Jump to content

Συμβουλή για αστροφωτογραφία νεου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο Φορουμ!

 

Θα ήθελα την συμβολή σας και συμβουλή σας από τους παλαιότερους φωτογραφους σχετικά με τον εξοπλισμο που θα χρειαστω,

 

Εχω ήδη μια IR/Astromodified καμερα sony A6000 και αρκετους φακους με βασικό τον samyang 12mm F2 (18mm FF equiv) καθως και αρκετους ακόμα απο την κανονικη μου καμερα A7R2 οι οποιοι κουμπωνουν στο Εmount. Σαν λογισμικο δουλευω στο pixlnsight και photoshop.

 

Εχω δοκιμασει να φωτογραφισω milkyway με μια ληψη φυσικα σε διαφορα ASA με το αποτελεσμα που ολοι γνωριζουν οτι μπορουν να παρουν με μια ληψη 18-25 δευτερολεπτων.

 

Διαβαζω για αλλες τεχνικες οπως stucking κλπ.

 

Α)Για να μπορεσω να εχω καλυτερα αποτελεσματα θα χρειαστω καποιο εξιδιεκυμενο τριποδο που με ηλεκτρονικο οδηγο? και χρηση της μηχανης μου ως εχει? Υπαρχουν καποιες προτασεις να ξεκινησω? Ισως καποιος να δινει καποιο μεταχειρισμενο εξοπλισμο?

 

Β) Θα χρειαστω ισως καποια τηλεσκοπιο που να κουμπωσω την μηχανη σε καποιο emount μετατροπεα?

Αυτη η λυση θα μου επιτρεψει αργοτερα και καποιες deep sky φωτογραφίσεις?

 

Δεκτες οποιες προτάσεις. Η εμπειρια του να καθεσαι βραδακι και να κανεις ληψεις του ουρανου καπου ηρεμα μπορω να πω οτι ειναι απο τις πιο ωραιες εμπειριες της φωτογραφιας μαζι με την ταξιδιωτικη/τοπιου :)

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Φιλικά,

Φίλιππος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη θέση σου, από εξοπλισμό θα πήγαινα σε κάτι σαν αυτό εδώ, το οποίο θα σου επιτρέψει μεγάλες εκθέσεις με την κάμερα και τους φακούς σου (στις οποίες μετά μπορείς να κάνεις και stacking κλπ). Το συγκεκριμένο σηκώνει και ελαφρύ φωτογραφικό τηλεσκόπιο (π.χ. 60mm APO) στο μέλλον.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη θέση σου, από εξοπλισμό θα πήγαινα σε κάτι σαν αυτό εδώ, το οποίο θα σου επιτρέψει μεγάλες εκθέσεις με την κάμερα και τους φακούς σου (στις οποίες μετά μπορείς να κάνεις και stacking κλπ). Το συγκεκριμένο σηκώνει και ελαφρύ φωτογραφικό τηλεσκόπιο (π.χ. 60mm APO) στο μέλλον.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Το κοιταω και ψάχνω να βρω που θα το προμηθευτώ

 

Αργότερα λες οτι μπορώ να βάλω και ενα τηλεσκόπιο με ανταπτορα για τη μηχανη μου?

 

Τα τηλεσκόπια έχουν mm (χιλιοστά) όπως οι μηχανές?

Δηλ ενα τηλεσκόπιο 80mm είναι αντίστοιχα όπως ενας φακός 80mm της μηχανής μου?

 

Ευχαριστώ πολύ και πάλι

Φιλιππος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.fotodesmos.gr/bresser-national-geographic-901250mm-automatic-telescope

 

 

Κατι τέτοιο κάνει την δουλειά που θελω?

Το βρίσκω Ελλάδα εύκολα για αυτό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.fotodesmos.gr/bresser-national-geographic-901250mm-automatic-telescope

 

 

Κατι τέτοιο κάνει την δουλειά που θελω?

Το βρίσκω Ελλάδα εύκολα για αυτό.

 

Ε, όχι είναι περίπου το "αντίθετο" από αυτό που πρότεινα :) Αυτό είναι alt-azimuth, δεν κάνει για μεγάλες εκθέσεις και το τηλεσκόπιο πάνω του είναι Maksutov, πολύ μικρό πεδίο και η βάση αυτή δε νομίζω να είναι άνετη με μηχανή πάνω στο τηλεσκόπιο έτσι κι αλλιώς.

 

Το link που σου έδωσα είναι από το πιο αξιόπιστο ευρωπαϊκό κατάστημα που στέλνει Ελλάδα, οπότε αν δεν το βρίσκεις Ελλάδα, είναι η καλύτερή σου λύση (πολλοί προτιμούν μάλιστα να το παίρνουν από εκεί).

 

Στα αστρονομικά τηλεσκόπια όταν λέμε mm, εννοούμε aperture (διάμετρο αντικειμενικού), οπότε όταν έλεγα για 60mm, αυτά έρχονται σε f/4 - f/7.5 περίπου που σημαίνει εστιακή απόσταση 240-450mm (το νούμερο που μετράμε στους φακούς) - τέτοιες εστιακές είναι πολύ καλές για νεφελώματα και ανοικτά σμήνη. Για φωτογραφία μιλάμε πάντα για αποχρωματικά (ή τουλάχιστον ED/ημι-αποχρωματικά), το οποίο σημαίνει ότι δεν έχουν χρωματικό σφάλμα - γιατί αντίθετα με τους φακούς της μηχανής σου δε μπορούμε απλά να ανεβάσουμε το f για να μειώσουμε το χρωματικό σφάλμα, τραβάμε πάντα με όλο το aperture σε φιξ f-ratio. Ένα τέτοιο μικρό αποχρωματικό μπαίνει πάνω στο star adventurer με τη μηχανή σου - αλλά θα έλεγα πρώτα να δοκιμάσεις με τους φακούς σου.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εναλλακτικά και με δεδομένο ότι σε ενδιαφέρει η αστροφωτογράφηση με φακό - όχι σωλήνα τηλεσκοπίου, αυτόματη οδήγηση κλπ - μπορείς να δεις για μια φθηνή EQ2 με μοτέρ στην ορθή αναφορά. Στο astroboot.eu μια EQ2 μαζί με το RA μοτεράκι και χειριστήριο θα σου βγει στα 122 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά για Ελλάδα. Κάτι μεταχειρισμένο φαντάζομαι ότι μπορεί να σου βγει ακόμα φθηνότερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης