Jump to content

Πωλείται Dobsonian 10" push to (Αποσυρεται)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρουλεμάν και στους 2 άξονες

Setting circles στον άξονα ΑΖ και ψηφιακό κλισιόμετρο (wixey) στον άξονα ALT για εύκολη εύρεση στόχων

Εστιαστής crayford 2" (χαμηλότερου profil από τον μαμά)

Ερευνητής κόκκινης κουκκίδας baader sky surfer III

Ηλιακό φίλτρο στο καπάκι

Προσοφθάλμια SMA 10mm και 20mm

Ρυθμιζόμενα ποδαράκια βάσης

Υπάρχουν κάποια χτυπηματάκια εξωτερικά στον σωλήνα που δεν επηρεάζουν σε καμία περίπτωση την απόδοση του

Φωτογραφίες σύντομα.

Επικοινωνία με ΠΜ

 

Τιμή 350 ευρώ

 

 

Ανταλλάσσετε αν κάποιον τον ενδιαφέρει και με SW ED80

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από περιέργεια πόση η ακτίνα/διάμετρος της βάσης του 10'' της SW (όσες φορές κι αν έχω ψάξει στο παρελθόν δεν έχω βρει πουθενά τις σχετικές προδιαγραφές της βάσης των dobsonian SW άνω των 8 ιντσών);

Γιατί μεταξύ άλλων δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είχες μείνει σε υποδιαίρεση μιας μοίρας (κρίνοντας από τις φωτογραφίες) στο αζιμουθιακό μοιρογνωμόνιο όταν το έφτιαχνες. Άνετα θα μπορούσες να φτάσεις στην μισή κι αυτό πάλι με το μάτι οδηγεί σε ακόμα μεγαλύτερη ακρίβεια.

Αν μάλιστα το 10άρι έχει αρκετά μεγάλη βάση (ιδέ κάτωθι) ακόμα μικρότερη υποδιαίρεση και ακόμα άρα μεγαλύτερη ακρίβεια είναι δυνατή.

Τώρα συνειδητοποιώ ότι είχες επιλέξει εναλλαγές λευκού και μαύρου δίνοντας, δημιουργώντας έτσι υποδιαιρέσεις μισής μοίρας. Μάλιστα. Δεν ξέρω, δεν μπορώ να κρίνω πόσο ευδιάκριτο/ακριβές είναι αυτό στο σκοτάδι.

 

Το λέω αυτό δεδομένου ότι εγώ έχω φτιάξει και βάλει παρόμοια όργανα στο 8ιντσο SW μου με 0,5 μοίρες ελάχιστη υποδιαίρεση που με το μάτι οδηγεί σε ακρίβεια 0,1 μοίρας περίπου (μπορώ και καλλίτερα νομίζω αλλά δεν το έχω προσπαθήσει επειδή είναι άχρηστο λόγω της πολύ μικρότερης ακρίβειας του κλισιοσκοπίου· ιδέ κάτωθι).

 

Περισσότερο ανακριβές είναι τελικά σε μένα το ψηφιακό κλισιοσκόπιο κάτι που ακυρώνει την μεγαλύτερη ακρίβεια του αναλογικού οργανικού αδερφού του.

Ελάχιστη υποδιαίρεση του είναι η 0,1 μοίρα αλλά δίνει τελικά ακρίβεια 0,2 μοιρών από όσο έχω υπολογίσει/μετρήσει.

 

Βέβαια η δική μου κατασκευή διαφέρει κυρίως στο ότι:

-Δεν είναι μόνιμη επέμβαση στην βάση, δηλαδή δεν έκοψα ούτε τρύπησα κάτι για να την βάλω.

-Το αζιμουθιακό μοιρογνωμόνιο εξέχει από την βάση, δηλαδή ο κύκλος του έχει μεγαλύτερη ακτίνα από την βάση (όσο μεγαλύτερη η ακτίνα τόσο μεγαλύτερη η ακρίβεια αλλά βέβαια προφανώς μεγαλώνοντάς την προκύπτουν άλλες δυσμενείς συνέπειες οπότε πρακτικά υπάρχει άνω όριο).

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς να σου πω ότι δεν το έχω φτιάξει εγώ. Παρόλα αυτά θα σου πω την εμπειρία μου και την γνώμη μου.

Αλφαδιάζοντας γρήγορα - γρήγορα την βάση και ευθυγραμμίζοντας την με τον βορρά είχα πάντα το αντικείμενο που αναζητούσα στο πεδίο του ερευνητικού μου προσοφθαλμίου και άν όχι πάντα λίγο αριστερά λίγο δεξιά και ήταν εκεί άρα ο σκοπός που τοποθετήθηκαν οι κύκλοι είχε επιτευχθεί.Αν και δέν το χρησιμοποίησα και πολύ (μόνο και μόνο για να δώ οτι δουλέυει) γιατί με γοητεύει να αναζητώ με αστροάλματα γνωρίζοντας έτσι καλύτερα τον ουρανό.Για κάποιον που βαριέται όμως είναι ευκολία..

'Οσον αφορά το κόψιμο της βάσης για την ανάγνωση των κύκλων νομίζω ότι είναι πολύ έξυπνο και χωρίς να χρειάζεται βάλε βγάλε.(Άσε που στο πορτμπαγκάζ απο το saxάκι μου χωράει ίσα ίσα η βάση, πόσο ακόμα μεγαλώνοντας την)

Άν θυμάμαι καλά η διάμετρος της βάσης πρέπει να είναι γύρω στα 50 με 52 εκατοστά.(Είναι στο δωμάτιο του μικρού και άν μπώ να την μετρήσω και τον ξυπνήσω την έκατσα..)

Το κλισιόμετρο άν δεν σου αρέσει μπορείς να βάλεις μοιρογνωμόνιο και στον άξονα καθ'ύψος άν θεωρείς ότι θα έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια (όπως μπορείς να διακρίνεις στην πρώτη φωτογραφία πάνω από το σημείο που βιδώνουν οι χειρολαβές.)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς να σου πω ότι δεν το έχω φτιάξει εγώ. Παρόλα αυτά θα σου πω την εμπειρία μου και την γνώμη μου.

Αλφαδιάζοντας γρήγορα - γρήγορα την βάση και ευθυγραμμίζοντας την με τον βορρά είχα πάντα το αντικείμενο που αναζητούσα στο πεδίο του ερευνητικού μου προσοφθαλμίου και άν όχι πάντα λίγο αριστερά λίγο δεξιά και ήταν εκεί άρα ο σκοπός που τοποθετήθηκαν οι κύκλοι είχε επιτευχθεί.Αν και δέν το χρησιμοποίησα και πολύ (μόνο και μόνο για να δώ οτι δουλέυει) γιατί με γοητεύει να αναζητώ με αστροάλματα γνωρίζοντας έτσι καλύτερα τον ουρανό.Για κάποιον που βαριέται όμως είναι ευκολία..

Στις δικές μου συνήθεις παρατηρησιακές συνθήκες τα αστροάλματα απλά αδύνατα· οι (D-)SC άρα μου λύνουν τα χέρια και τα μάτια...

Και για την αρχική βαθμονόμηση (αν έχει εν τω μεταξύ μετακινηθεί το τηλεσκόπιο από την προηγούμενη παρατήρηση) δεν μετακινώ την βάση, μετακινώ/περιστρέφω είτε το αζιμουθιακό μοιρογνωμόνιο είτε τον αζιμουθιακό δείκτη στοχεύοντας προς κάποιο ορατό άστρο του οποίου το αζιμούθιο μου δίνει το Stellarium.

'Οσον αφορά το κόψιμο της βάσης για την ανάγνωση των κύκλων νομίζω ότι είναι πολύ έξυπνο και χωρίς να χρειάζεται βάλε βγάλε.(Άσε που στο πορτμπαγκάζ απο το saxάκι μου χωράει ίσα ίσα η βάση, πόσο ακόμα μεγαλώνοντας την)

Δεν αμφιβάλλω. Κάθε σχεδιασμός έχει τα καλά του και τα κακά του, αμφοτέρα δε εξαρτώνται απ'τα ζητούμενα και τους περιορισμούς του σχεδιαστή. Όταν έφτιαχνα το δικό μου είχα λάβει αυτόν τον τύπο υπ'όψιν, στην αρχή για κάτι τέτοιο σαν το δικό σου πήγαινα μάλιστα αλλά τελικά είχα καταλήξει αλλού.

Άν θυμάμαι καλά η διάμετρος της βάσης πρέπει να είναι γύρω στα 50 με 52 εκατοστά.(Είναι στο δωμάτιο του μικρού και άν μπώ να την μετρήσω και τον ξυπνήσω την έκατσα..)

52cm είναι και του οχταριού. Άρα οι όποιες διαφορές σε άλλα σημεία. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση!

Το κλισιόμετρο άν δεν σου αρέσει μπορείς να βάλεις μοιρογνωμόνιο και στον άξονα καθ'ύψος άν θεωρείς ότι θα έχεις μεγαλύτερη ακρίβεια (όπως μπορείς να διακρίνεις στην πρώτη φωτογραφία πάνω από το σημείο που βιδώνουν οι χειρολαβές.)

Αναλογικό μοιρογνωμόνιο/SC για το ύψος/ανύψωση είναι πολύ χονδροειδές/υποτυπώδες, πολύ μικρής ακρίβειας επειδή αναγκαστικά πολύ μικρής ακτίνας.

Το ηλεκτρονικό/ψηφιακό κλισιοσκόπιο/μοιρογνωμόνιο είναι εκ των ων ουκ άνευ εν προκειμένω.

Σῴζειν τὰ φαινόμενα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ρουλεμάν και στους 2 άξονες

Setting circles στον άξονα ΑΖ και ψηφιακό κλισιόμετρο (wixey) στον άξονα ALT για εύκολη εύρεση στόχων

Εστιαστής crayford 2" (χαμηλότερου profil από τον μαμά)

Ερευνητής κόκκινης κουκκίδας baader sky surfer III

Ηλιακό φίλτρο στο καπάκι

Προσοφθάλμια SMA 10mm και 20mm

Ρυθμιζόμενα ποδαράκια βάσης

Υπάρχουν κάποια χτυπηματάκια εξωτερικά στον σωλήνα που δεν επηρεάζουν σε καμία περίπτωση την απόδοση του

Φωτογραφίες σύντομα.

Επικοινωνία με ΠΜ

 

Τιμή 350 ευρώ

 

 

Ανταλλάσσετε αν κάποιον τον ενδιαφέρει και με SW ED80

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...
Έχει πωληθεί;;
"..και οι φίλοι σου θα παραξενεύονται που θα σε βλέπουν να γελάς κοιτάζοντας τον ουρανό. Κι εσύ τότε θα λες:"Ναι, τ'''' αστέρια με κάνουν πάντα να γελώ". Και θα σε παίρνουν για τρελό" ''''Le petite prince'''' Antoine de Saint - Exupery
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης