Jump to content

Μάνος Δανέζης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μην εχει το δικαιωμα ο Δανεζης να μιλαει !

 

Να βαλουμε μια φωτια και να καψουμε τα βιβλια του

 

Να καψουμε το Δανεζη στο Αουσβιτς ή να τον κανουμε σαπουνι

 

Θανατος σε οσους επιστημονες εχουν προσωπικη αποψη που δεν τεκμηριωνεται επιστημονικα και τολμανε να τη λενε

 

Εμεις ειμαστε οι μοναδικοι που θα αποφασισουμε τι επιτρεπεται να λεγεται σε μια διαλεξη και τι οχι

(γιατι αλλωστε εμεις - και μονο εμεις - ΞΕΡΟΥΜΕ)

 

χαιλ !

Επιχείρημα της υπερβολής. Λόγος χωρίς επιχείρημα, απλά υπερδιογκωμενα το λόγια για αποδυνάμωση του λόγου.

 

Παρακαλώ μόνο αν γίνεται να μην υπάρχουν υπερβολές από τις δυο πλευρές.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άριστος εκλαϊκευτής της αστρονομίας. Έχει συμβάλλει πάρα πολύ στην εξάπλωση της επιστήμης και με τη σειρά " Το σύμπαν που αγάπησα " αλλά και με την έκδοση καλογραμμένων βιβλίων. Δυστυχώς κι εγώ νομίζω πως έχει χάσει το μέτρο τα τελευταία χρόνια και ξεφεύγει από την ορθολογιστική όχθη αγγίζοντας το μεταφυσικό.Νομίζω πως αφουγκράζεται το κοινό προσαρμόζοντας τις ομιλίες του κατάλληλα.
Ότι είπε και Θανάσης.

 

Πολλές διαλέξεις που κάνει ο κος Δανέζης είναι σε πνευματικά κέντρα της εκκλησίας ή συνδιοργάνωση με αυτήν. Ο ίδιος δηλώνει δηλώνει ένθεος και εφόσον στην αρχή της δημιουργίας του Σύμπαντος όλα είναι Φιλοσοφική συζήτηση εκεί βάζει ότι θέλει, από Λευκές οπές μέχρι Θεούς κτλ. ομοίως και σε άλλα θέματα τα οποία φεύγουν σε φιλοσοφικό επίπεδο.

 

 

Προσωπικά μου αρέσει ο τρόπος σκέψης του και πολλά θέματα που θίγει. Και φυσικά έχει περάσει σε πολλά στο επίπεδο της φιλοσοφίας και πολλές φορές φλερτάρει με το μεταφυσικό. Πιστεύω όμως ότι ποτέ δεν το ξεπερνάει σε βαθμό να φαίνεται γελοίος. Εννοείται δεν συμφωνώ με όλα απ' όσα λέει, κι εκεί χρειάζεται και η δική μας συνδρομή. Όχι δηλαδή να ακούμε πιστά κάτι που είπε ο Δανέζης ή ο κάθε Δανέζης, αλλά να μπαίνουμε σε σκέψεις και να απορρίπτουμε ή να κρατάμε αυτό που θεωρούμε σωστό. Εκεί πιστεύω είναι το νόημα. "Σκέφτομαι, άρα υπάρχω"! :wink:

Ναι, εδω συμφωνώ με τον Δημήτρη. Στις διαλέξεις περνάει σε φιλοσοφικά ζητήματα και μπαίνουμε σε σκέψεις οπότε απορρίπτουμε ή να κρατάμε αυτό που θεωρούμε σωστό.

 

 

Γενικότερα αυτές οι διαλέξεις μαζεύουν κόσμο, ειδικά όταν είναι σε ένα πνευματικό κέντρο εκκλησίας, και κάνουν μεγάλη μερίδα ατόμων που δεν θα ασχολούνταν με Φυσική Κοσμολογία κτλ τελικά να ασχοληθούν ή να τους βάλει σε σκέψη και να τους ανοίξει το μυαλό.

Οι νόμοι της Φυσικής ή του Σύμπαντος δεν πρόκειται να αλλάξουν πάρα μόνο η αντίληψη μας για αυτούς. Ο κος Δανέζης νομίζω ότι πλέον στοχεύει να αλλάξει την νοοτροπία των ανθρώπων κανοντάς τους πιο φιλοσοφημένους, πιο σκεπτικούς οδηγόντας τους στον Homo Universalis.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια εχετε δικιο.

 

Τωρα που διαβασα το χθεσινο μου ποστ το βρηκα υπερβολικο.

 

Ειχα νευρα χθες και ειπα να ξεσπασω στο φορουμ (ανωνυμα και ανωδυνα)

 

Ζητω συγγνωμη αν εθιξα καποιους , απλα ταυτιζομαι καπως με τις αποψεις του Δανεζη (ματριξ - ψυχη - τηλεπαθεια και λοιπες "ανοησιες") και το πηρα λιγο προσωπικα

ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάθε άνθρωπος έχει το ελεύθερο να λέει όσα τον απασχολούν, και ένας άνθρωπος της επιστήμης δεν αποτελεί εξαίρεση. Το σημαντικότερο είναι να διαχωρίσει τη γνώση από τη γνώμη και να μην τα μπερδεύει λες και είναι ένα και το αυτό, κάτι το οποίο κάθε άνθρωπος οφείλει να κάνει, και ειδικά αν είναι άνθρωπος της επιστήμης. Πάντως, αν ποτέ ο Δανέζης αρχίσει να μιλάει για επίπεδη Γη, ψεύτικες προσσεληνώσεις, ζώδια, ερπετοειδή και θανάσιμα εμβόλια, λες και είναι ο Λιακόπουλος ή ο Alex Jones, τότε να αρχίσετε να ανησυχείτε.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης