Jump to content

Το μάταιον της Αστρολογίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αχ!!Να ξερατε μετα το διαγωνισμο ποσοι και ποσοι δε μου ειπαν:"γεια σου αστρολογε" ή "α,ξερεις τα ζωδια,ε?".Ακομα και οταν ο διευθυντης ηθελε να μου ανακοινωσει οτι περασα στο διαγωνισμο(αν και το ηξερα ηδη)προς στιγμην μπερδευτηκε και μου ειπε:"περασες στο διαγωνισμο αστρολογιας" :twisted: :twisted: :twisted: :evil: ](*,) ](*,) .Ναι,ναι εκανα ιδιαιτερα με την παγιατακη μου ηρθε να του πω......
Αχ ρε παιδιά και εγώ τα ίδια τραβάω...! Στο σχολείο μου οι περισσότεροι (μαθητές και καθηγητές) δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά Αστρονομίας και Αστρολογίας!! :evil: :evil: Κάποιοι μάλιστα μετά το διαγωνισμό με ρώτησαν αν μπορώ να τους κάνω προβλέψεις!! ](*,) ](*,) ](*,) Μήπως να αρχίσω και εγώ να τους λέω το μέλλον να βγάλω και χρήματα; :?: :?: :!:
Είμαστε όλοι μας αστρόσκονη και κάποια μέρα θα γυρίσουμε στα άστρα...!!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ!!Να ξερατε μετα το διαγωνισμο ποσοι και ποσοι δε μου ειπαν:"γεια σου αστρολογε" ή "α,ξερεις τα ζωδια,ε?".Ακομα και οταν ο διευθυντης ηθελε να μου ανακοινωσει οτι περασα στο διαγωνισμο(αν και το ηξερα ηδη)προς στιγμην μπερδευτηκε και μου ειπε:"περασες στο διαγωνισμο αστρολογιας" :twisted: :twisted: :twisted: :evil: ](*,) ](*,) .Ναι,ναι εκανα ιδιαιτερα με την παγιατακη μου ηρθε να του πω......
Αχ ρε παιδιά και εγώ τα ίδια τραβάω...! Στο σχολείο μου οι περισσότεροι (μαθητές και καθηγητές) δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά Αστρονομίας και Αστρολογίας!! :evil: :evil: Κάποιοι μάλιστα μετά το διαγωνισμό με ρώτησαν αν μπορώ να τους κάνω προβλέψεις!! ](*,) ](*,) ](*,) Μήπως να αρχίσω και εγώ να τους λέω το μέλλον να βγάλω και χρήματα; :?: :?: :!:

 

φιλοι μου οσοι δν μπορουν ξεχωρισουν την διαφορα της αστρονομιας απο την αστρολογια,εχουν αναγκη απο βαρυτατα μαθηματα αρχαιας και ιδιαιτερα νεας ελληνικης γλωσσας,μονο απο τα συνθετικα η διαφορα ειναι εμφανης!!!!εκτος αυτου δειχνουν και την πολυ καλη σχεση που εχουν με τον κοσμο της επιστημης :cheesy:

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς αυτό είναι ένα συχνό φαινόμενο,

πιστεύω λόγο ονομασίας μοιάζουνε και μπερδεύονται οι περισσότεροι και επίσης είναι πιο εξοικειωμένοι με την λέξη αστρολογία γιατί διαφημίζετε συνεχώς στα ΜΜΕ και περιοδικά με αποτέλεσμα όταν κανείς ακούει τον όρο αστρονομία το μυαλό του πηγαίνει αυτόματα στα ζώδια και επομένως στην αστρολογία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ!!Να ξερατε μετα το διαγωνισμο ποσοι και ποσοι δε μου ειπαν:"γεια σου αστρολογε" ή "α,ξερεις τα ζωδια,ε?".Ακομα και οταν ο διευθυντης ηθελε να μου ανακοινωσει οτι περασα στο διαγωνισμο(αν και το ηξερα ηδη)προς στιγμην μπερδευτηκε και μου ειπε:"περασες στο διαγωνισμο αστρολογιας" :twisted: :twisted: :twisted: :evil: ](*,) ](*,) .Ναι,ναι εκανα ιδιαιτερα με την παγιατακη μου ηρθε να του πω......
Αχ ρε παιδιά και εγώ τα ίδια τραβάω...! Στο σχολείο μου οι περισσότεροι (μαθητές και καθηγητές) δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά Αστρονομίας και Αστρολογίας!! :evil: :evil: Κάποιοι μάλιστα μετά το διαγωνισμό με ρώτησαν αν μπορώ να τους κάνω προβλέψεις!! ](*,) ](*,) ](*,) Μήπως να αρχίσω και εγώ να τους λέω το μέλλον να βγάλω και χρήματα; :?: :?: :!:

 

Και εγώ τα ίδια τραβάω!Όταν με ρώτουν τα παιδιά τι θα ακολουθήσω επαγγελματικά και τους λέω Αστρονομία, αυτοί μου απαντούν:''Θα βγαίνεις στην τηλεόραση να λες τα ζώδια''? ](*,) ](*,) Έχει καταντήσει κουραστικό!Πλέον δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την λέξη Αστρονομία με την Αστρολογία από την καθημερινή πλύση εγκεφάλου που τους κάνουν τα ΜΜΕ,όπως προαναφέρει και ο Διονύσης! :evil: :evil: ](*,)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ!!Να ξερατε μετα το διαγωνισμο ποσοι και ποσοι δε μου ειπαν:"γεια σου αστρολογε" ή "α,ξερεις τα ζωδια,ε?".Ακομα και οταν ο διευθυντης ηθελε να μου ανακοινωσει οτι περασα στο διαγωνισμο(αν και το ηξερα ηδη)προς στιγμην μπερδευτηκε και μου ειπε:"περασες στο διαγωνισμο αστρολογιας" :twisted: :twisted: :twisted: :evil: ](*,) ](*,) .Ναι,ναι εκανα ιδιαιτερα με την παγιατακη μου ηρθε να του πω......
Αχ ρε παιδιά και εγώ τα ίδια τραβάω...! Στο σχολείο μου οι περισσότεροι (μαθητές και καθηγητές) δεν μπορούν να καταλάβουν τη διαφορά Αστρονομίας και Αστρολογίας!! :evil: :evil: Κάποιοι μάλιστα μετά το διαγωνισμό με ρώτησαν αν μπορώ να τους κάνω προβλέψεις!! ](*,) ](*,) ](*,) Μήπως να αρχίσω και εγώ να τους λέω το μέλλον να βγάλω και χρήματα; :?: :?: :!:

 

φιλοι μου οσοι δν μπορουν ξεχωρισουν την διαφορα της αστρονομιας απο την αστρολογια,εχουν αναγκη απο βαρυτατα μαθηματα αρχαιας και ιδιαιτερα νεας ελληνικης γλωσσας,μονο απο τα συνθετικα η διαφορα ειναι εμφανης!!!!εκτος αυτου δειχνουν και την πολυ καλη σχεση που εχουν με τον κοσμο της επιστημης :cheesy:

 

 

Συμφωνώ απόλυτα αφού μία φορά που είχα βγάλει το τηλεσκόπιο με την αδερφή μου και μου είχαν πει αν μπορώ να δώ τα άστρα και τι μπορώ να προβλέψω για αυτούς...ΕΛΕΟΣ!!! ](*,) ](*,) :evil:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε καλησπερα. με απογοητευση διαβαζω τα οσα γραφεις και σε κατανοω απολυτα . να εισαι βεβαιος οτι δεν εισαι ο μονος που τα περνα αυτα γιατι παρομοιες καταστασεις εχω ζησει κι εγω. οταν αναφερεσαι σχετικα με την κοσμολογια η την αστρονομια στο "ευρυ κοινο" να ξερεις οτι πιθανοτατα θα συναντησεις τις ακολουθες αντιδρασεις:

 

"αχ , εγω εχω ωροσκοπο κριο! τι λεει για μενα το βιβλιο σου?" (κυρα κατινα απο απεναντι)

 

"κανενα ουφο ειδες?" (περιπτερας της γειτονιας)

 

"αστερια? αστερι ειμαι μονο εγω!" (ξανθια τραγουδιστρια σε νυχτερινο κεντρο!)

 

"α πα πα παιδακι μου! μη μετρας τα αστρα θα βγαλεις μπιμπικια!" (η θεια απ το χωριο)

 

κοινως ελαχιστοι -ες ενδιαφερονται γαι το ζητημα της αστρονομιας στη χωρα που ζουμε! αλλωστε κι ο ιδιος ο αινσταιν ειχε πει: 2 πραγματα δεν εχουν τελος . το συμπαν και η μετριοτητα του ανθρωπου. για το 1ο χωραν κι αμφιβολιες πλεον.

ο ανθρωπος γενικα ειναι ενα μετριο ον που μισει οτι δεν κατανοει και χλευαζει οτι δεν μπορει να αγαπησει! μην εκνευριζεσαι λοιπον με τα σχολια του καθε ανιδεου και απλα μην συμμεριζεσαι την ανοησια και την αμαθεια του κοσμου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

υ.γ. οπως ανεφερε και καποιος φιλος στην πρωτη σελιδα , σε μια χωρα οπου η γνωση και βαθεια κατανοηση ενος ζητηματος θεωρουνται μειονεκτημα και παραξενια , η ελευθερια της εκφρασης και η ομορφια της αναζητησης γελοιοποιουνται και ευτελιζονται ενω αντιθετα θεοποιειται το τιποτα , η αθλιοτητα και η χυδαιοτητα μαζι με ολα εκεινα τα μηδενικα που την εκπροσωπουν , δεν ειναι να απορει κανεις για το πως αντιμετωπιζονται οι νοημονες ανθρωποι τη σημερον ημερα. ισως γιατι κατα βαθος ξερουν ολοι την αληθεια και η αληθεια ενοχλει και τους γεμιζει ανασφαλειες. αφηστε τους καημενους λοιπον στους μηχανισμους ασφαλειας που εχουν επινοησει για να καλυψουν τους φοβους τους (αστρολογια , μοιρολατρεια , δοξασιες , ιστοριες για ουφο) και μην τους ξυπνατε απο την αβυσσο του υπνου και της αποχαυνωσης... θα ξυπνησουν καποτε απο μονοι τους ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξεχασες το "αστρονομια???θα σε παρουν και θα σε κλεισουν στη NASA παιδακι μου,δε φοβασαι?"(επισης θεια απο το χωριο)...... :mrgreen: :mrgreen: :P

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ότι μερικοί άνθρωποι είναι αγράμματοι είναι κάτι για το οποίο δεν ευθύνονται πολλές φορές οι ίδιοι και πρέπει να είμαστε επιεικείς. Εκείνοι όμως που έχουν τελειώσει πανεπιστήμια και πολυτεχνεία και προβληματίζονται για το βάσιμο ή ακόμα χειρότερα δέχονται την αστρολογία είναι άξιοι χλευασμού!
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον giorgosgr. Οι απλοί πολίτες που κάνουν τραγικά λάθη δεν το κάνουν επίτηδες. Αυτό που χειάσεται δεν είναι να εκνευρισόμαστε, αλλά να τους δείξουμε με απλό και κατανοητό τρόπο πως κάνουν λάθος :) . Αν δηλαδή αρχίσουμε να τους λέμε επιστημονικούς όρους που δεν μπορούν να τους καταλάβουν ή να τους κοροϊδεύουμε, θα χειροτερεύσουμε τα πράγματα.

 

Αλλά αληθεια υπάρχουν "σοβαροί" άνθρωποι της επιστήμης, που δέχονται στα σοβαρά την αστρολογία :shock: ; Αν είναι δυνατόν ](*,) ! Βεβαίως και είναι καλό να έχουμε ανοιχτό μυαλό, αλλά όχι και να χύνονται τα μυαλά μας έξω :mrgreen: .

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα ξέρετε τι με εκνευρίζει;Όλες αυτές οι διαφημίσεις του τύπου:<<Πάρε τον αστρολόγο να μάθεις τι θα συμβεί στην καριέρα σου>>.Μας έχουν κατακλείσει με αυτές και πως είναι δυνατόν να μην μπερδεύεις την αστρονομία με την αστρολογία.Τέτοια ποια προβολή την απεχθάνομαι!! :frown:
Εν οίδα ότι ουδέν οίδα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η το επιστημονικο υφος που παιρνουν οι αστρολογοι οταν μιλουν σε εκπομπες που ειναι σαν να λενε εμεις ειμαστε εξυπνοι και σας δουλευουμε.Και οι αλλες ταλαιπωρες απο κατω που κοιτουν και λενε"αχ ναι,δηλαδη να προσεχω??" :mrgreen: :mrgreen:

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η το επιστημονικο υφος που παιρνουν οι αστρολογοι οταν μιλουν σε εκπομπες που ειναι σαν να λενε εμεις ειμαστε εξυπνοι και σας δουλευουμε.Και οι αλλες ταλαιπωρες απο κατω που κοιτουν και λενε"αχ ναι,δηλαδη να προσεχω??" :mrgreen: :mrgreen:

 

Συμφωνώ απόλυτα!! \:D/ Άντε ας λένε προβλέψεις έστω και ας μην αληθεύουν....Αλλά ας συμφωνούνε κιόλας, όχι μόνο να λένε... :twisted: Αλλά λέει ο ένας και άλλα λέει ο άλλος.... :-#

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αχ!!Να ξερατε μετα το διαγωνισμο ποσοι και ποσοι δε μου ειπαν:"γεια σου αστρολογε" ή "α,ξερεις τα ζωδια,ε?".Ακομα και οταν ο διευθυντης ηθελε να μου ανακοινωσει οτι περασα στο διαγωνισμο(αν και το ηξερα ηδη)προς στιγμην μπερδευτηκε και μου ειπε:"περασες στο διαγωνισμο αστρολογιας" :twisted: :twisted: :twisted: :evil: ](*,) ](*,) .Ναι,ναι εκανα ιδιαιτερα με την παγιατακη μου ηρθε να του πω......

Μου έχει τύχει και εμένα παλιότερα να πω οτι ασχολούμαι με αστρονομία , και ο άλλος να με ρωτήσει πρόβλεψη για το ζώδιό του, και άλλα τέτοια... :evil:

Γενικά με εκνευρίζει κάπως η (δυστυχώς) κλασική πλέον ερώτηση ‘τι ζώδιο είσαι;’

Μερικές φορές απαντώ ξερά γιατί βαριέμαι να ανοίξω διάλογο(=>διαπληκτισμό).

Άλλες φορές αποφεύγω να απαντήσω. Βλέπω ότι οι πολλοί γύρω μου πιστεύουν οτι μπορούν να καταλάβουν κάτι ουσιαστικό για το χαρακτήρα σου ή το μέλλον σου όταν τους πεις το ζώδιό σου, και δυσκολεύομαι να παραμείνω ψύχραιμη με αυτό. :evil: :frown: :frown:

Εσείς πως αντιδράτε όταν σας ρωτάνε το ζώδιό σας;

Χμμ.. Μήπως να ανοίξω ένα νέο θέμα με αυτή την ερώτηση;

http//enastros.blog.com.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσείς πως αντιδράτε όταν σας ρωτάνε το ζώδιό σας;

Χμμ.. Μήπως να ανοίξω ένα νέο θέμα με αυτή την ερώτηση;

 

Όταν με ρωτούν τι ζώδιο είσαι, εγώ απλά κάνω πως δεν ακούω... :-note ή το αποφεύγω... :-note

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χτες βρεθηκα στον Ελευθεριουδακη για να χαζεψω,αλλα και να δροσιστω απο τον καυσωνα και ψαχνωντας για κατι καινουργιο στο ραφι αστρονομια-αστρολογια(για τα βιβλιοπωλεια ειναι μια κατηγορια)εριξα μια ματια σε βιβλια αστρολογιας.Ενω στην αρχη κανουν μια επιστημονικη περιγραφη του ηλιακου μας συστηματος,ξαφνικα,χωρις αιτιολογιση του πως και γιατι,περνανε στα ζωδια και τον ρολο τους στη ζωη του καθε ανθρωπου.

Ελπιζα οτι θα επιχειρηματολογουσαν για τον λογο που οι πλανητες και οι αστερισμοι επιρρεαζουν τους ανθρωπους,αλλα μη εχοντας κατι να πουν απλα το ξεπερνανε η το θετουν σαν αρχαια παραδοση-θρησκεια.

Ολοι αυτοι που πιστευουν οτι τους επιρρεαζουν τα παραπανω,δεν αναρωτιουνται απο περιεργεια το πως? :D

Η αστρονομια μας βοηθαει να κοιταμε ψηλα. www.astrotheory.gr :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλους! :D

Εγώ όταν με ρωτάνε για ζώδια παίρνω μια γκριμάτσα απίστευτης απέχθειας και απαντώ στραβωμένος "καλά, μη μου πεις ότι πιστεύεις στα ζώδια???"

Μετά αρχίζει το δούλεμα πως έχω ανάδρομο Ερμή και γι'αυτό τρώω σουβλάκια αλλιώς θα έτρωγα πίτσα και τέτοια..:-({|= :-({|= :cheesy: :cheesy:

Στην ιστορία θα περάσει και το φετινό κράξιμο που θα πέσει στα αστρο πάρτυ στη Χαλκιδική!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ΣΤΕΛΛΑ, ΓΙΩΡΓΟ, ΒΑΣΙΛΗ, ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΕΚΕΙ ΨΗΛΑ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 10 έτη αργότερα...

Ζητώ συγνώμη για την ανάσυρση ενός παλιού θέματος. Αλλά μια και υπάρχει είπα να μην ανοίξω νέο.

 

Να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι θεωρώ πως η αστρολογία ΔΕΝ είναι επιστήμη, και ΔΕΝ έχω σοβαρές ενδείξεις πως δίνει αξιόπιστες πληροφορίες. Αντίθετα θεωρώ πως η χρήση της, πέρα από το επίπεδο της διασκέδασης, είναι προβληματική έως και επικίνδυνη.

 

Έγραφα λοιπόν ένα κείμενο σχετικά με τα υπαρκτά προβλήματα της αστρολογίας και τυχόν λάθη στην κριτική εναντίων της.

Θα ήθελα, αν κάποιος γνωρίζει να μου επισημάνει σημεία που η αστρολογία έρχεται σε αντίφαση με την αστρονομία.

 

Για να προλάβω λάθος προσεγγίσεις, να επισημάνω πως η μόνη σχέση ζωδίων και αστερισμών είναι ότι τα ζώδια πήραν το όνομά τους από τους αστερισμούς, που βρίσκονταν σε κάθε ένα, πριν από 2000 περίπου χρόνια. Τα ζώδια ορίζονται με βάση την θέση του ήλιου κατά την εαρινή ισημερία.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... να επισημάνω πως η μόνη σχέση ζωδίων και αστερισμών είναι ότι τα ζώδια πήραν το όνομά τους από τους αστερισμούς, που βρίσκονταν σε κάθε ένα, πριν από 2000 περίπου χρόνια. Τα ζώδια ορίζονται με βάση την θέση του ήλιου κατά την εαρινή ισημερία.

Πιστεύω πως εδώ έχετε κάνει κάποιο λάθος. Τι εννοείτε γράφοντας πως «Τα ζώδια ορίζονται με βάση την θέση του ήλιου κατά την εαρινή ισημερία.» Δεν βγάζει νόημα. Η θέση του ήλιου κατά την εαρινή ισημερία είναι σε ΕΝΑ και μόνο ζώδιο/αστερισμό. Είναι κάποια γνώση που κατέχετε, ή το έχετε διαβάσει κάπου, και αν ναι από που αν επιτρέπεται; Αν θέλετε μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στο σχετικό άρθρο που έχω γράψει στο https://alexandrosvorrias.wordpress.com/2017/09/29/you-may-be-wrong-about-whats-your-zodiac-sign-and-its-not-your-fault/ αλλά αν θέλετε να αναπαράγετε όλο το άρθρο ή μέρος του, σας παρακαλώ να αναφέρετε το όνομα μου ως δημιουργού. Για οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεση σας.

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... να επισημάνω πως η μόνη σχέση ζωδίων και αστερισμών είναι ότι τα ζώδια πήραν το όνομά τους από τους αστερισμούς, που βρίσκονταν σε κάθε ένα, πριν από 2000 περίπου χρόνια. Τα ζώδια ορίζονται με βάση την θέση του ήλιου κατά την εαρινή ισημερία.

Πιστεύω πως εδώ έχετε κάνει κάποιο λάθος. Τι εννοείτε γράφοντας πως «Τα ζώδια ορίζονται με βάση την θέση του ήλιου κατά την εαρινή ισημερία.»

Αλέξανδρε θα με συγχωρήσεις αν δεν χρησιμοποιώ ακριβείς αστροΝομικά όρους.

 

Πάμε λοιπόν στο πως ορίζονται τα ζώδια.

Αν θεωρήσουμε την φαινομενική τροχιά του ήλιου γύρω από την γη, αυτός βρίσκεται σε κάποιο σημείο κατά την εαρινή ισημερία. Αυτό είναι το σημείο που για την αστρολογία θεωρείται το μηδέν του κριού.

Παίρνοντας αυτό σαν αρχή, χωρίζουμε τον "κύκλο" σε 12 ίσα τόξα 30 μοιρών το κάθε ένα. Κάθε ένα από αυτά είναι και ένα ζώδιο, με πρώτο το ζώδιο του κριού και συνεχίζοντας αριστερόστροφα πηγαίνουμε στο ζώδιο του ταύρου και ούτο καθ εξής. Υποθέτω ότι εσύ θα μπορούσες να το διατυπώσεις καλύτερα.

 

Το άρθρο σου λοιπόν, φοβάμαι πως ξεκινά από λάθος ορισμό. Το ίδιο λάθος βλέπω να επαναλαμβάνουν πολλοί. Δεν είναι επιλήψιμο, μια και πρέπει να έχει κανείς ασχοληθεί με αστρολογία για να ξέρει πως ορίζονται τα ζώδια.

 

Τα ζώδια δεν έχουν σχέση με τους αστερισμούς, απλά οι αστρολόγοι χρησιμοποίησαν τα ονόματα των αστερισμών για να τα ονομάσουν. Θα μπορούσαν να τα λένε, πρώτο, δεύτερο, τρίτο και πάει λέγοντας ή να τους δώσουν οποιοδήποτε άλλο όνομα.

 

Άλλωστε ο αριθμός τους (12) είναι συγκεκριμένος και σχετίζεται με τους δυνατούς συνδυασμούς ορισμένων ποιοτήτων που θεωρεί η αστρολογία πως τα χαρακτηρίζουν (τέσσερα στοιχεία της φύσης και τρεις καταστάσεις). (Εξ ορισμού λοιπόν αποκλείεται να έχουμε ζώδιο οφειούχο).

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

 

Οι γνώσεις μου πάνω στο θέμα προέρχονται από ενασχόληση με την αστρολογία πριν από καμιά τριανταριά χρόνια. Τότε είχα φίλους αστρολόγους, και είχα παρακολουθήσει μερικά μαθήματα, αλλά θα μου επιτρέψεις να μην αναφέρω ονόματα.

------------

 

Επαναλαμβάνω πως δεν ισχυρίζομαι πως η αστρολογία είναι επιστήμη ή ότι δίνει αξιόπιστα αποτελέσματα, ούτε συνιστώ σε κανένα να ασχοληθεί σοβαρά με δάφτη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάμε λοιπόν στο πως ορίζονται τα ζώδια.

Αν θεωρήσουμε την φαινομενική τροχιά του ήλιου γύρω από την γη, αυτός βρίσκεται σε κάποιο σημείο κατά την εαρινή ισημερία. Αυτό είναι το σημείο που για την αστρολογία θεωρείται το μηδέν του κριού.

Παίρνοντας αυτό σαν αρχή, χωρίζουμε τον "κύκλο" σε 12 ίσα τόξα 30 μοιρών το κάθε ένα. Κάθε ένα από αυτά είναι και ένα ζώδιο, με πρώτο το ζώδιο του κριού και συνεχίζοντας αριστερόστροφα πηγαίνουμε στο ζώδιο του ταύρου και ούτο καθ εξής. Υποθέτω ότι εσύ θα μπορούσες να το διατυπώσεις καλύτερα.

 

Κατά την εαρινή ισημερία ο Ήλιος εμφανίζεται μπροστά στον αστερισμό του Ιχθύ. Το 2000 π.Χ. ο ήλιος βρισκόταν στον αστερισμό του Κριού όπως αναφέρεις. Άρα ουσιαστικά είμαστε όλοι το προηγούμενο ζώδιο!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατά την εαρινή ισημερία ο Ήλιος εμφανίζεται μπροστά στον αστερισμό του Ιχθύ. Το 2000 π.Χ. ο ήλιος βρισκόταν στον αστερισμό του Κριού όπως αναφέρεις. Άρα ουσιαστικά είμαστε όλοι το προηγούμενο ζώδιο!

Magicstar δεν ξέρω που βρίσκεται αυτή την εποχή σε σχέση με τους αστερισμούς ο ήλιος κατά την ε.ι. Υποθέτω ότι εσύ το γνωρίζεις ή είσαι εξοικειωμένος με προγράμματα αστρολογίας ώστε να το βρεις, οπότε δεκτό πως βρίσκεται στους Ιχθύς

 

Από εκεί και πέρα την συνεπαγωγή σου δεν την καταλαβαίνω.

Ο ήλιος κατά την γέννηση του καθένα βρίσκεται σε ένα ζώδιο, που σήμερα, σύμφωνα με τον ορισμό των ζωδίων, θα είναι διαφορετικό ονομαστικά, από τον αστερισμό που βρίσκεται πίσω από τον ήλιο, εκείνη την ώρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις με το "σύμφωνα με τον ορισμό των ζωδίων, θα είναι διαφορετικό ονομαστικά από τον αστερισμό που βρίσκεται πίσω από τον ήλιο, εκείνη την ώρα."

 

Αυτό που σου λέει ο magicstar συμβαίνει λόγω του φαινομένου της μετάπτωσης των ισημεριών και όχι για άλλο λόγο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

rados αστρονομικα ο Ηλιος κατα την εαρινη ισημερια βρισκεται στον Ιχθυ. Απο αστρολογικά δεν ξερω.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης