Jump to content

Τηλεσκόπια BRESSER


astrofriend

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνοντας το site της BRESSER, βρήκα μερικά τηλεσκόπια που μου φάνηκαν ενδιαφέροντα, τα

 

BRESSER MESSIER 5" DOBSON

αντίστοιχο του SKYWATCHER TRUSS 130, χωρίς όμως τα προβλήματα του (το SKYWATCHER χρειάζεται φωτοχιτώνιο και το δευτερεύον κάτοπτρο στηρίζεται σε μία μόνο αντιρίδα που εύκολα μπορεί να πάθει ζημιά). Το μέγεθος δεν είναι τόσο μεγάλο που να είναι σημαντική η δυνατότητα σύμπτυξης που έχει το SKYWATCHER

 

BRESSER MESSIER MC-127/1900 MAKSUTOV

 

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να μου πει την εμπειρία του από την απόδοση των οπτικών τους; Επειδή τα BRESSER δεν τα βρίσκω στα site που συνήθως ανατρέχω, μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με αυτά, ιδιαίτερα σε σύγκριση με τα SKYWATCHER, ή μήπως κατασκευάζονται από το ίδιο εργοστάσιο που είναι και το πιθανότερο;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάχνοντας το site της BRESSER, βρήκα μερικά τηλεσκόπια που μου φάνηκαν ενδιαφέροντα, τα

 

BRESSER MESSIER 5" DOBSON

αντίστοιχο του SKYWATCHER TRUSS 130, χωρίς όμως τα προβλήματα του (το SKYWATCHER χρειάζεται φωτοχιτώνιο και το δευτερεύον κάτοπτρο στηρίζεται σε μία μόνο αντιρίδα που εύκολα μπορεί να πάθει ζημιά). Το μέγεθος δεν είναι τόσο μεγάλο που να είναι σημαντική η δυνατότητα σύμπτυξης που έχει το SKYWATCHER

 

BRESSER MESSIER MC-127/1900 MAKSUTOV

 

Τα έχει χρησιμοποιήσει κανείς για να μου πει την εμπειρία του από την απόδοση των οπτικών τους; Επειδή τα BRESSER δεν τα βρίσκω στα site που συνήθως ανατρέχω, μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με αυτά, ιδιαίτερα σε σύγκριση με τα SKYWATCHER, ή μήπως κατασκευάζονται από το ίδιο εργοστάσιο που είναι και το πιθανότερο;

 

Τα συγκεκριμένα, που αναφέρεις δεν τα έχω δουλέψει, αλλά, γενικά, ως κάτοχος του BRESSER AR-102xs και της ισημερινής βάσης BRESSER EXOS-2, στη συνιστώ τη μάρκα ανεπιφύλακτα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το AR-102xs που αναφέρεις φαίνεται ενδιαφέρον γιατί θα μπορούσε να δώσει πολύ μικρές μεγεθύνσεις με πολύ μεγάλα πεδία, στο site της BRESSER όμως αναφέρει ελάχιστη μεγέθυνση 15, μήπως το έχεις δοκιμάσει με προσοφθάλμιο της τάξης των 38mm που θα έδινε μεγέθυνση 12, και αν ναι δημιουργείται κανένα πρόβλημα π.χ. βινιετάρισμα, ή το 15 στο site μπήκε τυπικά;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το AR-102xs που αναφέρεις φαίνεται ενδιαφέρον γιατί θα μπορούσε να δώσει πολύ μικρές μεγεθύνσεις με πολύ μεγάλα πεδία, στο site της BRESSER όμως αναφέρει ελάχιστη μεγέθυνση 15, μήπως το έχεις δοκιμάσει με προσοφθάλμιο της τάξης των 38mm που θα έδινε μεγέθυνση 12, και αν ναι δημιουργείται κανένα πρόβλημα π.χ. βινιετάρισμα, ή το 15 στο site μπήκε τυπικά;

 

Με f 4.5 θέλεις το πολύ 25mm και κάτω για να δουλέψει σωστά. Ένα 38mm προσοφθάλμιο ξεπερνάει κατά πολύ την ελάχιστη ωφέλιμη μεγέθυνση.

 

Για το συγκεκριμένο διάβασε το review https://www.cloudynights.com/articles/cat/user-reviews/bresser-4-inch-f-45-ar-102xs-refractor-visual-observers%E2%80%99-review-r3121 στο cloudynights να πάρεις μια ιδέα!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης