Jump to content

Μεταφορά τηλεσκοπίου σε χειραποσκευή στο αεροπλάνο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει,μπορώ να μεταφέρω το τηλεσκόπιο στην χειραποσκευή του αεροπλάνου ή θα έχω πρόβλημα στον έλεγχο.Το τηλεσκόπιο είναι το ed 80.Να το τυλίξω όπως είναι ή να το λύσω και να το μεταφέρω σε κομμάτια.

 

 

 

 

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά θέλω αν ξέρει κάποιος να μου πει,μπορώ να μεταφέρω το τηλεσκόπιο στην χειραποσκευή του αεροπλάνου ή θα έχω πρόβλημα στον έλεγχο.Το τηλεσκόπιο είναι το ed 80.Να το τυλίξω όπως είναι ή να το λύσω και να το μεταφέρω σε κομμάτια.

 

Ευχαριστώ.

 

Μετέφερα το Equinox 80ED το καλοκαίρι για την έκλειψη, στη μεταλλική βαλίτσα του. Στο Ελ. Βενιζέλος πέρασε 4 φορές από το σκάνερ μέχρι να σταματήσει να τους το μαρκάρει. Τελικά βγάλαμε από μέσα μεταλλικούς αντάπτορες (2"/1.25" κλπ) και το περάσαμε με το κουτί του μεν αλλά ανοικτό καπάκι.

Μετά η μεταλλική βαλίτσα τραβούσε βλέμματα και άλλες 2 φορές σεκιούριτι με ρωτήσανε να δουν μέσα (στην Αμερική), αλλά πάντα σε φιλικό πλαίσιο.

Θα έλεγα να μην το λύσεις, γιατί οι μεταλλικοί κύλινδροι (αντάπτορες στην περίπτωσή μου) μάλλον φαινόντουσαν πιο ύποπτοι. Δηλαδή καλό είναι να έχουν την απόδειξη πως αυτά που έχεις συναρμολογούνται σε τηλεσκόπιο και όχι σε τίποτε πιο "περίεργο".

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έδωσες κάτω με τις αποσκευές ή σαν χειραποσκευή;;;;Δεν θέλω να το δώσω στις αποσκευές μη χτυπηθεί,σκέφτομαι να το πάρω στην χειραποσκευή μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το έδωσες κάτω με τις αποσκευές ή σαν χειραποσκευή;;;;Δεν θέλω να το δώσω στις αποσκευές μη χτυπηθεί,σκέφτομαι να το πάρω στην χειραποσκευή μου.

 

 

Μα για χειραποσκευή μιλάμε πάντα. Τις checked-in αποσκευές δεν τις μεταφέρεις εσύ οπότε δεν περάς σκαναρίσματα ούτε σε σταματάνε, απλά αν το δοκιμάσεις με τηλεσκόπιο θα παραλάβεις πιθανότατα κάτι θρύψαλα όταν φτάσεις ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και έχω κακή εμπειρία με στιβαρή checked-in βαλίτσα την οποία και παρέλαβα κατόπιν...μπίλιες...ούτε να το σκεφτείς να στείλεις εκεί το ed80....εκτός και αν το θες σε ed2, ed5, ed7, ed12, ed20.... :lol:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χα χα,όχι δεν το σκέφτομαι καν,μόνο χειραποσκευή,απλά ρώτησα από κάποιον που έχει ταξιδέψει αν υπάρξει πρόβλημα στον έλεγχο του αεροδρομίου.Τελικά από απαντήσεις φίλων κατάλαβα οτι δεν υπάρχει θέμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ είχα ταξιδέψει στην Κίνα για την έκλειψη το 2009 με 80άρι William Optics σε χειραποσκευή. Πέρασε κανονικά τον έλεγχο (σε Ελλάδα, Γερμανία και Κίνα) χωρίς να τραβήξει ιδιαίτερα την προσοχή. Γενικά μπορεί να μη βλέπουν συχνά τηλεσκόπια αλλά οι μεγάλοι τηλεφακοί σίγουρα δε σπανίζουν και δε διαφέρουν ιδιαίτερα. Νομίζω οι υπάλληλοι έχουν δει πολλές φορές παρόμοια πράγματα.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης