οποίο είναι σημαντικό. Σε κάθε μετάδοση κίνησης συστήματος ατέρμονα κοχλία είναι απαραίτητο να υπάρχει ένας μικρός τζόγος.Αυτο για να αποφύγουμε τις φθορές μακροχρόνια.Θα παρατηρήσεις ότι απο συνεργαζόμενα μέρη...το worm και το γρανάζι... το γρανάζι είναι κατασκευασμένο από μπρούτζο,για την ακρίβεια φωσφορούχο μπρούτζο. Αυτό το κάνουν ώστε να μην υπάρχουν φθορές στον κοχλία μιας και αναλαμβάνει περισσότερα φορτία. Επίσης πολλές φορές, ειδικά στις κινέζικες στηρίξεις ίσως το γρανάζι να γυρίζει εκεντρα, έστω και ελάχιστα.εαν μηδενίσουμε εντελώς τον τζόγο αυτό θα σημαίνει ότι θα ακουμπήσει εντελώς ο κοχλίας επάνω στο γρανάζι, άρα θα έχουμε φθορά στο γρανάζι λόγο τριβής στην βάση του δοντιού και σε περίπτωση εκεντρου γυρίσματος θα έχουμε ακομα και φρακαρισμα.οπότε φρόντισε κατά την ρύθμιση να αφήσεις ένα μικρό τζόγο ώστε να <αναπνέει> η μετάδοση.Οταν το κάνεις αυτό κάνε μια πλήρη περιστροφή της βάσης με τη χρήση του χειριστηρίου για να σιγουρευτείς ότι δεν φρακαρει.Για να αποφύγεις τώρα αυτό τον μικρό τζόγο φρόντισε στο ζύγισμα να αφήσεις την στήριξη να γέρνει λίγο προς την ανατολή, να μην ζυγίζει δηλαδή ακριβώς ώστε τα δόντια του ατέρμονα κοχλία να είναι πάντα σε επαφή.Θέλουν προσοχή αυτά τα πράγματα και ικανό τεχνίτη. Δεν λύνονται όλα με μαγικά.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρη ο τζογος μου ειναι 7,5 μοίρες ... οπότε δεν τον λές και μικρός :lol:

 

Ευχαριστω για τη συμβουλη πάντως, ειναι χρήσιμη

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νίκο ένα άλλο σφάλμα μπορεί να προκύψει από την καταμηκος κίνηση του ατέρμονα. Αυτό συμβαίνει ως εξής. Ο κοχλίας εδράζεται σε δύο ρουλεμάν. Αν αυτά τα ρουλεμάν δεν είναι εγκλωβισμένα καλά μεσα.στις φωλιές τους τότε ο κοχλίας θα μετατοπίζεται αριστερά δεξιά προς την φορά του άξονα του. Τσεκαρε το.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κο Άρη και τον Παναγιώτη στο πλανήτηριο για το χρόνο τους και τη διόρθωση της βάσης. Αναμονή 20 μέρες τώρα να φύγει το φεγγάρι :)

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης