Jump to content

Εστιαστης για sct


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κάποιος εμπειρία από crayford σε sct ? Σκεφτόμουν να αγοράσω αυτό .

https://www.planitario.gr/estiasths-crayford-gia-schmidt-cassegrain.html

Το evolution το χρησιμοποιώ πάνω σε σφήνα και επειδή είναι ήδη back heavy , ο σωλήνας είναι μακριά από την βάση του,για λόγους καλύτερης ισορροπίας, οπότε και με τον εστιαστη ,δεν νομίζω να βρίσκει.

Τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα ;

Ευχαριστώ.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα χρησιμοποιω κατι αντιστοιχο τον Jmi

https://optcorp.com/collections/jmi/products/jm-ev2c-ev-2c-event-horizon-sct-focuser

 

Στα θετικα με τετοιο εστιαστη ειναι οτι εχεις μικρορυθμιση που βοηθαει ειδικα αν φωτογραφιζεις

Στα αρνητικα.... θα ηθελα κατι πιο σταθερο..... :roll: (μιλαω παντα για τον jmi δεν ξερω κατα ποσο ο εστιαστης της TS θα ειναι πιο σταθερος, αλλα οτι δινεις παιρνεις... [-X )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα

Το TS δεν το ξέρω, ωστόσο έχω το παρακάτω με κούμπωμα για sct και το συστήνω ανεπιφύλαχτα:

https://www.planitario.gr/2-steeltrack-crayford-focuser.html

Φωτογραφικά δεν το έχω δουλέψει ακόμα, ωστόσο η ποιότητα υλικών, συναρμογή, κύλιση και σταθερότητα το θέτουν σε ανώτερη βαθμίδα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι crayford που μπαίνουν στο rear back ,δεν μεγαλώνουν το focal length ? Διάβασα ότι φαίνεται κάθε 100 mm μήκους του εστιαστη, χάνεις περί τα 300 mm σε fl. Γνωρίζετε αν ισχύει. Σημείωση ότι κάνω dso φωτογραφία ,όχι παρατήρηση.

Φοραω ένα 0.63 reducer. Δεν θα ήθελα να ανέβει το fl

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιον λογο θελεις να βαλεις εστιαστη;

Εξάλειψη του mirror shift ,(από όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον) και καλύτερη εστίαση. Χρησιμοποιώ bahtinov , αλλά δεν είναι αρκετή.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιον λογο θελεις να βαλεις εστιαστη;

Εξάλειψη του mirror shift ,(από όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον) και καλύτερη εστίαση. Χρησιμοποιώ bahtinov , αλλά δεν είναι αρκετή.

Ο εστιαστης δεν θα σου λυσει το προβλημα εαν εχεις mirror shift....

Δες εδω μια προχειρολυση που ομως δουλευει ικανοποιητικα https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18116&highlight=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για ποιον λογο θελεις να βαλεις εστιαστη;

Εξάλειψη του mirror shift ,(από όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον) και καλύτερη εστίαση. Χρησιμοποιώ bahtinov , αλλά δεν είναι αρκετή.

Ο εστιαστης δεν θα σου λυσει το προβλημα εαν εχεις mirror shift....

Δες εδω μια προχειρολυση που ομως δουλευει ικανοποιητικα https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=18116&highlight=

 

Καταρχήν , πολλά ευχαριστώ. Αυτή η πατέντα , προϋποθέτει να έχεις δεύτερο εστιαστη , σωστά; Δεν μπορείς να κάνεις εστίαση με αυτό και μετά να το κλειδώσεις;

. Τι γίνεται με το εστιακό μήκος αν βάλεις εστιαστη στο back cell ? Αυξάνεται τρομακτικά όσο έχω διαβάσει;

Μια ταλαιπωρία είναι τα cassegrain , τελικά. Ενα πράγμα προσπαθείς να φτιάξεις, δέκα θέματα ανοίγουν.

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις μια πρόχειρη προέκταση στο visual back, όση και το μήκος ενός εστιάστη, για να δεις στην πράξη πόση είναι η μεταβολή του εστιακού μήκους; Έχω την εντύπωση ότι με τη χρήση του reducer, η αύξηση θα είναι πολύ μικρή.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Καταρχήν , πολλά ευχαριστώ. Αυτή η πατέντα , προϋποθέτει να έχεις δεύτερο εστιαστη , σωστά; Δεν μπορείς να κάνεις εστίαση με αυτό και μετά να το κλειδώσεις;

. Τι γίνεται με το εστιακό μήκος αν βάλεις εστιαστη στο back cell ? Αυξάνεται τρομακτικά όσο έχω διαβάσει;

Μια ταλαιπωρία είναι τα cassegrain , τελικά. Ενα πράγμα προσπαθείς να φτιάξεις, δέκα θέματα ανοίγουν.

 

Οχι δεν θελει δευτερο εστιαστη η πατεντα.

Εποσης δεν αλλαζει το εστιακο μηκος σαν νουμερο εαν τελικα βαλεις δευτερο εστιαστη, το μονο που αλλαζει ειναι το σημειο εστιασης.

Δεν ειναι ταλαιπωρια τα sct ολα τα σκοπια εχουν τα θεματα τους....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο συγκεκριμένος δουλεύει μια χαρα σε SCT και δέχεται με μικρή πατέντα το motofocus της Skywatcher. Τον χρησιμοποιώ έτσι για πλανητική φωτογράφιση. Προσθέτει σε εμένα περίπου 500mm FL.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο συγκεκριμένος δουλεύει μια χαρα σε SCT και δέχεται με μικρή πατέντα το motofocus της Skywatcher. Τον χρησιμοποιώ έτσι για πλανητική φωτογράφιση. Προσθέτει σε εμένα περίπου 500mm FL.

Τελικά προσθέτει fl ή όχι; Μπορεί να μου πει κάποιος που το έχει χρησιμοποιήσει;

carpe diem quam minimum credula postero
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης