Jump to content

Πουλήθηκε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Γεια χαρα,

 

Ξερετε αν κανει σε dobsonian 12 ''??

 

Φιλικά,

 

Γιώργος

 

δές λίγο εδώ http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p780_TS-2--Dual-Speed-Crayford-Focuser-for-Newtonians-with-Base.html

προς το τέλος της σελίδας έχει προσαρμογεις

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημερα και χρονια πολλα!!

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ο συγκεκριμενος ειναι καπως χαμηλοτερου προφιλ απο τους εργοστασιακους ενος dob (αν καταλαβα καλα οχι ?)

Και κατι ακομα: δεν ταιριαζει αρχικα με καποιο σωληνα (πχ 8" ή 10" κτλ και για τις αλλες διαστασεις απαιτειται ανταπτορας) αλλα πρεπει σε καθε περιπτωση να αγοραστει και ο αντιστοιχος ανταπορας?

 

Ευχαριστω πολυ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα και χρονια πολλα!!

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ο συγκεκριμενος ειναι καπως χαμηλοτερου προφιλ απο τους εργοστασιακους ενος dob (αν καταλαβα καλα οχι ?)

Και κατι ακομα: δεν ταιριαζει αρχικα με καποιο σωληνα (πχ 8" ή 10" κτλ και για τις αλλες διαστασεις απαιτειται ανταπτορας) αλλα πρεπει σε καθε περιπτωση να αγοραστει και ο αντιστοιχος ανταπορας?

 

Ευχαριστω πολυ.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.Εγώ το πήρα για 8'' αλλα δεν έστρωνε καλά πάνω στο σωλίνα τον είχα βάλει με πατέντα και ήταν πλήρη λειτουργικός.Τώρα για το ''καπως χαμηλοτερου προφιλ'' δεν κατάλαβα τι εννοείς;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγω για 8αρι dob μου το σκεφτομουν, απλα δεν ξερω ποσο ευκολη ή "σωστη" ειναι η πατεντα.

 

Οσον αφορα το προφιλ , ουσιαστικα εχει να κανει με το υψος του σε σχεση με τον εργοστασιακο εστιαστη.

Αυτο συνηθως επιστρεπει την εστιαση οταν χρησιμοποιουμε περιστροφο προσοφθαλμιων ή τροχό φίλτρων που -μοιραια- προσθετουν μηκος στην διαδρομη και βγαζουν εκτος εστιασης τα περισσοτερα προσοφθαλμια. Ετσι ο κοντός εστιαστής δινει το επιπλεον περιθωριο που θελουμε για την αυξηση της διαδρομης.

 

Ευχαριστω για τον χρονο σου και σορρυ για το "ανοιγμα" της αγγελιας σε τεχνικα θεματα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως τα λες ναι είναι πιο χαμηλά από το ν εργοστασιακό. Τώρα για παρέντα τι να σου πώ εγώ τα είχα καταφέρει αλλά παιδευτικα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...
  • 6 μήνες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...
  • 5 μήνες αργότερα...
  • 2 μήνες αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...
  • 2 μήνες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Καλησπέρα. Έχετε πμ.

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης