Jump to content

Αστρονομία στην Πελοπόννησο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κανω μια ερώτηση, εαν μπορείτε να με βοηθήσετε.

 

Μετακομίζω από Αθήνα στο Μελιγαλά (σύνορα Αρκαδίας-Μεσσηνίας) το καλοκαίρι, και μιας που... παίρνω τα βουνα, θα ήθελα να ασχοληθώ με την αστρονομία- αστροπαρατήρηση. Τηλεσκόπιο δυστυχώς δεν υπαρχει... ακόμα! Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος σύλλογος ή ομάδα στην ευρύτερη περιοχή που να μπορώ να παω κι εγώ να δω... τον ουρανό με τα αστρα? :P Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Είδα τον κατάλογο, αλλά είσαι σίγουρος οτί είναι ενημερωμένος? Γιατί κάποια link δεν μου ανοίγουν κι επίσης googlαροντας βρήκα οτι η μεσηνία κάνει μαθήματα :

https://www.messinialive.gr/seminaria-astronomias-ston-polychoro-tis-kne-mikrovio/seminario-astronomias-apo-mikrobio/

κι οτι η αρκαδία έχει και αστεροσκοπείο:

http://www.ert.gr/perifereiakoi-stathmoi/tripoli/arkadia-echi-pleon-asteroskopio/

 

Ξέρουμε κάτι για αυτά, έχει κάποιος σχετική εμπειρία? Ευχαριστώ και πάλι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε highlander o σύλλογος της Αρκαδίας ονομάζεται Σύλλογος Αστροφυσικής, Αστρονομίας και Μηχανικής Ασέας είναι πολύ κοντά στον Μελιγαλά και το αστεροσκοπείο είναι ανοιχτό στο κοινό με πρόγραμμα που ανακοινώνεται στη σελίδα astroasea.weebly.com και στο facebook. Αν θες να ξεκινήσεις αστροπαρατήρηση νομίζω οτι το αστεροσκοπείο Ασέας είναι το ιδανικό μέρος καθώς είναι το μοναδικό στην Πελοπόννησο που είναι ανοιχτό στο κοινό. Για χαρακτηριστικά του αστεροσκοπείου όπως και για λεπτομέρειες του συλλόγου μπορείς να επισκεφτείς και το λινκ που παρέθεσε ο φίλος βολιώτης.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης