Jump to content

Βαλιτσάκι προσοφθαλμίων


giorgosgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν το έχεις ήδη κάνει Ιωάννη, αξίζει να αναβαθμίσεις την Type 61 με τον ιμάντα ανάρτησης και την θήκη για το καπάκι.

 

CS_01G.jpg

 

Lg-B%2BW-Lid-Pocket-03-01.jpg

 

Ο ιμάντας βοηθά πολύ κατά τη μεταφορά και κατανέμει ομαλά το βάρος (18.5kgr ζύγισα τη δική μου), ενώ έχω αναρτήσει επάνω του και μια θήκη βιντεοκάμερας με καθαριστικά, Giotto κλπ. Στη θήκη τοποθετείς χάρτες και βιβλία και διαθέτει αφρό σε διάταξη αυγοθήκης. Μικρό το κόστος σε σχέση με την αναβάθμιση που προσφέρουν.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ Κώστα,

 

Την Θήκη από πού την πήρες;

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ένα κατάστημα στην Αθήνα, τον Κατερέλο

Μου έδωσαν τον ιμάντα μαζί αλλά τη θήκη για το καπάκι την αγόρασα online.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

και εγώ από εκεί την πήρα αλλά δεν μου δώσανε ιμάντα.. Την επόμενη φορά που θα βάλω παραγγελία από TS θα πάρω και εγώ.. Δεν την έχω ζυγίσει, αλλά έχει πολύ βάρος... :)

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 μήνες αργότερα...
Τελικά μια B&W Type 61 ήταν μονόδρομος. Αξίζει τα χρήματα της 100%, όταν σκεφτείς μάλιστα ότι μέσα σε αυτήν έχεις μια μικρή περιουσία. Δεν πίστευα ποτέ ότι θα μπορούσα τελικά να την γεμίσω αλλά έβαλα και πράγματα σε ένα μικρό τσαντάκι.

 

 

Από που την πήρες Γιάννη και πόσο;;

 

 

Τώρα το είδα :oops: :oops:

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τον Κατερέλο και εγώ. Είναι λίγο ακριβή αλλά αξίζει!!!!!

 

http://www.katerelos.gr/category/70_321/thikes-tsantes-thikes-tsantes.html?filter_id=202&sort=2a

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραίος! Νοικοκυρεμένα πράγματα ο Γιάννης.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Καλησπέρα!

 

Επαναφορά της συζητησης με αφορμη αυτο τον εργαλειοφορο του praktiker...τον εχει χρησιμοποιήσει κανείς (με τις οποιες τροποποιήσεις) ως θηκη προσoφθαλμιων φακων, φιλτρων και αλλων γκατζετακίων (καμερες, ανταπτορες κτλ)...?

 

Πιστεύετε οτι θα βόλευε?

 

 

https://www.praktiker.gr/p/ergaleiothiki-budget-me-dyo-syrtaria-68227

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματι, το προσεξα και εγω , υποθετω ομως οτι δεν ανοιγουν ευκολα ή τουλάχιστον εχουν μια πρωτη "αντισταση" στο ανοιγμα..δεν ξερω αν τα εχει δει καποιος συμφορουμιτης απο κοντα..

 

Το θετικο νομιζω με το συγκεκριμενο ειναι οτι μεταφερεται χωρις να "τουμπαρεται" αρα κ χωρις να ανακατευονται τα "χυμα" περιοχεμενα (που δεν ειναι μεσα στο αφρωδες υλικο)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.Δεν ξέρω πόσους προσοφθάλμιους έχεις αλλά ίσως αυτό να σε βολέψει

https://www.soundservice.gr/e-shop/product.php?products_id=6391

case2.JPG.2acfdae4d9096204722830e6f9d5a585.JPG

case1.JPG.56a9856ba7140dae4ee21170dcb2048c.JPG

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι προσοφθάλμιοι που αξίζει να κουβαλάω παντα μαζι μου δεν ειναι πολλοι, 4-5 περιπου και ολοι 1.25" .

Αυτο το βαλιτσακι ειναι οτι πρεπει για αυτους, ισως κ μερικους περισσοτερους, απλα ολα τα υπολοιπα, θα πρεπει να μεταφορω με αλλες τσαντες ή θηκες.

 

Το ερωτημα μου, ουσιαστικα λοιπον ειναι, αν ειναι πρακτικο να εχουμε μια μεγαλη θηκη που τα μεταφερεις ολα , και με την καταλληλη "διαμερισματοποιηση" ξεχωριζεις προσοφθάλμιους, φιλτρα και αλλα καλουδια...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά πιστεύω πως εάν πρόκειται για εξόρμηση μιας νύχτας,ειναι προτιμότερο να πάρεις μαζί μόνο τα απαραίτητα αντι για το σύνολο τους. Με τη λογική πάντα ότι έχεις αποφασίσει ποιο στόχο θα παρατηρήσεις, Τώρα αν φεύγεις για μία εβδομάδα....π.χ διακοπές στο χωριό ε τοτε τα παίρνεις όλα.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Αυτό είναι καλό υλικό. Συμπαγές αλλά μαλακό, κόβεται ακριβώς, αδιάβροχο (δεν ρουφά υγρασία σαν σφουγγάρι για να την απλώσει στους φακούς μετά), δεν τρίβεται, δεν σχίζεται και είναι ανθεκτικό.

Τέτοιο χρησιμοποίησα την πρώτη φορά, επικαλυμμένο με ύφασμα Satin, αλλά δεν είχα αρκετό για μια μεγαλύτερη βαλίτσα. Είχα χρησιμοποιήσει ένα κίτρινο παιδικό βοήθημα κολύμβησης.

Που το βρήκες εσύ;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα!

 

Να καταθέσω και τη δική μου πρόταση για τη φύλαξη των προσοφθάλμιων.

_προσφοφθάλμιων.pdf

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σωκράτης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι καλό υλικό.

Όντως είναι αρκετά καλό και κρατάει τη φόρμα του.

Έιναι eva foam, εγώ το βρήκα κάνοντας αναζήτηση στο διαδίκτυο για πάζλ δαπέδου, και το πήρα από το γνωστό "γιγάντιο" κατάστημα παιχνιδιών με 10€ τα τέσσερα κομμάτια διαστάσεων 60x60x1 cm.

Δουλεύεται πολύ καλά με τριβείο και dremel.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Είπα κι εγώ μετά από 10 χρόνια χρήσης του βαλιτσακίου του praktiker να αναβαθμιστώ λιγάκι μιας και δε χωρούσα και πήρα το B&W Series 5000.

 

Ιδού το αποτέλεσμα. Τα έβαλα όλα όρθια. Ποιοτικά φαίνεται πολύ καλό. Χωράει ακόμα 1-2 προσοφθάλμια.

IMG_5328.thumb.JPG.89129742ca09491ea446e4f009121d36.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Προτείνω να βελτιώσεις αισθητικά το βαλιτσάκι σου, αγοράζοντας λίγο γυαλιστερό σατέν ύφασμα σε μαύρο χρώμα. Απλώς θα το βάλλεις επάνω από τον αφρό (δεν απαιτείται συγκόλληση) και οι φακοί σου θα αναδειχθούν ως τα κοσμήματα που είναι. Επιπλέον θα εμποδίσει κομματάκια αφρού (τα οποία θα προκύψουν από διάβρωση του με τη χρήση) να χώνονται εδώ και εκεί.

 

Δες το παλαιό μου βαλιτσάκι. Ακόμη χρησιμοποιείται με το ύφασμα, αλλά τώρα περιέχει αξεσουάρ. Το ύφασμα που περίσσεψε το έβαλα στο βαλιτσάκι της Celestron με τα κιάλια Canon.

DSC02717.thumb.JPG.10f2fb9eb856e9f617c4246d181b98da.JPG

  • Μου αρέσει 1

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον Νοέμβριο του 2013 έπαψα να αγοράζω. Βίωσα αυτό που μου λέγατε, πως οι καλοί φακοί είναι μια επένδυση. Και ενώ έχω περιέργεια να δω μερικούς από τους καινούριους (όπως τους Morpheus), η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να στερηθώ κανέναν από αυτούς που ήδη έχω, καθώς είναι καλά μελετημένοι να προσφέρουν 2-3 λύσεις σε κάθε περιοχή εστιακών, άλλοι με μεγάλο eye relief, άλλοι με μεγάλο πεδίο, άλλοι με μικρό μέγεθος και βάρος, άλλοι με λίγα στοιχεία, άλλος με την ευκολία του Zoom. Σαν σύνολο ταιριάζουν σε όλα τα τηλεσκόπια και αποδίδουν ικανοποιητικά.

17kgr εξάλλου είναι αρκετά. Πήρα και μία τσάντα της Televue για να παίρνω μαζί μου υποσύνολο των φακών, ώστε να μην κουβαλώ τα πάντα. Ας πούμε, στην πρόσφατη έκλειψη, πήρα μαζί μου μόνο φακούς που έχουν νόημα στο Maksutov με τη μεγάλη εστιακή και έσωσα τη μέση μου.

 

post-88854-1407420306144_thumb.jpg

309764195_EPCasekkokkolis131223.thumb.jpg.5d16b86940093b20f019ecbd3abf5fe7.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης