Jump to content

Mak 127 vs Dob 10


geo1970

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα to dob 10 είναι ανώτερο από το mak 127 .Οι εικόνες που μου έδωσε το καλοκαίρι στο θεοσκότεινο Μαίναλο ακόμα τις θυμάμαι . Αλλά στην Αθήνα τζίφος .Ελάχιστα πράγματα μπορείς να δεις .Έτσι το dob θα πάει μόνιμα χωριό . Επέλεξα το mak γιατί νομίζω ότι θα <<υποφέρει>> λιγότερο από την έντονη φωτορύπανση σε σχέση με το dob . Επίσης μία άλλη παράμετρος που με αποθαρρύνει να χρησιμοποιήσω το dob τον χειμώνα στην ταράτσα είναι ότι η περιοχή έχει πολλά τζάκια . Μία φορά το ανέβασα και ο σωλήνα μετά από λίγο είχε ίχνη στάχτης . Το κλειστό mak μου φαίνεται πιο <<θωρακισμένο>> στην έντονη ατμοσφαιρική ρύπανση που υπάρχει τα χειμωνιάτικα βράδια από την κάπνα . Άρα φωτορύπανση - κάπνα - θέαση αναγκαστικά μόνο λαμπερών στόχων με οδήγησαν στο mak . Αν έκανα καλά θα σας πω την άλλη εβδομάδα (καιρού επιτρέποντος) που θα το έχω στα χέρια μου .

Σωστά το παρατήρησες,με δυο δικά μου σχόλια:δεν είναι μόνο η φωτορύπανση,η ατμοσφαιρική ρύπανση,η υγρασία,η σκόνη,η στάχτη κλπ που επηρεάζουν την διαύγεια της ατμόσφαιρας,και άρα την παρατήρηση,αλλά και το seeing:η σταθερότητα της ατμόσφαιρας,που επηρεάζεται απο τα θερμικά ρεύματα που υπάρχουν στην ατμόσφαιρα,κυρίως λόγω της αποβολής θερμότητας απο το υπερβολικό μπετόν(Αθήνας-Θεσσαλονίκης) το οποίο απορροφά θερμότητα απο τον Ήλιο κατά την διάρκεια της ημέρας.Αυτό υπάρχει όλο τον χρόνο-πιο πολύ το καλοκαίρι και δεν αντιμετωπίζεται,παρά μόνο απο τις καιρικές συνθήκες-κυρίως με μεγάλη πτώση της θερμοκρασίας.Δεν σε αφήνει το κακό seeing,ακόμα και αν έχεις καλή διαύγεια,να πας σε μεγεθύνσεις σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη πάνω απο το πολύ-πολύ 300x...έτσι καταλήγεις σε τηλεσκόπια κλειστού τύπου,και για καλύτερη οξύτητα και λόγω προστασίας του κατόπτρου απο τους ρύπους.Προσέξτε εκτός απο την στάχτη των τζακιών,να μην πάει στα κάτοπτρα των dob-νευτωνείων,αιθάλη(σε μορφή νηματίων-σαν μαύρες κλωστές είναι)απο την καύση πετρελαιοειδών:καυστήρες πετρελαίου,εξατμήσεις αυτοκινήτων,εργοστάσια κλπ.Κολλάει πάνω και δεν ξέρω πώς καθαρίζει με ασφάλεια για το κάτοπτρο...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης