Jump to content

Καθαρισμός καθρέφτη...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δείτε το παρακάτω βίντεο και θα ηθελα τη γνώμη σας:

 

 

Έχω καθαρίσει έναν 8ιντσο καθρέφτη με αυτό τον τρόπο πριν αρκετά χρόνια με άριστα αποτελέσματα. Από όσο ξέρω το τηλεσκόπιο είναι ακόμα σε χρήση χωρίς προβλήματα. Τείνω να συμφωνήσω με τον κύριο που παρουσιάζει το βίντεο, ο οποίος δεν είναι κάποιος τυχαίος: η εταιρία του εδώ και πολλά χρόνια κατασκευάζει ποιοτικούς καθρέφτες και αναλαμβάνει επαλουμινώσεις και επιστρώσεις σε καθρέφτες κάθε είδους και κατασκευαστή.

 

Έπεσα ξανά πάνω στο βιντεάκι πρόσφατα και σκέφτηκα να το ανεβάσω στο φόρουμ για κουβέντα :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε γενικες γραμμες συμφωνω Ηλια με τον τυπο.Αφηνει την πιεση του νερου να κανει ολη την δουλεια.Ισως ομως στο τελος να επλενα και λιγο με απιονισμενο νερο για τα αλατα που θα αφηναν πολλες σταμπες αν εμεναν πανω. Παντως τον καθρεπτη του 16 ιντσου δεν εχω τολμησει ακομη να τον βγαλω.Φοβαμαι...... #-o
Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρακλή από ότι τον θυμάμαι θα αργήσει το καθάρισμά του! :) Η αλήθεια είναι ότι λίγο σκόνη και στάμπες από υγρασία δεν είναι λόγος για καθάρισμα. Πρέπει να έχει μαζέψει πολύ βρωμιά, άσε που μπορεί να τη γλυτώσει κανείς με ένα καλό ξέπλυμα στον νεροχύτη χωρίς καθαριστικά, επαφή με χέρια κλπ. Πάντως το τελευταίο βήμα με αποσταγμένο νερό (water for injection) νομίζω ότι είναι απαραίτητο για να μην μείνουν σημάδια από άλατα του νερού της βρύσης στον καθρέφτη.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να πω την αληθεια και εγω πιστευω οτι μονο τρεχουμενο νερο θελουν.Ουτε βαμβακια, ουτε μπατονετες, ουτε χερια κατ'εμέ. Μονο νερο με πιεση. Και οπως ειπες αραια και που. Ισως και ενα καλο φυσημα προ πλυσης. Μακαρι να γινοταν και με τους προσοφθαλμιους το ιδιο!!
Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή η επιφάνεια του κατόπτρου είναι πολύ ευαίσθητη,δεν υπάρχει κίνδυνος με την πίεση του νερού και ό,τι αυτό παρασέρνει,να γρατσουνιστεί,έστω και λίγο?

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως η συγκεκριμένη εταιρεία που κάνει τις επαλουμινώσεις,προσθέτει και μια,ας πούμε ειδική emulsion,και αποκτά η επιφάνεια του κατόπτρου no-scratch ιδιότητες?

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όσο ξέρω οι επιστρώσεις τους δεν έχουν κάτι ιδιαίτερο. Πάντως έχουν ενδιαφέρον και τα σχόλια στο βιντεάκι:

 

"and pray tell... what is your expertise? How many mirrors have you handled? Cleaned? etc.?? Thousands of optics of all makes and vintages have gone through my hands and my EXPERT EXPERIENCE stands.

[..]

Bare hands are better than cloth"

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σίγουρα υπάρχει παραπάνω από ένας τρόπος να καθαρίσεις ένα κάτοπτρο. Ένα θέμα, κατά τη γνώμη μου, είναι το πόσο μια μέθοδος καθαρισμού έχει κίνδυνο να εφαρμοστεί λάθος από τις θεωρητικές οδηγίες στην πράξη. Το σημείο χειρισμού με το χέρι στην συγκεκριμένη περίπτωση μου φαίνεται επίφοβο ως προς αυτό.

 

Είναι καλό να δίνει κανείς "ασφαλείς" οδηγίες με ένα περιθώριο λάθους στους χειρισμούς.

 

Επίσης για το γεγονός ότι δεν ξεπλένει με απιονισμένο στο τέλος... υπάρχουν κάποιες περιοχές με πολύ σκληρό νερό και τα στίγματα από άλατα είναι εγγυημένα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το ξέπλυμα με αποσταγμένο νερό κάνει το νερό από το στεγνωτήριο ρούχων;

 

OXI!!! Ίχνη απορρυπαντικών κλπ και πάπαλα οι επιστρώσεις!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 6 μήνες αργότερα...

είχα δει πριν από καιρό ένα παρόμοιο βίντεο. Αυτός επέμενε ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πρέπει να ακουμπήσουμε τον καθρέπτη. Η πρακτική του μου φάνηκε πολύ καλύτερη από αυτό το βίντεο που παραθέτεις. Τι έκανε αυτός λοιπόν; είχε τον καθρέπτη (θεωρητικά μπορεί να είναι κ με την αράχνη ή όλο το κάτω πλαίσιο) μέσα στον νεροχύτη. κλείνει την τάπα και γεμίζει το νεροχύτη 5-6 πόντους πάνω από τον καθρέπτη με απιονισμένο νερό. Τον αφήνει να μουλιάσει για κανα δυο-τρεις κτλ ώρες (ο καθένας το αφήνει όσο κρίνει χρήσιμο αλλά σίγουρα θέλει κάποια ώρα) Μόλις είναι σίγουρος ότι έχει μουλιάσει 100%, τον πιάνει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΆ από το ΠΛΑΙΝΟ μέρος και κάνει ΚΑΘΕΤΕΣ κινήσεις (μέσα στο νερό) αριστερά δεξιά όσο πιο γρήγορα μπορούσε μέχρι να φύγει η σκόνη (5-8 τινάγματα φάνηκαν αρκετά).

 

κατόπιν γυρνάει τον καθρέπτη κάθετα, τον σηκώνει πάνω από το νερό και τον αφήνει να στεγνώσει.

Η διαδικασία του στεγνώματος προσθέτω εγώ θα μπορούσε να γίνει πιο γρήγορα και πιο σωστά με ένα ανεμιστήρα σπιτιού στη μέγιστη ταχύτητα (με τον καθρέπτη πάντα κάθετα στο πάτωμα) ώστε η δύναμη του αέρα να διώξει το νερό πιο γρήγορα.

 

Δική μ προσθήκη πάλι, μετά από τη διαδικασία δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να πλησιάσουμε (ή να το ακουμπήσουμε στον καθρέπτη κάθετα χωρίς να τρίψουμε και μετά να το ξανασηκώσουμε κάθετα) ένα swiffer για να τραβήξει μαγνητικά ότι (αν) έχει μείνει. Πάλι, θα μπορούσαμε απλώς να αποφύγουμε το swiffer και να επαναλάβουμε τη διαδικασία μία δεύτερη φορά αν δούμε κάτι π δεν μας αρέσει.

 

2c

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Dont try this at home.

 

Να πως να καθαρίσεις ενα SCT Meade 16''. Και την διορθωτική αλλα και το κάτοπρο.

 

 

 

Γιατί αποτρέπεις τον κόσμο να το κάνει; Μια χαρά και εύκολο είναι να βγάλεις την διορθωτική πλάκα και να την καθαρίσεις. Πρόσφατα την έκανα στο παλιο Celestron 8 μου (άνοιξα και σχετικό νήμα) και ήταν πανεύκολο. Μετάνιωσα που δεν την είχα καθαρίσει χρόνια πριν!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

είχα δει πριν από καιρό ένα παρόμοιο βίντεο. Αυτός επέμενε ότι σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν πρέπει να ακουμπήσουμε τον καθρέπτη. Η πρακτική του μου φάνηκε πολύ καλύτερη από αυτό το βίντεο που παραθέτεις. Τι έκανε αυτός λοιπόν; είχε τον καθρέπτη (θεωρητικά μπορεί να είναι κ με την αράχνη ή όλο το κάτω πλαίσιο) μέσα στον νεροχύτη. κλείνει την τάπα και γεμίζει το νεροχύτη 5-6 πόντους πάνω από τον καθρέπτη με απιονισμένο νερό. Τον αφήνει να μουλιάσει για κανα δυο-τρεις κτλ ώρες (ο καθένας το αφήνει όσο κρίνει χρήσιμο αλλά σίγουρα θέλει κάποια ώρα) Μόλις είναι σίγουρος ότι έχει μουλιάσει 100%, τον πιάνει ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΆ από το ΠΛΑΙΝΟ μέρος και κάνει ΚΑΘΕΤΕΣ κινήσεις (μέσα στο νερό) αριστερά δεξιά όσο πιο γρήγορα μπορούσε μέχρι να φύγει η σκόνη (5-8 τινάγματα φάνηκαν αρκετά).

 

κατόπιν γυρνάει τον καθρέπτη κάθετα, τον σηκώνει πάνω από το νερό και τον αφήνει να στεγνώσει.

Η διαδικασία του στεγνώματος προσθέτω εγώ θα μπορούσε να γίνει πιο γρήγορα και πιο σωστά με ένα ανεμιστήρα σπιτιού στη μέγιστη ταχύτητα (με τον καθρέπτη πάντα κάθετα στο πάτωμα) ώστε η δύναμη του αέρα να διώξει το νερό πιο γρήγορα.

 

Δική μ προσθήκη πάλι, μετά από τη διαδικασία δεν θα ήταν άσχημη ιδέα να πλησιάσουμε (ή να το ακουμπήσουμε στον καθρέπτη κάθετα χωρίς να τρίψουμε και μετά να το ξανασηκώσουμε κάθετα) ένα swiffer για να τραβήξει μαγνητικά ότι (αν) έχει μείνει. Πάλι, θα μπορούσαμε απλώς να αποφύγουμε το swiffer και να επαναλάβουμε τη διαδικασία μία δεύτερη φορά αν δούμε κάτι π δεν μας αρέσει.

 

2c

 

Τι σημαίνει "κάθετες" κινήσεις; Κάθετες ως προς ποιόν άξονα; (στον νεροχύτη. Στο στέγνωμα καταλαβαίνω πως εννοείς σε ορθή γωνία προς την οριζόντιο).

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από όλα τα άρθρα που έχει τύχει να διαβάσω το πιο ασφαλές που είδα ήταν αυτό:

 

http://www.loptics.com/articles/mirrorcare/mirrorcare.html

 

Εν ολίγοις το άρθρο αναφέρει ότι ο εχθρός των επιστρώσεων είναι η υγρασία. Όπως λέει χαρακτηριστικά:

 

"whenever moisture is in contact with the coating of your mirror, the clock is ticking. There is only a finite time that the coating will stay undamaged when in contact with water, so it is best to minimize the time that the mirror is wet or is in very wet surroundings."

 

Αυτό το έχω δει στην πράξη στο παρελθόν όπου οι επιστρώσεις στο δευτερεύον κάτοπτρο είχαν αλλοιωθεί περιμετρικά όπου η υγρασία είχε εισχωρήσει από τις άκρες που οι επιστρώσεις σταματούν. Επίσης το να έχουμε το κάτοπτρο μέσα στο νερό για ώρα προκειμένου να "μουλιάσει" δεν είναι καλή ιδέα τελικά όπως αναφέρει και φαίνεται λογικό. Το άρθρο περιγράφει 2 ήδη πλυσίματος: το απλό ξέπλυμα με νερό και το επαναλαμβανόμενο ξέπλυμα σε συνδυασμό με ελαφρύ καθαρισμό με βαμβάκι ταμποναριστά χωρίς να τραβάμε το βαμβάκι πάνω στο κάτοπτρο. Αναφέρει χαρακτηριστικά ότι το να τραβάς το βαμβάκι πάνω σε βρώμικο κάτοπτρο είναι σαν να το τρίβεις με γυαλόχαρτο. Αυτό θα πρέπει να γίνεται αφού το κάτοπτρο έχει καθαρίσει εντελώς από λεκέδες.

 

Τέλος αναφέρει κάτι που το έχω δει στην πράξη είναι ότι ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να καθαρίσει εντελώς το κάτοπτρο. Πάντα θα έχει κάποιους λεκέδες που θα παραμείνουν και καλό είναι να μη είμαστε τελειομανείς με το θέμα του καθαρισμού.

 

Το άρθρο είναι του Mike Lockwood ο οποίος συνεργάζεται με τον Carl Zambuto από τους πλέον καταξιωμένος κατασκευαστές κατόπτρων στην Αμερική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι σημαίνει "κάθετες" κινήσεις; Κάθετες ως προς ποιόν άξονα; (στον νεροχύτη. Στο στέγνωμα καταλαβαίνω πως εννοείς σε ορθή γωνία προς την οριζόντιο).

 

Δεν το εξέφρασα σωστά. Παράλληλα με το έδαφος γινόταν η κίνηση αριστερά-δεξιά

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης