Jump to content

Αυτοματο σκεπασμα εξοπλισμου


meiko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους! ( σε περιπτωση που εχει υπαρξει το ιδιο θεμα σε αλλο thread ενημερωστε! :) )

 

Ενα απο τα πραγματα που με κουραζουν στο αγαπημενο μας χομπυ ειναι το πρωινο ξυπνημα-κουκουλωμα του εξοπλισμου (μιλαω κυριως για ΑΣΤΡΟΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ εξοπλισμο που τραβαει ολη τη νυχτα) με το κρυο μετα τον υπνο και την υγρασια να βαραει! Απο εκει και περα υπαρχει η επιλογη να μην πεταξω την κουκουλα στο τηλεσκοπιο και να το βαρεσει ο ηλιος τον εξοπλισμο κατι που δεν θα ηθελα (οχι οτι θα ζαλιστει απο τον ηλιο αλλα λεμε τωρα) + οτι δεν θελω να ειναι εκτεθειμενο το τηλεσκοπιο μεχρι εγω να ξυπνησω και να πεταξω την κουκουλα.

 

Δεν ξερω αν ειμαι ο μονος ''προβληματικος'' που ξενερωνει οταν ξυπναει για να πεταξει κουκουλα, οποτε αν καποιος εχει βρει μια πατεντο-λυση για αυτο ας το γραψει να δω αν υπαρχει κατι. Φυσικα δεν μιλαμε για λυσεις τυπου αστεροσκοπειο αλλα για λυσεις στο πεδιο του βουνο που παμε, στηνουμε, φωτογραφιζουμε και το πρωι η' το επομενο πρωι γυρναμε σπιτια μας.

 

Μια ιδεα που εχω εγω σε πολυ αρχικο σταδιο, ειναι να φτιαξω εναν μηχανισμο ο οποιος θα κουκουλωνει τον εξοπλισμο με χρονοδιακοπτη. Στον μηχανισμο αυτο θα εχω βαλει ενα ''Π'' στο οποιο εντος του ''Π'' θα ειναι ο τριποδας της βασης και 2 μπανελες (δεξια και αριστερα) στη μεση του μηχανισμου που θα τραβανε την κουκουλα με 2 αξωνες (ενας σε καθε μερια) και θα περναει η κουκουλα σαν ΨΩΜΙΕΡΑ για να κουκουλωνει τον εξοπλισμο και εγω ξυπναω οτι ωρα θελω! (φυσικα η λυση αυτη δεν μας διασφαλιζει απο βροχη σε πρωτη φαση τουλαχιστον).

 

Ξαναλεω οτι η ιδεα ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο και πιθανοτατα ολη η ιδεα να ''μπαζει απο παντου'' η' να εχω ξεχασει κατι σε ολο αυτο.

Ακουω και τις δικες σας αποψεις!

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία λύση που έχω δει είναι αυτή:

 

 

Επειδή προσπάθησα να κάνω το σύστημα μου όσο πιο αυτοματοποιημένο γίνεται, κατέληξα στο ότι πάντα θα χρειάζεται επίβλεψη καθώς δεν ξέρεις τι μπορεί να πάει στραβά. Τελευταίο περιστατικό αν θυμάσαι, που οταν πηγαινα για ύπνο σταμάταγε να κατεβάζει τα καρε! :lol:

 

Οπότε και αυτοματοποιημένη κουκούλα να βάλεις, γνώμη μου είναι να είσαι παρών όταν θα κουκουλώνει!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντελη αυτη την πατεντα εχω στο μυαλο μου! Σιγουρα μπορει ανετα να την παθω και να κλεισει η σκηνη την ωρα που τραβαει για χιλιους 2 λογους κλπ κλπ, αλλα σιγουρα θα παρακουλουθω απο τη σκηνη με το ταμπλετ μια στο τοσο πως παει η φωτογραφηση, αν δω οτι υπαρχει θεμα φυσικα θα βγω να δω τι παιζει κλπ :)
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι κι εγω αυτο κανω. Τα εχω βαλει στον αυτοματο, αλλα τα παρακολουθω με το ταμπλετ.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης