Jump to content

Τηλεσκόπιο αποκλειστικά για πλανήτες και διπλά άστρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.Επιλογή τηλεσκοπίου για πλανήτες κ διπλά άστρα από πόλη.(Στην ουσία μόνο αυτά φαίνονται,άντε και κάνα σμήνος φωτεινό)Χώρος περιορισμένος(άρα μικρό τηλεσκόπιο)Επιλογές,τα τρία παρακάτω.

 

evostar ed 80

mak 127

νευτώνιο 130/650

 

Τις γνώμες σας παρακαλώ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Mak 127 θα σου δώσει περισσότερη λεπτομέρεια σε πλανήτες, ειδικά αν πας φωτογραφικά. Με το μάτι το ED 80 είναι σαφώς πιο ευχάριστο όμως, αφού έχει περισσότερο κοντράστ και χρώμα. Το νευτώνιο μου φαίνεται χειρότερο και από τα δύο σε πλανητική (έχω το 130-pds). Ανοικτά σμήνη προσωπικά μου αρέσει πάλι το ED - τα άστρα σε αποχρωματικό (έστω και ημι-) είναι πολύ εντυπωσιακά, αλλά σε σφαιρικά σμήνη η μεγαλύτερη διάμετρος μάλλον βοηθάει - αν και δεν έχω κάνει τη σύγκριση σε τέτοιους στόχους (ούτε σε διπλά άστρα για να σου πω).

Πολύ συχνά βγαίνουν κάτι σχετικά οικονομικά C6/C8 δεύτερο χέρι - κάτι τέτοιο θα ήταν ακόμα καλύτερο.

Μπορεί να σε ενδιαφέρει ένα πλανητικό συγκρητικό που έχω κάνει στο παρελθόν. Υπάρχει και συγκρητικό ημέρας αν τυχόν θες και τέτοια παρατήρηση.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ ecuador για την απάντηση σου και τα test.Τα έχω διαβάσει και τα δύο.Φωτογραφία δεν με ενδιαφέρει μόνο παρατήρηση.Το χειμώνα μένω Nottingham και θέλω ένα τηλεσκόπιο να χαζεύω λίγο ότι μπορώ να δω(δηλ πλανήτες κ διπλά)από το μπαλκόνι μου.Αγγλία και μπαλκόνι χαχα προνομιούχος.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ ecuador για την απάντηση σου και τα test.Τα έχω διαβάσει και τα δύο.Φωτογραφία δεν με ενδιαφέρει μόνο παρατήρηση.Το χειμώνα μένω Nottingham και θέλω ένα τηλεσκόπιο να χαζεύω λίγο ότι μπορώ να δω(δηλ πλανήτες κ διπλά)από το μπαλκόνι μου.Αγγλία και μπαλκόνι χαχα προνομιούχος.

 

Είσαι σχετικά κοντά μου, νότια από το Μάντσεστερ είμαι ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για τους λόγους που το θες χρειάζεσαι εστιακη απο ένα μέτρο και πάνω.... Άρα ξεχνάς το 130p και το 80ed και πας για το mak. Αλλά και πάλι θα έλεγα να πας για mak150 ή μεγαλύτερο αλλιώς στις 5" ίσως είναι προτιμότερο ένα μακρύ αχρωματικο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με την λίγη εμπειρία που έχω,το νευτώνιο μένει τελευταίο σαν επιλογή.Έχω κάνει παρατήρηση διπλών με νευτώνια 150/1200 , 200/1200 και ed 80.Τις καλύτερες εικόνες τις πήρα από το ed 80.

Παρακάτω μερικά παραδείγματα.

(porrima-castor-izar-double double-σ cas-ι cas-σ ori-algieba κτλ κτλ.

Δεν έχω δει ποτέ από mak και δεν ξέρω τι εικόνες μπορεί να δείξει.Αυτό μπορεί να μας το απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία από mak.Σε ένα από αυτά τα δύο μάλλον θα καταλήξω.Μικρά τηλεσκόπια πάντος,

ο χώρος είναι αρκετά περιορισμένος(μπαλκόνι)Αποκλείω μακρύ διοπτρικό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 130 pds που έχω πλανητική παρατήρηση κάνεις πολύ βασικά πράγματα. πχ την ηλιακή κηλίδα για να την δεις πρέπει να προσπαθήσεις πολύ, πλάγια όραση κλπ.

 

Και για φωτογράφιση πάλι, μονο με derotation εχω βγάλει αξιοπρεπεις

 

Οπότε δεν θα κοιτούσα το νευτώνιο σαν επιλογή

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω και εγώ πως το Maksutov είναι η καλύτερη επιλογή.

180mm είναι αρκετά βαρύ και ακριβό, 90-102mm είναι αρκετά μικρό, αλλά επαρκές για casual παρατήρηση, ιδίως εάν θέλεις επίγεια παρατήρηση (καράβια, πτηνά από απόσταση) και χρήση με ένα καλό φωτογραφικό τρίποδο. Η χρυσή τομή είναι τα 127 και 150mm τα οποία άνετα χειρίζεται η Vixen Portamount.

 

Ίσως είναι καλύτερο να αποφασίσεις πρώτα τι στήριξη θα χρησιμοποιήσεις. Μετά μπορείς να επιλέξεις το τηλεσκόπιο που μπορεί να σηκώσει άνετα.

 

Από αυτά που αναφέρεις θα επέλεγα το 127 λοιπόν. Με τα άλλα δύο θα δεις μικρούς τον Δία και τον Κρόνο και ο Άρης δεν θα σε εντυπωσιάσει.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ γιατρέ για τις πληροφορίες.Στήριξη ΑΖ5 ή VIXEN PORTA II.Μάλλον σε ένα από τα δύο θα καταλήξω,127 ή 150.Ωραία,πλανήτες και διπλά(που είναι η λατρεία μου)καταλήξαμε.Έχω ακούσει και διαβάσει πως είναι εξίσου καλά και σε σφαιρωτά σμήνη(η άλλη λατρεία μου)οπότε είμαστε σε καλό δρόμο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης