Jump to content

Μπορώ κάπου να ευθυγραμμίσω τα κυάλια μου?


trellos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι εντελώς νέος στο χώρο,αγόρασα από το eBay μεταχειρισμένα από Αμερική,τα κυάλια celestron skymaste 15x70.

Διαβάζοντας τα ποστ εδώ ,νομίζω πως έχω πρόβλημα ευθυγράμμισης ,κυρίως τη μέρα βλέπω κάποια είδωλα διπλά ,όταν τα ρυθμίζω νομίζω βελτιώνεται το πρόβλημα,παρόλα αυτά μου φαίνεται δύσκολο να το κάνω μόνος μου.

Κάθε βοήθεια δεκτή ,ευχαριστώ .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το διάβασα αλλά είμαι εντελώς άσχετος και νέος στο χόμπι.

Μην ανησυχείς,και εμείς εντελώς άσχετοι ήμασταν όταν ξεκινήσαμε πριν απο κάποια χρόνια.Το άρθρο για την ευθυγράμμιση κυαλιών είναι εξαιρετικό,κατατοπιστικό και επαρκώς λεπτομερές για να κάνεις άψογη ευθυγράμμιση στα κυάλια σου!

Μην βιάζεσαι να τα μάθεις όλα απο την αρχή και μην πανικοβάλλεσαι,αν δεν καταλαβαίνεις κάποια πράγματα με την πρώτη...δεν πειράζει!Διάβασέ το πολλές φορές προσεκτικά,μπορούν να σε βοηθήσουν και φίλοι στο forum που έχουν κάνει ευθυγράμμιση στα κυάλια τους,και φυσικά και ο ίδιος ο Ντίνος Μακρόπουλος που έγραψε το άρθρο και επινόησε την μέθοδο Crossed Bahtinov.

Καλώς ήλθες στην ερασιτεχνική Αστρονομία και στο Astrovox!

Έχεις να μάθεις πολλά σιγά-σιγά!

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
και εμενα που με έπεσαν τα κυαλια κατω μια φορά και τα έβλεπα και εγω δίπλα (χωρίς να πιω) και τα επισκευασε ο αδερφός μου με κάτι βιδες που ειχε στους καθρέπτες λογικά( ανάλογα με το ποσο σφικτες ειναι αλλάζεις και την γωνία του κατοπτρου) δες τι μπορείς να κάνεις απο εκεί.
BILLLOON
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω πάρει τα ίδια κυάλια από το ebay.

 

Υπάρχουν διάφορα βιντεάκια στο youtube για το πως να τα ευθυγραμμίσεις πειράζοντας κάποιες βίδες που βρίσκονται στο κάλυμα κοντά στις βάσεις των προσοφθαμίων (των μικρών φακών).

 

 

Στα κυάλια μου αυτό ΔΕΝ με βοήθησε καθόλου.

 

Αντίθετα ξεβιδωνοντας λίγο τον ένα 9τον αριστερό) από τους δύο χοντρούς σωλήνες που κρατούν τους μεγάλους πρωτεύοντες φακούς, σταμάτησαν να φαίνονται διπλά τα είδωλα.

Αφού βρήκα το σημείο μέχρι το οποίο θα πρέπει να βιδώνω ωστε να έχω ευθυγράμμιση, το σημείωσα με έναν ανεξίτηλο μαρκαδόρο κι έτσι όταν αποθηκεύω τα κυάλια τα βιδώνω μέχρι τέρμα και όταν τα χρησιμοποιώ ξεβιδώνω λίγο τον αριστερό μεγάλο σωλήνα μέχρι στο σημάδι.

 

Δοκίμασε πρώτα αυτό το κόλπο ,

 

μετά δοκίμασε ν' αλλάξεις θέση στους 2 χοντρούς σωλήνες μεταξύ τους

 

και μόνο στο τέλος δοκίμασε να πειράξεις τις βίδες των προσοφθάλμιων και των πρισμάτων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μέθοδος αυτή (βίδωμα-ξεβίδωμα των αντικειμενικών φακών),έχει προσωρινό αποτέλεσμα(την είχα εφαρμόσει στα πρώτα κυάλια μου-BRESSER 10X50),επειδή οι κώνοι που φέρουν τους μεγάλους-αντικειμενικούς φακούς δεν θα είναι έτσι επαρκώς σφιγμένοι πάνω στο κύριο σώμα των κυαλιών.Έτσι αργά ή γρήγορα,η ευθυγράμμιση θα χαλάσει πάλι!Και το χειρότερο θα είναι,αν ξεσφιχτούν αρκετά οι κώνοι,με την πάροδο του χρόνου και έναν αδέξιο χειρισμό,να κινδυνεύουν να πέσουν κάτω...μαζί με τους αντικειμενικούς φακούς!

Καλύτερα να επικοινωνήσει ο φίλος που έχει το πρόβλημα ευθυγράμμισης, με τον ειδικό του forum στα κυάλια,Ντίνο Μακρόπουλο(KonstantinosM).

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης